Eğitimde STEM modeli

Kodla Büyü

fiyong

Seçkin Üye
Seçkin Üye
"Milli eğitim bakanlığı Eğitimde gelişmiş birçok dünya ülkesinde uygulanan STEM modelini Ülkemizde uygulayabilmek için ayrıntılı bir rapor hazırladı. YEĞİTEK’in hazırladığı raporda öğrencinin anasınıfından başlamak üzere üniversiteye kadar proje çözen üreten keşfeden neslin yetiştirilebildiği belirtildi." Devamı

STEM modeli gelirse biz Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine daha çok ihtiyaç olacaktır heralde.

NİJERYANIN FALAN ABD NİN BİLGİSAYAR ÇÖPLÜĞÜ OLDUĞU GİBİ BİZDE ZAMANI GEÇMİŞ EĞİTİM SİSTEMLERİNİN VE PROJELERİN ÇÖPLÜ OLDUK KENDİMİZE GÖRE BİZE UYGUN BİR SİSTEM GETİRİP UYGULAYAMADIK

Biz bütün bu güzel gelişmelerin hep "OLACAK" diye haberlerini okuduk. Maalesef uygulamayı bir türlü göremedik...

dışardan monte etme yerine şu millet üzerinde akademisyenler bir araştırma yapsa her gördüklerini denemeye kalkıyorlar araştırma yapma yok gözlem yok küçük bir örnek alanda denemek yok hoop değişti bitti benim gördüğüm 20-30 sene öncekinden daha kötü halde eğitim öğretim, bir şeyler ters gidiyor baştakilerde farkında ama olayın ters giden tarafını hep öğretmenlere yontmaya çalışıyorlar ana sebebi ben söyleyim LAÇKA DİSİPLİNSİZ LAY LAY LOM eğitim öğretim sisteminden kaynaklanıyor

• Beğen
Tepkiler: H_M
bulunduğum ilçede 30 kişilik bir ekibe uzmanlar tarafından stem eğitimi verilecek, katılıp katılmama konusunda fikrlerinizi merak ediyorum arkadaşlar bu tip bi eğitime katılan olduysa neler yapıldığını verimli olup olmadığını yazabilirse çok memnun olurum.

Sayın öğretmenlerim, ben geçen yıl 5 günlük STEM seminerine katıldım. Bu sadece bilişim değil tüm branşları ilgilendiriyor. Seminerde okul öncesi öğretmenleri de vardı. 5 günlük seminer yeterli değil kesinlikle. Seminerin son günü herkes kendi branşında STEM etkinliği hazırlasın dediler. Bir kişi bile yapamadı. Yani STEM etkinliklerini yapabilmek için daha önümüzde çok uzun bir yol var.

Arkadaşlar nedir bu STEM?
araştırdım baya ama sci, tech, eng, math in baş harflerinden oluştuğundan başka hiçbirşey anlamadım?

Sayın öğretmenlerim, ben geçen yıl 5 günlük STEM seminerine katıldım. Bu sadece bilişim değil tüm branşları ilgilendiriyor. Seminerde okul öncesi öğretmenleri de vardı. 5 günlük seminer yeterli değil kesinlikle. Seminerin son günü herkes kendi branşında STEM etkinliği hazırlasın dediler. Bir kişi bile yapamadı. Yani STEM etkinliklerini yapabilmek için daha önümüzde çok uzun bir yol var.

Hocam nedir bu STEM?
araştırdım baya ama sci, tech, eng, math in baş harflerinden oluştuğundan başka hiçbir şey anlamadım?

Hocam STEM'in açılımı BİLİM - TEKNOLOJİ - MÜHENDİSLİK - MATEMATİK. Yani dersi işlerken öğrencilere tüm bu disiplinler veriliyor ve daha sonra etkinlikler yapılıyor. Tabi etkinlikler için materyaller şart. Bu yüzden öncelikle STEM sınıfları oluşturulmalı. STEM etkinliği yapılan derslerde öğrenciler 4-5 kişi şeklinde gruplandırılıyor. Böylece takım çalışması yapıyorlar. Amerika STEM eğitimine çok fazla yatırım yaptı. Avrupa da bizim gibi işin daha başında. Benim görüşüme göre STEM öncelikle Eğitim Fakültelerinde verilmeli. Gelecek nesil böylece daha bilinçli olur.

bulunduğum ilçede 30 kişilik bir ekibe uzmanlar tarafından stem eğitimi verilecek, katılıp katılmama konusunda fikrlerinizi merak ediyorum arkadaşlar bu tip bi eğitime katılan olduysa neler yapıldığını verimli olup olmadığını yazabilirse çok memnun olurum.
Ben herkese diyorum STEM anlatılmaz yaşanır diye. O yüzden seminere katılın derim hocam.

seminer nerde nasıl katılınıyor hocam?
Hocam il milli eğitim müdürlükleri belirli zamanlarda yapıyor. Benim görev yaptığım ilde bu konu ile ilgili pilot okullar var. O okullardan 4 er öğretmen seminere yazdırıldı. Milli Eğitimdeki proje koordinatörü birkaç kişilik boş kontenjan kaldı deyip beni de ekledi. Il milli eğitimi takip edin. Muhtemelen bu yıl bir-çok yerde STEM seminerleri verilecek. Çünkü çok önem veriyorlar.

Geri