e-Okul Bilgi Alma Programı 2023 v3.4 - Ücretsiz (Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, AİHL, MTAL) - Açık Kaynak

Kodla Büyü
Eline sağlık hocam
"Atiba" programı ile e-Okul üzerinden öğrenci bilgilerini alabilirsiniz
1️⃣ Öncelikle e-okul üzerinden öğrenci listesini excel olarak indirin
2️⃣ Paylaştığım programı çalıştırıp "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile hazırladığınız excel dosyasını yükleyin
⚠️ Program excel dosya içindeki "Öğrenci No" adlı sütundan veri alacaktır eğer bu sütun yoksa uyarı verir gerekirse siz ekleyin.
⚠️ Excel dosyanız içinde "Öğrenci No" sütunu olmasına rağmen hata alıyorsanız @maliozkok hocamızın paylaştığı AccessDatabaseEngine dosyasını indirip kurarsanız sorun çözülecektir.
⚠️ Hata almaya devam ederseniz son olarak Excel içindeki sayfa adınızın "Sheet1" olduğundan emin olun. E-okul üzerinden indirdiğiniz excelde sayfa adı "Sheet1" olacaktır ama tabloyu kendiniz oluşturduysanız adı sayfanın adı "Sayfa1" olabilir düzeltmeniz gerekiyor
3️⃣ "e-Okul Aç" butonu ile açılan ekrandan e-okula giriş yapın
4️⃣ Almak istediğiniz verileri seçin
5️⃣ Okul türünüzü seçin
6️⃣ "Bilgileri Çek" butonuna basın
7️⃣ Eğer bilgileri alırken sorun yaşarsanız ve işlem sona ererse programı kapatmadan tekrar "Bilgileri Çek" butonuna basarak işleme devam edebilirsiniz.
8️⃣ İşlem bitince "Excel'e Aktar" butonu ile verileri excele aktarabilirsiniz
⚠️ Eğer verileri Excel'e aktarırken hata alırsanız "Verileri Kopyala" butonu ile hafıza alıp Excel'e yapıştırabilirsiniz

Kolay gelsin

Önemli Not : 3.2 sürümü ile beraber hazırladığınız excel dosyanızı daha sonra "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile açarsanız tüm verileri tabloda görürsünüz. Bu sırada yeni öğrenci listesini e-okuldan indirip gene "Öğrenci Listesi Yükle" butonu ile yüklerseniz program eski verileri tabloda tutarken tabloda olmayan öğrencileri tabloya boş olarak ekler ve "Bilgileri Çek" butonuna basınca yeni öğrencilerin verileri çeker. Bu sayede varolan excel tablonuzu sıfırdan başlamanıza gerek kalmadan güncelleyebilirsiniz.

*Şuan için sorun yaşamazsınız ama ilerleyen dönemde Google Chrome kendini güncelledikçe https://chromedriver.chromium.org/downloads adresinden güncel Chrome Driver'ı indirip atiba.exe 'nin yanına yapıştırırsanız çalışmaya devam edecektir.

Denenen Chrome Sürümü : 109.0.5414.75

🔴 Geri bildirimlere göre porgram güncellenmiştir 18.01.2023

Kaynak kodların erişim için https://github.com/fatihhoca/atiba

Uygulamanın geliştirme sürecine @RecepOgretmen hocamızda dahil oldu. Açık kaynak olduğu için katkıda bulunmak isteyen arkadaşları ekleyebiliriz.

✅ İlkokul kontrolleri için @RecepOgretmen hocamız yardımcı oldu. Teşekkürler
✅ Ortaokul kontrolünü kendim yaptım sorun yok
✅ Lise kontrolleri için @gizemkar hocamız yardımcı oldu. Teşekkürler
✅ AİHL kontrolleri için @erben23 ve @hiboz hocamız yardımcı oldu. Teşekkürler.

➡️ AİHL için önce normal "Lise" seçimini olmazsa "AİHL (Alternatif)" olarak görünen seçeneği deneyebilirsiniz.
✅ MTAL kontrolleri için @esinsahan hocamız yardımcı oldu. Teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 71438

Ekli dosyayı görüntüle 71439
Ekli dosyayı görüntüle 72812

Ekli dosyayı görüntüle 72811
Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Ben böyle bir hata alıyorum. forumu hep inceledim. denilenleri yaptım ama yine chrome sürüm hatası diyor, onları da denedim bildiğim kadarıyla yine olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    87.9 KB · Görüntüleme: 30
Adresinden güncel chromedriver.exe indirip programın yanına koyun.

