Etkileşimli Tahta Üzerine E-duyuru Uygulaması

Kodla Büyü

nosTRa

Süper Üye
Süper Üye
Merhabalar Arkadaşlar.

Okulumuzda sık sık anons yöntemi ile duyuru yapıldığı için Okul Yönetimi ile konuşarak bir uygulama geliştirmek istediğimi belirttim.

Buna göre Tahtalara bir uygulama yükleyeceğim ve Okul idaresi bir duyuru yapmak istediğinde bu duyuru tahtada görünecek. Okulumuzda öğretmenler genellikle tahtayı aktif kullandıkları için işe yarayacağını düşünüyorum. Sabah biraz kod yazınca üç aşağı beş yukarı bitirmiş oldum.

Tahtalarda duyuru programı yüklü olacak ve Müdür yardımcısı bir duyuru yazdığında ve duyurunun aktif olması gereken süreyi seçtiğinde belirlediği süre içerisinde duyuru programı tahtalarda görünecek. Zamanı geçen duyuru olduğunda program kendini görünmez yapacak.

Şu an için düzgün çalışıyor. Üzerine ne ekleme yapabilirim diye düşünüyorum.
Pencere Transparan ve taşınamaz durumda görev çubuğunda da görünmeyecek. Duyuru olduğunda görünür hale geldikten sonra miladını doldurduğunda yeni bir duyuru girilene kadar arka planda çalışacak.

Fikir vermek isteyen olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    490.1 KB · Görüntüleme: 3,713
  • 2.png
    2.png
    454.7 KB · Görüntüleme: 3,704
  • 3.png
    3.png
    438.8 KB · Görüntüleme: 3,694
Duyuruyu öğretmen ve sınıf okuduktan sonra OKUNDU diye bir düğme koyup, buna tıklandığında duyuru kapatılsa ve ilgili duyurunun hangi tahtada okunduğu kayıt altına alınsa iyi olur.
Duyuru yapıldığı anda tahta kapalıysa ne olacak? Hangi dil ve araçlarla programı geliştiriyorsunuz? Programın kaynak kodlarını paylaşmayı düşünüyor musunuz?
Emeğiniz için şimdiden teşekkürler.

yakuphan' Alıntı:
Duyuruyu öğretmen ve sınıf okuduktan sonra OKUNDU diye bir düğme koyup, buna tıklandığında duyuru kapatılsa ve ilgili duyurunun hangi tahtada okunduğu kayıt altına alınsa iyi olur.
Duyuru yapıldığı anda tahta kapalıysa ne olacak? Hangi dil ve araçlarla programı geliştiriyorsunuz? Programın kaynak kodlarını paylaşmayı düşünüyor musunuz?
Emeğiniz için şimdiden teşekkürler.

Duyuru alındığı anda tahta kapalı ise yapacak bir şey yok tabi ama tahta açıldığında o duyuru aktif ise ekranda görünecektir. okundu düğmesi konabilir ama bu seferde servere okundu bilgisi göndermek lazım ya da okudum deyip ekrandan saklamak lazım. saklama şeklinde yapılır ama dediğim gibi amaç çok askeri bir sistem değil genel duyurular gibi şeyler. Widget olarak geliştirmeye çalıştığım için Abobe Air üzerinden geliştiriyorum. Tableti olan okullarda tablete de yükleme yapılabilir belki.

Kodları paylaşır mıyım ? Yaptığım şeyi satmayı düşünmüyorum şimdilik. Bittikten sonra ne olacağına bakacağım

OKUNDU fikrine katılıyorum. ben de tahtalardan btr odasına yardım mesajı gönderecek mini bir uygulama arıyorum. netsupport yüklü tahtalarda ama öğretmenler bazen yardım için odama öğrenci gönderiyor bunun önüne geçmek için mini bir eklenti olabilir mi ?

ademola' Alıntı:
OKUNDU fikrine katılıyorum. ben de tahtalardan btr odasına yardım mesajı gönderecek mini bir uygulama arıyorum. netsupport yüklü tahtalarda ama öğretmenler bazen yardım için odama öğrenci gönderiyor bunun önüne geçmek için mini bir eklenti olabilir mi ?

