E-konferans Muamması

Kodla Büyü

e-konferans

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Diğer konularda mevcut bir yazı örneğini öncelikle aşağıya ekliyorum.

UZAKTAN EĞİTİM SALON
VE MODERATORLERİNİN DEĞİŞRİRİLMESİ HUSUSUNDA
Sayın İl Milli Eğitim Müdürü,
Mebbis Yöneticileri ve Uzaktan Eğitim Moderatörleri,
Bilindiği üzere Uzaktan eğitim salonları ve moderatör bilgileri daha önce
illerden teyitli olarak alınan bilgiler dahilinde hazırlanmış olup,
Sayın Bakanımızın onayına sunulmuş ve son şekli verilmiştir.
Uzaktan eğitim salonlarının ve salon moderatörlerinin çeşitli sebeplerle
değişiklik talepleri ile ilgili mailler elimize ulaşmaktadır.
Salon moderatörleri değişikliğinin;
a) Görevlendirilen moderatörün il ve ilçe dışına tayini,
b) Askerde veya doğum izninde olması durumunda,
Salon değişikliğinin de olağanüstü durum, yıkım, tadilat gibi sebepler söz
konusu olduğunda resmi onaylı yazı ile yapılabileceği
harici durumlarda hiçbir şekilde Uzaktan eğitim salon ve moderatör
değişikliği taleplerinin dikkate alınmayacağı , belirtilen sebepler
dışında uzaktan eğitim salonlarının tam katılımlı testi ve bundan sonra
yapılacak çalışmalarda oluşacak sorunlarda hiçbir mazeret kabul
edilmeyecektir.
İyi çalışmalar dilerim.
Volkan AKÇAY

Benide konferansda görevli kişinin doğum iznine ayrılması gerekçesiyle görevlendirmişler.
Seminere falan katılmadan elime tutuşturulan sunum notlarıyla bir şekilde 23 mayıstaki test e katılıp olayı anlamaya çalıştım.

İşin ilginç tarafı doğum iznine ayrılan personelde seminere doğum izni dolayısıyla katılamamış.
Demekki öncesinde çok ciddiye alınmadan bu işler yapılmış.

Şimdi seminersiz görevlendirilen bizler resen görevlendirilmiş olduk. Ne okul seçebildik nede bir söz hakkımız oldu.

Söylemek istediğim şu resen zorunluluk hali gösterilerek atananlara bari seminer verilsinki bizler bu ne biçim iştir sorularımızı sorarak öğrenelim işi. Sonra bize daha uygun salonlar seçme hakkıda verilsin. Daha önce herkez kendi okulunu yada yakın okulu yazarak katılmış. Biz zorunlu hizmet esaslarına taki kilitlenmişiz.
Bende ne yapayım ankarayımı rahatsız edeyim.

Bu iş hizmet içi eğitimle birleşsin işin içine para girsin. Zaten ilk iş bizi hemen modaratörlükten atıp kurnazların alacağı bir iş olacaktır. Siz zor günlerde yetiştiniz göreviniz bitti diyerek :)

Bir ikincisi Salonlara gittik eksiklikler var. Bu iş için gerekli şeyleri bir yazı ile detaylandırarak il ve ilçelere gönderilse idi daha sorunsuz ilerlemez miydi.

Ben uygun bir dille 23 mayıs daki test sonrası bir text yazdım. Öyle sözle falan olmuyor. Açık ifadeyle açıklanması gerekiyor herşeyin.

Örnek Text metni

Sayın Mebbis Yöneticisine;

Bakanlığımız Bilgi İşlem Grup Başkanlığının talimatı ile ilçemizde daha önceden E-Konferans salonları belirlenmiştir. Belirlenen bu salonların kullanılabilmesi için aşağıdaki şartları acilen yerine getirmeleri gerekmektedir.

1. En az 4 Megabitlik Paylaşımsız İnternet Bağlantısı.
Sadece Konferans salonuna özel olarak Türk Telekom’dan tahsis edilecek yeni bir telefon hattı üzerinden En az 4 magabitlik sınırsız internet bağlantısı(örn: ADSL) sağlanmalıdır.
Bağlantının ADSL olması durumunda daha önce kullanılmamış ADSL modem temin edilmelidir(Kullanımdaki modemler bir süre sonra arızalı hale gelebilmektedirler).

2. İşletim Sistemi Win7 ve En Az 2 GB Ram’li 1 Adet bilgisayar
Kurumlar kendi bünyelerinde kullandıkları bilgisayarlardan bir tanesini konferans salonlarına tahsis edebilirler. Bilgisayarların yazılım(virus vs.) veya donanım kusurları bulunmamalıdır.