Adresinden güncel chromedriver.exe indirip programın yanına koyun.
Chrome güncel
111.0.5563.147 (Resmi Derleme) (64 bit) Sürümü bu benim kullandığım. oradan da baktım. bir de sizin gönderdiğinizi deneyeyim. hatada 109 sürümü ile uyumlu olduğu yazıyor.

e okul aç butonuna tıkladığımda bu hatayla karşılaşıyorum

Ekli dosyalar

• hata.PNG
    hata.PNG
    21.7 KB · Görüntüleme: 27
Crome Tarayıcısını kontrol ediniz güncellme gelmiş. Eğer tarayınız güncellnemiş ise uygulamanın yanındaki chromedriver.exe yi aşağıdaki rar içindeki ile değiştirin.
Crome tarayıcı güncellmes.png

Ekli dosyalar

• chromedriver.rar
    5.4 MB · Görüntüleme: 59
"Gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 veya sonraki bir sürümün yüklü olması gerekir. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor. Daha fazla bilgi
109.0.5414.120 (Resmi Derleme) (64 bit) Sürümü"
Kullandığımız bilgisayarlarda win7 var. win 10 a güncellemiyor.
2023-04-09_112507.jpg

hatası alıyorum bir çözümü varmı acaba.

Kullandığım chrome un versiyonuna bakıyor. Verisyon 109 da kaldı, win7 de güncelleme yapmıyor. Hatada ChromeDriver'ın bu sürümü yalnızca Chrome sürüm 110'u destekler diyor.

Birde internette şöyle bir şey buldum.
Bazı Windows XP kullanıcılarında olduğu gibi Windows 7'ye sadık kalacak kullanıcılar da olacaktır. Bu kullanıcılar, güncelleme istemlerini bastıran bir Windows Kayıt Defteri değeriyle yeni Chrome bildirimlerini susturabiliyor. Bunun için:

• Win + R tuşlarına basın ve regedit yazın.
  • HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Google\Chrome'a gidin ve yeni bir DWORD 32 bit değeri oluşturun.
  • Değeri SuppressUnsupportedOSWarning olarak yeniden adlandırın.
  • Değeri açın ve verilerini 1 olarak değiştirin.

Benide sıkmıştı uyarı bir reg dosyası bulup kaldırmıştım.

Ekli dosyalar

• chrome windows yükselt uyarısından kurtulma.rar
    308 bayt · Görüntüleme: 24
Elinizi sağlık. Güzel bir program.
Doğum Tarihini alamadım. Sürekli e-okul sayfası orada dönüp duruyor. Diğer bilgilerde sorun yok.

Öğretmenim şimdi denedim ben de bri sorun gözükmüyor. Sizin okul türü nedir acaba

Yok e okul güncellema yapmış nufus bilgilerindeki gözleri kaldırmış

Son düzenleme:
Okul türü Ortaokul.
Tekrar denedim yine aynı. Program hata vermiyor. Doğum tarihi kısmı geldiğinde takılıyor.(O kısmı alamıyor.) Alamayınca da ilerlemiyor.

meb bazı bilgileri metin olarak değil resim olarak vermeye başlamış
o konuda bir çalışma yapıp güncelleme çıkartmak gerekecek hocam
bir süre aksaklık yaşayacağız malesef

3.3 Sürümü ile beraber resim halinde verilen bilgileri alma problemi çözüldü
Uzun zamandır olduğu gibi son güncellemeyide hızlıca hazırlayan @RecepOgretmen hocamıza çok teşekkürler

Atiba 3.3 sürümü indirmek için TIKLAYIN
@asege

Not : Tüm okul türlerinde deneme imkanımız olmuyor maalesef. Yaşadığınız sorunları yazarken okul türünüzüde belirtirseniz iyi olur.

Ortaokul için tüm bilgileri denedim nüfus bilgileri bölümünde hata yazıyor.

Ekli dosyalar

• 2023-04-28_095437.jpg
    2023-04-28_095437.jpg
    59.7 KB · Görüntüleme: 6
Geri