Engelden Kaçan Bluetooth Kontrollü Robot

Kodla Büyü
Hasari hocam projenizin bir farklı örneğini oyuncak araba kasası içine yaptım. Arduino yu 9v pille, motor sürücü kartını taşınır şarj cihazı ile besledim. Sorum su
Içermez pil 5600 mAh 5 V Mini taşınabilir şarj cihazı bataryası Şarj DIY Kutusu için telefonu poverbank Harici Telefon Için taşınabilir şarj
https://s.click.aliexpress.com/e/bSXCRHqo
Bu ürünü alsak icine 2 tane 18650 pil koyarak verim alabilir miyiz

1.Seçenek
2.Seçenek

Hocam power bank 5v sizin işinizi görmez eğer seri bağlarsan is görebilir.
Ben olsam yukarıdakilerden birini alırım toplam voltaj 7.4V-8V oluyor. Buda motor sürmek için idealdir.

Mantik olarak sizin gönderdiğiniz ile aynı ben icine sarjli 18650 pil koyacam seri olarak baglaninca 7.4V yapar hem de USB den şarj edilebilir olacak
Tabi devreyi az kurcalayarak paralel den seriye çevirmek lazım

Mantik olarak sizin gönderdiğiniz ile aynı ben icine sarjli 18650 pil koyacam seri olarak baglaninca 7.4V yapar hem de USB den şarj edilebilir olacak
Tabi devreyi az kurcalayarak paralel den seriye çevirmek lazım
Devre ile oynamana gerek yok pilin birini ters bağlaman yeter. Siz bilirsiniz hangisini almak isterseniz alın. İşinizi görecektir.

@sert_hard motor sürücü kartı ile arduino kartını V in pininden besleyebilirsiniz. 9V pil kullanmak zorunda kalmazsınız.
Hocam denedim tasinir şarj cihazı 5v verdiği icin hem motor sürücü hem Arduino olunca tekerlekleri çok yavaş döndürdü. 9v pilde biraz kullanilmis olduğundan verim alamadım. O yuzden 2 ayri güç kaynağı oldu. Ama su 18650 isini cozersek o zaman tek basina yeterli olur

2 tane 18650 pil aldım birde 2li pil yatagi. Cuma günü L298n süper çalıştı arabam. Bi süre sonra pil yatağından duman geldi. Acaba dedim ben telleri yanlış değdirdim ondan ni bilmiyorum. (Korktum da itiraf edeyim patlayacak diye) daha sonra tekrar denedim L298n ışığı yanıyor ama tekerler dönmüyor. Yandı mi acaba birde L298n çok ısınmış. Moralim bozuldu. Yarın tekrar denicem. Ne olmuş olabilir.

2 tane 18650 pil aldım birde 2li pil yatagi. Cuma günü L298n süper çalıştı arabam. Bi süre sonra pil yatağından duman geldi. Acaba dedim ben telleri yanlış değdirdim ondan ni bilmiyorum. (Korktum da itiraf edeyim patlayacak diye) daha sonra tekrar denedim L298n ışığı yanıyor ama tekerler dönmüyor. Yandı mi acaba birde L298n çok ısınmış. Moralim bozuldu. Yarın tekrar denicem. Ne olmuş olabilir.
Hocam bu gibi çalışmalarda açıkta asla kablo bırakmayın kısa devre sonucu kartları yakabiliyor. Ama büyük olasılıkla pillerden gelen kablolar yanmıştır pil kutusundan çıkan kabloları ölçün oradan anlaşılır.

lipo pil kullanın

Murat hocam Lipo pil acemi kullanıcılar için çok riskli çünkü yüksek akım çıkışı bulunuyor. Ben şahsen pek tavsiye etmiyorum. Aslında projeye göre tercih etmek daha doğru olur. Örneğin çizgi izleyen ve hızlı çizgi izleyende şart. Ufak tefek projelerde hiç gerek yok.

