e-okul resim formatı sorunu hakkında fikir

Kodla Büyü

escalepion

Site Gezgini
arkadaşlar meraba.öncelikle mevzuyu açıklamaya gerek yok.e-okul öğrenci resimleri boyutları değişti.133*171 px ve de 50 kb-150kb arasında olması gerekiyor.

ben de geçen çocukların resimlerini çektim.hani az yer tutsun mantığıyla da resim kalitesini düşürdüm.velhasıl kelam ben bu resimleri 133*171 px bi yaptım.resimlerin hepsi 1 ya da 2 kb farkla 50 kb'tan küçük oldu.hatta aralarında 49,7 olan var :lol:

sizden fikir almak istiyorum.ben bu resimlerin kb olarak boyutunu nasıl artırırım.örneğin; resimde görünmeyen bir işlem olabilir.paint de olur photoshop da olur.Allah için yardım edin kafayı yicem :verymad:

not: photoshop bilgim yok gibi bir şey.tarif ederseniz yaparım.

Hocam fotoğrafları photoshop ile açtıktan sonra file dan save for web yada save for as diyerek oradan resim kalitesini 8 se 10 yapıp boyutlarını artırabilirsin.Toplu uygulamalar için ise phootshopta action ile yapabilirsin.Biraz araştırman lazım.Kolay gelsin.

hocam bir kaç program var ama aklıma en ilken şu yöntem geldi paintı aç alakasız resimler yükle sonra öğrenci resmini alakasız resimlerin üzerine yapıştır kaliede değişiklik olmadan otomatik olarak boyut artar

arkadaşlar biraz geç oldu ama bu konu başka başlıkta açılmış.orada gördüğüm bir yöntem gayet basit.hatta bugün bi kaç resmi paintte bile bu yöntemle yaptım oldu.yine de paylaşayım:

resimleri 133*171 px haline getiriyoruz.sonra .bmp olarak kajdediyoruz (24 bit olanı).sonra klasör seçeneklerinden dosya uzantılarını açıp, resimlerdeki .bmp uzantısını manuel olarak .jpg olarak değiştiriyoruz. kolay gelsin.

Geri