Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kodla Büyü

ilterkagan

Aktif Üye
Ekran Kartı Alırken

Ekran kartı alırken neye dikkat edilmeli.
Herkes sadece Mb oranında kıyaslama yapıyor.
Ancak en önemli etken sadece bu değil.

512 - 1024 - 2048 Mb
Ddr2 - Ddr3
Agp - Pcı Pcı Express
128 bit - 256 bit
Ati - Nvidia
Direct X
D-Sub - DVI - HDMI
HDCP Desteği

Hangisi Daha İyi
1 Gb ddr2
512 mb ddr3

Hangisi Daha İyi
2 gb 128 bit
1 gb 256 bit

Bana sorarsan:
512 mb ddr3 daha iyi
1 Gb 256 bit daha iyi
Sadece megabayt önemli değildir, çıkış hızı daha önemlidir.

çekirdek hızı
bellek hızı
bit değeri (64 bit/128 bit/256 bit/vs)
bellek türü (GDDR2/GDDR3/GDDR5/vs)
bellek boyutu
transistör sayısı (güç tüketimini etkiler)
üretim teknolojisi (55 nm/45 nm/32 nm/vs, boyutu etkiler)
directx desteği

Dikkat edilmesi gereken değerleri önem sırasına göre yazdım.

hocam grafik yada animasyon programları çalıştırcaksan en az 448bit bi ekran kartı alman lasım kardeşim icin zotax ın bi modelini aldık memnun kalmış kendisi

unknownrealmman' Alıntı:
çekirdek hızı
bellek hızı
bellek boyutu
directx desteği

:+1:
mesela standart bir tavsiyem 650-700 mhz çekirdek hızı-512 mb bellek boyutu-256 bit veriyolu- ddr3 bellek türü...diğer özelliklerde önemli tabi.. İstenen tüm konfigrasyonları aynı anda bulmak pek kolay diil..Mutlaka bir yönü eksik oluyo.. Orta-üst başlangıç sevide palit in böyle bir anakartı vardı kullandığım.. çokça araştırmıştım..

Forum.donanımhaber sitesine bir bakayım dedim pişman oldum, adamlar sanki uzaylı hiç bir konfigürasyonu beğenmiyorlar. Tavsiye ettiği akran kartların fiyatı tam bilgisayar fiyatı kadar. Bu kadar özelliği nerede kullanıyorlar anlamadım.

Hocam ekran kartı gerçekten de önemli bir parçadır. Kendi üzerinde işlemci ve önbellek bulundurduğu için mini bir bilgisayar gibidir. windows 7 nin yaygınlaşması ile beraber artık sadece oyun, grafik, vb. programlar için değil; işletim sistemleri için de önemli bir donanım haline gelmiştir. Diğer tüm birimlerden daha hızlı bir gelişim ivmesine sahiptir. Düşünün ki işlemciler için (CPU) 64 bit daha yeni bir teknoloji iken ekran kartı işlemcileri (GPU) için 256/512 bitlik değerlerden bahsedilmektedir. Piyasadaki en iyi ekran kartını alayım düşüncesi ile hareket edilirse işin içinden çıkamazsınız çünkü 1000$ bile bazı kartlar için yeterli bir ücret değil günümüzde.

unknownrealmman' Alıntı:
Hocam ekran kartı gerçekten de önemli bir parçadır. Kendi üzerinde işlemci ve önbellek bulundurduğu için mini bir bilgisayar gibidir. windows 7 nin yaygınlaşması ile beraber artık sadece oyun, grafik, vb. programlar için değil; işletim sistemleri için de önemli bir donanım haline gelmiştir. Diğer tüm birimlerden daha hızlı bir gelişim ivmesine sahiptir. Düşünün ki işlemciler için (CPU) 64 bit daha yeni bir teknoloji iken ekran kartı işlemcileri (GPU) için 256/512 bitlik değerlerden bahsedilmektedir. Piyasadaki en iyi ekran kartını alayım düşüncesi ile hareket edilirse işin içinden çıkamazsınız çünkü 1000$ bile bazı kartlar için yeterli bir ücret değil günümüzde.

Ekran kartı için karar vermek bilgisayar almanın yarısı demek

unknownrealmman' Alıntı:
çekirdek hızı
bellek hızı
bellek boyutu
directx desteği

Arkadaşım doğru yazmış ama bu kadar ayrıntıya girmeden önce ilk karar verilmesi gereken şey grafik işlemcinin marka-modeli (ATI 4850-nvidia GT250)..gibi.
bu karar zaten sizin alacağınız ekran kartının fiyat ve performans açısından en önemli ayağını oluşturur.Örnek vermek gerekirse bir zamanlar ortalığı kasıp kavuran nvidia 8800 GT yongalı ekran kartlarının hemen hepsi zamanın en iyi kartlarıydı.Hatta bu kartlar günümüz orta seviye kartlarının çoğundan daha iyidir.

işlemci intel pentium 4 3.0 ghz
ekran kartı MSI GTS450 Cyclone GDDR5 1GB 128Bit Nvidia DX11 Ekran Kartından iyi ve ucuz ekran kartı bulabilirmiyim bana önerebilirmisiniz
1gb ram
pes 2011 fifa 2011 gta 4 oynanırmı

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar öğrenci bilgisayarlrından birinin ekran kartı bozuldu sanırım, onbourd du, yeni ekran kartı alacaz ama şunu soracam alacağım ekran kartının elimizdeki bilgisayara uyup uymayacağını nasıl anlarım daha doğrusu alacağım herhangi bir ekran kartı bilgisayara uyar mı? bilgisayarımız eski değil 2 yıllık daha?

bilgisayarın ana kartını öğren internet sitesine gir desteklediği ekran kartlarını incele.

Geri