Etkilesimli tahta arızası

Kodla Büyü

btr23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
tahtaya imaj yuklerken gorseldeki hatayi aliyoruz var mi onerisi olan arkadaşlar?

Ekli dosyalar

• IMG-20220929-WA0001.jpg
    IMG-20220929-WA0001.jpg
    116.2 KB · Görüntüleme: 256
@btr23 Hocam bende de aynı sorun var , farklı imajlarla da denedim....Siz çözebildiniz mi? Galiba @Emsile hocamın söylediği 3.şık kalıyor. Faz2 artık garanti kapsamında da değil.

@Nur2259 hocam arıza kendi okulumda olmadığı için bugün gidemedim ama sonucu buradan paylaşırım duruma göre.

@btr23 Hocam bende de aynı sorun var , farklı imajlarla da denedim....Siz çözebildiniz mi? Galiba @Emsile hocamın söylediği 3.şık kalıyor. Faz2 artık garanti kapsamında da değil.
Her ilde 1 meslek lisesi (Büyük şehirlerde sayı farklı olabilir) Servis merkezi olarak işlem yapıyor, Fatih pys üzerinden açılan arıza kayıtları, servis merkezi olarak belirlenen okula düşüyor, servis merkezi arızanın olduğu okuldan herhangi bir ücret talep etmeden, arızayı gideriyor. Ödeme servis merkezine MEB'de ilgili birim üzerinden yapılıyor.

Her ilde 1 meslek lisesi (Büyük şehirlerde sayı farklı olabilir) Servis merkezi olarak işlem yapıyor, Fatih pys üzerinden açılan arıza kayıtları, servis merkezi olarak belirlenen okula düşüyor, servis merkezi arızanın olduğu okuldan herhangi bir ücret talep etmeden, arızayı gideriyor. Ödeme servis merkezine MEB'de ilgili birim üzerinden yapılıyor.
Hocam bu bilgi için araştırma yapmıştım Geçen sene. Sadece yazılımsal olarak destek verdikleri söylenmişti.

Problemin çözümü;
Tahtanın yan tarafından ssd nin oldugu kısmı sökün.içindeki ssd yi harici olarak başka makinaya takın fe biçimlendirin. Çıkarttıgın kısmın üzerindeki kartın arkasındaki sistem pilini değiştirin. Ve kartın üzerindeki cmosreset pinini ters bağlayıp takıp 1 kez çalıştırın. Gerek görür iseniz işlemci termal macununu yenileyin ve kapatıp tekrar takın. Şimdi imaj atabilirsiniz.

Servis gelmesini beklemeyin ücret alamadıkları için görevlendirilmiş meslek liselerindeki öğretmenler gelmek istemiyor.

Kolay gelsin

Teşekkür ederim yardımlarınız için....Ancak ops kısmı çok dar sökmek için... Tahtayı yerinden çıkarmadan o işlemleri yapabilir miyim bilmiyorum.... Meslek lisesi için arıza kaydı da oluşturdum. Umarım en kısa zamanda çözerim. Faz2ler dökülmeye başladı....O sınıfta derse giren her öğretmen hemen akıllı tahta arızasını söylüyor...Galiba iç donanım arızalarını da yapmaya başlamalıyız.

Teşekkür ederim yardımlarınız için....Ancak ops kısmı çok dar sökmek için... Tahtayı yerinden çıkarmadan o işlemleri yapabilir miyim bilmiyorum.... Meslek lisesi için arıza kaydı da oluşturdum. Umarım en kısa zamanda çözerim. Faz2ler dökülmeye başladı....O sınıfta derse giren her öğretmen hemen akıllı tahta arızasını söylüyor...Galiba iç donanım arızalarını da yapmaya başlamalıyız.
Hocam bir ihtimal çok zor ama denemek isterseniz. Bios ekranında en sonda uefi ön belleğini yükle gibi bir seçenek olacak işlemi yapıp f10 ile kaydet çık yapın deneyin.
Bizim tahtalarda da çıkan donanımsal problemleri ben kendim çözüyorum mecburen servisdeki meslek lisesindeki arkadaşlar ile konuştum sadece gidiş benzin parasını bile zor alıyoruz gelmeyiz bekleme dediler ☺️

Obsyi sökmek için tahtayı yerinden indirmeye gerek yok.
Obs üstündeki wifi antenlerini yerinden çıkartın, tahtayı alt köşelerden hafif kaldırıp, Yazı tahtası yönüne doğru sıfır Aralık olacak şekilde kaydırın, bu şekilde obs tarafında açılacak aralıktan, obsyi sorunsuz bir şekilde sök tak yapabilirsiniz.

Obs üstündeki wifi antenlerini yerinden çıkartın, tahtayı alt köşelerden hafif kaldırıp, Yazı tahtası yönüne doğru sıfır Aralık olacak şekilde kaydırın, bu şekilde obs tarafında açılacak aralıktan, obsyi sorunsuz bir şekilde sök tak yapabilirsiniz.
güzel bilgi. ben de tahtanın kenarını sökmeye çalışıyordum ama vidalar yalama olmuş, allen anahtar boşta dönüyordu. dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. umarım çıkarırım.

edit: ops modülünün vidaları da yalama olmuş. :/ ayrıca tahtayı sağa sola kaydırırken elinize düşürmeyin. maazallah parmaklardan olabilirsiniz. aman dikkat.

Son düzenleme:
güzel bilgi. ben de tahtanın kenarını sökmeye çalışıyordum ama vidalar yalama olmuş, allen anahtar boşta dönüyordu. dediğiniz gibi yapmaya çalışacağım. umarım çıkarırım.

edit: ops modülünün vidaları da yalama olmuş. :/ ayrıca tahtayı sağa sola kaydırırken elinize düşürmeyin. maazallah parmaklardan olabilirsiniz. aman dikkat.
Çok hafif bir kaldırma olmalı Hocam.
Yarım cm cıvarı bir tırnak var arkada, 1 cm'den fazla bir kaldırmada dediğiniz gibi düşme riski var.
Obs vida yalama yapmamıştır, vidanın içeride tutan kısmı çok küçük. Bir iki tur çevirdikten sonra obsyi çekin, gelecektir. Vida yuvadan çıkmıyor, obs üstünde sabit, o sebeple size yalama yapmış hissi vermiş olmalı.

Hocam, etkileşimli tahta açılırken ara ara "A disk read error occurred" hata mesajı veriyor. Ancak birkaç deneme sonunda tahta açılıyor. Bu durum da mı ops cihazı kaynaklıdır?

Hocam, etkileşimli tahta açılırken ara ara "A disk read error occurred" hata mesajı veriyor. Ancak birkaç deneme sonunda tahta açılıyor. Bu durum da mı ops cihazı kaynaklıdır?
Disk okuma hatası diyor hocam, temizlik belki etkili olabilir. Hiç denk gelmedim bu hataya.
Bu ara sık sık denk geldiğim hata açılıp kapanma durumu, ona da osb temizliği çözüm oluyor.

Geri