Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

DynED ingilizce eğitiminde görevlendirildim nedir? Biligisi

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında fersah tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Merhaba arkadaşlar!
  Bugün beni il mem arge'den aradılar Dynet ingilizce eğitimi projesinde bana bir görevlendirme yapılmış. P.tesi günü ilçe mem şube müdürmle görüşmemi istediler. Yanılmıyorsam teknik destek ile ilgili bir konu demişlerdi?

  Böyle bir görev alan varmı? Ne görev verebilirler merak ettim bilgilendirirseniz çok sevinirim
   
 2. memur

  memur Üye

  Kayıt:
  30 Ekim 2007
  Mesajlar:
  13
  Beğeni:
  0
  ilk defa duydum
   
 3. alikocturk

  alikocturk Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  online ingilizce eğitimi bir çalışmaymış
   
 4. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Evet bende ilk defa duydum. forumda kimsenin bilgisi yok galiba :(
   
 5. alibeyhan

  alibeyhan Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  bende görevlendirildim...bilg öğretmeni ve ing öğretmenleri görevlendirldi...
   
 6. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Hocam peki ne gibi bir görev verdilerr size?
   
 7. alikocturk

  alikocturk Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğeni:
  0
  öğretmenler bir ara uygulamaya çalışşılan microsoft eğitimine benzer ingilizce eğitimi
   
 8. alibeyhan

  alibeyhan Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  0
  pztesi görcez bizde seminer varmışşş
   
 9. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Anladım hocam pazartesi öğreneceğiz bakalım :) Teşekkürler
   
 10. ilter

  ilter Site Gezgini

  Kayıt:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  90
  Beğeni:
  0
  Bende az önce öğrendim. Buna göre farklı kaynaklardan derlenmiş bilgiler aşağıda bulabilirsiniz.

  DynEd İngilizce Eğitim Sistemi
  DynEd, dil eğitimcileri, bilgisayar programcıları, nörologlar ve sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından tasarlanan dünyadaki ilk ve en etkin çoklu ortam dil eğitimi programıdır. Nöro-bilimsel araştırmaların ışığında "anlama" becerisinden "otomatikleşme" durumuna geçmeyi ve İngilizce dilinin kalıcı hafızaya yerleşmesini hedefler.
  DynEd, dil eğitimini bilgisayarlar üzerine taşıyan ve bireylerin kendi kendilerine İngilizce öğrenmelerini sağlayan bir eğitim sistemidir. Bilgisayarları başında çalışan kullanıcılar DynEd yazılımları ve eğitmenleri tarafından izlenerek yönlendirilmekte ve geleneksel sınıf içi eğitim sisteminden 2 - 3 misli daha verimli bir eğitim yapılabilmektedir.

  DynEd eğitim sistemine yeni giren kullanıcılara kendi bilgisayarları üzerinde bir Yerleştirme Sınavı(Placement Test) verilmektedir. Bu sınav başlangıç düzeyi sorularla başlayıp, verilen yanıtlara göre soruları zorlaştırmakta ve kullanıcının sorulara cevap veremeyeceği düzeye gelmesi ile sonucu belirlemektedir. Sınav sonucunda kullanıcının düzeyine uygun DynEd eğitim yazılımları ve bu yazılımlara hangi düzeyden başlayacağı belirlenmektedir.

  DynEd İngilizce dil eğitimi programı Dünya'nın en geniş eğitim içeriğine sahip programıdır. Her yaş ve her düzeydeki kullanıcının her türlü gereksinimini karşılayan eğitim yazılımları bulunmaktadır. Kullanıcılar tüm yazılımlardan faydalanabilirler, ancak en verimli eğitimi alabilmeleri için kişiye özel bir eğitim paketi önerisi eğitmenler tarafından sunulacaktır.

