Eba V Sınıf uygulaması sorunları

Kodla Büyü

tiredsoldier

Site Gezgini
bu gün ilk denememi yaptım ve karşılaştığım sorunları "tablet@eba.gov.tr" gönderdim.
mesaj metnini aynen aşağıda yayınladım gelen cevabı da burada yayınlarım. bunlarla ilgili bir cevabı olan varsa yardımcı olabilir.

öncelikle iyi günler dilerim.

ben bugün eba v sınıfı öğretmenler ve öğrenciler ile ugulamadan önce kendim uygulayayım istedim ve okulumuzun 10-E sınıfının öğrencileri ile 2. saat bir deneme gerçekleştirdik. bazı sorunlarla karşılaştık. bu uygulama yeni olduğundan cevaplarını internetten şöyle kabaca baktım bulamadığım için size sunayım dedim.

hazırlık aşamasındaki ilk sorun tabletimin güncellemesini yeni aldımeba v sınıf öğretmen uygulaması yüklendi ama ne F@tih nede f@tih ağına bağlanılabiliyordu. artık yeni güncellemede gelir diye düşünürek üstünde durmadım.

o işi başka şekilde hallettikden sonra 2. saatteki derste öğrencilerle lab daki faz1 ET ya yüklü olan eba v sınıf uygulamasını açıp ders girişi yaptık kodu yazdık herşey tamam sıra öğrencilerin bağlanmasında

herkes eba v sınıf larını açtı bazılar girebildi ve kadu yazdıklarında şu sorun veriyordu "/!\ Uyarı : Girmiş olduğunuz ders kodu yanlış. Ders kodunu kontrol ederek tekrar dene." bu aşamaya gelen herkeste aynı hata göründü ve bir kaçkez kod değiştirdik denedik aynı sonucu aldık. (bağlanılan ağ F@tih ağı öğretmen tableti Tab4 öğrenci tableti Tab5)

eba v sınıfa bağlanamayanların hepsi f@tih ağına bağlılar birtanede öğretmen tableti tab5 vardı oda f@tih ağına bağlı onda da aynı sorun vardı. F@tih ağından internete girilebiliyor ama f@tih ağından internete girilemiyor. sanırım sunucusunda sıkıntı var.

iki öğrencimde de münfert olarak şu hatalar vardı. eba v sınıf uygulamasına giriyor ve bağlanmaya çalışırken kendiliğinden uygulama kapanıyor.

diğeride ders kodunu girdiğinde şu uyarı takılı kalıyor. "/!\Uyarı : Kullanıcı bilgileri yükleniyor. Lütfen bekleyiniz." bekledik bekledik gelmedi :)

sorunlarım şimdilik bunlardan ibaret lütfen geri dönüş sağlaya bilirmisiniz şimdiden teşekkürler. bu kadar detaylı yazmamın sebebi aklınızda acaba şunu yapsaydın dediğiniz bişey kalmasın yaptıklarımın tamamanı anlattım. iyi günler.

Bende denemek istiyorum ama görevlendirme btr yim tabletim yok. Bir öğretmen arkadaşımın tabletini alıp deneyim diye düşündüm okulda wifi yok :?

rezillik diz boyu, gene bütün bunlar bilişimcilerin üzerine kalır sonra proje raf a kalkar

1.faz tahtalar için v sınıf uygulamasını indirmek istiyorum.ama bulamadım.yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

yahu hiç hevesim yok bu uygulamaları anlatmaya da kullnmaya da kullandırtmaya da . daha başlamadan bu kadar sorun birikirse biz ilerde çoook çıldırırız :verymad: :verymad:

1.faz için framework 4.5 ile

Ekli dosyalar

• VSINIF.zip
    830.9 KB · Görüntüleme: 685
EBA da çalışanları işinden etmeyi, kafanıza koymuşsunuz :++:
Allah'tan sayın Bakanın bu forumdan ve yazılanlardan ve dolayısıyla sıkıntılardan haberi yok.
Yoksa bir gün dahi duramazlar EBA'da.

Yandaki etkikeşimli tahtaya bağlı değilsiniz şeklinde kırmızı renkle yazılmış yazıdan dolayı mı bağlanamıyorum acaba

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    175.2 KB · Görüntüleme: 6,642
suhabe' Alıntı:
Yandaki etkikeşimli tahtaya bağlı değilsiniz şeklinde kırmızı renkle yazılmış yazıdan dolayı mı bağlanamıyorum acaba

o işaret bağlı olduğunu gösterecek. ondan sonra uzaktan kontrole geçtiğinizde bir touch pad açılacak mouse oku gözükmesi için mouse sol tuşuna masmanız lazım ondan sonra tahtayı tabletten kontrol edebilir ekranın tablete alabilir tabletin ekranını tahtaya gönderebilirsiniz.

