Eğitici Formatörlük sınavına Girenler İsyan Edin

Kodla Büyü

berkay07

Aktif Üye
Meb 17 haziran 2006 tarihinde Ankarada Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmen sınavı yaptı. Bu sınava yaklaşık 5500 kişi Ankara ilinde 2-3 gece konaklama yaparak, sınav harcı ödeyerek, ulaşım gideri ödeyerek katıldı. Sınavın sonucunda 100 e yakın kişi Eğitici Formatör oldu.

Şimdi Bakanlık Formatör Öğretmenler için bir yazı göndermiş. Yazıya göre bilgisayar sertifikası saat sayısı fazla olan, eğer eşitlik varsa kıdemi az olan öğretmenin tercih edilmesini öngörerek, bilgisayar bilen veya bilmeyen, 75 saatlik sertifikalarla öğretmenleri Formatör Öğretmen yaparak gelecek yıl için görevlendirecek.

Sorun şu. Meb bir unvan dağıtıyor. Fakat bu ünvanı adaleti ezerek dağıtıyor. İnsanların bilgisi dahilinde değilde, kıdem yılı vs. dahilinde yapıyor.

MEB e şu fikrin verilmesi için meb e mail yada fax atın.

Bizler Eğitici Formatör Öğretmenlik Sınavına girdik. Formatörlerin rastgele ve sıradan alınması yerine bu sınavın değerlendirilerek, sınavda başarı durumlarına göre alınması. Branş faktörünü bir tarafa atan meb kendi okulumda bilgisayarın klavyesinde harfleri bile seçemeyen bir tarih öğretmenini alıp Formatör diye yazdı. Bir an evvel bu hatadan dönülmesi için size ihtiyacımız var.

Evet arkadaşım aynen katılıyorum. Saçma sapan bir yazı göndererek formatör öğretmen beliryecekler. Bende hazırinda yapılan sınava girdim ve 69 aldım. Adamlar gönderilen yazıda bundan hiç bahsetmemişler. En azından bu sınavdan şu punı da alanlar başvurabilir diyebilirlerdi.

Benim 2000 de aldığım 90 saatlik kursta geçersiz oldu. Bu kurslarda nasıl sertifaka alındığını hepimiz biliyoruz.

Hizmetiçi daire başkanlığını aradım. Ban 6 yıl şartının bilginin güncel olmasını düşündüğümüzden, dediler. Ben de en güncel bilgiyi 2006 haziranında yaptığınız sınavda ölçtünüz dedim. Bu sınava tek atıf yapmamışsınız, dedim.

Ayrıca bir de kıdem meselesi var. O da saçmalık. Burada da güya genç öğretmenlerden yararlanmayı planlamışlar. O da tam bir fiyasko. Bizim okuldan başvuran arkadaş 6 yıllık öğretmen 40 yaşında, ben 10 yıllık öğretmenim 34 yaşındayım. Dedim, 40 yaşında öğretmenliğe başlayan 54 yaşındaki birini bu şartlarda kursa kabul ediyorsunuz ama 22 yaşında göreve başlayan 37 yaşındaki birini kursa kubul etmiyorsunuz. Adam kem kem etti.

Dedim, bu şekilde düşünmeden yönetmelikler hazırlıyorsunuz. Aşağıda bir çok insan sizin yaptıklarınızdan dolayi mağdur oluyor. Bu yönetmelikler hazırlanırken insan biraz daha dikkat eder.

İlginç olan meb kendi yaptığı kursu tanıyor. İdare mahkemesine gitsek sonuç çıkar mı?

Değerli arkadaşlar,

Bilgisayar formatörlüğü için müracaatları alınan kişiler bilgisayar konusunda çok bilgili olmayabilirler. Dikkat ederseniz bu kişiler kursa alınacaklar ve kurs sonunda başarılı olurlarsa bu ünvanı alacaklar.
Formatörlük için seçim kriterleri çok tatmin edici olmayabilir ama müracaat eden kişilerin belli ki bu konuya ilgileri var ve bilgisayar formatörlüğü gibi geleceğinin ne olduğu belli olmayan bir işe soyunmuşlar.
Ayrıca bu başvurular görevlendirmeyi değil, kurs sonunda başarılı olunursa Bilgisayar Formatör Öğretmeni ünvanını vaat ediyor.

