Eğitime hazırlık ödeneği ile ilgili bir gelişme var mı?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
yazılanları neden anlamıyorsunuz. herşey iyi diyen nerede hocam .Son yıl hariç herşey iyiydi. Pandemi-savaş-kuraklık- vs dünya yıkılıyor neden görmek istemiyorsunuz. Yazımın hepsine iyi bakın son 2 yıl hariç diyorum
hocam sizler hala ülkenin satılan değerleriyle, (fabrikalar ,limanlar , araziler, büyük milli şirketler vb.) oluşturulan suni ve geçici refah dönemini öne sürüyorsunuz. Bu dönemde tarlasını satıp yiyen dayılar gibiydik. şimdi tarla da yok.
istatistik yalan söylemez, mevcut yönetim aslında uzun vadede öğretmenlerden(aslında tüm çalışanlardan) çok şey almıştır. Mesela
-enflasyon oranının üzerinde bir artış hiçbir zaman vermemiştir.
-diğer tüm memur gruplarından en az ek ödemeyi öğretmenlere vermiştir.
-Normal olarak 2000 yılından önce bir öğretmen 55 yaşında emekli olurken, 2008 sonrası başlayanlar ancak 65 yaşında emekli olacaktır.
-2008 den sonra memuriyete başlayan bir öğretmen şimdiki emeklilerden %30-40 arası daha az emekli maaşı ve ikramiyesi alacaktır.
-maaşa göre %50'lerde olan eğitim öğretim ödeneğini neredeyse %10'lara düşürmüştür.
Ama bizim insanımız geleceğini düşünmez yaşadığı ana bakar. refah dönemi bittiği, alım gücünün düştüğünü hissetti ve artık seslerin yükselmesi de bundandır Son olarak bu günlerimizin iyi günler olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
hocam sizler hala ülkenin satılan değerleriyle, (fabrikalar ,limanlar , araziler, büyük milli şirketler vb.) oluşturulan suni ve geçici refah dönemini öne sürüyorsunuz. Bu dönemde tarlasını satıp yiyen dayılar gibiydik. şimdi tarla da yok.
istatistik yalan söylemez, mevcut yönetim aslında uzun vadede öğretmenlerden(aslında tüm çalışanlardan) çok şey almıştır. Mesela
-enflasyon oranının üzerinde bir artış hiçbir zaman vermemiştir.
-diğer tüm memur gruplarından en az ek ödemeyi öğretmenlere vermiştir.
-Normal olarak 2000 yılından önce bir öğretmen 55 yaşında emekli olurken, 2008 sonrası başlayanlar ancak 65 yaşında emekli olacaktır.
-2008 den sonra memuriyete başlayan bir öğretmen şimdiki emeklilerden %30-40 arası daha az emekli maaşı ve ikramiyesi alacaktır.
-eğitim öğretim ödeneğini enflasyon oranında bile arttırmamıştır
Ama bizim insanımız geleceğini düşünmez yaşadığı ana bakar. refah dönemi bittiği, alım gücünün düştüğünü hissetti ve artık seslerin yükselmesi de bundandır Son olarak bu günlerimizin iyi günler olduğunu düşünüyorum.
Çok güzel noktaya değinmişsin hocam. Zamanında ülkenin önündeki 50-100 yılı düşünmeyenler sırf iktidar olayım koltuk benim olsun diye 25 yılını dolduran herkesi emekli ettiler. 18 yaşında işe başlayanlar, yıpranma payı olanlar 38-43 yaşında emekli oldu. Aslında olması gereken en az 55 di. Sonra ne oldu. Sistem çöktü. Neden çünkü bir emeklinin maaşını vermek için 4 kişinin sisteme dahil olması lazım. 4 kişiden aldığın primle emeklinin maaşını verirsin. Ancar sürekli emekli olan var . Fakat adam 44 yaşında emekli olunca işi bırakırmı bırakmaz. Yani adam hem emekli maaşı aldı hemde işine devam etti. Ve genç işşize yer açılmadı. Yani şu anki muhalefet lideri ozamanki hükümet devletin 50 yılını feda ettiler. Sadece koltuk için. Cezasını da bize çekmek düştü. Avrupa şu anda emekli yaşını 70 e çekmeye başladı. Çünkü alttan gelen genç nüfus yok. SSK yı batıran EYT ye sebep olanlar utanmıyorlar. Pisliği ni temizlemek yine hükümete kaldı.

