Eğitici Formatörlerin Hizmetiçi Eğitim kurs ücretleri

Kodla Büyü

ymb

Aktif Üye
Arkadaşlar, bazı illerde Eğiticilerin görev aldıkları hizmetiçi eğitimlerde kurs ücreti ödenmediğini duymuştuk. Bizim şimdiye kadar bir problem yoktu. Yani Valiliğin kurs onaylarında ücret ödeyin yazıyordu ve alabiliyorduk. Senede bir iki kurs belki oluyor bu arada.
Teftiş kurulundan, soruşturmada kullanılmak üzere 2005 ten bu yana eğitici formatörlerin görev aldığı kursların onaylarını, ekders ücreti alıp almadıklarını, aldılarsa bordrolarının fotokopilerini resmi yazıyla istemişler. Geriye dönük borç çıkaracaklar sanırım.
Böyle bir durumla karşılaşan var mı?
Bakanlık merkezi hizmetiçi eğitimlerde eğitici formatörlere de ekders ücreti ödüyor sanırım. Ödenmeyeceğine dair bir resmi dayanak var mı?
Bayram öncesi moral bozmak gibi olmasın, bizim biraz bozuldu da. Herkese iyi bayramlar bu arada.

Eğitici meğitici bilmem ama ödenen bir para ( eğer sizin yanlış beyanınınız yoksa )2 ayı geçtiyse geri alınamaz. Zimmet alana değil verene çıkar ama öğretmenler bunu bilmiyor paşa paşa ödüyor. Ekteki belgeye bakın.

Ekli dosyalar

• geri_alma.rar
    143 KB · Görüntüleme: 263
Öğretmenler paşa paşa ödemeyipte ne yapsın. Sırf sana zorluk çıkarmadan ödemene onay veren okul müdürün yada şube müdürün mü ödesin onca parayı. Bence bu bir çözüm değil. geriye dönük istemeleri mümkün mü yada kurs ücretlerinin geriye dönük istenmesi yada tahsil edilmesi yasal mı?

Ödeyen var mı yani?
Yönetmelik ve kararlara göre ödenen bir ücreti sadece yoruma dayanarak ödenmemesi ilginç bişey zaten. Ödenmiyor diyenlerede hakkınızı arayın demiştim daha önce. Bende ödemeyi düşünmüyorum, sonuna kadar gideceğim. Ama aşağıdaki link e bakarsanız Bakanlığımızın ne kadar garip bir bakanlık olduğunu görürsünüz. Hizmetiçi ödenmez diyor ama kendi merkezi hizmetiçi eğitim onaylarında ödüyor. Nasıl bir devlet yönetimi ise :x

http://hedb.meb.gov.tr/net/index.ph...rular-1&catid=53:sk-sorulan-sorular&Itemid=85

Biz niye müdür şube müdür olmuyoruz. yanlış bir ödeme varsa bunu ödeyen verir. ymb hocam ta 1973 te danıştayın verdiği karar var ve ben bunu ekledim. olay sizin eğitici olarak kurs ücreti alaıp almamanız değil ben onu bilmem ama eğer almamanız gerekiyorsa ve sizden ödenen ücretleri geri istiyorlarsa eklediğim kararı iyi okuyun. yani bu para sizin değil ödeme emrinde imzası olanların cebinden çıkar ki sayıştaş denetçileri onlara zimmet çıkarıyor zaten.

smails' Alıntı:
Biz niye müdür şube müdür olmuyoruz. yanlış bir ödeme varsa bunu ödeyen verir. ymb hocam ta 1973 te danıştayın verdiği karar var ve ben bunu ekledim. olay sizin eğitici olarak kurs ücreti alaıp almamanız değil ben onu bilmem ama eğer almamanız gerekiyorsa ve sizden ödenen ücretleri geri istiyorlarsa eklediğim kararı iyi okuyun. yani bu para sizin değil ödeme emrinde imzası olanların cebinden çıkar ki sayıştaş denetçileri onlara zimmet çıkarıyor zaten.
Teşekkürler, eklediğiniz dosya işimize yarar görünüyor.
Ayrıca Ekders e ilişkin kara gereği ve kursun valilik olurunda ödeyin dediğine göre şube müdürüne de zimmet çıkaramazlar, çünkü kanuna aykırı bir ödeme yok ortada. Ödenmemesi gerektiği yorum sadece. En fazla valiye zimmet çıkar sanırım, onayı veren o. :)

Arkadaşlar hizmetiçi eğitimin yazısı şunu demek istiyor, EğiTek in bizi eğittiği ve asli görevimiz sayılan kurslardan ücret almıyoruz. Bunun dışında kendimizi geliştirip verdiğimiz diğer kurslardan ücret alabiliyoruz. Öncelikli olarak bu ayrıma varın. Diğer durumda şu bu yeni bir mevzu değil 2009 eylül'ünde çıkan bir görüş yazısı vardı ve bir çok il bunu uyguladı... Saygılar

Arge olsun müfettişler olsın bir çok urs ve seminer veriyor. Onları emsal gösterip dava açabilirsin. eğer geri ödemede diretirlerse

Mesai saatlerinde verilen kursların ekderslerinin verilmesini anlıyorumda.
Mesai saati dışında verilen kursların ücreti neden verilmek istenmiyor anlamıyorum.

2 ay geçtiyse öğremten ödemeye bilir doğru ama isterlerse olayı mahkemeye taşısınlar kesin kazanırlar

Sendikalıysan sendikana başvur. İşi Mahkemye taşı;
Bakanlıktaki çalışanlar projelerden sorumlu, ama gittikleri heryerde ücretlerini alırlar, aynı şekilde arge mensupları ve müfettişler..
Bunları emsal gösterip dava açabilirsin...

seczey' Alıntı:
Arkadaşlar hizmetiçi eğitimin yazısı şunu demek istiyor, EğiTek in bizi eğittiği ve asli görevimiz sayılan kurslardan ücret almıyoruz. Bunun dışında kendimizi geliştirip verdiğimiz diğer kurslardan ücret alabiliyoruz. Öncelikli olarak bu ayrıma varın. Diğer durumda şu bu yeni bir mevzu değil 2009 eylül'ünde çıkan bir görüş yazısı vardı ve bir çok il bunu uyguladı... Saygılar

Hocam bu bahsettiğiniz konu Aksaray ve Konyada soruşturmaya döndü Aksaray'da 25 Konyada 800 kişinin soruşturma kapsamında olduğunu duydum..

Bu bahsettiğiniz durum ile ilgili elinizde resmi belge var mıdır? yani örneğin ben 120 saatlik web tasarım kursu açtım bunun parası geri alınmaz ama İntel Öğretmen, Cisco gibi eğitimlerin paraları geri istenir gibi bir durum oluyor yanlış anlamadıysam.

SORU 1 - Formatör Öğretmenlere hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında ücret ödenir mi ?
M.E.B Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve EK Ders Saatlerine İlişkin Kararın; 16. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında haftada 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmak üzere geçici olarak görevlendirilen formatör öğretmenler bu görevlerinin gereği olarak hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında söz konusu kararın 7. Maddesi kapsamında ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılamazlar.

Ancak, bu formatör öğretmenlerinin görevlendirme ve çalışma esasları dışında kalan konularla ilgili olarak hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde sözkonusu kararın 7.maddesine göre ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekir.Yine sözkonusu kararın 16. maddesinin 2. fıkrasını kapsamında bulunmayan formatör öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde ilgili kararın 7.maddesine göre ayrıca ekders ücretinden yararlandırılırlar.

Geri