Netsupport ve öğrenci gönderme :) ikisinine de tamamen karşıyım

Yeni bir duyuru geldiğinde uyari mesajı olabilir.
Eğer derslere ait siniflar yoksa yani öğretmen dersi için farkli siniflara gitmesi gerekiyorsa ayni duyuruyu okumak zorunda kalabilir ve bazi ogretmenlerin de okundu isaretlenilen duyurudan habersiz kalabilirler
Eğer okulunuzdaki et ler atak programi ile kullaniliyor ise her flash icin duyuru okundu bilgisi tutulabilir

Bir süre sonrasinda idarecilerin öğretmenlere özel yapacaklari duyurular öğrenciler tarafindan da okunacaktir bunlarin önüne geçilmesi zordur bizler bu türlü uygulamalarin genellikle suyunu sıkmakta mahirligimiz var

I kılı eğitim yapan okullar sabah ve öğlenci ler şeklinde de düşünülmelidir

aydınDr' Alıntı:
Yeni bir duyuru geldiğinde uyari mesajı olabilir.
Eğer derslere ait siniflar yoksa yani öğretmen dersi için farkli siniflara gitmesi gerekiyorsa ayni duyuruyu okumak zorunda kalabilir ve bazi ogretmenlerin de okundu isaretlenilen duyurudan habersiz kalabilirler
Eğer okulunuzdaki et ler atak programi ile kullaniliyor ise her flash icin duyuru okundu bilgisi tutulabilir

Bir süre sonrasinda idarecilerin öğretmenlere özel yapacaklari duyurular öğrenciler tarafindan da okunacaktir bunlarin önüne geçilmesi zordur bizler bu türlü uygulamalarin genellikle suyunu sıkmakta mahirligimiz var

Hocam okul idaresi duyuruyu girdiğinde duyurunun ne kadar süre görünmesi gerektiğine de karar veriyor. Süre sona erdiğinde duyuru ekranı kayboluyor. Uyarı olayını bu şekilde çözdüm.
Özel duyuru yapmayı planlamıyoruz. Whatsapp falan yeterince sistem var. Atak vs kullanmıyorum. Her duyuru için okundu bilgisi üzerine kafa yoruyorum. Algoritmasını çözersem ilgileneceğim.

Widget olarak hazırlamaktan bahsettiniz. Sanırım bir bilgisayarı sunucu haline getirip, widget ile onu belli aralıklarla kontrol edeceksiniz. Etkin duyuruyu göstereceksiniz.
Sanırım güvenlik nedeniyle windows widget'lerin bilgi göndermesini engelleyebilir, bu durumda okundu meselesini yapmak pek mümkün olmayabilir.
Duyuru geldiğinde küçük bir ses çıkarılabilir, örneğin Facebook'taki mesajlaşma sesi gibi.
Şu an okulumuzda tahtaların ağ alt yapısı tamamlanmış değil, daha doğrusu ağ alt yapısı tamam ama internet bağlanmadı, bu nedenle tahtalar IP alamadığından ortalıkta ağ yok. Olduğu zaman benim de buna benzer fikirlerim var.
Umarım projenizi sonlandırabilirsiniz.

yakuphan' Alıntı:
Widget olarak hazırlamaktan bahsettiniz. Sanırım bir bilgisayarı sunucu haline getirip, widget ile onu belli aralıklarla kontrol edeceksiniz. Etkin duyuruyu göstereceksiniz.
Sanırım güvenlik nedeniyle windows widget'lerin bilgi göndermesini engelleyebilir, bu durumda okundu meselesini yapmak pek mümkün olmayabilir.
Duyuru geldiğinde küçük bir ses çıkarılabilir, örneğin Facebook'taki mesajlaşma sesi gibi.
Şu an okulumuzda tahtaların ağ alt yapısı tamamlanmış değil, daha doğrusu ağ alt yapısı tamam ama internet bağlanmadı, bu nedenle tahtalar IP alamadığından ortalıkta ağ yok. Olduğu zaman benim de buna benzer fikirlerim var.
Umarım projenizi sonlandırabilirsiniz.

