EOKUL İÇİN FOTOĞRAF ÇEKME PROGRAMI

Kodla Büyü

Yalnız_Kurt

Süper Üye
Süper Üye
PROGRAM İÇİN İYİ BİR WEBCAM OLMASI GEREKİYOR (MUŞ...)

Bu uygulama okullardaki öğrencilerin fotoğraf masraflarını 0'a düşürmek ve fotoğrafları istenen ölçü (105x120 piksel) ve boyuta (10 Kb tan küçük) düşürmek için harcanan zamanı tasarruf etmek için hazırlanmıştır.

Fotoğraf çekebilmek için bilgisayara bağlı bir web kamerası yeterlidir. İstenirse arka fon (beyaz) olarak projeksiyon perdeleri, sınıf tahtaları vs. ile ışıklandırma da kullanılabilir.

Bir Access dosyası üstünde yapıldığından ve mdb formatında olduğundan kodlara erişimi açıktır. İstenildiği gibi değiştirilebilirler ve parçalanabilirler.

Uygulamanın çalışabilmesi için sisteme bir adet ocx (ActiveX nesnesi) ve bir adet dll (Kütüphane) dosyasının sisteme eklenmesi ve tanıtılması gerekir.

Bu nesneleri ekli bulunan klasörün içinde bulabilirsiniz. vbVidCap.ocx AktiveX nesnesi ücretsiz olarak dağıtılan ve görüntünün formun üstünde görünmesini sağlayan bir alettir. wiaaut.dll kütüphanesi ise Microsoft tarafından yaratılan ve fotoğrafları işleyecek komutları bulunduran bir nesnedir.

Bu nesneleri XP işletim sistemine sahip bilgisayarlara otomatik olarak yükleyecek dosya_tanit.bat dosyasınıda eklenmiş. Uygulamayı ilk çalıştırmadan önce bu dosyaya çift tıklamanız yetecektir.

İçindeki komutlar şunlardır:

ECHO OFF
COPY wiaaut.dll C:\WINDOWS\SYSTEM32\wiaaut.dll
COPY ezVidCap.ocx C:\WINDOWS\SYSTEM32\ezVidCap.ocx

Regsvr32 C:\WINDOWS\SYSTEM32\wiaaut.dll
Regsvr32 C:\WINDOWS\SYSTEM32\ezVidCap.ocx

İlk iki komutla ilgili dosyalar Windows Klasörünün içindeki System32 klasörüne kopyalanmakta ve daha sonra da sistemin kullanabilmesi için sisteme tanıtılmaktadır.

Uygulamanın ilk çalıştırıldığında uygulamanın bulunduğu klasör içine TEMP, KUCUK, ve BUYUK olarak üç adet klasör yaratılmaktadır. KUCUK klasörünün içine eklendikçe sınıf klasörleri oluşturulmakta burada ise öğrenci numaralarına göre e-okul sistemine eklenecek fotoğraflar kaydedilmektedir. BUYUK klasörü içine ise okulda kullanılmak üzere daha büyük boyutlu (210x420 piksel) fotoğraflar kaydedilmektedir.

İlk açılan formdaki pencerede web kamerası görüntüsü bulunmakta sol tarafa öğrencinin sınıfı ve numarası yazıldıktan sonra Fotoğraf Çek düğmesi basılmalı ve fotoğraf çekilmelidir.

Açılan ikinci formda ise çekilen fotoğraf görüntüsü bulunmaktadır. Eğer fotoğraf beğenilmediyse Fotoğraf Sil düğmesi ile fotoğraf silinmekte ve tekrar başa dönülebilmektedir. Resim boyutunu ve görüntüsünü tam ayarlayabilmek için kırmızı çerçeveyi fare yardımıyla istenilen alana bırakıp Fotoğraf İşle düğmesine basın.

Açılan üçüncü formda kaydedilen iki fotoğrafın görüntüleri ve dosya boyutları bulunmaktadır. Bu noktada fotoğraflar beğenilmediyse Tekrar Fotoğraf Çekimi düğmesine, başka öğrencinin fotoğrafı çekilecekse Yeni Fotoğraf düğmesini uygulamadan çıkmak için Uygulamadan Çık düğmesi kullanılabilir.

Ekli klasör içinde bulunan dört adet jpg resim silinmemeli. Bunlar uygulama içindeki ilişkili resim pencerelerinde kullanılmaktadırlar.
ALINTIDIR...

Arkadaşlar Bu dosya Silinmiş!!!!

Ve şuan bana lazım

Elinde olan varsa pm den veya bu link güncellenirse sevinirim!!!!

Teşekkürler

softgephotoekran.gif

idari-programlar-ders-dagitim-okul-zili-vs-f107/e-okul-fotograf-isleri-portre-fotof-cekim-programi-soft-ge-photo-ucretsiz-t13865.html
bu başlıktan başka bir program var hocam bunu indirebilirsiniz.

Arkadaşlar,

Bu programı bir ara kullandım, çok işime yaramıştı.

Şuan gene lazım fakat bulamıyorum, arşivinde olan arkadaş varsa göndersin lütfen!

Gönderen olursa çook sevinirim, şimdiden teşekkürler

bende win7 var sorun yarattı yapamadım başka önerebileceğiniz program varmı soft-ge deki prgramda run-time verdi.

Geri