E tab 4 v sınıf tableteme yuklendi. Calıştırdiğimda eba yı kullanmak icin oturum açmalısınız diyor şifre ekranı gelıyor. Zaten ismim cıkıyor. Sifreyi girince aynı seyi tekrar edip duruyor

tab 4 güncellemesi ile eba v sınıf uygulaması geliyor. eba sso diye hatırlıyorum bu uygulama aracılığı ile eba kullanıcı profiline ulaşıp eba v sınıfı kullanım açıyor. benim ilk denememde sorun olmadı ama öğrencilerle denememde o sınıf ve başka bikaç sınıfın öğrenci görüntülemesinde sıkıntı yaşandı güncelle dediğim halde öğrenci ismi alamadım. bende ayarlardan eba v sınıf uygulamasının öne belleği temizle idi heralde bunun gibi bişeyler yaptım eba v sınıfın ayarları sıfırlandı girdiğimde o sınıflarda geldi sen de bir dene istersen.

hımm bi deniim hocam.eba sso geliyo.ismim yazıyo.ebaya giriş yap diyerek bi şifre ekranı geliyo.ama şifreyi dikkate almıyo.hep eba hizmetlerini kullanabilmek içn ebaya giriş yapın diyo

evet iki kanaldan cevap geldi aşağıda yayınlıyorum.

Merhaba ***** Bey,

Ben Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden EBA-VSINIF projesi sorumlusu Onur Karabacakoğlu.

Öncelikle yapmış olduğunuz detaylı geri bildirim için sevinerek teşekkürlerimi iletmek isterim. Uygulamaya göstermiş olduğunuz ilgi en öncelikli hedeflerimizden biri.

Fakat sizden ricam iletmek istediğiniz her türlü konuyu, kurumsal kurallar gereği bizlere resmi mail hesabınızdan iletmeniz olacaktır. Bunların dışında gelen mailleri yanıtlayamıyoruz.

Yaşadığınız belirttiğiniz problemlerin ne yazık ki farkındayız ve yapmış olduğumuz saha testlerinde bire bir bizlerde karşılaştık aynı problemlerle.

Çözüm olarak "f@tih" ağını devre dışı bırakarak testlerimizi başarı ile gerçekleştirdik ve tüm okullarda da yalnızca "F@tih" ağının kullanılabilir olmasının sağlanmasını ilgili birimlerden talep ettik.

Alt yapı ile ilgililenen arkadaşlar konunun bir an önce çözüme kavuşması için çalışıyorlar ve bizler de takibini gerçekleştiriyoruz.

Okulunuzdaki "f@tih" ağı yayından kaldırıldığında ve tüm tabletlerin yalnızca "F@tih" ağına bağlandığını gördüğünüzde tekrar denemenizi rica ederek sorunla karşılaşmayacağınızı umuyorum.

İletmek istediğiniz herşeyi kurumsal mail adresinizden bizlere iletebilirsiniz.

İyi çalışmalar dilerim.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
EBA Entegre Eğitim Projeleri ve Kullanıcı Yönetimi Proje Yöneticisi - Yazılım Uzmanı

ikinci mail de şöyle :

erisim@eba.gov.tr

Merhaba,

Okullarımızda iki adet wi-fi ağı bulunmaktadır.
f@tih ve F@tih bu ağlar sadece tabletlerin bağlanması için ayarlanmaktadır.
f@tih ağı sadece aktivasyon işlemi için açılmıştır. Bu ağa bağlanan hiçbir tablet internette herhangi bir yere gidemez.
Tabletler aktivasyon için ilk önce f@tih ağına otomatik olarak bağlanacaklardır.
Aktivasyon işleminin ardından MDM güncellemesi ile F@tih ağına otomatik olarak bağlanacaklardır.
F@tih ağından internete girebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Biz de bugün deneme yapalım dedik hevesimiz kursağımızda kaldı. Her iki fatih ağında da internet yok. 444 75 55 numaralı telefonu arayıp sorunu bildirdik. Bakalım nolacak? :shock:

Arkadaşlar ben de hocam gibi bir deneme yapayım dedim.öğretmen tabletinden dersi başlattım ancak öğrenci tabletine kodu girip derse katıl deyince "bilinmeyen bir hata oluştu" diyor.başka karşılaşan varmı acaba bu sorunla...ikisi de F@tih ağına bağlı.

tabletle akıllı tahtaya bağlanıyorum faz1 tahta ve etab4 tabletle.
ancak akıllı tahtanın yönetiminde sadece klavye ve mouse çalışıyor.
ben şunu istiyorum mesela:
starboard u açıp içine bir ekran görüntüsü çekecem. örneğin bir matematik sorusu.
akıllı tahtadaki görüntü aynen tablete gelecek. ve ben sanki akıllı tahtada işlem yapıyormuşum gibi işlem yapacam ama bu işi tablette yapacam. akıllı tahtaya hiç bakmadan sadece tabletten işimi yapacam.yani canlı anlık görüntü almak ve işlemek istiyorum.

bu olmuyo galiba arkadaşlar. ama sanki kablosuz klavye ve mouse takmış gibi yönetimi sağlanıyo tabletten akıllı tahtanın.

