e-Sınav İdari Cezası İçin İdare Mahkemesine Dava Açmak

Kodla Büyü

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
e-Sınav uygulama izleme sorumlusu olarak görev almış olduğum bir sınavda joker adayı yakalayamamış olmamdan dolayı ceza aldım. Dosyama daha önce e-sınavın e- sinden anlamayan iki müfettiş baktı. Uygulama şeklini müfettişlere ben anlattım ama hem kınama hem de sınav görevi verilmeme cezası aldım. Kınama cezasını ilçe milli eğitim müdürü uyarı olarak uyguladı. Her iki ceza için il disiplin kuruluna itirazda bulundum ve uyarı cezası kaldırıldı ancak idari ceza kaldırılmadı.

Daha önce 2 defa joker yakaladım ancak karakoldan elini kolunu sallayarak dışarı çıkacaktı. Sadece 2 yıl sınava girmeme cezası aldılar, ben ise 5 yıl ceza aldım.

Joker aday salona girmiş, ben ondan şüphe edip sınav sonunda joker aday sorularını da sormuşum ancak soruları bildiği ve fotoğrafı benzediği için tamam deyip göndermişim. (Videoyu izledik)

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi e-Sınav bina komisyonunun oluşumu ve görevleri Madde 19 d ve e fıkralarında belirtildiği üzere e-sınav uygulama ve izleme sorumlusu olarak benim kimlik tespiti görevim bulunmamaktadır, bu görev benim değil salon başkanı ve gözetmene aittir. Görevim olmayan bir durumdan dolayı ceza almış bulunmaktayım.

Müfettişler ifade için çağırdıklarında e-sınav konusunda hiç bir bilgi sahibi değillerdi, daha ilk adımdan itibaren sınavın şeklini anlattım. Kimlik tespiti salon başkanının görevi olmasına rağmen ve ifade alınma sürecimin olumlu geçtiğini düşünmeme rağmen ceza verdiler. İl disiplin kurulu ise disiplin cezayı kaldırmasına rağmen idari cezayı onayladı.

Şu an sanırım bölge idare mahkemesine itiraz etmem gerekiyor. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Sendikam var, yarın sendikaya gideceğim.

Son düzenleme:
Hocam geçmiş olsun. Bu e-Sınav meselesinde tüm sorumluluk, tüm iş BT öğretmenine yıkılıyor. Polis, savcı vs. yakalanan jokere neredeyse hiç ceza vermiyor. Şube müdürü, salon başkanı, sınav gözetmeni sürece hiçbir katkı vermiyor. Aldığımız para, yaşadığımız sıkıntıya, mahkemelerde sürünmemize değiyor mu?

hocam aynı durumu bende yaşadım maalesef bakanlık oturup geçmiş sınavı izlemiş joker bulmuş ve aylar sonra bana haber veriyorlar savunma istiyorlar. zaten sınav unutulup gidiyor hatırlamak imkansız tutup ona savunma yazmak ister istemez sıkıntıya sokuyor bizleri. lanet olsun mebin angarya işlerinden biri olarak görüyorum bu sınav görevini . beş yıl ben de ceza aldım. 3 bilişim öğretmeni olsa sınıfta hiç problem çıkmaz bence ama gelen gözetmen ve başkan da hiç bir iş bilmiyor. sendikayla birlikte yazdım savunmaları ama sendika da hiçbir şey yapamıyor bu durumda. komisyondakiler sınavın süresi işleyişi ile ilgili hiçbir bilgisi yok. her seferinde anlatmak zorunda kalıyorsunuz müfettişe ve anlamıyorlar gerçekten çok ilginç bir durum ama anlayamıyorlar. ben boş verdim cezam da bitse daha sınav görevi almam. zaman yetersiz kontroller için ve aday her türlü haklı. joker de olsa hiçbir yaptırımı yok. geçmiş olsun hocam.

Hocam geçmiş olsun. Bu e-Sınav meselesinde tüm sorumluluk, tüm iş BT öğretmenine yıkılıyor. Polis, savcı vs. yakalanan jokere neredeyse hiç ceza vermiyor. Şube müdürü, salon başkanı, sınav gözetmeni sürece hiçbir katkı vermiyor. Aldığımız para, yaşadığımız sıkıntıya, mahkemelerde sürünmemize değiyor mu?
Çok kısa sürmesi ve yılda 5 bin tl ye yakın para kazanıyor olduğum için değiyor diye düşünüyorum.

joker aday soruları e-sınava mahsus zannedersem, sınav ceza yönetmeliğinde joker soru kısmı yok ,müfettiş ceza veya cezadan men ederken bu maddeyi atlıyor haliyle.
sınav yönetmeliğinde fotografın o kişiye ait olmadığı halde........maddesine göre ceza yersin. Yani joker sorusu hikaye. Benzemeyeni almayın 6 aydan önce çekilmiş fotograflı hiç almayın. Salon Başkanı ve Gözetmen ceza yemesi lazım siz değil veya hep baraber ceza yemeniz lazım.