3. 3500 Ansi Lümen Işık Gücü ve DLP Teknolojisine Sahip 1 Adet Projeksiyon ve Görüntü Perdesi
Görüntü kalitesi ve parlaklık açısından belirlenen standarda uygun projeksiyon ile görüntünün yansılatacağı geniş ekran sunum perdesi temin edilmelidir. Yansıyan görüntü salon katılımcılarının tümünün görebileceği genişlik ve büyüklükte olmalıdır.

4. 1 Adet Kulaklıklı Mikrofon
Sesli ve görüntülü görüşmeler için tasarlanmış, Arka plandaki gürültüyü engelleyen özellikte mikrofonlu olmalıdır. Uzun görüşmelerde bile kulakların rahat etmesi için tasarlanmış olması yanında hafif ve ergonomik olmalıdır.

5. 1 Adet Kesintisiz Güç Kaynağı
Elektrik kesintisinde bir müddet Bilgisayar, Projeksiyon ve Modem cihazlarını besleyebilecek kapasitede güç kaynağı gerekmektedir.

6. 1 Adet En az 3 Magapiksel (Tercihen 5 Megapiksel) Web Kamerası
E-konferans sırasında kaliteli görüntü sağlanması amacıyla salon ve sunucuya yönlendirilebilir nitelikte döner başlıklı olmalıdır.

7. Anfili Ses sistemi
Konferans salonlarında bulunan arızalı ses sistemlerinin onarılması veya ses sistemi temini gerekmektedir. Ayrıca bilgisayarlardan tek ses çıkışını 2 ye bölecek bir Connector gerekmektedir(Pc deki sesin Kulaklık ve anfiye aynı anda gidebilmesi için). Konferans salonunda bulunan ses sistemi iletişim sağlanan bilgisayar yönüne mümkün olduğunca az ses verecek şekilde ayarlanmalıdır(Mikrofon ile dönüşüm sonrası ses yankısı olmaması açısından). Ayrıca anfiye bağlantısı yapılmış klasik mikrofonda bulunmalıdır veya çalışır halde olmalıdır.

8. Havalandırma ve Salon Ferahlığı
Katılımcıların rahatsız olmaması açısından salonlar klima ya da havalandırma cihazlarıyla havadar olmayacak şekle getirilmelidir.

Yukarıda yazılı olarak istenilen donanımların bir ya da bir kaçının eksikliği e-konferans iletişiminde kesintiye yol açabileceği gibi konferans izleyici ve katılımcılarının da e-konferans sırasında mağduriyetine yol açacaktır. Bu nedenle mağduriyetlerin oluşmaması için konferans salonları en kısa sürede istenilen şartlara uygun olmalıdır.

İSİM SOY-İSİM
GÖREVİ

e-konferans' Alıntı:

Benide konferansda görevli kişinin doğum iznine ayrılması gerekçesiyle görevlendirmişler.
Seminere falan katılmadan elime tutuşturulan sunum notlarıyla bir şekilde 23 mayıstaki test e katılıp olayı anlamaya çalıştım.

İşin ilginç tarafı doğum iznine ayrılan personelde seminere doğum izni dolayısıyla katılamamış.

Şimdi seminersiz görevlendirilen bizler resen görevlendirilmiş olduk. Ne okul seçebildik nede bir söz hakkımız oldu.

Söylemek istediğim şu resen zorunluluk hali gösterilerek atananlara bari seminer verilsinki bizler bu ne biçim iştir sorularımızı sorarak öğrenelim işi. Sonra bize daha uygun salonlar seçme hakkıda verilsin. Daha önce herkez kendi okulunu yada yakın okulu yazarak katılmış. Biz zorunlu hizmet esaslarına taki kilitlenmişiz.

Bu iş hizmet içi eğitimle birleşsin işin içine para girsin. Zaten ilk iş bizi hemen modaratörlükten atıp kurnazların alacağı bir iş olacaktır. Siz zor günlerde yetiştiniz göreviniz bitti diyerek :)

hocam

öncelikle şunu belirteyim o konferansa katılan ya da seçilen hiçkimse bilerek bir yerleri seçmedi
bakanlıktan ile ilden ilçelere gelmiş yazı
onlarda kafalarına göre birini ve bir yeri yazmışlar.

ben o konferansa katıldım. inananın gelen herkesin oraya seçerek yada bilinçli olarak seçilerek geldiği yok.
bu konu ile ilgili açılmış bir başlık bile var. :
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferansta-gorevli-olanlar-mebbise-bakin-semineriniz-var-t86020.html

dilerseniz size bizlere gelen mailleri iletebilirim.
seminerde tuttuğum notları iletebilirim.
kafanıza takılan soruları yanıtlayabilirim.

hatta burda bir çok konuda bu durumu konuşuyoruz yardımlaşıyoruz. onları takip edebilirsiniz.

aşağıdaki adresler e-konferans konusunda açılan ve takip ettiğim sayfalar

projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-bilgi-paylasimi-t87132.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-iptal-mi-arkadaslar-t88195.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-anket-t88222.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-salon-yoneticilerine-ek-ders-var-mi-t87766.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konfarans-t87946.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/ekonferans-etkinlik-takvimi-belli-oldu-t87571.html

mrsduzcelee' Alıntı:
e-konferans' Alıntı:

hocam

öncelikle şunu belirteyim o konferansa katılan ya da seçilen hiçkimse bilerek bir yerleri seçmedi
bakanlıktan ile ilden ilçelere gelmiş yazı
onlarda kafalarına göre birini ve bir yeri yazmışlar.

ben o konferansa katıldım. inananın gelen herkesin oraya seçerek yada bilinçli olarak seçilerek geldiği yok.
bu konu ile ilgili açılmış bir başlık bile var. :
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferansta-gorevli-olanlar-mebbise-bakin-semineriniz-var-t86020.html

dilerseniz size bizlere gelen mailleri iletebilirim.
seminerde tuttuğum notları iletebilirim.
kafanıza takılan soruları yanıtlayabilirim.

hatta burda bir çok konuda bu durumu konuşuyoruz yardımlaşıyoruz. onları takip edebilirsiniz.

aşağıdaki adresler e-konferans konusunda açılan ve takip ettiğim sayfalar

projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-bilgi-paylasimi-t87132.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-iptal-mi-arkadaslar-t88195.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-anket-t88222.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konferans-salon-yoneticilerine-ek-ders-var-mi-t87766.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/e-konfarans-t87946.html
projeler-ve-etkinlikler-f123/ekonferans-etkinlik-takvimi-belli-oldu-t87571.html

konferans salonlarıda bu istenilen şartlara uygun değilse ki. havalandırma ve salon ferahlığı öyle alınacak donanımla olacak iş değil. Bu işte bilinçli bir şekilde yeniden düzenleme yapılması mümkün olmazmı?

Ki bir salanda 200 kişi eğitime katılacak ve 200 kişinin rahatsızlığı kurumlara olan güveni sarsacaktır. Burada ben kendi rahatsızlığımı geçtim katılımcıların yaşayacağı srahatsızlıkları artık düşünmeye başladım.

Siz sertifika aldınız sonuçta ama bizim sertifikamızda yok.

bir fazla bir eksik konu ne farkeder. 1 tane daha da ben açmış oldum sonuçta.

hocam şartlarım iyileştirilmesi ile ilgili bizlerde dilekçe yazdık. (yani şahsen ben yazdım)
yani elbette haklısınız. ve başlığınızı fazlalık olarak gördüğüm için vermedim linkleri
oralarda da tartışıyoruz bu durumları ve birçok yorum yapıldı okumak istersiniz diye düşünmüştüm
yanlış anlaşılacağımı düşünemedim.

mrsduzcelee' Alıntı:
hocam şartlarım iyileştirilmesi ile ilgili bizlerde dilekçe yazdık. (yani şahsen ben yazdım)
yani elbette haklısınız. ve başlığınızı fazlalık olarak gördüğüm için vermedim linkleri
oralarda da tartışıyoruz bu durumları ve birçok yorum yapıldı okumak istersiniz diye düşünmüştüm
yanlış anlaşılacağımı düşünemedim.

Teşekkür ederim hocam. Anladığım kadarıyla bize bu kervanı yürütünde nasıl yürütürseniz yürütün deniyor. Sonuç olarak ciddiye alınmadan planlanmış bir durum var. Ve bunun rahatsız edici yönlerini ancak bizlerde burada konuşarak paylaşabiliyoruz. Bakanlığa yazı yazsak yerel yönetimler sıkıntıya girer sonra bizi sıkıntıya sokarlar. yerel yönetime yazsak ciddiye alınmayız diyeyim sonuç olarak. hayırlısı bakalım nereye gidecek bu olay merakla bekliyoruz.

Hocam maalesef kimin ne yaptığı belli değil.. e-konferanslar için tahsis edilen salonu, orda olması gerektiğini falan ben de ilçeyle görüşmüştüm..belirlenen salon da belediyenin konferans salonu.Meb ile hiçbir bağlantısı yok..
İlçe, salon ismi istenirken o salonu rastgele vermiş..Sonra bize dediler ki, konferanslar orda yapılmayacak, başka yerde yapacağız.. artık Bi İHL nin konferans salonunu kararlaştırmışlar, orda devam edecek,orayı hazırladık..
yani kim, işine nasıl geliyorsa öyle yapıyor :x

Geri