Elektrikli Şofben İçin Sigorta (Yardım)

Kodla Büyü

yasarsahbaz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Hocalar, elektrikli şofben kullanıyordum, otomatik sigortası attı, şimdi kaldırmaya çalışıyorum, anında geri iniyor. Evin ana şartel'inde sıkıntı yok, o hiç atmıyor. Daha önceden de şofben'in sigortası atıyordu ama geri kaldırıyordum. Şimdi kalkmıyor. "Flash otomatik sigorta C32"

Sigortayı elimle kaldırıp kalkık vaziyette 1 dakika tutup şofbeni açtım ve şofben suyunu ısıttı. Sanırım çin malıymış bu sigorta. Bu gibi durumlarda sigortayı değiştirmek veya amperi yüksek(siemens c40) sigorta bağlamak çözüm olur mu? Yoksa direkt olarak yeni şofben mi almak lazım? Daha önceden tecrübesi olan var mı?

Re: Elektrikli Şofben İçin Sigorta

Aynı olay başıma gelmişti sigortayı değiştirerek sorunu çözmüştük. Yüksek amperli bir sigorta kullanırsanız sorun çözülür.

Re: Elektrikli Şofben İçin Sigorta

sigorta bozulmuş olabilir eğer öyleyse sorun yok değiştirirsin düzelir.Ama bunu için denemen lazım siemens yada legrand kullanmanı öneririm.Sanırım ani ısıtıcı kullanıyosun.çünkü kazanlı sofbenlerde 16 A sigorta kullanılıyor.Amperi yükseltmen iyi olmaz yakarsın kabloları ama sigorta atmaz.
Sigorta Amper aşımında yada kısa devrede atsın diye kullanılır sonuçta.
Ve eğer ani su ısıtıcı kullanıyorsanız en az 3 x 2.5 tek damar kablo kullanmanız önerilir.
sigortayı değiştirmenize rağmen sigorta atıyorsa cihazınızda bir kısadevre yada arıza olabilir.

elektrik kablon 3X2.5 luk olacak sigortanda en az 32 amperlik olacak hocam. Senin sigortan ömrünü tamamlamış onu değiştirmen yeterli.

yasarsahbaz' Alıntı:
Hocalar, elektrikli şofben kullanıyordum, otomatik sigortası attı, şimdi kaldırmaya çalışıyorum, anında geri iniyor. Evin ana şartel'inde sıkıntı yok, o hiç atmıyor. Daha önceden de şofben'in sigortası atıyordu ama geri kaldırıyordum. Şimdi kalkmıyor. "Flash otomatik sigorta C32"

Sigortayı elimle kaldırıp kalkık vaziyette 1 dakika tutup şofbeni açtım ve şofben suyunu ısıttı. Sanırım çin malıymış bu sigorta. Bu gibi durumlarda sigortayı değiştirmek veya amperi yüksek(siemens c40) sigorta bağlamak çözüm olur mu? Yoksa direkt olarak yeni şofben mi almak lazım? Daha önceden tecrübesi olan var mı?
hocam yaptığınız şey riskli atoysa sebebi var yük fazla geliyor yada amperi düşük sigartanızın bence bir kontrol ettirin faz düşük de olabilir

Tamamdır hocalar. Siemens değil de Fedaral marka C32 (32 Amper) sigorta aldım, taktım. Canavar gibi. 5 TL'ye halloldu olay. Bilgiler için teşekkür ederim.

Hocam 20 Lira verip bi teknik servis çağırıyosun o sana ne gerekiyosa anlatıyor.Ben denedim tavsiye ederim:)

enaz 32 Amper sigorta gerek. :) daha önce benim de başıma gelmişti. sigorta amperini yükseltince düzeldi. Yalnız ana sigorta da en az bu değerde olmalı.

hocam ben elektrik işinde dokuz sene çalıştım. birinci yapman gereken şu eğer sigorta küçükse değiştir. elektrik şofben için en az 32 Amper ama kaliteli olsun simens, general electric felan. ikincisi mümkün mertebe şofbene gelen elektrik direk sigorta kutusundan gelsin. eğer başka bir pirizden felan alsan sıkıntı olabilir.
üçüncüsü ana hatın sigortası şofbenin sigortasından büyük olsun. şofbenin büyük olmasın şofbenin büyük olsa kablolar çok ısınır kabloları yakabilirsin bunlara dikkat etsen inşallah hiç bir sıkıntı yaşamazsın.

4 sene sonra bende buradan bir soru sorayım ozaman :D
Elektrikli şofben için kurmaya gelen servis sigortayı değiştirmişti 2 sene önce ana sigortadan o prize gelen sigrtayı değiştirmişti.
Bu senede kireçlenmeden dolayı söktüm bakıma götürdüm.
Geri getirip taktım fakat 1. kademede sıkıntı yok 2. ye getirince ana sigorta atıyor sadece 3 kabloyu geri vidaladım takarken nasıl söktüysem öyle yaptım ama
temaslarda sıkıntımı var acaba anlayamadım sizce neden olabilir
yada bakkım sırasında onlarmı bir yanlış yaptılar ?
Teşekkürler

senin sigortaya 30 lira sıkışmış hepsi bu yok 32 amper yok kalın kablo hiç alakası yok

yasarsahbaz' Alıntı:
Tamamdır hocalar. Siemens değil de Fedaral marka C32 (32 Amper) sigorta aldım, taktım. Canavar gibi. 5 TL'ye halloldu olay. Bilgiler için teşekkür ederim.
Vay bee 4 yıl önceki konumu hortlatmışsınız, anılarım canlandı :puhaha:

yeni konu açmayayım dedim hocam :)

sigortayı değiştirmişti servis takrken zaten ama genemi değiştirmek lazım

Geri