etkilendim ve paylaşmak istedim..

Kodla Büyü

arslan_1905

Süper Üye
Süper Üye
Japon Milli Eğitim Bakanı, ülkeleri teker teker dolaşır. Bundaki amaç ise ülkelerde eğitim-öğretim yılına başlarken neler yapıldığını öğrenmektir. Sıra Türkiye'ye gelir. Bu iki kişinin toplantısındaki konuşmada Japon Milli Eğitim Bakanı, Türk Milli Eğitim Bakanı'na sorar:

J.M.E.B - Siz eğitim yılı başlarken nasıl bir sistem uyguluyorsunuz?

T.M.E.B - Bizim yaptığımız farklı birşey yok. Sadece yeni yıla daha kolay alışılsın diye birazcık rahat ve kolay derslerle giriyoruz, sonra da normal devam ediyoruz...

J.M.E.B - Bunlardan farklı olarak başka bir aktivite yapmıyor musunuz?

T.M.E.B - Hayır, aynen dediğim gibi başlıyoruz yeni eğitim yılına...

Japon Milli Eğitim Bakanı şaşırır. Bunu farkeden Türk Milli Eğitim Bakanı, Japon Milli Eğitim Bakanı'na sorar:

T.M.E.B - Peki, yeni eğitim-öğretim yılına başlarken siz neler yapıyorsunuz?

J.M.E.B - Biz anaokulu olsun üniversite olsun tüm çocukları Hiroşima'ya götürüyoruz...

Türk Milli Eğitim Bakanı biraz alaycı bir tavırla:

T.M.E.B - İyi de sizin bir Hiroşima'nız var. Biz de o da yok ki!

Japon Milli Eğitim Bakanı, gözlerini kavuşturur. Biraz ağlamaklı sesle:

J.M.E.B - Öyle demeyin beyefendi. Bizim 100 Hiroşima'mız, sizin 1 Çanakkale'nize bedel! (alıntıdır)

Kesinlikle mukemmel!

o yuzdendir, çocuklarımızın muhakkak Çanakkaleye şehitlikleri görmeleri;

şehitlikleri görmek? gezi için gece yola çıkmak yasaklanmışken mi? yazık,çok yazık...

tarihlerini unutturmuyorlar ve bu tarihlerini çocuklara öğreterek azimle çalışmalarını işlerinde başarılı olmalarını sağlıyorlar. bizlerde tarihimizi nasıl unuttursak diye uğraşıyoruz :-1:

arkadaşlar ben buna benzer bir olayın kıbrıs rum kesiminde yaşadığını duymuştum.
her yıl öğrencileri geziye götürüp kıbrıs savaşı zamanında ortaya çıkan mermi izlerini yıkıntıları gösteriyorlarmış.
bu şekilde hem hırs olmasına hemde yakın tarihi öğrenme imkanı sağlıyorlar

genç nesilde en büyük eksiklik maneviyattır bence.. maneviyatı boş olan bir bireyi bu derece yoğun ve derin hisler uyandırabilecek bir yere götürseniz ne olur götürmeseniz ne !!! yeni nesil malesef çağdaşlık palavralarının hipnozuna esir olmuş durumda... oradan çıkartıp onları içlerine osmanlı geleneği ile yoğrulan bir milliyetçilik bilincini yerleştirmeliyiz diye düşünüyorum... en büyük iş de öğretmene düşüyor...

üniversitedeyken 3 kere gittim çanakkaleye..
anladım ki ancak rehberiniz kadar gezebilirsiniz, öğrenebilirsiniz..
bizim rehber emekli tarih öğretmeni araştırmacı - yazar bir yürüyen kütüphane idi..
birkaç kez askerler önüne geçti.. tehdit edildi.. şunu şunu anlatmayacaksın, yoksa .. diye de bazı tembihatlar yapıldı..
birçok kahramanın üzeri çizilmiş.. kimse bilmiyor anlatılmamış.. anlattırılmamış..
Savaşın dolayısı ile ülkemizin kaderini tam olarak değiştiren kahraman seyit onbaşı unutulmuş.. yokluğun fakirliğin eline mahkum edilmiş ve nihayetinde sırtında odun taşıyarak ölmüştür..
yine savaşın kaderini değiştiren nusret mayın gemisi jilet fabrikasına satılmak üzereyken son anda kurtarılmıştır.. (şu an tarsus da bir parkta ziyaretçilerini beklemektedir..) .. yine nusret mayın gemisiyle mayın döşerken heyecandan kalbi durup şehit olan yüzbaşı hakkı beyi kimse bilmez.. anlatılmamış..
15-20 yaşlarında ve asker sayılmayacak yaşta olan çocukların şehit olduğunu şimdi o yaşta olan çocuklar bilmez.. eminim çanakkaleyi haritada bulamayan birçok öğrenci var..
birçok çanakkalenin evinin dışında truva atının mozaikleri var.. abideye raslamadım hiç daha..
hediyelik eşya satanlar sattıklarıının ne ifade ettiğini bilmezler.. (şehitlik abidesi, seyit onbaşı vs)..

hocam anlatılan çok güzel de olayın meydana gelişi biraz daha farklı
ama söylenilenler çok düşündürücü bence önce kendimizden ve ailemizden işe başlamamız lazım

easytr' Alıntı:
mutlucan' Alıntı:
üniversitedeyken 3 kere gittim çanakkaleye..
anladım ki ancak rehberiniz kadar gezebilirsiniz, öğrenebilirsiniz..
bizim rehber emekli tarih öğretmeni araştırmacı - yazar bir yürüyen kütüphane idi..
birkaç kez askerler önüne geçti.. tehdit edildi.. şunu şunu anlatmayacaksın, yoksa .. diye de bazı tembihatlar yapıldı..
birçok kahramanın üzeri çizilmiş.. kimse bilmiyor anlatılmamış.. anlattırılmamış..
Savaşın dolayısı ile ülkemizin kaderini tam olarak değiştiren kahraman seyit onbaşı unutulmuş.. yokluğun fakirliğin eline mahkum edilmiş ve nihayetinde sırtında odun taşıyarak ölmüştür..
yine savaşın kaderini değiştiren nusret mayın gemisi jilet fabrikasına satılmak üzereyken son anda kurtarılmıştır.. (şu an tarsus da bir parkta ziyaretçilerini beklemektedir..) .. yine nusret mayın gemisiyle mayın döşerken heyecandan kalbi durup şehit olan yüzbaşı hakkı beyi kimse bilmez.. anlatılmamış..
15-20 yaşlarında ve asker sayılmayacak yaşta olan çocukların şehit olduğunu şimdi o yaşta olan çocuklar bilmez.. eminim çanakkaleyi haritada bulamayan birçok öğrenci var..
birçok çanakkalenin evinin dışında truva atının mozaikleri var.. abideye raslamadım hiç daha..
hediyelik eşya satanlar sattıklarıının ne ifade ettiğini bilmezler.. (şehitlik abidesi, seyit onbaşı vs)..

işaretlediğim yer dikkatimi çekti, çanakkale gezinizdemi oldu bunlar? ne zaman oldu?
evet...

Geri