Çok geçmiş olsun hocam.Bende saçma bir nedenle kınama ve bir yıl men cezası almıştım.Dediğiniz gibi müfettişler daha e sınavın ne olduğunu bilmeyen videoları dahi oynatamayan eski kafalı yüzünüze gülüp ceza vermeye odaklanmış kişiler ne yazıkki.
Sırf bu yüzden sendika değiştirmek zorunda kaldım masum olduğum bir konuda uyarı cezamın kalacak olması beni çok üzüyordu.7 yıllık türk eğitim senli olarak şube başkanımı aradım aman uyarı cezasımı hocam 5 yıl içinde kalkar gibi bir üslup sergilemesi 2 gün sonra okula gelecem diyip gelmemesi ama istifa ettikten 2 ay sonra ya hocam aidat kesilmiş bir sıkıntı var mı diyerek okula gelmesi.
Öncelikle yönetimi iyi olan bir sendikaya geçin hocam onlar yardımcı olurlar.Ama uyarı cezam il disiplin kurulunda kalkınca hemen dilekçe yazdım hocam il sınav birimine hemen bir yıllık sınav yasağım kalktı.Tekrar çok geçmiş olsun

Hocam bende e sınavdan bu yıl içinde ceza aldım ceza alma sebebim sistem üzerinden adayların kopya çekti kısmını işaretlemem ve önceki teog sınavından ceza aldığım için bütün meb sınavlarına beş yıl boyunca görev almama cezası aldım. bunla ilgili itiraz edebileceğim bir yer var mıdır

Önceden yalvar yakar uygulama izleme gorevlisi ariyorlardı simdi baktilar ki herkes bu işi yapmak istiyor nasil olsa basit birsey diyorlar ve sayiyi düşürmek için joker aday bahanesiyle uygulamacıları ekarte etmeye çalışiyorlar belli ki.

hocam bende itiraz etmek istiyorum e sınav görev cezasına nasıl itiraz etmeliyim birde hangi birime itiraz ediyoruz???**

Bu olayda btr formatörlük gibi olmaya başladı. Belirsizlikler altında görev yapmaya çalışıyoruz. Her şey bilgisayar öğretmenine(uyg. izlm. sorumlusu) yüklenmeye başladı. Bir düzenleme şart.

geçen haftaki sınavda 2 aday yüz tanıma da %51 de kaldı. sağa çevir sola çevir yakınlaştırıp uzaklaştırdım değişmedi. ekrandaki resim nufüs cüzdanı ve kişi çok benziyor diye sınava aldım. Ancak joker sorularını sormadım ve tutanağa da geçmedim bir sıkıntı olur mu? Bir de sınav bitmeden gelen adayı aldım sınava kimse çıkmadığı için. bu tür durumlarda yüz tanıma nasıl oluyor

geçen haftaki sınavda 2 aday yüz tanıma da %51 de kaldı. sağa çevir sola çevir yakınlaştırıp uzaklaştırdım değişmedi. ekrandaki resim nufüs cüzdanı ve kişi çok benziyor diye sınava aldım. Ancak joker sorularını sormadım ve tutanağa da geçmedim bir sıkıntı olur mu? Bir de sınav bitmeden gelen adayı aldım sınava kimse çıkmadığı için. bu tür durumlarda yüz tanıma nasıl oluyor
Hocam yüz tanıma oranı düşük olanlara joker sorularını soruyorum, cevapları doğru ise tutanağa işliyorum.
Geç gelen adayları yüz tanıma yaptırıyorum mutlaka, zamanında gelseydi sınava..

öncelikle geçmiş olsun.
Bana göre böyle durumlarda sorumlu başkan ve gözetmendir.
Sınava alınan kişiler onların sorumluluğundadır.
Uygulama- izleme sorumluları sistemin aksaklıklarını ve oluşabilecek problemleri çözmekle görevlidir.
Eğer böyle bir joker aday durumunda sorumluluk bizde ise Başkan ve Gözetmenin oradaki görevi nedir?

Son düzenleme:
Geri