bu tartışmalar şu an beni de çok yakından ilgilendiriyor.bu sitedeki daha önce yayınlamış olduğum bir yazı tartışmanın boyutunu değiştirecektir.
"bizlere haklı ya da haksız, bir hak verildiyse tabi ki kullanacağız.devletin bütün BT sınıflarına bilgisayar öğretmeni ataması hayalden öte değil.takdir edersiniz ki.. tasarruf tedbirlerine bu denli önem verildiği bir zamanda hatta imkansız.
Düşüncelerinizi haklı, ancak tepkilerinizi son derece haksız görüyorum.yıllar önce devlet iş bulamayan: çevre-orman-bilgisayar-makine mühendisleri, jeolog, arkeolog vb. mesleklerdeki arkadaşlarımızı sınıf öğretmeni olarak atadığında, biz sizler gibi feryadı figan kopartmamıştık. biz onlara hiç “aldığınız ek dersler size haram olsun“ dememiştik. hatta onlarla terör bölgelerinde: ıssız köylerde korkularımızı- ulaşımı imkansız yolu aylarca kapalı köylerde ekmeğimizi paylaştık.üstelik çoğu; sınıf öğretmenliği yaptıkları halde, mühendis edası takılıp bizlere bolca hava attıkları halde.soruyorum sizlere: ”sizler biraz bencilce düşünmüyor musunuz?”
ben 2 yıldır:
*** bilgisayar öğretmeni hiç olmamış ve de belki de hiç olmayacak bir köy okulunda BT sınıfı bilgisayarları ile ilgileniyorum.
*** haftada en az 3 gün (ekders almadan) saat 15 00 -17 00 arası öğrencilerin ödevlerini yapmaları için BT sınıfını açık tutuyorum.
*** anasınıfından 8. sınıfa kadar tüm öğretmen arkadaşlara derslerdeki konuları ile ilgili cd, slayt, eğitici program vb. temin edip kullanmalarını sağlıyorum.Onlara takıldıkları konularda BT sınıfında rehberlik ediyorum.
*** okulun web sitesini elimden geldiğince zenginleştirmeye çalışıyorum.
Ben de diyorum ki: “ siz elinizi vicdanınıza koyun , ben bu görevi hak etmiş miyim?”

başarılar.......
-------- rabbim size, başkaları için istediklerinizin iki katını versin!..---------"
SELAMLAR

gunaymeric' Alıntı:
bu tartışmalar şu an beni de çok yakından ilgilendiriyor.bu sitedeki daha önce yayınlamış olduğum bir yazı tartışmanın boyutunu değiştirecektir.
"bizlere haklı ya da haksız, bir hak verildiyse tabi ki kullanacağız.devletin bütün BT sınıflarına bilgisayar öğretmeni ataması hayalden öte değil.takdir edersiniz ki.. tasarruf tedbirlerine bu denli önem verildiği bir zamanda hatta imkansız.
Düşüncelerinizi haklı, ancak tepkilerinizi son derece haksız görüyorum.yıllar önce devlet iş bulamayan: çevre-orman-bilgisayar-makine mühendisleri, jeolog, arkeolog vb. mesleklerdeki arkadaşlarımızı sınıf öğretmeni olarak atadığında, biz sizler gibi feryadı figan kopartmamıştık. biz onlara hiç “aldığınız ek dersler size haram olsun“ dememiştik. hatta onlarla terör bölgelerinde: ıssız köylerde korkularımızı- ulaşımı imkansız yolu aylarca kapalı köylerde ekmeğimizi paylaştık.üstelik çoğu; sınıf öğretmenliği yaptıkları halde, mühendis edası takılıp bizlere bolca hava attıkları halde.soruyorum sizlere: ”sizler biraz bencilce düşünmüyor musunuz?”
ben 2 yıldır:
*** bilgisayar öğretmeni hiç olmamış ve de belki de hiç olmayacak bir köy okulunda BT sınıfı bilgisayarları ile ilgileniyorum.
*** haftada en az 3 gün (ekders almadan) saat 15 00 -17 00 arası öğrencilerin ödevlerini yapmaları için BT sınıfını açık tutuyorum.
*** anasınıfından 8. sınıfa kadar tüm öğretmen arkadaşlara derslerdeki konuları ile ilgili cd, slayt, eğitici program vb. temin edip kullanmalarını sağlıyorum.Onlara takıldıkları konularda BT sınıfında rehberlik ediyorum.
*** okulun web sitesini elimden geldiğince zenginleştirmeye çalışıyorum.
Ben de diyorum ki: “ siz elinizi vicdanınıza koyun , ben bu görevi hak etmiş miyim?”