  Kullanıcıların çalışmaları sırasında DynEd'in Kayıt Yöneticisi (Records Manager) sistemi ile
  Kullanıcıların çalışma ve davranışlarının adım adım izlenmesi,
  Kullanıcıların kendi çalışmalarını denetleyebilmeleri,
  Kullanıcıların daha başarılı olabilmeleri için eğitmenler tarafından kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi ve
  Kullanıcıların birey veya sınıf olarak yaptıkları çalışmalar hakkında rakamsal tablolar ve yazılı raporların otomatik olarak hazırlanması sağlanmaktadır.
  DynEd programlarına özgü bir özellik olan Düzey Ayarlama TM (ShufflerTM) sistemi, yazılımın hızı ve zorluk derecesini kullanıcının çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlamaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcıların gereksinimleri yazılım tarafından bire bir karşılanmakta ve her kullanıcının kendi hedefine yönelik çalışması sayesinde daha kısa zamanda başarı elde edilmektedir.
  Tamamlama Yüzdesi (Completion Percentage) ile öğrencinin her dersi tanımlanan öğrenme hedefine oranlı olarak ne kadar tamamladığı izlenmektedir. Bu sistem sayesinde beceri kazanmak için gerekli olan tekrarlar yeterince yaptırılmaktadır. Kullanıcılar, eğitmenleri tarafından belirlenen tamamlama yüzdesine erişmeden beceri sınavlarına giremezler. Beceri Sınavları ile kullanıcıların çalıştıkları konularda ilerlemeleri ve başarıları bilgisayar tarafından değerlendirilir. Sınavların zamanlaması ve sorular kullanıcıya göre düzenlenmekte ve sınav tekrar edildiğinde sorular değiştirilmektedir.

  Kullanıcılar, Çalışma Kayıtları (Study Records) ile kendi çalışmalarını denetleyebilirler. Çalışma kayıtlarında, her konuda ve konuyu her tekrarlarında çalışma sürelerini, tüm çalışmalarının tarih ve saatlerini, sorulara doğru cevap verip vermediklerini, çalışmalarına göre yazılımdaki düzey değişimlerini, çalışmalarının tamamlanma yüzdesini ve test sonuçlarını görebilirler.

  Eğitmenler, Kayıt Yöneticisi ile kullanıcıların çalışmalarını izleyebilirler ve kullanıcıların Çalışma Kayıtları bölümünde gördüklerine ilave olarak; çalışmaları sırasındaki davranışlarını (tekrar, altyazı veya tercüme kullanımı, mikrofon ve kulaklık kullanımı, sözlük kullanımı, kendi sesini dinleme ve konuşmasının anlaşılırlığı) ve en son ne zaman çalıştığını görebilirler. Ayrıca sınıf ortalamalarına göre kullanıcıların durumunu inceleyebilir, sınıflar ve kullanıcılar hakkında yazılı rapor alabilirler.

  DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemleri, yukarıda anlatılan Destek Yazılımları, aşağıda tanıtılan Eğitim Yazılımları ve DynEd Eğitmenleri'nden oluşan üçlü bir sistemdir. Destek Yazılımları kullanıcıların çalışmalarının bilgisayar tarafından izlenmesini ve yönlendirilmesini, Eğitim Yazılımları İngilizce dilinin en iyi şekilde öğrenilmesini ve Eğitmenler ise kullanıcıların en doğru yöntemlerle çalışmasını ve dilin kişiselleştirilmesini sağlarlar. DynEd eğitim sistemi bu üç unsurun birlikte kullanılması sayesinde Dünya'nın en başarılı eğitim sistemi olmuş ve sayısız ödüller kazanmıştır.

  Yetişkinler İçin DynED Eğitim Yazılımları
  DynEd İngilizce Karma Eğitim Sistemi, hem yetişkinlere hem de çocuklara farklı öğrenim çözümleri sunan komple bir paket programdır.
  Yetişkinler için tasarlanan ve Genel İngilizce ile İş İngilizcesi altyapısını kazandırmayı amaçlayan ilgili yazılımlar aşağıdaki gibidir.

  14 Yaşın üzerindeki katılımcılar bu yazılımlardan faydalanabilirler ancak en verimli eğitimi alabilmeleri için gerekli olan kişisel çalışma planı önerileri KoçSistem eğitmenleri tarafından sunulacaktır.

  NEW DYNAMIC ENGLISH: Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edinmenize yardımcı olan ana yazılımdır.
  THE LOST SECRET: BBC'nin hazırladığı bu yazılım, New Dynamic English yazılımında öğrendiğiniz kavramları pekiştirip kelime haznenizi geliştirmenizi ve öğrendiklerinizi günlük yaşamda kullanmanızı sağlar.
  ADVANCED LISTENING: Stanford Üniversitesi profesörlerinin iş hayatı ile ilgili veya akademik konularda yaptıkları sunumlardan hareketle öğrencileri tartışma ortamına katan, soru cevaplarla ilişki kurdurarak dinleme becerilerini geliştiren bir yazılımdır.
  DYNAMIC BUSINESS ENGLISH: Çalışanların tanışma, konuşma, toplantı yapma ve sözlü sunum becerilerini geliştirerek, kendileri, şirketleri, ürün ve hizmetleri hakkında etkili iletişimde bulunmasını sağlayan bir yazılımdır.
  FUNCTIONING IN BUSINESS: Üst düzey iş İngilizcesi, toplantı teknikleri, telefon konuşmaları ve iş görüşmeleri üzerine yoğunlaşmış bir destek yazılımdır. İş hayatında kullanılan sözcük ve deyimleri öğretir.
  ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal ve grafikle ilgili kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten yazılımdır. Telefon konuşması ve sunum teknikleri üzerinde yoğunlaşır.
  HOSPITALITY ENGLISH: Turizm endüstrisi için geliştirilmiş iletişim kavramları ve kelime bilgisine odaklanan bir eğitim yazılımıdır. Karşılıklı iletişimde kullanılan soru sorma, istekte bulunma, öneri yapma, onaylama, reddetme işlevleri için gerekli dili öğretir.
  CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir yazılımdır. Kullanıcıların anadil alışkanlıklarını dikkate alarak eğitim verir.
  TEST MOUNTAIN: İleri düzeyde İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC gibi "proficiency" sınavlarına hazırlayan sınav çalışma yazılımıdır. Sınav tekniklerini öğreten alıştırmalar vasıtası ile öğrencileri "proficiency" sınavlarına hazırlar.

  Çocuklar İçin DynED Eğitim Yazılımları
  DynEd, 4 ile 17 yaş arasındaki küçük katılımcılara önce çizgi karakterler ve şarkılar aracılığıyla ilerleyen ünitelerde ise Oxford University Press, BBC gibi dev kurumların desteğiyle Matematik, Tarih Fen vb. derslerde kullanabilecekleri İngilizce temelini vermeyi hedefler. 14 yaş ve üzerindeki kullanıcılar ilgili çocuk yazılımlarını tamamladıktan sonra yetişkinler için hazırlanan ders içeriklerine geçerek öğrenime devam ederler.
  LET'S GO: Oxford University Press'in 4-10 yaş grubu çocuklar için yayınladığı İngilizce Eğitim kitapları serisinden hareketle tasarlanan yazılım, çizgi karakterlerin eğlenceli anlatımları ile sağlam bir İngilizce alt yapısı oluşturur.
  FIRST ENGLISH: İngilizce dil eğitimine yeni başlamış 10-17 arası öğrenciler için geliştirilmiştir. Bu yazılım öğrencileri ders konularını kullanarak İngilizce eğitimi veren English for Success yazılımını kullanmaya hazırlar.
  ENGLISH FOR SUCCESS: Özellikle 10-17 yaş arası gençler için tasarlanmıştır. Öğrencilere matematik, fen ve tarih gibi derslerde ve okulda kullanacakları İngilizce'yi, ilgili konularda yoğunlaşarak öğretir.
  DYNAMIC CLASSICS: Klasik edebiyattan seçkin hikayeler kullanarak, kelime ve temel dil bilgisi öğretmenin yanı sıra okuma, anlama ve düşünme becerilerinin de gelişmesini sağlar.
  NEW DYNAMIC ENGLISH: Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edinmenize yardımcı olan ana yazılımdır.
  THE LOST SECRET: BBC'nin hazırladığı bu yazılım, New Dynamic English yazılımında öğrendiğiniz kavramları pekiştirip kelime haznenizi geliştirmenizi ve öğrendiklerinizi günlük yaşamda kullanmanızı sağlar.
  ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal ve grafikle ilgili kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten yazılımdır. Telefon konuşması ve sunum teknikleri üzerinde yoğunlaşır.
  CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir yazılımdır. Kullanıcıların anadil alışkanlıklarını dikkate alarak eğitim verir.
  ADVANCED LISTENING: Stanford Üniversitesi profesörlerinin iş hayatı ile ilgili veya akademik konularda yaptıkları sunumlardan hareketle öğrencileri tartışma ortamına katan, soru cevaplarla ilişki kurdurarak dinleme becerilerini geliştiren bir yazılımdır.
  TEST MOUNTAIN: İleri düzeyde İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC gibi "proficiency" sınavlarına hazırlayan sınav çalışma yazılımıdır. Sınav tekniklerini öğreten alıştırmalar vasıtası ile öğrencileri "proficiency" sınavlarına hazırlar.


  Kaynak: www.kocsistem.com.tr

  Ayrıca şurdanda bi açıklamasını indirebilirsiniz...
  http://www.ykb.com/arsiv/ykb/medyada_ykb/bultenler/2003/ik_dyned.doc

  Bu Kılavuzu;
  http://www.dyned.com/pdf/User-Guide/UGUIDE_TUR.PDF

  Bu MEB hizmetiçi eğitim resmi yazısı;
  http://iogm.meb.gov.tr/files/dyned_hizmetici_egitim.pdf

  Buda MEB tanıtım semineri işleniş planları;
  http://iogm.meb.gov.tr/files/dyned_ek_1.pdf
  http://iogm.meb.gov.tr/files/dyned_ek_2.doc
   
 11. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  anladım hocam çok teşekkürler. Güzel bir çalışmaya benziyor.
   
 12. hanifisanal

  hanifisanal Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğeni:
  0
  Aynı işi bizede teklif ettiler
  okullara ingilizce eğitimi ile ilgili cd gönderilmiş laboratuardaki bilgisayarlara bu programları kurmamızı istediler.
  Çalıştığım ilde 270 tane bu kapsamda okul var.
   
 13. samil

  samil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  384
  Beğeni:
  0
  hocam biz bugun gittik bu seminere. Dinamik eğitim adı verilen bu sistem ingilizce eğitimi ilgili. biz bilgisayarcılarda bu eğitimi verecek ve alacaklara teknik destek. seminer sonunda bir tanede cd veriyolar. uygulanabilirse güzele benziyor. ilin iki tane(biri ingilizce biri bilgisayar) sonra her okulun iki(bir ingilizce bir bilgisayar) sorumlusu şeçiliyor. seminerde :
  http://mebides.meb.gov.tr/
  deki bilgiler var. bu siteyi incelemeniz yeterli
   
 14. alibaris

  alibaris Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğeni:
  0
  BİİZM DE PAZARTESİ SEMİNER VAR İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİ VE BİLGİSAYAR-FORMATÖRLERİ ÇAĞIRMIŞLAR BU SEMİNERE.Bildiğim kadarıyla ingilizce ile ilgi li bir yazılım var bunun uygulanması ile ilgili bir seminer.4-8.sınıf ing.dersi müfradatında kullanılacak.Ayrıca bizim gideceğimiz birinci basamak,daha sonra herkes kendi okulundaki 1-5.sınıf öğretmenlerine bu uygulamayı,idareciler vs. tüm öğretmenlere anlatacak.
   
