Erkek Öğretmen Aylıksız İzni En Az Ne Kadar Alabilir?

Kodla Büyü

Unis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Bilen varsa cevaplarsa sevinirim. 2 sorum olacak

1- Erkek Öğretmen ( Doğum izniyle karışmasın) 1 aylık aylıksız izin alabilir mi?
2- Eğer alabilirse izin süresinden erken dönebilir mi? (Örn: 24.günde izni bitirip göreve başlayabilir mi?)

MADDE 15-
"(5) Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesi gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz."

Aylıksız izin alabilirsiniz. Mazeretinize bağlı bir durum.

"MADDE 16- (1) Aylıksız izin alanlar, izin süresinin bitiminden önce izne konu olan özrünün ortadan kalkması halinde derhal görevine dönmek zorundadır."

Zaten özrünüz erken biterse dönmek zorundasınız.

MADDE 15-
"(5) Memura, yıllık izinde esas alınan süreler itibarıyla beş hizmet yılını tamamlamış olması ve isteği hâlinde memuriyeti boyunca ve en fazla iki defada kullanılmak üzere, toplam bir yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim, olağanüstü hâl veya genel hayata müessir afet hâli ilan edilen bölgelere 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesi gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz."

Aylıksız izin alabilirsiniz. Mazeretinize bağlı bir durum.

"MADDE 16- (1) Aylıksız izin alanlar, izin süresinin bitiminden önce izne konu olan özrünün ortadan kalkması halinde derhal görevine dönmek zorundadır."

Zaten özrünüz erken biterse dönmek zorundasınız.
Hocam alabileceğimi biliyorum zaten. Burdaki sorun enaz ne kadar alabilirim (çünkü idareci bir arkadaş enaz 3 ay olur demişti. Bu doğrumu dur?İkincisi erken dönersem baslasam olur mu?

2017 senesinde 6 aylık almıştım, yurtdışı için. Maalesef 1 ay sonra geri dönmek zorunda kalmıştım. İstediğiniz zaman başlayabilirsiniz yani

Hocam madde 15'e göre 1 yıl aylıksız izin hakkınız var. Bu izni en fazla 2 parça halinde kullanabişliyorsunuz. Yani 1 ay alırsınız sorun yok. Kalan 11 ay hakkınızı tek parça halinde kullanmak zorundasınız. Yani kalan hakkınızı 3 ay kullanırsanız 8 AYLIK İZİN HAKKINIZI BİR DAHA KULLANAMAZSINIZ.

Hocam alabileceğimi biliyorum zaten. Burdaki sorun enaz ne kadar alabilirim (çünkü idareci bir arkadaş enaz 3 ay olur demişti. Bu doğrumu dur?İkincisi erken dönersem baslasam olur mu?

O "idareci bir arkadaş", "en az 3 ay olur" u nereden çıkarmış, ona bir sor bakalım...!

Geri