hocama katılıyorum, eskiden öğretmenlerde iphone da yoktu, hepsinde tuşlu telefon vardı, hatta daha eskilerde o bile yoktu, şimdi hepsinin cebince dokunmatik ekranlı telefonlar var
Şu an iktdarda olduğunuzu düşünün . Doğalgaz ı nasıl düşürürsünüz, elektriği nasıl düşürürsünüz, dünyada hammadde fiyatları 10 a katlanmış nasıl düşürürsünüz, kuraklığı nasıl engellersiniz,dünyayı ve ülkemizi tehdit eden küresel afetlerden nasıl korunursunuz, ABD nin dünyayı ateşe atan siyasetine UKRAYNA-RUSYA ÇİN TAYVAN, TÜRKİYE YUNANİSTAN arasında savaş çıkarmasına nasıl engel olursunuz.
Çip krizini nasıl ortadan kaldırırsınız, tüm dünyanın ticaret sistemini alt üst eden Pandemi etkisini nasıl ortadan kaldırırsınız. Bekliyorum. Has unutmadan hükümetin karşısında duran muhalefet İSTANBUL ANKARA İZMİR ADANA MERSİN ANTALYA AYDIN büyük şehirlerinde yaptığı bir tane eser söylermisiniz. Sonuçta en büyük hükümet adayı şu anda. Acaba belediyede ne hizmet ettiler de Türkiye ye ne hizmet edecekler meraktan çatlıyorum.

Şu an iktdarda olduğunuzu düşünün . Doğalgaz ı nasıl düşürürsünüz, elektriği nasıl düşürürsünüz, dünyada hammadde fiyatları 10 a katlanmış nasıl düşürürsünüz, kuraklığı nasıl engellersiniz,dünyayı ve ülkemizi tehdit eden küresel afetlerden nasıl korunursunuz, ABD nin dünyayı ateşe atan siyasetine UKRAYNA-RUSYA ÇİN TAYVAN, TÜRKİYE YUNANİSTAN arasında savaş çıkarmasına nasıl engel olursunuz.
Çip krizini nasıl ortadan kaldırırsınız, tüm dünyanın ticaret sistemini alt üst eden Pandemi etkisini nasıl ortadan kaldırırsınız. Bekliyorum. Has unutmadan hükümetin karşısında duran muhalefet İSTANBUL ANKARA İZMİR ADANA MERSİN ANTALYA AYDIN büyük şehirlerinde yaptığı bir tane eser söylermisiniz. Sonuçta en büyük hükümet adayı şu anda. Acaba belediyede ne hizmet ettiler de Türkiye ye ne hizmet edecekler meraktan çatlıyorum.
iktidarın düşünmesi gereken tek şey tl nin değerini nasıl arttırırım dır. gerisi zaten çözülür. ama bunu daha iktidara geldiklrinde düşünmeliydiler. tl değer kaybettikçr kaybetti

iktidarın düşünmesi gereken tek şey tl nin değerini nasıl arttırırım dır. gerisi zaten çözülür. ama bunu daha iktidara geldiklrinde düşünmeliydiler. tl değer kaybettikçr kaybetti
politika faizini artırması gerekiyor.O zaman tl değerlenir.Benim anlamadığım nokta tl değerlenmesini neden istemiyor akp?Amaç ne?