18650 pil neden olmaz. Lipo pil hangisinden olmalı çeşit çeşit. Şarj için falan bir sürü ayrıntı anlatmışlar lipo pil için söyle dikkat böyle dikkat. Şarj aleti de kendinden pahalı. Şimdiden teşekkürler.:(o_O
Hocam 18650 piller 9v voltluk pillerden ve diğer alternatiflerin en iyisidir. Neredeyse tüm çalışmalarımda kullanıyorum. :)

Hocam bu gibi çalışmalarda açıkta asla kablo bırakmayın kısa devre sonucu kartları yakabiliyor. Ama büyük olasılıkla pillerden gelen kablolar yanmıştır pil kutusundan çıkan kabloları ölçün oradan anlaşılır.
hocam pil yatağında ki kablonun yanmasının sebebi ne olabilir? :) ya en olmadı küçük bi powerbank alıcam. onu patlatmam heralde.:eek::oops:

hocam pil yatağında ki kablonun yanmasının sebebi ne olabilir? :) ya en olmadı küçük bi powerbank alıcam. onu patlatmam heralde.:eek::oops:
Artı ve eksi kutuplar bir birine değdi ise kablolar yanar eğer kablo bağlantısı koptu ise voltaj gelmez eğer kopmadıysa siz erken fark ettiyseniz voltaj gelir.

offf. Duman çıkaran pil yatağı çalışmıyor o öldü galiba. diğer pil yatağıyla deniyorum arduino ve L298N nin ışığı yanıyor ama tekerler dönmüyor. sanırım L298N de sizlere ömür. ve 1 sn de deli gibi ısınmış. Acaba 2 tane 18650 çok mu geliyor diye düşündüm tekli pil yatağı ve yeni bir L298N alıcam, denicem.
Haşarı hocam. çok sordum biliyorum cevap yazmak zorunda değilsiniz. şimdiden teşekkürler.

offf. Duman çıkaran pil yatağı çalışmıyor o öldü galiba. diğer pil yatağıyla deniyorum arduino ve L298N nin ışığı yanıyor ama tekerler dönmüyor. sanırım L298N de sizlere ömür. ve 1 sn de deli gibi ısınmış. Acaba 2 tane 18650 çok mu geliyor diye düşündüm tekli pil yatağı ve yeni bir L298N alıcam, denicem.
Haşarı hocam. çok sordum biliyorum cevap yazmak zorunda değilsiniz. şimdiden teşekkürler.
Pil yatağından çıkan voltajı ölçün oradan anlarsınız 1 pille çalışmaz sıkıntı yaşarsınız voltajı 3.7v olur. Bence bağlantılarınızı kontrol edin yanlış bağlamış olabilirsiniz.

slm hocam bende bu uygulamayı denemek istiyorum. Ama iki motor kullanmayı düşünüyorum birde ön kısma mesafe sensörü koyarak engel karşısında motorun durmasını istiyorum.
hatta çoçuklara bir oyuncak araba yaptım sürekli duvara çarpıyor bunu engellemek için ön ve arkaya birer tane mesafe sensörü koyarak kullanmak istiyorum

Son düzenleme:
Ben iki mesafe sensorunu ve ledleri iptal etmeme ragmen kodu atamadim arduinoya. Yardim ederseniz sevinirm.

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam hemen deniyorum :) ayrıca bir kaç sorum vardı konu dışı video edit için hangi programı kullanıyorsunuz bir de açılışta yaptığınız introtu nasıl yaptınız hocam

merhabalar habi olarak bende projeler yapmaktayım . lakin elimde 11.1v 5000mAH lık lipo pil var bu devreye herhangi bir zarar verir mi ?

merhabalar habi olarak bende projeler yapmaktayım . lakin elimde 11.1v 5000mAH lık lipo pil var bu devreye herhangi bir zarar verir mi ?
Devreye zarar vermez eğer motorlarınız 6v ise pwm pini sayesinde motora gidecek voltajı 6v seviyesine getirirsiniz analogWrite(pin,130) gibi.

Geri