Aynen hocam :)

Abobe Flash+air ile görev çubuğunda görünmeme ile ilgili bilgisi olan var mı? O konu eksik kaldı.

nosTRa' Alıntı:
Merhabalar Arkadaşlar.

Okulumuzda sık sık anons yöntemi ile duyuru yapıldığı için Okul Yönetimi ile konuşarak bir uygulama geliştirmek istediğimi belirttim.

Buna göre Tahtalara bir uygulama yükleyeceğim ve Okul idaresi bir duyuru yapmak istediğinde bu duyuru tahtada görünecek. Okulumuzda öğretmenler genellikle tahtayı aktif kullandıkları için işe yarayacağını düşünüyorum. Sabah biraz kod yazınca üç aşağı beş yukarı bitirmiş oldum.

Tahtalarda duyuru programı yüklü olacak ve Müdür yardımcısı bir duyuru yazdığında ve duyurunun aktif olması gereken süreyi seçtiğinde belirlediği süre içerisinde duyuru programı tahtalarda görünecek. Zamanı geçen duyuru olduğunda program kendini görünmez yapacak.

Pencere Transparan ve taşınamaz durumda görev çubuğunda da görünmeyecek. Duyuru olduğunda görünür hale geldikten sonra miladını doldurduğunda yeni bir duyuru girilene kadar arka planda çalışacak.

Hocam nasıl yaptınız. Paylaşmanız Mümkün mü? Bizim tahtalara henüz internet bağlanmadı.

Okulumuzda zil çalmıyor. Çıkış zili saati geldiğinde tahtaya uyarı gelse güzel olur. Teneffüslerde nöbetçi öğretmen bilgileri v.s (Dijital pano gibi) Gerçi programı paylaşacağınız da malum. Paylaşacakmışsınız gibi yorum yapıyoruz işte :) Ama fikriniz çok güzel. Tebrikler

harika bir uygulama, kararlı sürümü paylaşacak mısınız hocam?

Bence okundu bilgisine hiç gerek yok. Sonuçta bu duyuru duvar kağıdı gibi arka planda sabit görünecek bir şey. Sürekli görünmesinin kimseye zararı olmaz. Zaten başka bir pencere falan açıldığında önüne geçer.

Ben bu duyuru işini okulun sitesi üzerinden çözüyorum. Tahta her açıldığında Internet Explorer da duyurunun yayınlanacağı sayfayı açıyor. Hatta şimdi okul sitelerine pop up duyuru olayını da eklemişler zaten; site açıldığında görünecek haberi pop up olarak gösterilecek şekilde seçebiliyoruz.

Tüm öğretmenlerin duyurudan haberdar olduğunu kontrol etmek gerekmektedir.
Hangi tarihte duyuruyu kim okundu bilgisi gönderirse sisteme kayıt edilerek ileriki zamanlarda benim bundan haberim yok durumunun önüne geçmek için

