DRAGUS Firewall: 5651 Sayılı Kanun

Kodla Büyü

AMen

Aktif Üye
Arkadaşlar 5651 sayılı kanun gereğince okulların özel ağları için üzerlerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmekte. Genelde cihazlar 2000$ ila 10000$ civarında.

Dragus isminde bir cihaz var. Aldım, kurdum, çok güzel performans aldım. Fiyatı 1000$ + KDV. 5 Gigabit Ethernet girişi var. Load balance destekliyor. Aynı zamanda ağda internet sitesi erişim kayıtlarını tutuyor ve raporluyor. Firewall , VLAN gibi özelliklerinin yanında, kendi ekleyebileceğiniz de bir çok özelliği bulunan komple bir ağ yönetim sistemi. Yönetimi tamamen bir web arayüzünden yapılabiliyor. Karmaşık komutları bilmenize gerek kalmıyor. Güzel bir sistem. Tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• dragus.jpg
    dragus.jpg
    204.5 KB · Görüntüleme: 1,010
  • 24022012077 (Large).jpg
    24022012077 (Large).jpg
    289.7 KB · Görüntüleme: 1,001
  • 24022012078 (Large).jpg
    24022012078 (Large).jpg
    341.3 KB · Görüntüleme: 1,000
  • 24022012079 (Large).jpg
    24022012079 (Large).jpg
    309 KB · Görüntüleme: 1,001
kim üretiyor bunu, daha fazla açıklama web sitesi vb yokmu?

Arabanın bagajında üretilip, arka koltukta satılıyor sanırım. Ferruh hocamdan kopmasak görecektik nasıl bir aletmiş :)

Kurduk ve alelacele çektik Cemal hocam, fotoğrafını. Ferruh hocamdan, yorumlarını alabilirsin.

Muhtemelen dandik bir bilgisayara PfSense gibi bir firewall sunucu kurmuşlardır. Nette biraz araştırma yaparak, eski, kullanılmayan bir bilgisayarı siz de böyle bir cihaz haline getirebilirsiniz. Mevcut mevzuata göre MEB'in internet bağlantısını kullanan okulların böyle bir yükümlülükleri yok ancak özel hat kullanıyorsanız, 5651'e göre internet sağlayıcı olduğunuzdan LOG işlemi yapmanız gerekiyor.
Benim niyetim eğer pfsense USB ethernet kartlarını tanıyorsa, eski bir en azından p4 bir notebook (200-300 TL) alıp, buna birkaç USB ethernet kartı takıp, ardından da pfsense gibi bir firewall sunucusu kurmak. Böylece hem elektrik tasarrufu yapmış hem de ekranı olan bir sistemim olmuş olacak. Üstelin pfsense sayesinde de web arayüzlü bir yönetim ekranına sahip olmak mümkün olacak. Bu şekildeki hazır sistemlere 1000$ vermektense biraz araştırma ve emekle kendi işimi kendim halletmeyi tercih ederim açıkçası.

yakuphan' Alıntı:
Muhtemelen dandik bir bilgisayara PfSense gibi bir firewall sunucu kurmuşlardır. Nette biraz araştırma yaparak, eski, kullanılmayan bir bilgisayarı siz de böyle bir cihaz haline getirebilirsiniz. Mevcut mevzuata göre MEB'in internet bağlantısını kullanan okulların böyle bir yükümlülükleri yok ancak özel hat kullanıyorsanız, 5651'e göre internet sağlayıcı olduğunuzdan LOG işlemi yapmanız gerekiyor.
Benim niyetim eğer pfsense USB ethernet kartlarını tanıyorsa, eski bir en azından p4 bir notebook (200-300 TL) alıp, buna birkaç USB ethernet kartı takıp, ardından da pfsense gibi bir firewall sunucusu kurmak. Böylece hem elektrik tasarrufu yapmış hem de ekranı olan bir sistemim olmuş olacak. Üstelin pfsense sayesinde de web arayüzlü bir yönetim ekranına sahip olmak mümkün olacak. Bu şekildeki hazır sistemlere 1000$ vermektense biraz araştırma ve emekle kendi işimi kendim halletmeyi tercih ederim açıkçası.

Evet hocam PFSense vea Monowall işletim sistemlerinden ikisinden birini seçebiliyorsun. Biz uzun zamandır normal bilgisayarlarla çalışıyorduk. Bunu seçmemizin sebebi 24 saat çalışabilecek bir yapıya sahip olması. Anakartta solid kapasitörlerin olması.

Donanım özellikleri:
Solid Kapasirötlü Via işlemcili, 2 GIGABIT ethernet kartlı anakart
2 GB RAM
320GB Harddisk - 32GB CFKart
3 GIGABIT ETHERNET Kartlı Doughter Board

kısaca 5 adet ethernet kartı olan ve 24 saat stable çalışabilen bir alet. Normal masaüstü bilgisayarlar 24 saat çalışamayacak ve devamlı olarak şişecektir. Çok sorun alırsın.

Geri