kuraklığı nasıl engellersiniz,dünyayı ve ülkemizi tehdit eden küresel afetlerden nasıl korunursunuz,
Afetler her zaman var dünya var olduğundan beri var.Tembele bahane çok.Kuraklık dersen hangi devlet umursuyor.Hz. yusuf zamanında da kuraklık vardı yiyeceklerin saklanması falan gibi konular.Gelmiş geçmiş en büyük afet nuh tufanıdır.O zamanda mı küreselleşme vardı?Bunlar aç gözlü dindarların,güya bilimcilerin göz korkutma oyunu.Bunu dillendirenler inan umursamıyor ben aç kalmıyım gerisi ölsün diyor.Dünyada yeterli yiyecek var insanlar paylaşmıyor.Petrolün en çok harcandığı alan savaş sanayisidir.Eğer gerçekten açlık kuraklık umurlarında olsaydı ara verirlerdi.Bahane edip birileri açlıktan ölsün diye salak rolu yapılıyor şuan.En medeni insanım diyen bile kafasını kuma gömüyor.Dünya kuralı bu.Birileri elenmeli ki diğerinin toprak alanı artsın.Paylaşmayı bilmiyoruz demiyorlar kılıf uyduruyorlar.Munafık adamı bilmek zordur çünkü çok İyi dindardır.

hükümet çok doğru iş yapıyor ama şansızlığına savaş çıktı. Avrupa ve dünya Pandemide Çin den çok kötü kazık yedi. Avrupa fabrikalarını çinden çıkarmaya başladı. Türkiye de tl yi ucuzlatarak fabrikaları buraya çekmeye çalıştı. Sonuçta türkiye de genç nüfus var. hem iyi pazar. ulaşım çok kolay ve üretim kaliteli. Dünya markaları neden çin e gitti, çünkü ucuzdu. Türkiyede bunu yapmaya çalışıyor benim ülkem de üretin ucuz diyor. Yani Çin in zamanında yaptığını yapıyor, ama savaş herşeyi mahvetti. Gıda, petrol,doğalgaz, kömür,demir, bakır vs vs . Rusya çok büyük ülke ve dünyaya bunları satıyordu. ABD ise Dünyada büyüyen ve kendisine tehlike gördüğü 3 devlet aslında,eski imparatorluk Rusya-Çin ve Türkiyeye engel koymak için Ukrayna ile başladı. İnşallah türkiye ve çin tuzağa düşmez. ama düşmemekde zor. çünkü uçağına radar kilidi atıyor,gemine silah sıkıyor, mültecileri geri gönderiyor, sondaj gemini rahatsız ediyor. Mesele uzun dar pencereden bakmayın. 3. dünya savaşına az kaldı.

hükümet çok doğru iş yapıyor ama şansızlığına savaş çıktı. Avrupa ve dünya Pandemide Çin den çok kötü kazık yedi. Avrupa fabrikalarını çinden çıkarmaya başladı. Türkiye de tl yi ucuzlatarak fabrikaları buraya çekmeye çalıştı. Sonuçta türkiye de genç nüfus var. hem iyi pazar. ulaşım çok kolay ve üretim kaliteli. Dünya markaları neden çin e gitti, çünkü ucuzdu. Türkiyede bunu yapmaya çalışıyor benim ülkem de üretin ucuz diyor. Yani Çin in zamanında yaptığını yapıyor, ama savaş herşeyi mahvetti. Gıda, petrol,doğalgaz, kömür,demir, bakır vs vs . Rusya çok büyük ülke ve dünyaya bunları satıyordu. ABD ise Dünyada büyüyen ve kendisine tehlike gördüğü 3 devlet aslında,eski imparatorluk Rusya-Çin ve Türkiyeye engel koymak için Ukrayna ile başladı. İnşallah türkiye ve çin tuzağa düşmez. ama düşmemekde zor. çünkü uçağına radar kilidi atıyor,gemine silah sıkıyor, mültecileri geri gönderiyor, sondaj gemini rahatsız ediyor. Mesele uzun dar pencereden bakmayın. 3. dünya savaşına az kaldı.
çok doğru iş yapıyor 20 yıldır ondan bu hallerdeyiz. tamam inandık.

Neredeyse konunun tamamını okudum. Ödenek verilmesin!