hocam düşünce güzel. birkaç ilave ile benimde yapmayı planladığım işlerden biri. ben düşünürken siz çoktan bitirmişsiniz tebrik ederim.
..
OKUNDU kısmı ile ilgili olarak BENCE gerek yok. Duyuru öğretmenlere yönelik bir duyuru ise zaten sms - whatsapp mesajı - İMZA vb. yollarla bir şekilde öğretmene iletiliyor. Ama duyuru öğrenciye yönelik bir duyuru ise her öğrenci okul web sitesini takip etmediği, panoları - duyuruları okumadığı için tüm öğrencilerin duyurudan haberi olmayabiliyor. o yüzden duyuruların öğrencilere yönelik yapıldığını varsayarsak okundu bilgisine gerek yok.
..
PAYLAŞMA kısmı ile ilgili olarak BENCE kişinin yaptığı bir işi / projeyi / programı / planı / sınavı vb.. paylaşıp paylaşmama tercihi kendine aittir. Mahalle baskısı kurularak paylaşanları iyi paylaşmayanları kötü göstermek gibi bir durum kabul edilemez. Arkadaş sadece yaptığı güzel bir uygulamayı bizimle paylaşmak istemiş de olabilir. Projeden ilham alıp kendi projelerimizi geliştirmek yerine kolaya kaçıp paylaş paylaş diye baskı kurup, üstüne paylaşmayınca "paylaşmayacaksan neden konu açtın" şeklinde suçlamalarda bulunmak hiç doğru değil.

BaRBaRYaN' Alıntı:
hocam düşünce güzel. birkaç ilave ile benimde yapmayı planladığım işlerden biri. ben düşünürken siz çoktan bitirmişsiniz tebrik ederim.
..
OKUNDU kısmı ile ilgili olarak BENCE gerek yok. Duyuru öğretmenlere yönelik bir duyuru ise zaten sms - whatsapp mesajı - İMZA vb. yollarla bir şekilde öğretmene iletiliyor. Ama duyuru öğrenciye yönelik bir duyuru ise her öğrenci okul web sitesini takip etmediği, panoları - duyuruları okumadığı için tüm öğrencilerin duyurudan haberi olmayabiliyor. o yüzden duyuruların öğrencilere yönelik yapıldığını varsayarsak okundu bilgisine gerek yok.
..
PAYLAŞMA kısmı ile ilgili olarak BENCE kişinin yaptığı bir işi / projeyi / programı / planı / sınavı vb.. paylaşıp paylaşmama tercihi kendine aittir. Mahalle baskısı kurularak paylaşanları iyi paylaşmayanları kötü göstermek gibi bir durum kabul edilemez. Arkadaş sadece yaptığı güzel bir uygulamayı bizimle paylaşmak istemiş de olabilir. Projeden ilham alıp kendi projelerimizi geliştirmek yerine kolaya kaçıp paylaş paylaş diye baskı kurup, üstüne paylaşmayınca "paylaşmayacaksan neden konu açtın" şeklinde suçlamalarda bulunmak hiç doğru değil.

:+1:

Tebrik ederim hocam. İyi fikirmiş bende bir deneme çalışması yapacağım bakalım nasıl olacak.

nosTRa' Alıntı:
Merhabalar Arkadaşlar.

...
benzer bir niyet bende de var.
ama benimkinde birkaç farklı özellik daha olacak
.
1 - tahtalar sağlam ve aktif olduğunda programa bilgi gönderecek. yeşil / kırmızı ışıklar ile tahtaların aktif / pasif olduğunu izleyecebilecem
2 - İdareci bilgisayarlarından Duyuru mesajı gönderildiğinde tüm tahtalarda pop-up olarak açılacak (sizin yatığınızla aynı şey)
3 - Canlı duyuru / konuşmalar için idarecileirn (müdürün) webcam görüntüsü ve sesi tüm tahtalara pop-up olarak açılacak.
şu an için aklıma gelen özelikler bunlar. Bunun için Soket Programlama - Server - Client / Client - Server çalışma prensibine göre bir program yazmam gerekecek. halen araştırma aşamasındayım.

Eğer Fatih Ağında iseniz idare ağı ile Sınıf Ağları birbirinden farklı. dolayısı ile idare bilgisayarlarından tahtalara bağlantı kuramıyoruz. Ya internet üzerinden bağlanacağız. , ya da Ağların biribrine bir şekilde erişime açtıracağız. Ben çok uğraştım. Bazen Görüyor bazen görmüyor. çok sıkıntı yaşadım iletişimde.

Geri