Ev ve sıfır araba aynı anda alınır mı?

Kodla Büyü

atakom

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arakadaşlar ev almayı ve aynı zamanda da sıfır bir araba almayı düşünüyoruz. alacağımız evin fiyatı 115 bin, arabanın fiyatı ise 45 bin. 40 bine yakın paramız var. çok şükür çift maaşız ve borcumuz yok. sizce zorlanırmıyız bu ikisini aynı anda alsak?

alınır hocam...borç ödemekle biter...millet 170bin tlye sıfır tl ile giriyor...

10000 i arabaya, 30000 bini eve peşinat, gerisi de ödenir tabi kolay olmaz. evin bir sürü masrafı çıkacak. arabanın vergisi, kasgosu, servis bakımları vb.

Alınır ama hocam dikkat etmen gerekn iki önemli nokta var.
1. si üçkağıtçı mütahite bulaşma daha önce oturulmuş 2 - 3 yıllık bir ev al sıkıntısı olmaz.
2. si dizel araba al malüm dünyanın en pahalı benzini bizde.
Umarım istediğin gibi olur.

arabanın gideri çok olur. hele o fiyattaki arabanın daha çok. şimdilik eve başlayın bi tane de 10 bine kadar brodway felan takılın. baktınız rahatız ona göre arabayı satıp daha iyisini alırsınız. çünkü dünyanın he rhali var. Allah korusun hastalık var, acil durum var, Belki Allah nasip edecek çocuğunuz olur ve onun giderleri olur. bence ikisinin altına direk girmeyin

Önce bankalarla görüşüp bir teklif alın. Peşinatı verdiğinizde kalan taksitler ne kadar tutuyor?
Ev ve araçta mal sahibine vereceğinizin haricinde tapu, varsa emlakçı, sigorta ve noter ücretleri gibi ekstra masraflar var onları da hesaba katmalısınız.
Ev alınca elektrik-su-gaz abonelikleri, 2. el ev ise ufak tefek tamiratlar gibi ve hesapta olmayan bazı masraflar da çıkar.

Öncelikle 30 bin gibi bir rakamı peşinat verip 10 bin TL yi kenara ayırıp eve yerleşmeyi , arabayı bir süre ertelemenizi tavsiye ediyorum.

arabayı peşin al evin taksitiner bak ta
ah kredi çelmesek

bence ikisinede girme carpe diem diyorum
sıkışıp ezilip büzüleceğine bol bol ye, iç eğlen dolaş.
minik minik kenara at emeklilikte küçük bir tabut alırsın seyahatını onuna tamamlarsın.
nedemiş atalar
dünya malı dünyada kalır.

timsahsovalye' Alıntı:
bence ikisinede girme carpe diem diyorum
sıkışıp ezilip büzüleceğine bol bol ye, iç eğlen dolaş.
minik minik kenara at emeklilikte küçük bir tabut alırsın seyahatını onuna tamamlarsın.
nedemiş atalar
dünya malı dünyada kalır.
:alkis: :alkis: :+1:

Hocam toplam istedikleriniz 160.000 TL kadar , sizde bunun 1/4 ü var.bu şekilde kabaca 120.000 TL kredi çekeceğinizi varsaysak 120 ayda ödeyeceğinizi öngörsek aylık yaklaşık 1750 - 1800 TL ödemeleriniz olur diye düşünüyorum. Ev + Araba + yeme - içme + faturalar + çoluk çocuk(varsa) gibi durumları iyi hesap edin derim ben.Allah gönlünüze göre versin.
Alırsanız şimdiden ikisi de hayırlı olsun.

35 bine güzel bir araba alınır borca girmezsin 115 bine kredi kullandığınızda herhalde 1 maaşı bankaya vermeniz gerekecek.Ev eşyası tapu apartman masrafları benzin lpg market derken kolay değil hele memlekette değilsen.

Ev aldıktan sonra zaten 8-9bin sadece tapu harcı, aboneliklere, ev masraflarına gidiyor. sizin 31.000 paranız kalır. bankanın vereceği kredi miktarı 115.000*%75=86.250
115.000-86.250=28.750 peşinat lazım. sizin 2.250 tl paranız kalıyor bu parayla nasıl sıfır araba almayı düşünüyorsunuz. birinin sizi uyandırması lazım.

sigara + alkol ve çok fazla lüks yaşamıyorsanız ve eve hemen geçip oturacaksanız alınır..ama araba gerçekten çok masraf vergi-kasko-zorunlu trafik sigortası-senelik bakım-muaynesi bunlar en az 3000 lira olur üstüne de ayda 200 civarı yakıt masrafı;araba senede en az 5000 lira yer...Bence önce evi alın ondan sonra 2. el 17-18 bine bi araba alın;sonra hükümet öğretmeni hatırlayıp zam yaparsa maaşlara :) sıfır arabayı da göze alırsınız..ama sigara-alkol-dışarda sık sık yemek yeme alışkanlıklarınız varsa o borcun altından kalkılmaz..