başarılar.......
-------- rabbim size, başkaları için istediklerinizin iki katını versin!..---------"
SELAMLAR

Allah yardımcınız olsun hocam emeğinize sağlık sizin gibi fedakar arkadaşlarımız olduğu sürece özellikle SAHİPSİZ olan BT sınıfları Türk milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda öğrencilerimize faydalı olcaktır.

kırsal kesimi görmeden oralara gidip hiç bir geliri olmayan okullarda koskoca BT sınıfını çalışır işler durumda tutmak kolay değil.

öyle merkezde oturup da "ben su saate kadar okulda beklemem"
"idareye de mi yardım etmek zorundayım?"
bilgisayarcı mıyım tamirci mi?"

gibi sorulardan sonra bir de "formatörlük BÖTE nin hakkıdır başka branşlar giremez???" demenin hiç bir mantığı yok....

eğer bilgisayarcı iseniz bilgisayar ile ilgili her işi yapmak öncelikle SİZİN menfaatinize olacaktır. çünkü her bir makine ile uğraştığınızda sizin için ayrı bir tecrübe olacaktır. aynı şekilde ""ben lab. tan başka bir ile uğraşamam kardeşim, ben sadece bilgisayar lab.ndan sorumluuyum, başka işe bakmam"" demek, bir esnafın müşterisini dükkandan atması, işini yapmaması gibi mesleki bir kayıp olacaktır.

bu meslek ilgi mesleiğidir. kim ilgilenir kim özel hayatından kişisel zevkinden ödün verip de bu iş ile ilgilenirse onun hakkıdır.

"gunaymeric" hocam bu güne kadar bu meslekte verdiğiniz bunca emekten ötürü sizi kutlarım.

diğer arkadaşlar elbette sizlerin içinde de nerdeyse bütün gününü bu iş için harcayan arkadaşlar var elbet. sizden de Allah razı olsun. ama formatörlük sadece BÖTE ye aittir????? bu ifade bence yanlış...

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR.
HEPİMİZİN DERDİ BU MAKİNELERİ ADAM ETMEK DEĞİL Mİ?
HEPİMİZ AYNI AMAÇ İÇİN UĞRAŞ MIYOR MUYUZ.?
GELİN EL ELE VERELİM BU MESLEKTE BİRBİRİMİZE DESTEK OLARAK BİRLİKTE YÜKSELELİM.
BİRBİRİMİZİ KIRARAK BİRBİRİMİZİN OMUZUNA BASARAK BİR YERE VARAMAYIZ.
birlikte elele hareket etmekten kimseye zarar gelmez...

Bende anlamış değilim..!

Arkadaşlar...
bende 9 yılımı kurslarda geçirdim 6 yıl uygulaması nedeniyle kurslarımın yarısı sayılıyor .. Diğer yarısını görmezden geliyorlar. 12 yıllık öğretmenim acaba bir gün karşımıza çıkıp diplomalarınızın yılı geçti mi diyecekler.
Bu kursların bir kullanım süresi mi vardı da bize söylemediler. Bu kurslar için zaman ayırdık para harcadık kendimizden bir sürü ödünler verdik.. Çalışan ve yeni eğitim sistemine teknolojiye ayak uydurmak isteyen öğretmenlere yapılan bu ayrımcılık reva mı?

Formatör aday öğretmenlik sınavını kazandım.. Ne oldu?
Ne görev verdiler ne de belge...
Şimdi ise Förmatörlük kursuna gitmek istedim...
Emekliliği benden çok ama öğretmenlik yılı az, kurs saati benim gördüğüm kurs saatin yarısı olan bir arkadaş gidebilirmiş...

Bu şartnamenin ne kadar basit ve vasıflı eleman seçmekten uzak olduğu konusunda sanırım hem fikirsiniz.

Ben şimdi düşünüyorum, sanırım bu şartnameyi hazırlayan arkadaşlarında kullanım süreleri dolmuş...
Acaba onların kaç yıl öncesi sayılıyor....!!!!!