Bunlarla uğraşmaya değmez hocam. Fox tv, halk tv müptelası olan sen bakmasan da seni ahaberci yapar, bin tane iyi iş göstersen de bir tane kötülüğü gözünün önüne getirir diğerlerini görmez, göstermez. Kendi filimlerden alıntı yapar sen yapınca kabul etmem der. Uğraşma boşver. Yazdıkların gayet mantıklı da boşver uğraşma, kıymetli vaktini bunlarla zayi etme.
Uslüp hoş değil hocam. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.

Tamam da bütün dünyada da %kaç bizde %kaç enflasyon var. Biz demiyoruz ki sadece Türkiye etkilendi bu savaştan Pandemi den vs. Kendinizi avutmayın tüm dünyada pahalılık var masalıyla. Ülkedeki enflasyonu,şuan dünyadaki ortalama bir enflasyonun seviyesine düşürsek, hükümet 100 sene konuşur bunu başarı diye. Adamların yıllık enflasyonunu biz aylık yaşıyoruz.

Son düzenleme:
25-30 sene önce öğretmenler yazlık ve villa alıyormuş 😂 Bunların sağlığı iyi değil. O söylenenler son 20 yılda alındı.

Kovitten sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Buna kendinizi alıştırın artık. Eski bolluk bitti. Hele bu kış Dünya da ve Avrupa'da olacak olanlara inanamayacaksınız. Boş verin goy goy yapmayı, bol bol konserve yapın. Adamlar Dünya ile dalga geçiyor ama planlarını işletiyorlar.

Bazı Avrupa ülkelerinde fazla enerji kullanımına cezalar geldi, kısaca bizdeki eski karne dönemlerine gelecekler, Beter olsunlar o ayrı konu . Dünyada artık gıda ve enerji çok pahalı oldu ve olacak, bizim de kurtuluşumuz burada. Doğalgaz ve bilumum enerjinin katma değeri için sayılı günler kaldı. Su meselesini hiç söylemiyorum. Kısaca bu kışa iyi hazırlanın.

Allah devletimize zeval vermesin.

Allah devletimize zeval vermesin. Devletimize lafımız yok çok şükür. Şahsen benim sorunum sendikalarla.

Devletimize her daim duacıyız. Refaha çıkmamız bu rakamlarla mümkün olacaksa varsın olsun.

Bu millet öyle fedakar bir millettir ki, kolundaki bileziği, parmağındaki yüzüğü satar da devletine bağışlar. O ruh hâlâ devam ediyor bu asil millette.

Ama yapılan bazı açıklamalara bakıyorum da: ekonomi şöyle büyüdü, ihracatta şöyle rekor kırıldı, turizmde böyle patlama oldu, kendimiz şöyle üretmeye başladık vs.

Madem ki büyüyoruz bu büyümeden herkes nasiplensin.

Ama eğer bu kadar büyümüyorsak da dürüstçe açıklama yapılmalıdır. Elimizden gelen budur densin. O zaman kendini bilmez bir kaç kişiden başka kimse laf etmez. Dedim ya biz fedakar bir milletiz.

Şunu da belirtmek istiyorum: Pandemi sürecinde işlerimizi evden gördüğümüz halde maaşlarımızı tıkır tıkır hep aldık çok şükür. Bir çok özel sektör bunu yapamadı. Bu devletimizin gücünü gösteriyor. Allah devletimizin her daim gücünü artırsın. İçerideki ve dışarıdaki hainlere fırsat vermesin.

Tekrar söylüyorum benim sorunum sendikalarla. Daha iyisini yapma imkanları varken eğer menfaatleri uğruna sessiz kalıyorlarsa hesabı öbür tarafa bırakıyorum artık.

Devletim her daim var olsun. En kötüsü devletsiz, vatansız kalmaktır. Allah bize bunu yaşatmasın inşaallah.

