Düşük Voltaj Yakar mı?

Kodla Büyü

cogullu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
geçen gün arkadaşın bilgisayarını kurcalıyorduk, kasanın arkasında 150V-240V diye bir düğme var değiştirilebiliyor, bilgisayar 240Vda iken ve çalışırken düğmeyi 150V'a getirdik bilgisayarın arkasından bir kıvılcım çıktı ve artık bilgisayara güç gelmemeye başladı ne oldu anlamadım valla :!: . Bi yerler yandı ama, neresi yanmış olabilir acaba güç düğmesine bastığımda hiç bişi olmuyor bütün kabloları kontrol ettim hiçbişi yok. power supplynin içinde sigorta falan var mıdır o atmış olabilir mi acaba? :?:

Tek kelime cevap :) Power supply hocam...

20$ + KDV :)

o arkadaki 240-150 anahtarını bazı ülkelerde şebeke gerilimi 110 V tur onun içi koyulmuştur...

insanın başını ne gelirse meraktan geliyor :D
Ne elliyon düzgün çalışan power supply i :D

neyse giden Power supply olsun ben anakartın falan yanmasından korkuyordum 8)

keyloger' Alıntı:
insanın başını ne gelirse meraktan geliyor :D
Ne elliyon düzgün çalışan power supply i :D
yaw ne bilim öle olacağını bilgisayardan ses gelmiyordu acaba şu düğmeyle alakası varmı derken oldu herşey, dediğin gibi meraktan :lol:

v= i* R den

güç kaynagının transformatöründe (bobin sargının direnci XL= 2 * pi * f* l dir) burada "2" sabit, "pi" sayısı sabit," f " frekans sabit, " l " bobinin uzunlugunu yarıya indiriyosun. doalyısıyla XL de yarıya iniyor (R).

v= i *R de sabit 220 V geirlimde R (XL) yi yarıya indirmek demek akımı iki katına çıkarmak demek ise olacakları sen düşün artık :) aynı anda girişe uyguladıgın geirlimi de 150 V a v( yaklasık yarısına) indirseydin bişey olmazdı :)

yani buradan şunu söylemek istiyorum senin power suppyly nin sadece trasformatörü yanmış. emin olabilirsin. Sadece transformatörünü değiştirsende olur. hatta daha mantıklı ve daha ucuz...

Lise yıllarında yapardık biz de ama meraktan değil :)

Gerekli cevabı yazmışlar zaten.

Hacker hocam tef mezunu musunuz? Olaylara çok teknik yaklaşıyorsunuz da :mrgreen:

bayense' Alıntı:
Lise yıllarında yapardık biz de ama meraktan değil :)

Gerekli cevabı yazmışlar zaten.

Hacker hocam tef mezunu musunuz? Olaylara çok teknik yaklaşıyorsunuz da :mrgreen:

evet hocam TEF...

adam gibi bir Endüstri Meslek Lisesinde Çalışamadık gitti... bilgileri unutmuşmuyum diye bir yokladım sadece eksiksiz demi hocam ;)

Şurada okuduğum birkaç topiğe göre karar verirsem siz kolay kolay paslanmazsınız. :wink:

Aynen ben de Halk eğitimde klavye ve mouse kullanmayı anlatıyorum. Resmen bana işkence ediyorlar. :)

Eyvallah hocam ;)BNu halk eğitimle napcaz biz hocam yaf nereye kadar...
Alakasız adamlar EML lerde çalışıyor biz sürünüyoz...
ben elektronik anlatmak istiyorum artık birilerine. :twisted: kim olursa olsun. daha burda kalırsam zaten halk eğitimde sayısal tasarım kursu felan açacam... :)

Geri