Elektrikli araçlarla ilgili fonlara yatırım

Kodla Büyü

tenakuz

Aktif Üye
Elektrikli araçlara dair 5 fon var gözlemlediğim.
bu fonlar ileriki süreç için kafama yatıyor ama hiç tecrübe yok. bunlarla ilgili birlikte karar verelim mi?

Ben bir süredir IPV İş Elektrikli araçlar taşıyorum. Ancak gözlemlediğim kadarıyla son dönemde genel hareketlerde tematik fonlar ağır kalıyor gibi. Daha genel endeks fonları daha iyi performans veriyor sanki.

Ben de İPV, VCY ve YLO ya giriş yaptım.
üçüne de bir parça girdim. üçü de elektrikli araçlar fonları.
son 1 sene pek iyi geçmemiş görünüyor. gelecek sene iyi olur mu bilemiyorum açıkçası. belki de yanlış düşünüyorum ama bu konuyla ilgili kurulan 5 fonun 4 ü bu sene ortaya çıktıysa bir iyileşme ya da pazar görünüyor olabilir.
iyi yatırımlar yapmamış biri olarak düşüncelerimi paylaşıyorum :)

Bomba soru geliyor :) fonları nerden alıp takip ediyoruz:)
En çok kullandığın bankadan ya da aracı kurumlardan (Osmanlı yatırım, halk yatırım, vb.) yatırım hesabı açtırmak gerekiyor başkan. Bazılarında online birkaç tık ile oluyor. Bazıları illa ıslak imzalı evraklar isteyebiliyor. @latcakir hocamın örneğini verdiği yapı kredi özelinde örneğin yapıkredide kendi bünyesindeki fonları aylık düzenli talimat ile kredi kartından otomatik aldırabiliyorsun. Halkbankasında da bu özellik vardı sanırım ama onların kendi bünyesindeki fonlar hem az hem de performanslarını son baktığımda beğenmemiştim. Muhtemelen iş-ak gibi büyük grup bankaların benzer özellikleri vardır. Performans kıyasında koç (yapı kredi), iş ve ak portföy fonlarının güzel yönetildiğini düşünüyorum. Satın aldıklarını yatırım hesabından günlük kontrol edebilirsin.

Bir de tefas.gov.tr üzerinden bütün fonların geçmiş performanslarını inceleme imkanı var. Yatırım yapmayı düşünenlerin mutlaka incelemesini öneririm.

Elektrikli araç fonlarından ziyade elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili fonlara bakmak lazım.

yaklaşık 2 sene önce Akbank dan Yeni Teknoojiler Fonu almıştıım.(AFT).yaklaşık %30 verdi. Ancak son zamanlarda BIST deki gelişmelerden ötürüü, hisse senetlerine yönelidim. 1 ayda yaklaşık%50 verdi. seçime kadar da artacağı düşüncesindeyim. BIST dolar bazlı fiyatlar çok düşük kaldı. biraz daha artacağı kanaatinden olduğum için BIST e yöneldim. Fonlar biraz geride kaldı.

yaklaşık 2 sene önce Akbank dan Yeni Teknoojiler Fonu almıştıım.(AFT).yaklaşık %30 verdi. Ancak son zamanlarda BIST deki gelişmelerden ötürüü, hisse senetlerine yönelidim. 1 ayda yaklaşık%50 verdi. seçime kadar da artacağı düşüncesindeyim. BIST dolar bazlı fiyatlar çok düşük kaldı. biraz daha artacağı kanaatinden olduğum için BIST e yöneldim. Fonlar biraz geride kaldı.
hisse senedi fonları da iyi kazandırdı

Geri