Ama şu da bir gerçek ki, doktora bir seferde bu denli ek artış yapabiliyor ise devletimiz, öğretmenin eğitime hazırlık ödeneğine de 100 TL'den fazla bir artış yapmalı diye düşünüyorum. Neredeyse açlık sınırına yakın maaş alan bir memur milletiz. Hocam haklı, büyük şehirlerde kiralar öğretmen maaşı kadar olmuş. Oralara atanan bir öğretmeni düşünün artık.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi sayın hocalarım çeşitli argümanlar dile getiriyor, evet enflasyon var ,dünyada da var peki hiç yönetimsel hata yok mu ?
Döviz nasıl patladı? Durduk yerde mi ?

Evet 10 yıl önce koşullar iyiydi ,krediler ucuzdu, ama o zaman da ayni iyimserlik, dünya genelinde vardı, para boldu. Kredi ve Döviz ucuzdu. Ülkeye sıcak para girişi vardi. Demek konjonktür değişebilir.
Su anda da ,dünya da konjonktür değişti, para bulmak zorlaştı. Hersey pahalı.
Yani "kazanın doğurduğuna inanıyorsunuz ama öldüğüne inanmıyorsunuz. "
Su anda buyuksehirlerde ev kiraları 8-10 bin TL ye yakın seyrediyor. Gitsin bakalım tek maaşla hangi öğretmen ev ,aile gecindirebilir ? Taksi, pazar mazar ,ek iş yapmak zorunda yine.ne değişti o zaman ?

Biraz mantık çerçevesinde bakın, duygusal yaklaşmayı bırakın. Başkanlık sisteminden sonra ülke tepe taklak gidiyor. Her günümüz bir öncekini aratıyor.
Yoksulluk sınırı 24 bin TL olmuş.
Açlık sınırı 7000 TL civarında.
Bakın doktorlara ,şükür edebiyatını bırakıp haklarını aldılar. Son iyileştirme ile en düşük doktor maaşı 30 bin TL oldu. Uzmanlar 50 bin TL civarı ödeme alacak.
Yani neredeyse 1 doktor 5 öğretmen ediyor .
Gelişmiş ülkelere bu oran 2-2.5 geçmiyor.

Damien sen hâlâ burada yazabiliyorsun ya bravo sana. Sen burada bulunmakla buranın havasını kirletiyorsun zaten, birde milleti bloklamis. Ne mal olduğunu sen daha iyi bilirsin, hâlâ yalan söylemeye devam ediyorsun değil mi? Dur bende seni engelliyim, adını gördükçe büyük yalanlarını hatırlıyorum. Bu şahsa itibar etmeyin.

Eğitime hazırlık ödeneğiyle ilgili yeni bir gelişme yok. Son dakikada Süpriz bir durum olmazsa toplu sözleşmede belirlenen rakam yatacak.

Genel ekonomik durum çocukluğumuzun geçtiği 90 yıllardan çok farklı değil. O dönemde millet akraba-arkadaş-komşudan borç alıp günü çevirdi. Şu an kredi kartı ve eksi hesap üzerinden idare ediliyor.

Burdaki laf anlatmaya çalışan meslektaşlarıma hayran kaldım, özellikle şu son 5 senede yaşananlardan sonra böylelerine laf anlatmaya çalışacak enerjiniz kalmış direk blokladım. Gerçekte de konu açılırsa ve savunan görürsem hiç konuşmuyorum artık mesela, belli bir zeka seviyesi ve çıkarı olmayan için her şey ortadayken ne konuşacaksın.

Eğitime hazırlık ödeneğiyle ilgili yeni bir gelişme yok. Son dakikada Süpriz bir durum olmazsa toplu sözleşmede belirlenen rakam yatacak.

Genel ekonomik durum çocukluğumuzun geçtiği 90 yıllardan çok farklı değil. O dönemde millet akraba-arkadaş-komşudan borç alıp günü çevirdi. Şu an kredi kartı ve eksi hesap üzerinden idare ediliyor.
Aynen 20 yılın ardından gelen büyük başarı şahlanış 90 lara döndük. Keşke ekonomi değilde eğitim sistemimiz 90 lara dönseydi

Tabiki konuşulacak böyle şeyler ama karşındakinin seninle aynı statüde olduğunu, kimseye zeka İQ seviyesi biçmeye muktedir olmadığını bilerek konuşmak daha şık olmaz mı? Sen şucusun o zaman geri zekalısın, sen benim inandığıma inanıyorsun o halde adamsın. Ben bu dünya algısı ile yetiştirdiğimiz çocukların akibetini de merak ediyorum. Hayır saygı nerde. Birisi bana komik geliyor bu rakamlar diyor amenna, bir de bana yetiyor şükür diyor ona da amenna. Kime neyi dayatmaya çalışıyorsunuz.

