Etkileşimli Tahtada BİOSda SSD hard disk görünmüyor.

Kodla Büyü

bayos

Aktif Üye
Normalde çalışan tahtaymış ama şuan açılmıyor.
Biostan baktım açılış ayarlarında hard disk görünmüyor.
SATA kısmına da baktım orada da görünmüyor. SATA modu: AHCI olarak seçili.
Sorunsuz bir tahtadanın BİOS ayarlardan farklı bir ayar da göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Hard diskin kablosunun çıkmış olma ihtimali de bana çok düşük geldiği için sökmedim tahtayı.
açılış ayarı.JPG

SATA yapılandırması.JPG

önyükleme ayarları.JPG

ops yi çıkartıp bakabilirsiniz, düşük ihtimal ama hddler değiştirilirken ssdler sabitlenmemiş olabilir. faz 1, faz 2 farklılık var. kapağı çıkartmanız ya da vidaları çıkartıp bakmanız yetecektir.

Son düzenleme:
Sorunsuz bir tahtadanın BİOS ayarlardan farklı bir ayar da göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Hard diskin kablosunun çıkmış olma ihtimali de bana çok düşük geldiği için sökmedim tahtayı.Ekli dosyayı görüntüle 69863

Ekli dosyayı görüntüle 69864

Ekli dosyayı görüntüle 69865
Harddisk'in kablosu yok hocam, soket halinde.. Bizde öndeki 2 vidayı sökerek harddiski takıyorduk zaman zaman sokete oturtamıyoruz, sizinki de öyle olabilir. Ya öndeki 2 vidayı söküp tekrar takın ya da ops'yi yerinden sökün, üst metal tabakayı vidalar ile ayırın, harddiskin oturdugundan emin olun

Harddisk'in kablosu yok hocam, soket halinde.. Bizde öndeki 2 vidayı sökerek harddiski takıyorduk zaman zaman sokete oturtamıyoruz, sizinki de öyle olabilir. Ya öndeki 2 vidayı söküp tekrar takın ya da ops'yi yerinden sökün, üst metal tabakayı vidalar ile ayırın, harddiskin oturdugundan emin olun
Bu da olabilir hocam. 1 tahtaya monte ederken, OPS içindeki soket kısmını oynatmışız. Mecburen o tahta için OPS'nin vidalarını söküp önce sokete SSD yerleştirip hallediyoruz. OPS içini de bir kontrol edebilirsiniz. Birkaç vida fazladan sökülüp takılacak.

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ederim. Bugün OPS yi çıkarmayı denedim. Bu ilk oldu. OPSyi sökmek kolaymış, fakat tahtanın çerçevesinin kenarını da sökmek gerekiyormuş. Alyan anahtarımız olmadığı için kaldı şimdilik.

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ederim. Bugün OPS yi çıkarmayı denedim. Bu ilk oldu. OPSyi sökmek kolaymış, fakat tahtanın çerçevesinin kenarını da sökmek gerekiyormuş. Alyan anahtarımız olmadığı için kaldı şimdilik.
Sökmene gerek yok hocam, tahtayı dibe doğru kuvvetlice itersen biraz kayacaktır. O mesafede sana yetecektir merak etme. Ordan ops çıkar

Mesajınızı okur okumaz gittim bir heyecanla denedim ama olmadı hocam. Ya da ben yapamadım. Dibe doğru derken sola doğru da ittirdim tahtayı (bizim OPS sağda), duvaraa doğru da. Yok çıkmadı. Bizim tahta faz2. Yanlışlık olmasın hocam.

Mesajınızı okur okumaz gittim bir heyecanla denedim ama olmadı hocam. Ya da ben yapamadım. Dibe doğru derken sola doğru da ittirdim tahtayı (bizim OPS sağda), duvaraa doğru da. Yok çıkmadı. Bizim tahta faz2. Yanlışlık olmasın hocam.
Hocam çerçeve sebebiyle OPS çıkmayan tahta yok. Faz 1'ler rahatça sağa sola kayabiliyor, Faz 2'lerde hafif kaldırıp itebilirsiniz aman ellerinize vs dikkat edin veya tahta üzerinize düşmesin.

Hard diskin kablosunun çıkmış olma ihtimali de bana çok düşük geldiği için sökmedim tahtayı.Ekli dosyayı görüntüle 69863

Ekli dosyayı görüntüle 69864

Ekli dosyayı görüntüle 69865
Nedir hocam son durum? Benim de faz3 te harddisk görünmüyor biosta. Hatta bi imaj yüklemeye çalışıyorum satafirm s11 olarak görünüyor biosta. Kurulum tamamlanmadığı için başka bir şey deniyorum. Bu kez hiç görünmüyor biosta.

Nedir hocam son durum? Benim de faz3 te harddisk görünmüyor biosta. Hatta bi imaj yüklemeye çalışıyorum satafirm s11 olarak görünüyor biosta. Kurulum tamamlanmadığı için başka bir şey deniyorum. Bu kez hiç görünmüyor biosta.
OPS yi söküp idareye verdim. Vestele götürmüş sormuşlar. Mavi ekran geliyorsa harddisktendir, hiç açılmıyorsa kart arızasıdır demişler. Arkadaş da hiç açılmıyormuş demiş. Onlar da 1800TL fiyat verince geri getirdi taktık tahtaya. Yani bakılmadı da, duruyor öyle. :(

OPS yi söküp idareye verdim. Vestele götürmüş sormuşlar. Mavi ekran geliyorsa harddisktendir, hiç açılmıyorsa kart arızasıdır demişler. Arkadaş da hiç açılmıyormuş demiş. Onlar da 1800TL fiyat verince geri getirdi taktık tahtaya. Yani bakılmadı da, duruyor öyle. :(
hmm. Bizimkini de arçelik servis aldı, daha gelmedi. dolayısıyla sebebini bilmiyorum henüz. bizim garantimiz var, daha 1 yıl doldu o yüzden rahatız

Geri