hocam sana tavsiyem çekeceğin kredi miktarı ne kadar az olursa o kadar rahat edersin, ve faizide o kadar az olur. 115 bin liraya ev alacaksan sende de 40 bin lira varsa 75 bin lira kredi çekmen gerekiyor. sen 85 bin lira krediyi 5 yıl vadeli çek kalan 10 lira ya da bir lada samara al. bana dua edersin. benden söylemesi. Çünkü ilerleyen aylarda araba arıza verecek bu da maliyet demektir. 2 yıl sonra aabanın modelini yükseltirsin. en önemlisi hayat kaliten düşmez. Çünkü çevremde yüksek kredi çekip av alanların yaşam kalitesi ister istemez düştü.

fikrimce evi alın biraz borcu azalsın araba alın yazık etmeyin kendinize

borçsuz 2 maaşla alırsınız hocam sıkıntı olmaz. önemli olan karar vermek. bazen borca girmeden bir şey sahibi olunamıyor. bence kritik nokta alacağın araba aslında. sebep ise dünya hali bi terslik olursa (olmaz inşallah) en kısa zamanda ve yaklaşık değerinde satabileceğin bir araç almak. sonuçta borca gireceksiniz ve hem ev hem de araba borcu ödeyeceksiniz.

2001 model bir aracım vardı. Kirada kalıyordum. Bi gün şakayla karışık hanımla konuşurken yeni araba alalım diye karar verdik.
Biraz peşinat verdik 800 kredi ödemeye başladık. Sıkışırız derken çok şükür kenara para bile birikmeye başladı. Yememiz içmemiz aynı. Kul sıkışmayınca hızır yetişmez derler ya. Diğer aracıda satışa çıkardım. 2 ay sonra diğer aracı satıp peşinata sayıp eve girdim. Kiraya verdiğim parayıda taksitlere ekledik.
İlk yıl çok zor geçti ama çok şükür şimdi ödemeler hiç etkisi yok. Tekrar peşinat biriktirip yazlık düşünür haldeyiz. :lol:

Re: Ev ve sı fır araba aynı anda alınır mı?

timsahsovalye' Alıntı:
atakom' Alıntı:
timsahsovalye' Alıntı:
carpe diem hocaaaaaaaaa
ben de carpe diem yapmak için istiyorum sıfır arbayı ve evi
sen o kadar borca girince nasıl kafayı kaldırcan da yapacan rahat beş yıl evden çıkamazsın...
olsa olsa borca girem yaparsın :mrgreen:
sıfır arabaya şimdi binmeyeceğim de ne zaman bineceğim. dediğin gibi işte anı yaşıyorum (carpe diem) 8)

dorian' Alıntı:
2001 model bir aracım vardı. Kirada kalıyordum. Bi gün şakayla karışık hanımla konuşurken yeni araba alalım diye karar verdik.
Biraz peşinat verdik 800 kredi ödemeye başladık. Sıkışırız derken çok şükür kenara para bile birikmeye başladı. Yememiz içmemiz aynı. Kul sıkışmayınca hızır yetişmez derler ya. Diğer aracıda satışa çıkardım. 2 ay sonra diğer aracı satıp peşinata sayıp eve girdim. Kiraya verdiğim parayıda taksitlere ekledik.
İlk yıl çok zor geçti ama çok şükür şimdi ödemeler hiç etkisi yok. Tekrar peşinat biriktirip yazlık düşünür haldeyiz. :lol:
hayırlı olsun hocam. sizinle aynı durumdayız.

Hesabınızı yaptıktan sonra olur. ama benim de tavsiyem 2-3 sene sonra pahalı araba düşünmeniz. evi aldıktan sonra biraz daha zaman geçince alması kolay olur. para birikir merak etmeyin.

valla öğretmenim herkesin hesabı kitabı kendine... önce ev al iyisinden araba olmasada olur.. otobüs var dolmuş var... kira vermekten iyidir... kolay gelsin..

muamma25' Alıntı:
arabanın gideri çok olur. hele o fiyattaki arabanın daha çok. şimdilik eve başlayın bi tane de 10 bine kadar brodway felan takılın. baktınız rahatız ona göre arabayı satıp daha iyisini alırsınız. çünkü dünyanın he rhali var. Allah korusun hastalık var, acil durum var, Belki Allah nasip edecek çocuğunuz olur ve onun giderleri olur. bence ikisinin altına direk girmeyin
:+1:

Borç ödeme sürecinde aldığınız ücret azalmayacak, sayınız artmayacaksa, aylık giderler sonrası kenarda yine de 3-5 kalabilecekse alınır. Değilse sıkıntıya girmeye ne gerek var. Gençliğinizi eve arabaya ipotek etmeyin bence. Eviniz olana kadar taksiyle de gezilir dolmuşa da binilir. Kenarda paranız biriksin araba her an alınır da hemen satılmaz..

Evi alın bence ama araba için acele etmeyin ..araba yatırım değil çünkü..kaskosuydu,vergisiydi ıvır zıvır sürekli masraf çıkartıyor..

Alınır hocam bende ev aldım. sizin söylediğiniz ev ve arabanın toplam fiyatı kadar ev aldım ben. ödenir merak etmeyin.

xodeda' Alıntı:
Alınır hocam bende ev aldım. sizin söylediğiniz ev ve arabanın toplam fiyatı kadar ev aldım ben. ödenir merak etmeyin.
aylık ne kadar ödüyorsunuz hocam eve?

Geri