Bende dün öğrencilerin tabletlerinde baktım.
Bazısı f@tih ağına bağlanıyor diğerleri bağlanmıyor.
Bazı tabletlere vöğrenci uygulaması gelmiş diğerlerinde yok.(e Tab4)
Uygulama olan tabletlerde de kayıtlı kullanıcı öğretmen/öğrenci bilgileri bulunmamaktadır hatası veriyor.
Mağlum görevlendirme olduğumuz için bize tablet vermediler nasıl test edecek bakalım.

Ben de bugün sonunda bir tabletle bağlandım.Yarın bir sınıfta uygulama yapacağız.Bugün karşılaştığım sorun 1.öğrencinin tabletinde ders kodu yanlış diyor ve bağlanmıyor du,başka bir öğrenciden tablet aldım denedim oldu.Ders başlamadan öğrencinin kamerasını kapatmıştım denemeyi yaptım öğrenciye tableti verdim.Sonra hocam kameram güvenlik nedeniyle açılmıyor diye geldi.Bu sorunu çözmek için yeniden tahtadan(özellikle tahtadan) uygulamayı açtıktan sonra kamera açıldı.Tahtada dersi başlatmadan önce tabletden dersi başlatmış ve kamerayı açmıştım olmamıştı.Bakalım yarın neler olacak.Öncelikle ilk yapmamız gereken tabletin Fatih ağına bağlı olmasını sağlamak çünkü bazıları fatihten alıyor ve bağlanmıyor.

Fatih agina baglanmada sorun yaşıyoruz . Meb hattı ile 2 tablette deneme yaptım biri bağlandı diğerinin V sınıfında sorun çıktı. Ben fatih ağlarının aktif olmasını bekliyorum

arkadaşlar mail gönderen yeğitek deki arkadaşla birdaha görüştüm. sistem şu süreçte sıkıntılı kendileride bizim gibi aynı sorunları yaşıyormuş. bua arada F@tih ile f@tih arasındaki farkıda öğrenmiş oldum. f@tih tabletlerin ilk aktivasyonu için kullanılıyormuş onun için oradan internet sağlanmıyormuş. bu işlemden sonra tabletler güncelleme alıp F@tih şifresi ve vsınıf uygulaması yükleniyor. ve bu işlem sıralaması tüm tabletlerde uygulanana kadar f@tih ağını kapatmayacaklarını söylüyorlar. tabi rootlanan tabletler yada hiç aktive edilmeden rafa atılanlar var bu mümkün olmayacağını söyledim. en azından sorunları çözüm sağlanana kadar F@tih ağında biz v sınıf uygulamasını düzgün çalıştırabilsek. uygulamaya geçildikçe rootlanan lar ve rafdakiler geri dönüş sağlar herkes sisteme yavaş yavaş dahil olur sizin yöntem dahada uzatır olayı şeklinde bir muhabbet geçti. birde offline güncelleme yapılabilecek bir sistem geliştirseniz biz en azından bu işde şevkli olanlar bi yandan başlasak en azından sorunlar açığa çıkar yavaş yavaş stabil hale gelir sistem dedim işallah bizde bişeyler yapmaya çalışıyoruz bakalım dedi. haliyle iş programcıların elinde olsa bir sürü prosedürle uğraşıyolardır muhtemelen ama sabırlı olup sorunlarımızı benim gibi gönderirsek eğer daha hızlı çözümler bulunabileceğini anladım. bu devrik sistemde sesimi duyurabilmemin mutluluğunu yaşıyorum gerçekten. meb de bilişim yönüyle gerçekten yeğitek olsun bakanlıktaki yada mem lerdeki ebitefo lar burayı takip ediyolar ve gönderdiğimiz yapıcı eleştirileri ve sorunlara cevap veriyolar. ne varsa bilişimcilerde var beee. :alkis: :alkis: :alkis:

Ben ayın 12sinde bir sınıfta denedim. Tablet getiren 20 kadar öğrenci vardı. Ancak 3 öğrenci bağlanabildi. Bazılarına ders kodu hatası verdi. Bazıları ağa bağlanamadı. Daha zamanı var. Ayrıca Eba Dersten gönderdiğim dosyalarda sınıftaki birkaç öğrenci dışında öğrencilerin ödevler bölümünde görünmüyordu.

Öğretmen é tab 4 de hiçbir fatih ağına bağlanamadım. Bu durumda nasıl güncelleme yapacak? Dışardan başka bi ağ üzerinden mi?

Telefonun internetinden denedim yine güncelleme hatası ver di, Fatih ağına bağlanınca eba hesap indiremedim yükleme engellendi hatası alıyorum, Vsınıf uygulaması yok eba hesap yok,güncelleme yok, :?

tabletime güncellemeyle v sınıf yüklendi ama tahtayla nasıl bağlayacağımı anlamadım. Faz1 tahtada herhangi bir uygulama yok, V sınıfın tahta için olanı mı var, nereden bulup yükleyeceğim..

Ve bizim tabletler internete bağlanmıyorki, bağlantı var görünüyor ama internet yok, ne yapmak lazım..

tabletten tahtaya görüntü aktardım sıkıntı yok ama öğretmen tabletindeki kodu öğrenci tabletine girince kod hatalı diyor...

Geri