Hocam senin 9 yıllık kurslarınmış benim bu meslek adına 13 yıllık emeğimi hiçe sayıyorlar ;) oda bişey mi :)

Bu şartnameyi hazırlayanların uzaktan yakından bilgisayarla ilgilieri olsa bu şartnameyi hazırlamazlardı herhalde. 187 kredilik sadece lisans ögrenimimde aldıgım egitimin kredisi başına ders saati olarak bile karşılık gelmeyen toplamı 180 saat olan kursu alan vatandaş benden öncelikli oluyor. Bunların yanında siznikisi devede kulak...

Ama sıkmayın canınızı o formatör olanlara bir gün görevlendirmeniz bitti yürüyün mesleginize dediklerinde son gülen iyi gülecek ;)

hacker hocam seni nerde görsem muhalefetsin arkadaşım senin neyine haksızlık yapılıyor sanırım sen formatör öğretmenlikle bilgisyar öğretmenliğini ciddi şekilde karışıştırıyorsun açıkçası senin formatör öğretmenin görevlerini bilgisyar öğretmenlerine has bi özellik olduğunu düşündüğünü düşünüyorum ve bu kadar kendine stres yapmana üzülüyorum sen işini yap yani dersine gir çocuklara wordu exeli öğret boşver diğerlerini kimse senin emeğini de hiçe saymaz neyse fazla geveze olamnın bir anlamı yok

team_idea' Alıntı:
hacker hocam seni nerde görsem muhalefetsin arkadaşım senin neyine haksızlık yapılıyor sanırım sen formatör öğretmenlikle bilgisyar öğretmenliğini ciddi şekilde karışıştırıyorsun açıkçası senin formatör öğretmenin görevlerini bilgisyar öğretmenlerine has bi özellik olduğunu düşündüğünü düşünüyorum ve bu kadar kendine stres yapmana üzülüyorum sen işini yap yani dersine gir çocuklara wordu exeli öğret boşver diğerlerini kimse senin emeğini de hiçe saymaz neyse fazla geveze olamnın bir anlamı yok
polimik yapma arkadaşım biz o mevzuları çoktan aştık buraya gelip provakasyon yapma...
formatörlük bizim mesleğimiz değil diyorsun yok canım senin mesleğin mi, kim daha yakın formatörlüğe, diğer branş öğretmenleri mi, sen mi gülerim bu dediğine...
sen bize gir word excel anlat diyeceğine git keendi işini yap çok konuşma ortamı da germe bu forum sen ve senin gibilere cevabını her zaman vermiştir, emin ol Hacker hocam da sana gerekn cevabı verecektir ama şu an işleri var foruma giremiyor.
madem formatörlük sizin işiniz değil diyorsun şunu açıkla bana neden okulunda kadrolu bilgisayar öğretmeni olan okullara formatör ataması yapılmıyor, cevabı ben söyliyim çünkü biz okullarda formatörlerin yaptığı herşeyi yapıyoruz, dolayısı ile size ihtiyaç kalmıyor... ve okullarımızda bilgisayar öğretmenleri yeterince olunca sizi şutlarlarken ben çok güleceğim...

isyan edin diyen arkadaş

umarım bu sitede yönetici falan değilsindir.

resmen karıp katıp saçmalamışın.

hiç yorum yazacağım yoktu hatta başlıklara baktım çıkacaktım. bakalım neye isyan edecekmişim dedim.

devlet neye benzer

hükumet nasıl çalışır

memurluk ve mevzuat nasıldır

vs vs

sanki isviçreden gelmiş gibisin. anlamakta çok zorluk çekiyorum.
maalesef meb bi takım ihtiyaçlarını karşılarken ne sana ne bana sormuyor. sormadığı da iyi oluyor . yoksa üç güne kalmaz çarşamba çanağına döndeririz. şükür hepimiz birbirimizden akıllıyız.

neyse

Neden kimse bu anlaşmazlığa kimin sebep olduğunu düşünmüyor? Formatör olma koşullarını hazırlayan kim! Bu tip görevlendirmenin yasallığını ve yeterliliğini sağlayan kim? Kimse kimseyi oturduğu sedirin kenarından aşağı itmeye kalkmasın!.. İçimizde tuzu kuru olan, üç beş kalıpla site kurup e-kabadayı olmaktan başka işlevleri olan varsa gitsin ev sahibine çıkışsın!..

Geri