"EŞ" LER TAYİNİ NASIL İSTEYEECEK?

Kodla Büyü

erdcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yönetmelikteki bu iki maddeyi nasıl yorumluyor sunuz?
Benim anladığım, eşim ve ben aynı ili yani sadece tek bir ili yazmalıyız ki eğer birimize çıkmazsa diğerimiz temmuzdaki eş durumundan diğerinin yanına tayin isteyebilelim.
Bugün müfettiş geldi ona sordum. hayır dedi, ikinizde aynı ili yazmak koşuluyla birden fazla il yazabilirsiniz.
meb bu işi örnekleyerek yapsaydı eksilirmiydi biyerleri merak ediyorum.

Ya biz paranoyak olduk her maddeyi didiklemekten kendimize "dert" çıkartıyoruz. yada meb artık her maddeyi bize dert olsun diye koyuyor...Sizler ne düşünüyosunuz arkadaşlar 3.11 maddesi hakkında?

3.11. Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşlerin yer değiştirme şartlarını
taşıması hâlinde iller arasında aynı ili, il içinde aynı yerleşim yerlerindeki eğitim kurumları
arasında tercihte bulunmak zorundadır. Bu şekilde tercihte bulunmalarına rağmen farklı
yerleşim yerlerindeki tercihlerine atananlar, eşinin yanına yer değiştirmek isteyen eş görevinden
ayrılmaması kaydıyla ataması iptal edildikten sonra özür grubu yer değiştirme döneminde eş
durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

3.12. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden yer değiştirme şartlarını taşıyanların, istemeleri hâlinde ayrı
ayrı yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bunlardan farklı yerlere atamaları yapılanlar
ile yer değiştirme istemeyen eşler bir sonraki yılın aynı yer değiştirme dönemine kadar eş
durumu özründen eşinin bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklardır

Eşi öğretmen olan arkadaşlar tayin isterken kaç tane il yazacak sınız?

Geçen sene eşim ve ben tayin istedik
birden fazla il yazabilirsiniz(illerde eşinize ve size kontenjan açılırsa) biz geçen sene eşimle iki ili yazmıştık
MEM den bize şöyle yapmalısınız dediler il tercihleriniz aynı sırada olmalı araya başka il koymayın o ildeki yapacağınız tüm tercihleri bitirin diğer ile geçin dediler. bir arkadaşım illeri dağınık yazmıştı il onaylamayıp tekrar yapmalarını istedi
örneğin sizin tercihleriniz;
1- bursa ili 1. okul
2- bursa ili 2. okul
3- adana ili 1. okul
4- adana ili 2. okul
5- adana ili 3. okul
6- izmir ili 1. okul

eşinizde ;
1- bursa ili 1. okul
2- adana ili 1. okul
3- izmir ili 1. okul
4- izmir ili 2. okul
5- izmir ili 3. okul
olmalı
il MEM atama şubesi ile görüsün yardımcı olurlar

wixland hocam sizin tercihlere göre birinize bursa diğerine adana çıkarsa diğeri iptal ettirip eş durumundan hemen faydalanabiliyormu yani?
Ben ve eşimde iki il yazıp yazmama konusunda muallaktayız da

akedil' Alıntı:
wixland hocam sizin tercihlere göre birinize bursa diğerine adana çıkarsa diğeri iptal ettirip eş durumundan hemen faydalanabiliyormu yani?
Ben ve eşimde iki il yazıp yazmama konusunda muallaktayız da
hocam biz il MEM sorduğumuzda bu şekilde problem çıkmaz demişlerdi
bizde bu şekilde iki tane farklı il yazmıştık ben atandım eşimse hiçbir tercihine atanamamıştı ağustos eş özründen yanıma geldi.
şimdi 2009 klavuza baktım madde biraz değişik aynı yeri ifadesi varmış 2010 klavuzda ise aynı ili ifadesi var

2009 klavuz;
4.1.7. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden ikisinin de yer değiştirmek için gerekli şartları taşımaları
kaydıyla aile bütünlüğünü de dikkate alarak tercihlerini aynı yere birlikte atanmalarını sağlayabilecek şekilde
yapmaları gerekmektedir. Buna rağmen eşlerin farklı illere atanmaları hâlinde, eşinin atandığı ildeki eğitim
kurumlarını isteyenler, görev yerinden ayrılmadan iptal isteğinde bulunabileceklerdir. Bu durumdaki
öğretmenlerin iptal istekleri Bakanlığın Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Dairesi Başkanlığına teklif
edilecek ve yaz tatili özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde eş durumu özründen il içi ya da iller
arası yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

2010 klavuz;
3.11. Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşlerin yer değiştirme şartlarını
taşıması hâlinde iller arasında aynı ili, il içinde aynı yerleşim yerlerindeki eğitim kurumları
arasında tercihte bulunmak zorundadır. Bu şekilde tercihte bulunmalarına rağmen farklı
yerleşim yerlerindeki tercihlerine atananlar
, eşinin yanına yer değiştirmek isteyen eş görevinden
ayrılmaması kaydıyla ataması iptal edildikten sonra özür grubu yer değiştirme döneminde eş
durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

klavuzdaki maddede aynı ili demesi sanki tek il istenmelisiniz şeklinde yorumlanıyor ama
Bu şekilde tercihte bulunmalarına rağmen farklı yerleşim yerlerindeki tercihlerine atananlar
ifadesi niye eklemiş anlamadım.

hocam ben bu konuyla ilgili kılavuzda belirtilen numarayı aradım.
1. bayan bana aynı ilçeyi yani tek bir ilçeyi yazabileceğimizi söyledi. resmen saçmaladı.
2. şans eseri mersinde hizmetiçi eğitim seminerinde olan bir tanıdığım sayesinde orada kurs veren ve kılavuzu yazan kişilerden biri olduğunu öğrendiğim personel şube müdürlerinden birine ulaştık, önce aynı illeri farklı sırada yazabilirsiniz dedi.
3. Bir gün sonra X Bey(sanırım başka bir personel şube müdürü)' le konuştu ve aynı tercihte aynı ilden okul bulunacak şekilde dedi.
4. ama benim yazılandan anladığım tek bir il istediğin kadar ilçe.
5. şimdi hocam daha başka bişey söylüyor.

5 farklı seçenek oldu. daha da çoğaltabiliriz uğraşırsak.
yukarıda yazılanlar ironi değil, gerçeklerin ta kendisidir.

sonuç: ben eşimle kendi anladığımı yani tek bir ilden istediğimiz kadar ilçe yazıyoruz.

ben de aynı durumdayım bu klavuz 3.11 / 3,12 için ben de bakanlıgı , il milli eğitimi aradım kesin bir yargıya ulaşamadım onlarda şu numarayı bu numarayı ara dıt dıt başka bişi yok.... ama ne yapacağız onu söylüyüm bizim düşündüğümüz bir tane il var. ilde de 5 tane merkez ilçe var biz 2 ilçe yazacağız sıralamayı ise wixland hocamın yukarıda anlattıgı gibi aynı ilçelerden sıralıyacağız.ama ben ilk ilçeden 1 okul diğerinden 24 okul yazacam neden: eşim için düşündüğüm okullar benim 1 tercih yapacağım ilçede ...3/12 nolu maddeye ters düşmeyelim diye ...hepimizin hakkında hayırlısı.

Arkadaşlar dediğim gibi müfettişe dün sorduk, o da çok açık kılavuz dedi.."istediğiniz kadar ili aynı sırada yazacaksınız".
iyi tamamda burda da "aynı ili" ifadesi var o nasıl olacak dedim
düşündü baktı baktı "tek il değildir bu" dedi.
Yani muallakta kalan bi durum. Pazartesi mem den soracam da adamların kendilerinden haberi yok bu işi kesin nasıl çözebiliriz.
orda yazanlar hiç de "net ve açık " değil. Yazana kolay tabi ki o anda ne düşündülerse artık, eşlerin "aynı ili" ifadesini neden kullanırlar, neden "aynı illeri" demezler ben bunu anlamadım. çünkü 3.11 de "aynı ili" dedikten sonra "aynı yerleşim merkezleri" şeklinde çoğul bir ifade kullanmışlar...
İşin içinden çıkamadık. kaydet tuşuna basmaya korkar olduk yahu...

kafama takılan bir soruda ben sorayım;
1.)eşler aynı branştan öğretmenler.
2.) eşlerden birinin puanı diğerinden çok fazla
3.) eşlerden puanı az olan il içi tayini istiyor ,fakat puanı yüksek olan eş il dışı tayini istiyor.
bu durumda

il içi isteyen eşe il içi, il dışı isteyeninde il dışı tayini çıkarsa durum ne olur.

a) il dışına eş durumu tayini yapılır
b) bu şekilde tayin isteyemezler
c) her ikisininde tayini çıkartılmaz
d) milli eğitim sistemi çöker

babadogan' Alıntı:
3.) eşlerden puanı az olan il içi tayini istiyor ,fakat puanı yüksek olan eş il dışı tayini istiyor.
bu durumda

il içi isteyen eşe il içi, il dışı isteyeninde il dışı tayini çıkarsa durum ne olur.

siz il dışından tercih yaparsanız eşinizinde 3.11 maddeye göre aynı ilden tercih yapması gerekli
eşiniz sadece il içinden isterse
cevap-e)3.12 maddeye göre 1 yıl eş durumundan faydalanamazsınız

Yaaa ne saçma bir yönetmelik bu neresini tutsanız elinizde kalıyor :x

Ben de eşimle birlikte tercih yapacağım ama memleketimizde benim için 5 eşim için 1 il dışı kontenjan açık. O yüzden atanamama riskimiz var. Biz de hem il içi hem il dışı yazalım diyoruz ama yönetmelik yazamazsınız diyor. Anlamadım nasıl iş bu :S

babadogan' Alıntı:
bu durumda

Aynı bu durum bizim içinde geçerli ve malesef her kafadan bir ses çıkıyor lütfen bilen birileri bunları bize açıklasın.. :(

Arkadaşlar az önce bakanlıkla görüştüm. Durumu açık şekilde izah ettim. Düzce'nin ilçesinde görev yaptığımızı, eşimle birlikte yer değiştirme isteğinde bulunacağımızı, ancak aynı anda hem il içi hem il dışı istemeyi düşündüğümüzü belirttim. Karşıdaki bayan sorun olmadığını söyledi. Ben de madde 3.11'de aynı ili tercih edebilirler diye bir ibare olduğundan bahsettim. O da hayır birlikte hem boluyu hem düzceyi yazabilirsiniz ama biriniz bolu biriniz istanbul isteyemez dedi. Yani bir il içi bir il dışı isteme hakkımız mı var dedim (konuya vakıf olup olmadığını anlamak için :D) Olur mu hocam, ne kadar il açılıyorsa istediğiniz kadarını istersiniz ama aynı illeri yazmak kaydıyla dedi. Teşekkür ettim kapattım.

Yani sorun tamamıyla bakanlığımızın güzel türkçesinde yatıyor. Aynı ili değil de aynı illeri tercih edebilirler deseydi herkes anlayacaktı zaten. :x

yuzuakyener' Alıntı:
Yaaa ne saçma bir yönetmelik bu neresini tutsanız elinizde kalıyor :x

Ben de eşimle birlikte tercih yapacağım ama memleketimizde benim için 5 eşim için 1 il dışı kontenjan açık. O yüzden atanamama riskimiz var. Biz de hem il içi hem il dışı yazalım diyoruz ama yönetmelik yazamazsınız diyor. Anlamadım nasıl iş bu :S
Hocam benim eşim il dışı ve içini yazıcak bende 3 yıl dolmadığı için sadece il içini yazıcam 3.12 den mağdur olmayalım diye , siz "hem il içi hem il dışı yazalım diyoruz ama yönetmelik yazamazsınız diyor" demişsiniz hangi madde hocam gözdenmi kaçırdık acaba ?

Madde 3.11'de eşler aynı ili tercih etmektedir diye bir ibare vardı hocam. Ama bugün bakanlıkla görüştüm sıkıntı yokmuş. Güzel Türkçelerinden kaynaklanıyormuş sorun.

yuzuakyener' Alıntı:
Madde 3.11'de eşler aynı ili tercih etmektedir diye bir ibare vardı hocam. Ama bugün bakanlıkla görüştüm sıkıntı yokmuş. Güzel Türkçelerinden kaynaklanıyormuş sorun.
Bir bakanlığın herşeyimi güzel olur ya maşşallah maşşallah

yuzuakyener' Alıntı:
Ya gelde sövme işte!!!
hocam teşekkürler:) müfettişler dahil bir çok yere sorduk, herkes sizin dediğiniz gibi diyor. Ama işte o kılavuz daki o ifade adamın karınan ağrı girdiriyordu. Şu anda sorun çözüldü yani . Eşler aynı sırada il yazdıktan sonra 1 den fazla il yazabilir ...Doğru mudur hocam?

Doğrudur hocam. Yakında yeni bir meslek çıkacak sanırım. YEMİNLİ MEB YÖNETMELİK VE GENELGELERİ TERCÜMANLIĞI :mrgreen:

arkadaşlar ben şubatta eşimin yanına eş tayini istedim geldim.
şimdi eşim ildışına tayin isteyecek.
ben süre dolmadığı için il içi ve ildışı isteyemiyorum.
eşimin tayini çıkarsa ağustosta tekrar eş tayini isteyeceğim.
bir problem olmaz değil mi?

Sanırım 1 yıldan önce tekrar eş özründen faydalanamıyorsunuz hocam. Sonraki şubatı beklemeniz gerekecek.

Bu klavzudan hocam. Madde 3.12'den.
3.12. Her ikisi de öğretmen olan eşlerden yer değiştirme şartlarını taşıyanların, istemeleri hâlinde ayrı
ayrı yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bunlardan farklı yerlere atamaları yapılanlar
ile yer değiştirme istemeyen eşler bir sonraki yılın aynı yer değiştirme dönemine kadar eş
durumu özründen eşinin bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunamayacaklardır
.

hocam burda her iki öğretmenin de şartları taşıması lazım ben şartları taşımıyorum.isteyemiyorum.eşim isteyebiliyor.

hacounter' Alıntı:
hocam burda her iki öğretmenin de şartları taşıması lazım ben şartları taşımıyorum.isteyemiyorum.eşim isteyebiliyor.

Hocam sizle aynı durumda sayılırım, eşim il dışı tayin isteyecek, ben asker öğretmenim 3 yılım dolmadığı için isteyemiyorum, ağustosta eş durumundan isteyip giderim diye düşünüyorum, yalnız klavuz o kadar inceleniyor ki acaba bir sorun çıkarmı diye paranoya oldum.
3.12. maddeye göre yer değiştirme şartlarını taşımadığımdan dolayı bu madde benim için geçersiz, diyelim ki eşimin tayini çıktı, daha sonra sendikaların başvurusu üzerine mahkeme asker öğretmenliği görevden sayıp yer değiştirme hakkı verdi, bu durumda artık bende yer değiştirme şartlarını sağlıyorum.
Daha sonra eş durumu tayinlerinde bu maddeye göre tayin isteyemezsiniz derler mi acaba?
Gerçekten paranoya mı oldum yoksa bu ihtimal olabilir mi?

hacounter' Alıntı:
arkadaşlar ben şubatta eşimin yanına eş tayini istedim geldim.
şimdi eşim ildışına tayin isteyecek.
ben süre dolmadığı için il içi ve ildışı isteyemiyorum.
eşimin tayini çıkarsa ağustosta tekrar eş tayini isteyeceğim.
bir problem olmaz değil mi?
Hocam bizimle aynı durumdasınız bende 3 yıl dolmadığı için il içi isteyebiliyorum eşim ise il dışı, tayin hakkın varsa istersin, farklı yerleşim yerleri çıkarsa iptal ettirip atamanı özürden gidersin, tayin hakkın yoksa bekler özür istersin, benim anladığım bu hocam.

Ben farklı başlıkta açmıştım ama konunun yeri burasıymış;

Eşimle bu sene tayin isteyeceğiz, eşim de öğretmen ama farklı branştan, mem den dediler ki aynı sıraya aynı illeri yazmalısınız, bu saçma değil mi bana ilden 10 okul açılıyor, eşime aynı ilden 5 okul, nasıl ayarlayacağız bunu?

veya aynı ilden farklı ilçeler çıktı, ilçelerin arası 200 km, ilçe birleştirme gibi bişey oluyor mu??

Başına gelen varsa yadırmcı olursanız çok memnun olurum...

Geri