eski fotograf düzenleme yardım lütfen

Kodla Büyü

bariskilic07

Site Gezgini
selam arkadaşlar.
babamın askerlik fotografı var elimde düzenleme konusunda yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• babam.jpg
    babam.jpg
    128.1 KB · Görüntüleme: 1,466
Yardım ederiz tabi hocam uygun bir zamanda sizin için photoshopta düzenleyeceğim. En yüksek çözünürlükte siz ekleyin bitince sizinle paylaşırım.

Yüz kısmını temizlemeye çalıştım, Hasari hocam el attıysa tamamdır hocam :) Ben çekiliyorum.

Ekli dosyalar

• babam copy.jpg
    babam copy.jpg
    326.3 KB · Görüntüleme: 1,421
Kusura bakma @danpe kardeşim çalışmaya başladığını bilsem engel olmazdım. :)

@bariskilic07 hocam şöyle bir çalışma yaptım beğenmediğin veya düzeltmemi istediğin bir yeri varsa düzeltirim. Ya da kol kısmını tamamlayabilirim.

Ekli dosyalar

• eski resim2.jpg
    eski resim2.jpg
    360.1 KB · Görüntüleme: 1,363
Konu açılmışken ben de birşey sorayım: bu tür resimleri renklendirebilir miyiz?

Son hali şöyle hocam.

Ekli dosyalar

• eski resim3.jpg
    eski resim3.jpg
    366.6 KB · Görüntüleme: 1,305
2zxpc0o.jpg

Hasari hocam el atmış. Sonradan gördüm.
Forumun en aktif bilişimcisin hasari hocamdan daha güzelini bekliyoruz.
Ben düşük çözünürlükü ilk resmi ele almıştım 7-8dk lık nacizane bir çalışma sonunda ortaya bu çıktı resim.
Yüksek çözünürlüklü 3-4mb lık bir resim olsa 3-4 saat harcansa çok güzel sonuçlar çıkar elbet.

Not: Sadece tuval boyutu ve renklendirmeile ilgili çalışma yaptım. Fotoğraftaki kırıklıklar ve eksik bölgeler ile ilgili çalışma yapmadım.

nasıl yapıldığını da bilgi paylaşımı açısından söylesek bence fena olmaz en azından yapmaya çalışırken bir fikrimiz olur

resmin renkli hali şöyle oldu.

Ekli dosyalar

• eski resim4.jpg
    eski resim4.jpg
    322.2 KB · Görüntüleme: 821
Çok başarılı bir çalışma olmuş. :+1:

Takip ettiğiniz teknikleri sıralarsanız benzer çalışmalarda yol gösterici olacaktır. :idea:

Önce resmi photoshopta açıyoruz.
Dikkat ederseniz resimde bariz kırılmalar var öncelikle bu kırılmaların en basit olandan başlayarak düzeltmeye çalışıyoruz bu düzetmeler renklerin belirgin olanında karışık olana doğru düzeltiyoruz böylece resmin bütünlüğünün bozulmasının önüne geçiyoruz.
Kırılmaları düzeltirken kullandığımız araçlar "Nokta düzeltme fırçası", "Düzeltme fırçası", "Yama aracı" ve "Klonlama damga aracı"
Bunların yardımıyla çok güzel sonuçlar elde ediliyor.
Bütün kırılma ve parazitler temizlendikten sonra. Fotografın bazı bölümlerinin beyazladığı görülüyor bu beyaz kısımlarda damga aracı kullanılarak siyah bölgelerden doku alınarak koyulaştırılılabilir. Çünkü ben böyle yaptım. :)
Fotografın bazı bölümleri eksikti özellikle kol kısımları buralarıda tamamlamak için gene kolun sağlam ve benzer dokular damga aracı ile tamamlandı daha sonra eksik kısımlarda damga sonucunda oluşan renk farklılıklarını gidermek için yama aracı kullanıldı.
Fotografta rütuş işlemleri bitince biraz parlaklık ve kontrat artırıldı.
En son aşama ise renklendirme.
Renklendirme işlemi için ise internetten bir asker resmi bulundu bu asker resmi photoshopta açıldı damlalık aracı sayesinde renk tonu alındı. Daha sonra yeni bir katman açıldı bu katman renklendirilmek istenen fotografın üst katmanında olmalı. Katman açma işleminden sonra renk belirlenmişti buradan yumuşak bir fırça seçimi yapılır. Yumuşak bir fırça ile resmin boyanmak istediğiniz kısımları dışarılara taşırma yapmadan eğer taşırma yaptıysanız ki büyük ihtimalle yapacaksınız. Bu taşırmaları temizlemek için silgi aracını seçiyoruz, silgi fırçası da yumuşak ve geçişli olmalı. Fırça boyutunu taşmaya göre göz kararıyla sizin belirlemeniz gerekiyor.
Neyse devam edelim çalışmamıza...
Fırça ile renklendirilmek istenen bölüm(ceket) boyandı taşmalar temizlendi. Şimdi boya yaptığımız katman seçilir ve üstte mod olarak renklendirme seçilir. Bunun sonucunda ceket renklenmiş olacaktır.
Sıra geldi ten rengini vermeye bunun içinde gene internetten bir insan resmi buluyoruz ten rengi belirgin olan bir resim olmalı. Bu resmi photoshopta açıyoruz. Damlalık aracı ile gene ton rengimizi belirliyoruz ve boyamak istediğimiz resmin üzerinde bir katman açıyoruz fırça aracı ile ten bölümleri boyanır ve katman modu olarak renklendirme seçilir. Tabi gene taşmalarınız var ise bunları silmeyi unutmayın.
En son aşamada ten ve ceket renginin gerçek tonlara uyup uymadığını göz kararıyla bakın eğer tonlamalarda sorun var ise boyadığınız katmanı seçin ve ctrl+u kısayolunu kullanın burada ton menüsü açılacaktır ve göz kararınıza göre buradaki çubukları hareket ettirin istediğiniz tonu yakalayınca tamam deyip menüyü kapatın.
Artık resminizi farklı kaydetten jpg formatında kaydedebilirsiniz. :)