Tabiki konuşulacak böyle şeyler ama karşındakinin seninle aynı statüde olduğunu, kimseye zeka İQ seviyesi biçmeye muktedir olmadığını bilerek konuşmak daha şık olmaz mı? Sen şucusun o zaman geri zekalısın, sen benim inandığıma inanıyorsun o halde adamsın. Ben bu dünya algısı ile yetiştirdiğimiz çocukların akibetini de merak ediyorum. Hayır saygı nerde. Birisi bana komik geliyor bu rakamlar diyor amenna, bir de bana yetiyor şükür diyor ona da amenna. Kime neyi dayatmaya çalışıyorsunuz.
Hocam mesele o değil çoğu konuda haklısınız saygı 1 kural olmalı başka fikirler de olabilir onada evet ama aşikar bir durumda fikir beyan etmek yerine drekt savunma yapan olunca cevap vermek de elzem bence. Üslubu koruyamamak karakter meselesi o tamamen insani bir problem bencede.

doktorlara bir vermeye öğretmen maaşı kadar zam verildi hala gelmiş buraya pandemi, enerji krizi filan yazan var. ulan bu kriz bir bizim mesleğe mi var? azıcık haber okuyun ya, akşama kadar Netflix, Disney izlemeyin. dünyayı bıraktım Türkiye'den haberiniz yok gelmiş buraya tuttuğunuz partiyi övüyorsunuz. bak kardeşim, kriz varsa herkese var olmalı, sadece öğretmenlere değil, şunu aklının bir kenarına iyice sok. kriz yoksa da herkese insanca yaşayacağı bir maaş verilmeli.

doktorlara o kadar zam gelmedi diyenin de alnını karışlarım. bizzat tanıdığım doktor, diş hekimi var, hepsi de son zamlardan gayet memnun ve rakamların doğru olduğunu söylüyor. bu aydan sonra gayet yüksek rakamlar alacaklar. en düşük 30 bin ortalama 50 bin lira maaş alacaklar.

2 sene önce olsa emekli ikramiyesi ile 3+1 orta düzey semtte çok rahat alınıyordu. Dikkatli okuyun son 2 sene hariç diyorum. Almanyada maaşlara zam % 0 enflasyon yüzde 10 ama doğalgaza elektriğe zam % 3000 . Hatta maaşımız elektrik ve doğalgaza yetmiyor diye protestoya başladılar. insaf insaf insaf
hangi almanınmaaşı yetmiyormuş hocam? birkaç ay önce almanyada idim. Adamlar 50-100 avro ile dev alışveriş arabasını silme dolduruyor. Orada yaşayan arkadaşım 200 avroya evin aylık marketini görüyoruz diyordu. Karı-koca bir de küçük çocuk var. Eşi çalışmıyor. Almanyadan haberleri a haber kanalından filan izliyorsunuz sanırım.

hocama katılıyorum, eskiden öğretmenlerde iphone da yoktu, hepsinde tuşlu telefon vardı, hatta daha eskilerde o bile yoktu, şimdi hepsinin cebince dokunmatik ekranlı telefonlar var
Çıkar telefonunu göster!
Sene olmuş 2022. Millet aya kalıcı uzay üssü kuruyor. Dünyadan fırlattığı spor arabayı mars yörüngesine sokmayı deniyor. Bizim geldiğimiz seviye herkesin cebinde dokunmatik telefon var. Ne yapsaydık 2023'e 4-5 ay kala çevirmeli telefonla mahalle bakkalına mı çağırtsaydık hocam :D

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri