Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

DYK Arduino Eğitimi İçin Yardım İstiyorum

Konu, 'Bilgisayar Kursları İle İlgili Herşey' kısmında encore tarafından paylaşıldı.

1. encore

encore Üye

Merhabalar sayın hocalarım. Ortaokulda bilişim öğretmeniyim. Son zamanlarda revaçta olan Robotik Kodlama alanında geri kalmamak, kendimi geliştirmek ve öğrencilerime aktarmak için Arduino seti edindim. İnternette yığınla kaynak vardı yaz tatilinde bolca çalıştım. Zaten üniversitede c++ diline alışkınız, kendimi bir seviyenin üstüne çıkardığıma inanıyorum.
    Çalıştığım okulda geçen sene Tübitak projeleri kapsamında alınan, 5-6 tane Arduino ve sensörlerden oluşan setler var. Eksik kalanları da kendim bir şekilde toparlayarak 10'ar tane Arduino ve Breadbord ile DYK kursu açıp 6. sınıf öğrencilerime Robotik Kodlamaya Giriş gibi DYK kursu açmak istiyorum.
    Bu kursu verenlerden yardım bekliyorum;
    -Arduino kod yazımında metin tabanlı IDE platformunu mu yoksa, blok tabanlı mBlock mu kullanıyorsunuz? Ortaokul öğrencileri için ne önerirsiniz?
    -Benim gibi Arduino üzerine Destekleme ve Yetiştirme Kursu veren hocalarım varsa, bana bir fikir ve yol göstermesi açısından, haftalık kurs planlarını ve kullandıkları materyallerini paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

2. yahil

yahil Aktif Üye

güncel

3. kazuo

kazuo Seçkin Üye Seçkin Üye

mBlock

encore bunu beğendi.
  4. karinca_52

karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

ortaokul için başlangıç mblock

encore bunu beğendi.
  5. agd85

agd85 Süper Üye Süper Üye

6. mfacil

mfacil Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

DYK kursu verılebılıyor mu ?

o yaşlar ıcın mblock ıle anlatmak daha kolay olacaktır bu sene ben 7. sınıflara tubıtak calımaları ıcın yardımcı olmustum ama IDE bıraz ezbere kalıyor gıbı oldu

encore bunu beğendi.
  7. forzabilisim

forzabilisim Seçkin Üye Seçkin Üye

8. ergin_tastan

ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

Mblock ile blok tabanlı uygundur hocam. Biz 4 senedir yapıyoruz. İde ile yapılan çoğu iş yapılabiliyor mblock ile de. Eklentiler sürekli yenilendiği için her sene yeni modülleri kullanabiliyorsunuz. Alacağınız modülleri mblock eklentisi olup olmamasına göre alın.

encore bunu beğendi.
  9. sadbul

sadbul Site Gezgini

Kurs planınız var mı? Ayrcıca 5ve 6 sınfları karışık şekilde sınıfa alabiliyor muyuz?

10. inikat

inikat Süper Üye Süper Üye

dyk da sınıf düzeyi esastır hocam o yüzden karışık olmuyor. Karışık olarak kurs vermek istiyorsanız halk eğitim ile görüşüp halk eğitim üzeriden arduino eğitimleri verebilirsiniz. elektrik eletronik alanı altında 76 saatlik arduino modülü var.
    ortaokullar için blok tabanlı kodlama ile çalışmanız hem öğrencinin eğlenmesini sağlayacak hem de anlamasını kolaylaştıracaktır. Scratch ile denemedim ama onunla da arduino iletişimi ve programlaması mümkün diye biliyorum.

11. ergin_tastan

ergin_tastan Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam gayri resmi olarak seviye grupları şeklinde yapıyorum ben. Listede 6 gözüküyor ama ben yeni başladığı için 5 lerin grubuna alıyorum. Arduino eğitimini 4 seviye olarak planlıyorum.

12. sadbul

sadbul Site Gezgini

Robotik kodlama DYK da 5 ve 6 larda kursta tam plana göre mi ilerliyorsunuz yoksa direk kodlama mı veriyorsunuz? Plana göre kodlama etkinlikleri epey sonra başlıyor.

13. flore

flore Site Gezgini

Plana göre ilerlersek derslerin tekrarı mahiyetinde olacağı için öğrenciler sıkılır diye düşünüyorum. 5'ler 1. dönem code org scratch 2. dönem kodu game lab
    6'lar 1. dönem Arduino 2. dönem App Inventor / Tinkercad düşünüyorum.
    Sizler nasıl ilerlemeyi planlıyorsunuz?

kutkut3232 ve sadbul bunu beğendi.
  14. Murat36

Murat36 Üye

Arkadaşlar ben mem' de elektrik öğretmeniyim ortaokulda dyk açabilir miyim?

15. casper

casper Seçkin Üye Seçkin Üye

Elinizde DYK planı var mı arkadaşlar?

16. agd85

agd85 Süper Üye Süper Üye

o kadar kurs veren var bi dyk planı yok ortada.

17. encore

encore Üye

Tekrardan merhabalar arkadaşlar. Okulumda 6.sınıf öğrencilere, 2 şube toplamda 35 kişiye DYK kursu açtım. Kursu Robotik Kodlama niyetiyle açtım. Kurs planlarına bakacak olursanız ders tekrarı gibi, ancak son haftalara kodlama etkinlikleri konulmuş, bunun için o planları kullanmayacağım. Kursta hafta hafta neler anlatacağımı planlarken çeşitli siteleri araştırdım ve kafamda şöyle bir plan oluştu;
    1) -1. Hafta Arduino Projeleri gösterimi, eksik malzeme listelerinin çıkarımı

2) -Arduino kartı tanıtımı IDE ve mBlock programını tanıtımı 13. Ledi (Blink) yaktırma

3) -Breadbord tanıtımı, tekli - ikili LED uygulamaları

4) -Karaşimşek yapımı

5) -Buton Kullanımı – Butonla LED yakımı (Önce Sabit ve Değişkenleri Anlat)

6) -Buzzer Kullanımı –Butonla Buzzer

7) - Seri Monitör Bağlantısı ve bilgi okuma ve yazma

8) -LDR (Işık Sensörü) Kullanımı – Sokak Lambası Örneği

9) -RGB Led Kullanımı ()

10) -Potansiyometre Kullanımı ve LED kontrolü (https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/arduino/egitim/arduino-201/analog-sinyal-okuma)

11) –Potansiyometre ile RGB Led Kullanımı

12) -Mesafe Sensörü (Park Sensör Yapımı)

13) -LM35 Sıcaklık Sensörü Kullanımı https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/arduino/egitim/arduino-201/analog-sinyal-okuma

14) SW-520D Hareket Sensörü

15) Nem sensörü

16) Su seviyesi sensörü

17) -Servo Motor Kullanımı

18) -Ekran Kullanımı (7 Segment Display – 16*2 LCD Ekran )

19) Joystik Modülü

20) NFC Modülü

21) Proje Planlama ve Uygulama

**Kursu ilk defa vereceğim için hangi konunun kaç ders saati süreceğini bilemiyorum. Mesela Ekran Kullanımı bir haftada (2 ders saatinde) bitecek konu değil. Sırası ile, yazdığım konuları anlatıp uygulamalarını yaptıracağım. Sitedeki deneyimli öğretmenlerimin tavsiyeleri üzerine metin tabanlı kodlama yerine blok tabanlı kodlama yazılımlarından "mBlock" kullanacağım.

İçeriklerinden yararlandığım siteleri de ekliyorum, bir bakın derim, projelerinizde yardımcı olacaktır.
    https://makerbayram.blogspot.com/2018/08/scratch-ile-arduino-dersleri.html
    http://www.aydinmutlu.com
    https://www.instructables.com/teachers/projects/?groups=6-8&subjects=arduino
    https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/arduino/egitim/101
    http://kodlamayap.com/category/mblock/
    Ve tabi en başta Arduino'nun çalışma mantığını anlamak için kesinlikle Lezzetli Robot Tarifleri kanalının "Arduino Tarifleri" serisini izlemenizi öneririm. (https://www.youtube.com/playlist?list=PL1J0y2v7mkQzbJFmnxI-OcMH-xEGYuDCz)
    Bilgi paylaştıkça çoğalır. Deneyimli hocalarımızın fikirleriyle - önerileriyle planların daha da güzelleşeceğini düşünüyorum. Yorumlarını bekliyorum :)

18. hyalcin_61

hyalcin_61 Seçkin Üye Seçkin Üye

Teşekkürler paylaşımınız için

19. bilisimmeslek

bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Teşekkürler

20. k45abalı

k45abalı Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal