Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Eğitim-iş sendikası böte öğretmenleri çalışması

Konu, 'Eylemler ve Grup Faaliyetleri' kısmında only61 tarafından paylaşıldı.


 1. Unis

  Unis Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2016
  Mesajlar:
  411
  Beğeni:
  63
  Tebrik ederim. Keşke aynı duyarlılık diğer sendikalı arkadaslardan da gelse (Not:Harranliyim).
   
 2. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  663
  Beğeni:
  171
  Bende diyorum ki bütün bilişim öğretmenlerine BT rehber öğretmeni kadrosu verilsin okullarında da olan bütün bilişim derslerine girmek onlara ait olsun hadi buyrun ne şiş yansın ne kebap.
   
 3. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  944
  Beğeni:
  210
  Btr kadrosu okulun ogrenci sayısına göre her okula en az 1 olmak üzere verilmeli
  Btr görevi fatih projesine bağımlı olmamalı.
   
 4. DotCom

  DotCom Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.865
  Beğeni:
  14
  Teknoloji tasarım dersi 25 kişiden fazla sınıflarda 2 ye bölünüyor. Bizim ders için de bu imkan sağlanmalı. Her okulda bilişim sınıfı yok biliyoruz. Bilgisayar olmadan da kodlama yapılabiliyor zaten, bir çoğumuz yapıyoruz zaten.
   
  katafalk bunu beğendi.
 5. aak

  aak Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.776
  Beğeni:
  131
  Hocam ince düşünceniz ve çabanız için tebrikler ama Söylediğiniz sendika yetkili sendika ise etkili olma ihtimali %20 değilse %0 olarak görüyorum.
   
 6. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  hocam meslek lisesi öğretmeninin haftalık maaş karşılığı 15 saat olsun. bize de tazimat verilsin. en güzel adalet böyle olmaz mı? Siz de bu konuda mücadele edebilirsiniz.
  Ben şahsen böteciler adına mücadeleye başladım
  Teknik tazminat almalıyız çünkü okulun tüm teknik yükünü çekiyoruz. inanın telefonum hiç susmuyor sürekli sorun hallediyoruz.
  bunun bir karşılığı olmalı
   
 7. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  663
  Beğeni:
  171
  kesinlikle haklısınız hocam.
  kaç tane öğretmen arkadaşı kazıklanmaktan kurtardım haddi hesabı yoktur. ama işin birde ironik ve komik tarafı bu kazıklanmaktan kurtardıklarımın büyük bir kısmından hiç bir ücret istemediğim halde hocam ne yaptınız ki sorusunu duyunca dumur oluyorum.
   
  katafalk bunu beğendi.
 8. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  Arkadaşlar dosyayı toparlıyorum. EĞİTİM-iŞ İstanbul bölge ve genel merkeze göndermeden önce son şeklini buraya atarım.
  Sendikaların gündemine artık bilişim branşını da sokmalıyız. Çağdaş ve bilimsel eğitim adına attığımız her adım kutsaldır.
  Burada önemli olan sonuca ulaşmak değil sonuç için mücadele etmektir. Elimize ne kalırsa kârdır.
  Eğitim-İş sendikası olarak mücadelemizi her koşulda devam ettireceğiz.
   
  Son düzenleme: 5 Ocak 2019
 9. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  güncel.
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2019
 10. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  ORTAOKUL VE ORTAÖĞRETİMLERDE GÖREV YAPAN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ İLE İLGİLİ BAZI SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  Çağımızda bilişim sektörünün önemi yadsınamaz derecede fazladır. Günümüzü şekillendiren ve giderek artan bir seviyede geleceği belirleyecek olan bilişim sektörü ülkemiz için de hayati öneme sahiptir. Devletimizin bu konuda atacağı her adım ve yapacağı her yatırım gelecekte ülkemize misliyle katkı sağlayacaktır. Özellikle bu alandaki ekonomik katkılar ülkemizin refah seviyesini yükseltecektir. Bu açıdan bakıldığında dünyanın en büyük şirketlerinin bilişim ve yazılım sektöründen olması tesadüf değildir.

  Bu vesileyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokul ve ortaöğretim okullarının müfredatında yer alan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersi ile “Bilgisayar Bilimi” derslerinin bazı düzenlemelere ihtiyacı vardır. Ayrıca bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özlük hakları ve okulların bilişimle ilgili fiziki altyapı meselelerinin de ele alınması gerekmektedir. Ülkemizin kalkınması ve daha sağlıklı bir eğitim anlayışı için yapılması gereken öneriler aşağıdadır.

  1) Ortaokullarda okutulan “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” dersi 5.sınıftan başlayarak 8.sınıfa kadar haftada 2 saat ve zorunlu olmalıdır.

  2) Ortaöğretimlerde okutulan ”Bilgisayar Bilimi” dersi alan seçmemiş öğrenciler için seçmeli, sayısal alana yönelmiş öğrenciler için zorunlu olmalıdır.

  3) Ortaöğretimlerde “Bilgisayar Bilimi” alanında destekleme ve yetiştirme kursları açılabilmelidir. Öğrenciler her dersten kurs alabiliyorken çağımızın gereği olan bilgisayar derslerinden kurs alamaması ülkemizin ve öğrencilerimizin zararınadır.

  4) Bilişim Teknolojileri öğretmeni olan okulların bazılarında bilişim sınıfı yokken bazılarında yetersiz seviyededir. Okullarda mevcut bilişim sınıfları altyapısı çağa uygun bir şekilde yenilenmelidir.

  5) Çok kalabalık okullarda bilişim sınıfları yetersiz kalmaktadır. 40 kişilik bir öğrenci grubunun daha az kapasiteye sahip bilişim sınıflarında ders işlemeye çalışması bilimsel değildir. Dersin yapısı gereği 40 kişiye bilgisayar dersi anlatmak imkânsızdır. Örnek olarak bir bilişim sınıfında 18 bilgisayar varsa bahsi geçen bu 40 öğrencinin en az yarısı bilgisayar kullanamamaktadır. Her öğrenciye bir bilgisayar düşmesi en makul olanıdır. Öyle ki bazı bilişim sınıflarında oturacak yer bile bulunamamaktadır. Bu vesileyle bilişim derslerinin görsel sanatlar ve müzik dersleri gibi bölünebilmesi ve mevcut derse girecek öğrenci sayısının azaltılması gerekmektedir.

  6) Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenlerinin görev tanımı daha açık şekilde yapılmalıdır. Ayrıca Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenlerinin haftada gireceği en az ders saati açıkça belirtilmeli ve bu konuda okullarda yapılan ayrı uygulamalara son verilmelidir. Bilişim Teknolojileri Rehber öğretmenliği görevlendirmeleri Fatih projesine bağlı olmamalı, her okulda görevlendirme yapılabilmelidir.

  7) Bilişim öğretmenlerinin çoğu “Bilişim Rehber Öğretmeni” unvanıyla okullarda görevlendirme ile çalışmaktadır. Bilişim Rehber öğretmenleri okulların teknolojik problemlerini çözerek Fatih projesi gibi milyar dolarlık projeleri ayakta tutmaktadırlar. Bu yüzden Bilişim Rehber Öğretmenliği görevlendirilmesine son verilip okulların her birinde en az bir kişilik Bilişim Rehber Öğretmeni kadrosu açılmalıdır. Böylece devletimiz ekonomik anlamda bu işten kâr sağlayacaktır. Çünkü bilişim öğretmeni olmayan okullar yaşadıkları teknik problemleri dışarıya yaptırmakta ve bu vesileyle maddi bir külfetin altına girmektedir. Ancak bilişim öğretmenleri bu harcamaları en aza indirerek çalıştıkları okullara katma değer ve zaman kazandırmaktadır. Ayrıca bu teknik destekler sayesinde eğitim süreci hızlanmaktadır.

  8) Bilişim ders saatleri ve Bilişim Rehber Öğretmenliği kadrosu uygulamaları ile bilişim öğretmenlerinin norm sorunu da çözülmüş olacaktır. Bu iki uygulama olmasa bile bilişim öğretmenlerinin norm sorunu acil olarak çözülmelidir.

  9) Meslek liselerinde çalışan ve teknik öğretmen kadrosunda bulunan öğretmenlere tazminat verilirken diğer okullarda çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerine tazminat verilmemektedir. Ancak her iki öğretmen grubu da teknik işlerle meşgul olmaktadır. Bu vesileyle teknik okullarda çalışmayan bilişim teknolojileri öğretmenlerinin de teknik tazminat alması gerekmektedir.

  10) Liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında algoritma, kodlama ve yazılımla ilgili sorular çıkmalı ve bu vesileyle bilişim dersleri teşvik edilmelidir.

  11) Yüksek Lisans yapan Bilişim öğretmenlerine ek ders zammı yapılmalıdır.

  12) Bilişim öğretmenlerinin atama sayısı artırılmalıdır.


  EĞİTİM-İŞ SENDİKASI

  Son editlemeler yapılacaktır.
   
  Unis bunu beğendi.
 11. Bahadır1980

  Bahadır1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  516
  Beğeni:
  23
  Hocam benim bu konuda iki maddem olacak
  1- DYK ların açılmasında yaşanılan sıkıntılar,
  2- Yıllardır bir şey gözümüzden kaçıyor. Türkçe ve Beden Eğitimi Öğretmenleri gibi bizim de açacağımız Egzersiz Çalışmaları için herhangi bir belge sunmadan direk egzersiz açabilme imkanının da bizlere verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Gidip farklı kurs isimleri altında açıp çocuklara farklı bilgiler sunmak zorunda kalınabiliyor. Bunu bizim branşımız için öğretmenin belge ihtiyacı olmadan açmasının sağlanması gerektiği kanaatindeyim.
   
  only61 bunu beğendi.
 12. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  Hocam egzersiz yerine dyk'ya odaklanırsak daha karlı çıkarız. egzersizin ek dersi emeğin karşılığını vermiyor maalesef
   
 13. oziie

  oziie Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  996
  Beğeni:
  4
  Güzel çalışma olmuş hocam, emeğinize teşekkür ederiz. Dilerim sendika bu maddeleri bakanlık gündemine sokmayı başarır.
  Ankaradaki öğretmenlerimiz bir gün bakanlıktan randevu alsa ve yetkili kişilere iletebilse keşke.
   
 14. Bahadır1980

  Bahadır1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  516
  Beğeni:
  23
  Bence bu haliyle Destekleme Kursları çok devam etmeyecek gibi geliyor bana ve maalesef her yapılan değişiklik bizim aleyhimize oluyor. Şimdi bir kıymeti yok gibi olsa da bence egzersiz çalışmalarının bizim branşımız adına düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyim. Örneğin BTR olunca yok maaş karşılığı dolmalı mı dolmamalı mı, hafta içi mi olmalı hafta sonu mu olmalı gibi bir sürü sorunlar çıkıyor karşımıza. Tabii raporu siz yazacağınız için benimki sadece bir teklif.
  Ayrıca BTR sorunlarını da dile getirirseniz sevinirim hocam. Örneğin nöbet, mesai süreleri, ders karşılığının dolup dolmaması, başka okula görevlendirilme gibi sorunlar maalesef bizi okul idareleri ile çok karşı karşıya getirebiliyor. Bunların daha net yazıldığı bir yönerge, yönetmelik ya da genelge yayınlansa bizi çok rahatlatır diye düşünüyorum. Nöbet konusunda ücret ödenmezken istemiyorduk ama şimdi ayda 150 TL 'ye varan bi kaybımız oluyor. Bu konuyu da dile getirseniz çok iyi olur gibime geliyor :)
   
 15. server06

  server06 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2011
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  18
  emeğinize sağlık hocam. yalnız ilköğretimlerdeki bilişim dersine bizim girmemiz gerektiği eksik kalmış. ekleyebilirseniz çok iyi olur.
   
 16. specialist362

  specialist362 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeni:
  47
  Polemik konusu olsun diye sormuyorum BTE diye bir derneğimiz var...Sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla da bu dernek yetkilileri bakanlıktaki üst düzey kişilerle de görüşüyorlar.Peki bu görüşmelerde bölümün sorunları dile getirilmiyor mu?Ne yapar bu dernek açıkçası merak ediyorum?

  Valla kişisel olarak sorunun bölüm öğretmenleri olarak bizden kaynaklandığını düşünüyorum. ŞÖYLEKİ;
  1- Sosyal medya denen olgu günümüzde 4. güç iken sosyal medyayı en iyi kullanması gereken tayfa kendi sorununu dile getiremiyor. Sorunu SOSYAL MEDYADA dillendirmeliyiz.

  2- Bir araya gelip tepki koyamıyoruz. Şu olay Beden eğitimi öğretmenlerinin başına gelse idi şimdiye çözülmüştü. Çünkü vurdumduymaz her şeye atlayan bir tayfayız. Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar ve biz bunu kabul ediyoruz: Fatih Projesi BT Rehber öğretmenliği görevlendirmesi diye bir ihtiyaç var ki kaç yıldır görevlendirmeyle götürülüyor. Gelin yapmayalım ve dernek de bu kararımızı yaysın. Ama maddi kaygılar gözetilerek (kendim dahil) bu saçma sapan görevlendirme uygulama yıllardır devam ettiriliyor.

  3- Kodlama diye ortaya bir şey atıldı. Çok güzel...MEM'ler şuan bu konuda faaliyetler düzenliyor. Tam sorunları dile getirecek ortam yakalamışız ama maalesef ANLATAMIYORUZ. Okulda futbol topu olmadı mı Beden eğitimi öğretmeni "top yok al takım çıkarayım" diye sorunu dile getiriyor BTciler sağolsun hiç sorun yokmuş gibi aynen devam. O yüzden sorunlar da yukarı GİTMİYOR, GİDEMİYOR. Ben hiç okula futbol topu kazandırmak için bankalara, özel şirketlere mesaj atan Beden eğitimi öğretmeni görmedim. Bilgisayarsız bilgisayar dersi işliyoruz 4 yıldır ben dahil birçok kişi başka yerlere yardım için başvurmuştur. Hatta konu başlığı bile var. İşin özü şu: veli gördüm beden eğitimi dersinde neden top yok diye idareye tepki koymaya gelen ama bu okulun neden bilgisayarı yok bty dersi için diye gelen bir veli görmedim.

  Problem çözmeye dayalı yetiştirildik. Ortada bir sorun var ama bir şekilde de hallediyoruz. Çözüm mercii de halledildiğini gördüğü, Türkiye'de yapılan eğitim de "dostlar alışverişte görsün" mukabilinde yapıldığından BÖYLE DEVAM EDECEKTİR.NOKTA
   
  hakanharuny bunu beğendi.
 17. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.678
  Beğeni:
  275
  yazıya 2 madde daha ekleyip genel merkeze gönderdim arkadaşlar hayırlı olsun.
  Eğitim-iş ...iş yapan sendika...
   
  erakcora bunu beğendi.
 18. H_M

  H_M Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.021
  Beğeni:
  55
  Kesinlikle hocam katılıyorum size şu konuda: Dersimiz önemli olan BTR nin bize kattığı birşey yok... Hı eğer küçük bir okulda iseniz ve vaktiniz bol ise kendinizi geliştirmek için zamanınız olur o kadar.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal