ET prizlerini takalım mı?

Kodla Büyü

demidembo

Aktif Üye
Arkadaşlar aklıma takıldı. Okulumuzda ET prizleri takılı değil(kullanılmadığı için), takmak daha mantıklı değil mi? Pillerinin bitmemesi için.
Siz nasıl yapıyorsunuz.

Hiç aklıma gelmedi böyle bir şey. Bizimkiler takılı değil hocam.

Takalım öyle ise.

Son düzenleme:
Hocam benimde bugün aklıma düştü. Geçen sene az kullanılan iki sınıfımız vardı. İkisininde pilleri vitmişti. Şimdi garantide bitti.

Etkileşimli tahtalardaki bios pillerinin bitmemesi için prize takılması bence önemli. Her zaman olmasa da ara sıra gerekli.
Bir tahtamızın prize giren kablo uçlarında biri kırıldığı için uzun zaman prize takılmadı. Kablosu değiştirildiğinde bios uyarı verdi ve bir türlü F2'ye (F1 de olabilir) basmadan sistem açılmadı. Dokunmatik tahtalarda da sürekli klavye bağlamak mümkün değil. Bios pili alıp OPS bilgisayarını söküp pili değiştirmek zorunda kaldım. Bunu her tahtada yapmak istemiyorum. Haftaya ilk işlerimden biri tahtaları çalıştırmak olacak inşaallah.

Son düzenleme:
Benim bir atölye okul dışında.
Bu atölyeye özel kabin koydular. İçine swich, fiber kablo çekildi.
Halbuki Cat6 cekselerdi 10 metre ancak tutardı.
Tasarruf olsun diye bir defa sigortaları indirdim. Ankara'dan okulu telefonla aramışlar iletişim yok diyerek. Tekrar geri açtım.

Bizim okulda tahtalarda prize takılı değil haftada bir bende açıp calistirayim ve takılı kalsın olmasa bundan sonra

Hiç aklıma gelmemişti. Yüzyüzede kullanıldı sonra kullanılmadı tabi. Ne kadar zamanda tükenir ki bios pili? Yarıyıl tatili de var.

Hocam bugüne kadar 2 tahtamızın pili değişti. Bunlarda aktif kullanılmayanlar.

Benim merak ettiğim tahtanın sürekli prize takılı kalması, sıkıntı oluşturur mu?

Yoksa gelecek sene -nasip olursa elimizde klavye gezeriz.

Bu problemi pil değiştirerek de çözebilirsiniz.
Update time programını başlangıca ekleyip ilk açılışta otomatik olarak zamanı güncelleyerek de çözebilirsiniz...

Ara sıra tahtayı açmak isteyen arkadaşları çözemedim. Bu piller araba aküleri gibi şarj edilebilir mi? Yoksa sadece kontrol etmek amaçlı mı açıp bakmak istiyorlar.
Prizde takılı bırakmak bana pil değişikliğinden daha riskli geliyor. Antalya'da yağmur dönemleri gökgürültülü ve fırtınalı geçiyor. Yüksek bi akımda tüm tahtaları kaybetmekten korkarım. :|

Ara sıra tahtayı açmak isteyen arkadaşları çözemedim. Bu piller araba aküleri gibi şarj edilebilir mi? Yoksa sadece kontrol etmek amaçlı mı açıp bakmak istiyorlar.
Prizde takılı bırakmak bana pil değişikliğinden daha riskli geliyor. Antalya'da yağmur dönemleri gökgürültülü ve fırtınalı geçiyor. Yüksek bi akımda tüm tahtaları kaybetmekten korkarım. :|

Hocam size katılıyorum. Bios pili şarj olmaz. Uzun süre kullanılmayan cihazların sürekli güce bağlı olması çok da mantıklı değil. (Hatta servis normal okul zamanında bile gün sonunda prizden çıkarmanın daha iyi olacağını söylemişti.)

bios pilleri şarj edilebilir pillerdir.. 3.3v ve anakarttaki kontrol entegresiyle şarj olurlar.. ayrıca tahtalar elektriğe bağlı kaldığında herhangi bir akım yükselmesiyle bozulmazlar.. çünkü tüm cihazların besleme kartında sigorta vardır ve belli bir akım üzerine çıktığında bu sigorta atar. bu nedenle tahtalar prizlerde bekletilebilir, sorun olmaz..