 15. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Teşekkürler hocam ne yapacağım konusu netleşti kafamda

  hepinize çok teşekkür ederim.
   
 16. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.613
  Beğeni:
  3
  Ama bu ingilizce eğitimi için bir bilgisayara bir öğrencinin oturması gerekiyor. Ancak bu şekilde bu program kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda mikrofon ve kulaklık olması gerekiyor. Ve her öğrenci bu sisteme kaydedilip her öğrenciye bir şifre veriliyor.
  Her öğretmene de şifre verilecek diye biliyorum ama şimdilik sadece DYNED kursuna katılmış ingilizce öğretmenlerine verilmiş.

  Uygulanması için bilgisayarların yeterli olması şart. Yoksa bu program verimli olmaz. Biz mesela uygulayamayacağız. Her bilgisayarın başına genelde üç ve bazen de 4 öğrenci oturuyor çünkü.
  ~İyi günler~

  Not: İnternet Şart. Belirtmeyi unutmuşum. :+1: :wink:
   
 17. ergin_tastan

  ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğeni:
  21
  Bakanlığımızda kurulan ana sunucu bilgisayarlar üzerinden öğrencilerin İngilizce öğrenmelerini sağlayan bir eğitim aracıdır. DynEd İngilizce Dil Eğitim Sistemi ilköğretimin 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında uygulanan İngilizce öğretim programlarını destekler niteliktedir. Ayrıca, öğrencilere, okul veya evlerinde bilgisayarları başında çalışma imkânı sunmakta, öğrencilerin çalışmalarının sonuçlarının öğretmenleri tarafından izlenmesi ve onlara rehberlik edilmesine olanak sağlamaktadır.
  Sistem, kullanıcıların kurulum CD’sini bilgisayara kurmasının ardından kullanıcı adı ve şifre girilmesi ile kullanılmaktadır. Bakanlığımız bünyesinde kurulan sunuculara öğrencilerin çalışmaları kaydedilecektir. Bu suretle öğretmenler ve yöneticilerce öğrencilerin çalışmaları izlenebilecek ve geri dönüt sağlanabilecektir. Öğrencilerin çalışmaları esnasında bilgisayarlarında kurulum CD’sinin takılı olması veya kesintisiz İnternet bağlantısı kurmaları gerekmemektedir. Kurulum yapıldıktan sonra çalışmalar 15 güne kadar, Bakanlığımız sunucularına aktarılmaktadır. Ayrıca, sistem öğrenciye çalışma performansı hakkında “tutor” yazılımı vasıtasıyla geri bildirim sağlamaktadır.
  Bilgisayar destekli interaktif bir sistem olan DynEd yazılımlarının kullanımı ile öğrencilerin öğrenme süreçlerine katkı yapılması sağlanacaktır. Öğrenme stilleri farklı olan öğrencilerin çoklu zekâ kuramı çerçevesinde bir çok duyu organına hitap eden bu tür yazılımların kullanılması ile öğrenme kalıcı ve anlamlı olacaktır. Ayrıca gramer ağırlıklı bir dil eğitimi değil, okuma, yazma, dinleme, konuşma temelinde dil eğitimi sağlamaya yönelik bu yazılım sayesinde öğrencilerin İngilizceyi tam olarak öğrenmesi amaçlanmaktadır.
   
 18. ergin_tastan

  ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  482
  Beğeni:
  21
  ayrıca internet olması da gerekiyor
   
 19. fersah

  fersah Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  0
  Evet bunlara yeni kurulan laboratuarımızda sahibiz sadece sorun her bilgisayar başına yaklaşık 3 yada 4 öğrencinin düşmesi bakalım p.tesi bu duruma ne diyecekler
   
 20. grapegate77

  grapegate77 Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  166
  Beğeni:
  0
  teşekkürler arkadaşlar. en azından ne olduğunu öğrendik.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal