Eş durumunda kim kime tabi

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar eş durumunda derecesi düşük olan yüksek olana tabiymiş.
Örneğin erkek 8/2, kadın ise 6/3 derecesine sahipse erkek kadının yanına gitmek zorundadır özel koşullar hariç.
Bu sistem bana biraz saçma geldi şimdi kadın erkeğin yanına gidemiyor doğru mu?

hocam öyle saçmalık mı olur. örneğin mardine ilk atamayla atandım 5 yıl çalıştım sonra izmir e atandım eşim ilk atamayla atandı mardine ve 2. yılı daha şimdi eş durumu yüzünden ben geri mardine gitmek zorunda mı olacağım yani. nerde yazıyor bilmem ama saçma sapan bişeymiş uygulanılması mümkün olmayan durumu çokkkkk fazla

inikat' Alıntı:
hocam öyle saçmalık mı olur. örneğin mardine ilk atamayla atandım 5 yıl çalıştım sonra izmir e atandım eşim ilk atamayla atandı mardine ve 2. yılı daha şimdi eş durumu yüzünden ben geri mardine gitmek zorunda mı olacağım yani. nerde yazıyor bilmem ama saçma sapan bişeymiş uygulanılması mümkün olmayan durumu çokkkkk fazla

maddeyi okursanız eşiniz size tabi olur. sizin görev süreniz daha fazla

Hocam böyle bir uygulamayı daha önce duymadım. Aksine öğretmen eşler söz konusu olunca bir tanesi zorunlu hizmeti tamamlamış olsun yeterli iki eşten hangisi diğerinin yanına gitmek isterse gidiyor norm varsa. Eşlerden biri diğerine tabi olması sadece hakim savcı veya subay gibi belirli periyotlarla yer değiştirenlerde öğretmen onlara tabi.

hasari hocam nerde yazıyor bu durum.1 ay sonra düğün yapıp eşimin yanına gitmeyi düşünüyordum.Eşim hemşire yeni başladı derecesi 9/1 benim 6/1.Şimdi eşim bana mı tabi olacak bu durumda :scared: :scared:

Aynı kurum için böyle bir fark yok bildiğim kadarıyla.

Farklı kurumlar olsaydı , sağlık , adalet veya askeriye , mebde çalışan diğerinin yanına gidiyor bildiğim kadarıyla.

arkadaşlar öyle birşey yok
gürsel dıye arkdasım vardı 7/1 kars merkezde
esi kırıkkale keskıne atandı 9/1 adam ılk es durumunda erkek kadının yanına gıttı

ANLICANIZ ÖLE BİRŞEY YOK

hasari' Alıntı:
Örneğin erkek 8/2, kadın ise 6/3 derecesine sahipse erkek kadının yanına gitmek zorundadır özel koşullar hariç.

Hocam böyle bir uygulama yok kim kimin yanına gitmek isterse o tercih yapar ve uygunsa gider.

Eşlerin ikisinin öğretmen olması veya gidecek olan öğretmen olunca sorun olmuyor anlaşılan fakat eşlerden biri sağlıkçı olunca sorun oluyor. Sağlıkçı eş öğretmenin yanına gitmek istediğinde bu sorun ortaya çıkıyor.

theArcher' Alıntı:
hasari hocam nerde yazıyor bu durum.1 ay sonra düğün yapıp eşimin yanına gitmeyi düşünüyordum.Eşim hemşire yeni başladı derecesi 9/1 benim 6/1.Şimdi eşim bana mı tabi olacak bu durumda :scared: :scared:
Normalde eşin sana tabi ama sen öğretmen olduğun için onun yanına gidebileceksin.

Önce eşim eş durumundan benim yanıma geldi başka bir ildeyken, sonra il dışı isteyip bana norm açılmayınca o gitti eş durumundan ben onun yanına gittim, ikimizde öğretmeniz

Re: Ynt: Eş durumunda kim kime tabi

theArcher' Alıntı:
sizde sorun olmaz aynı durumu ben geçen sene yasadım. Bir sorun olmaz.

meble yapılan protokoller var asker polis hakim savci vs öğretmen gitmek zorunda diye birde gümrük sanırım

Eşlerden ikisi de öğretmense böyle bu durum yok. Bu durum sağlıkçılarda böyle.
Eğer eşlerden biri öğretmen diğeri sağlık personeliyse
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Madde 20 (4) fıkrasına göre
(4) Eşlerden biri bir başka kurumda çalışıyor ise; varsa o kurumla yapılan protokol hükümleri dönem beklenilmeden uygulanır. Ancak, başka kurumda çalışan eşin, Bakanlık veya bağlı kuruluşunun personelinden Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde unvan, kadro ve görev bakımından üst olması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması hâlinde eş durumu ataması değerlendirilerek yapılır. Teşkilatın bulunmaması veya bir başka yerde istihdamı mümkün olmayan hallerde, ilgili Kurumla koordinasyon sağlanarak eş durumu atama talebi değerlendirilir. Bu hâllerde atama yapılamıyor ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi hükümleri uygulanır.
der.
http://personel.saglik.gov.tr/UserFiles ... meligi.pdf

theArcher' Alıntı:

Hocam benim de durum aynı. Kime sorsam bu durumda hemşire öğretmene tabi; öğretmen isteyemez kıdemi yüksek olduğu için diyor. Sizin bu durum nasıl sonuçlandı acaba?
Bu durumla karşılaşan başka arkadaşlar varsa işin aslını açıklayabilirler mi?

xsharpx' Alıntı:
theArcher' Alıntı:

Hocam benim de durum aynı. Kime sorsam bu durumda hemşire öğretmene tabi; öğretmen isteyemez kıdemi yüksek olduğu için diyor. Sizin bu durum nasıl sonuçlandı acaba?
Eşinin derecesi kaç sizinki kaç?

örnek veriyorum.
Eşin 7/1
Sen 8/1 isen sen ona tabisin tam tersinde o sana tabi olur. Milli eğitimde bu göz ardı edilir ama sağlıkta dikkate alınıyor.

bu işin derece ile alakası yok öncekile öğretmen eşi olanlardan ikisinden bir tanesi eş durum tayini isteyebilir aynı anda ikisi isteyemez. aynı şekilde farklı 654 de bağlı çalışanlar içinde geçerlidir.

hasari' Alıntı:
xsharpx' Alıntı:
theArcher' Alıntı:

örnek veriyorum.
Eşin 7/1
Sen 8/1 isen sen ona tabisin tam tersinde o sana tabi olur. Milli eğitimde bu göz ardı edilir ama sağlıkta dikkate alınıyor.

Hocam ben 4 yıllık öğretmenim, eşim hemşire ve 1 yıldır çalışıyor. Bu durumda ben onun yanına eş durumu tayini isteyebilir miyim?
(Benim bildiğim öğretmenlerin eş durumu tayin şartı: eşinin hangi kurumda olursa olsun 360 gün sigortalı çalışmış olması. Yanlış mı?)

xsharpx' Alıntı:
hasari' Alıntı:
xsharpx' Alıntı:
theArcher' Alıntı:

örnek veriyorum.
Eşin 7/1

Hocam ben 4 yıllık öğretmenim, eşim hemşire ve 1 yıldır çalışıyor. Bu durumda ben onun yanına eş durumu tayini isteyebilir miyim?
(Benim bildiğim öğretmenlerin eş durumu tayin şartı: eşinin hangi kurumda olursa olsun 360 gün sigortalı çalışmış olması. Yanlış mı?)
Evet isteyebilirsiniz. Sizde sıkıntı yok. :)

hasari' Alıntı:

öyle birşey yok. ben 6/3 iken eşim 9/2 idi. Onun buluduğu şehre gittim. Kimse de derece kademe sormadı. Arkadaşlarımdan tam tersi olan da var... Öyle bir kanun-yönetmelik-yönerge- vs yok.. Kim eş durumu tyini isterse o gider.

hasan' Alıntı:
hasari' Alıntı:

öyle birşey yok. ben 6/3 iken eşim 9/2 idi. Onun buluduğu şehre gittim. Kimse de derece kademe sormadı. Arkadaşlarımdan tam tersi olan da var... Öyle bir kanun-yönetmelik-yönerge- vs yok.. Kim eş durumu tyini isterse o gider.

Peki Sizin mesleğinizi ve eşinizin mesleğini öğrenebilirmiyiz acaba?

ben 6/1 eşim 9/1 ve hemşire. Ağustos atamasında eşimin bulunduğu il merkezine tayinim çıktı.Herhangi bir problem yok hocam.Gönül rahatlıgıyla tercihini yap.Rahat ol.. :+1: :+1:

xsharpx' Alıntı:
hasan' Alıntı:
hasari' Alıntı:

Peki Sizin mesleğinizi ve eşinizin mesleğini öğrenebilirmiyiz acaba?
ben öğretmen, eşim memur...

Hocam meslekle alakası yok. 9 yıllık öğretmenim, onlarca arkadaşım eş durumundan gitti, geldi. Kimi eşinden daha kıdemliydi kimi değil. Derece kademe ile alakası yok... Kim başvurursa o gider. Hiç bir başvuruda eşinizin derece kademesini sormaz, sorsa dahi teferruattır..... Sadece görev yeri belgesi...

Bir daha yazıyorum, tamamen uydurma bir olay.. Hiç bir yasal dayanağı yok... varsa buraya yazında ben de göreyim.. Enazından yasalara uymadığımı ve bir çok arkaşımın da uymadığını dolayısıyla, birçok MEM müdürünün, Kaymakamın, Valinin, Bakanlığın uymadığını öğrenmiş oluruz..

hasari hocam bizde eşim için eş durumuna başvurduk ve yeni sonuçlandı.eşim hemşire ve yeni sözleşmeliden kadroya gecti.ben ondan kıdem olarak daha üstün olduğum için o benim yanıma geldi.bahsedildiği gibi sağlıkçılarda eşi memur ise hemşire eşin gelebilmesi için diğer memur eşin üst olması gerekiyor.

Geri