bios pilleri şarj edilebilir pillerdir.. 3.3v ve anakarttaki kontrol entegresiyle şarj olurlar.. ayrıca tahtalar elektriğe bağlı kaldığında herhangi bir akım yükselmesiyle bozulmazlar.. çünkü tüm cihazların besleme kartında sigorta vardır ve belli bir akım üzerine çıktığında bu sigorta atar. bu nedenle tahtalar prizlerde bekletilebilir, sorun olmaz..
Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yalnız şu vakte kadar 20 tahtadan 2 tanesinin pili değişti. Bu tahtalarda çok az kullanılan tahtalardı. Genel olarak ta elektriğe bağlı değillerdi.
Kısaca ben bu pillerin şarj olduğunu düşünmüyorum. çünkü ben pilleri biten tahtaları arada kullanıyordum. Fakat her seferinde bios uyarısı çıkıyordu. Şarj olsa böyle sıkıntı olmazdı.

Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yalnız şu vakte kadar 20 tahtadan 2 tanesinin pili değişti. Bu tahtalarda çok az kullanılan tahtalardı. Genel olarak ta elektriğe bağlı değillerdi.
Kısaca ben bu pillerin şarj olduğunu düşünmüyorum. çünkü ben pilleri biten tahtaları arada kullanıyordum. Fakat her seferinde bios uyarısı çıkıyordu. Şarj olsa böyle sıkıntı olmazdı.

Kamera kayıt cihazlarında da bios bilgi mevcut. Kayıt cihazı sürekli açık olmasına rağmen bios pili bitebiliyor. Kısa süreli elektrik kesintilerinde kayıt cihazindaki bazı ayarlar değişiyor. Bios pilinin şarj edilebilir olduğunu daha önce hiç duymadım.

Cr2032 lityum pil, şarjlı değil:

Antalya'da yağmur dönemleri gökgürültülü ve fırtınalı geçiyor. Yüksek bi akımda tüm tahtaları kaybetmekten korkarım. :|

Fatih Projesinde okula alt yapı yapılırken, kendi elektrik tesisatlarını da çektiler ya. Bu yeni sistem içerisinde yüksek akım gibi durumlara karşı koruma önlemleri var diye biliyorum. Mesela kendine has Toprak hattı çekildi. Ayrıca o sigorta panellerinde de illa ki bununla ilgili bir önlem vardır.

Arkadaşlar Merhaba ben bugün 8 tahtanın pilini değiştirdim. yedi tanesinin pili hiç değişmemiş gibi bios ekranında kalıyor. sadece 1 tanesi normal çalıştı. Yeni pil takılan tahtalarda prize takılı kaldığında sorun yok ama çekip yeniden taktığımda yeniden biosa giriyor. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba.

Arkadaşlar Merhaba ben bugün 8 tahtanın pilini değiştirdim. yedi tanesinin pili hiç değişmemiş gibi bios ekranında kalıyor. sadece 1 tanesi normal çalıştı. Yeni pil takılan tahtalarda prize takılı kaldığında sorun yok ama çekip yeniden taktığımda yeniden biosa giriyor. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba.
Etkilesimli Tahta bios pili hic degistirmedim. Pillerin + - uclarinin yerleri fark eder mi? Problemsiz calisan tahtayla digerlerini karsilastirabilirsiniz. Piller bitik degildir diye dusunuyorum.

Piller şarj edilebilir piller değildir. Bios pilinin görevi enerji olmadığı durumda bios parametrelerinin silinmesini önlemektir. Kullanılmayan tahtaların pillerinin bitme sebebi pilin sürekli aktif olmasıdır. Sürekli kullanılan tahtada enerji olduğu için pile çok ihtiyaç kalmaz. Fişe takılı ise de tahta açık olmasa bile bios pili aktif olmaz. Enerjiyi şebekeden alır.

Arkadaşlar Merhaba ben bugün 8 tahtanın pilini değiştirdim. yedi tanesinin pili hiç değişmemiş gibi bios ekranında kalıyor. sadece 1 tanesi normal çalıştı. Yeni pil takılan tahtalarda prize takılı kaldığında sorun yok ama çekip yeniden taktığımda yeniden biosa giriyor. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba.[/QUO

Servis bazı pillerin + ve - yönlerinin ters olduğunu söylemişti hocam bana Faz-2 lerde. Ne kadar doğru bilmiyorum. Eğer eski pilleri atmamışsanız yönleri kontrol edin isterseniz.

Geri