İşte arkadaşlar kısacası çalışma böyle yapıldı.
Şurada bazı derslerimiz olacaktı fırsatınız olursa incelemenizi öneririm.
goruntulu-anlatimlar-f193/

hasari' Alıntı:
Önce resmi photoshopta açıyoruz.
Dikkat ederseniz resimde bariz kırılmalar var öncelikle bu kırılmaların en basit olandan başlayarak düzeltmeye çalışıyoruz bu düzetmeler renklerin belirgin olanında karışık olana doğru düzeltiyoruz böylece resmin bütünlüğünün bozulmasının önüne geçiyoruz.
Kırılmaları düzeltirken kullandığımız araçlar "Nokta düzeltme fırçası", "Düzeltme fırçası", "Yama aracı" ve "Klonlama damga aracı"
Bunların yardımıyla çok güzel sonuçlar elde ediliyor.
Bütün kırılma ve parazitler temizlendikten sonra. Fotografın bazı bölümlerinin beyazladığı görülüyor bu beyaz kısımlarda damga aracı kullanılarak siyah bölgelerden doku alınarak koyulaştırılılabilir. Çünkü ben böyle yaptım. :)
Fotografın bazı bölümleri eksikti özellikle kol kısımları buralarıda tamamlamak için gene kolun sağlam ve benzer dokular damga aracı ile tamamlandı daha sonra eksik kısımlarda damga sonucunda oluşan renk farklılıklarını gidermek için yama aracı kullanıldı.
Fotografta rütuş işlemleri bitince biraz parlaklık ve kontrat artırıldı.
En son aşama ise renklendirme.
Renklendirme işlemi için ise internetten bir asker resmi bulundu bu asker resmi photoshopta açıldı damlalık aracı sayesinde renk tonu alındı. Daha sonra yeni bir katman açıldı bu katman renklendirilmek istenen fotografın üst katmanında olmalı. Katman açma işleminden sonra renk belirlenmişti buradan yumuşak bir fırça seçimi yapılır. Yumuşak bir fırça ile resmin boyanmak istediğiniz kısımları dışarılara taşırma yapmadan eğer taşırma yaptıysanız ki büyük ihtimalle yapacaksınız. Bu taşırmaları temizlemek için silgi aracını seçiyoruz, silgi fırçası da yumuşak ve geçişli olmalı. Fırça boyutunu taşmaya göre göz kararıyla sizin belirlemeniz gerekiyor.
Neyse devam edelim çalışmamıza...
Fırça ile renklendirilmek istenen bölüm(ceket) boyandı taşmalar temizlendi. Şimdi boya yaptığımız katman seçilir ve üstte mod olarak renklendirme seçilir. Bunun sonucunda ceket renklenmiş olacaktır.
Sıra geldi ten rengini vermeye bunun içinde gene internetten bir insan resmi buluyoruz ten rengi belirgin olan bir resim olmalı. Bu resmi photoshopta açıyoruz. Damlalık aracı ile gene ton rengimizi belirliyoruz ve boyamak istediğimiz resmin üzerinde bir katman açıyoruz fırça aracı ile ten bölümleri boyanır ve katman modu olarak renklendirme seçilir. Tabi gene taşmalarınız var ise bunları silmeyi unutmayın.
En son aşamada ten ve ceket renginin gerçek tonlara uyup uymadığını göz kararıyla bakın eğer tonlamalarda sorun var ise boyadığınız katmanı seçin ve ctrl+u kısayolunu kullanın burada ton menüsü açılacaktır ve göz kararınıza göre buradaki çubukları hareket ettirin istediğiniz tonu yakalayınca tamam deyip menüyü kapatın.
Artık resminizi farklı kaydetten jpg formatında kaydedebilirsiniz. :)

İşte arkadaşlar kısacası çalışma böyle yapıldı.
Şurada bazı derslerimiz olacaktı fırsatınız olursa incelemenizi öneririm.
goruntulu-anlatimlar-f193/
:alkis:

Geri