Donanımlı bir BT Sınıfında olması gerekenler

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
merhaba arkadaşlar, donanımlı bir BT sınıfında olması gereken ve kullanabileceğimiz malzemeler neler olabilir? Aklıma 3d printer, Arduino kitleri geliyor başka neler olabilir? teşekkürler

Arduino kitleri olmazsa olmazlardan iyi düşünmüşsünüz. Hatta her BT öğretmenin evinde de bulunmalı artık. 3D yazıcı konusunda katılmayacam henüz çok hantal yazıcılar olduklarını düşünüyorum. Bunu belki 1-2 sene sonra söylemek mümkün olacaktır. BT Lab. içinde bulunması gerekenler aslında sizin ilgi alanınıza göre şekillenir. Hobin olduğunu düşündüğün şeyleri koymanı tavsiye ediyorum. Hem eğlenir hem öğretirsin.

bilgisayar :D hala sınıfı olmayan ya da yetersiz olan binlerce okul var hibe dışında bilişim sınıfı kurmak çok zor

Arduino kitlerinden neler olmalı peki? Ben de öğrenip anlatmak istiyorum. İlk önce hangi parçaları temin etmeliyim?

H_M' Alıntı:
Arduino kitlerinden neler olmalı peki? Ben de öğrenip anlatmak istiyorum. İlk önce hangi parçaları temin etmeliyim?

Sıfırdan başlıyorsanız Arduino Başlangıç Seti bulundurun.

Fiyat: 60 TL civarı

İÇİNDE BULUNANLAR (GENEL OLARAK)

Malzeme Adet
Arduino UNO (CH340 Klon) 1
A'dan B'ye USB Kablo (30 cm) 1
Breadboard (Orta Boy) 1
40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek) 1
Arduino Kitapçık 1
Buzzer (minik hoparlör) 1
Potansiyometre (10K) 3
Buton (4 pinli) 2
RGB LED 1
LDR Işık Sensörü (5 mm) 1
HC-SR04 Ultrasonik Sensör 1
NTC Sıcaklık Sensörü 1
LED - Kırmızı 4
LED - Yeşil 2
Direnç 330 Ohm 10
Direnç 10K Ohm 5
Malzeme Kutusu 1

İleri seviye için mBot Setleri var.

Fiyat: 450 TL - 500 TL civarı

İÇİNDE BULUNAN MALZEMELER (GENEL OLARAK)

MakeBlock mBot 2.4G Kiti v1.1
Çocuklar için Scratch ile Robotik Kitabı
mBot için 3.7V 900mAh lipo batarya
mBot kumanda için CR2025 pil

Yukarıdakilere ücretsiz sahip olmak için TÜBİTAK bilim fuarlarına katılın her sene yapılır. Malzeme için 5000 TL hibesi var o parayla okul adına faturalandırarak satın alın

lonely2134' Alıntı:
H_M' Alıntı:

Sıfırdan başlıyorsanız Arduino Başlangıç Seti bulundurun.

Fiyat: 60 TL civarı

İÇİNDE BULUNANLAR (GENEL OLARAK)

Malzeme Adet
Arduino UNO (CH340 Klon) 1
A'dan B'ye USB Kablo (30 cm) 1
Breadboard (Orta Boy) 1
40 Pin Jumper Kablo (Erkek-Erkek) 1
Arduino Kitapçık 1
Buzzer (minik hoparlör) 1
Potansiyometre (10K) 3
Buton (4 pinli) 2
RGB LED 1
LDR Işık Sensörü (5 mm) 1
HC-SR04 Ultrasonik Sensör 1
NTC Sıcaklık Sensörü 1
LED - Kırmızı 4
LED - Yeşil 2
Direnç 330 Ohm 10
Direnç 10K Ohm 5
Malzeme Kutusu 1

İleri seviye için mBot Setleri var.

Fiyat: 450 TL - 500 TL civarı

İÇİNDE BULUNAN MALZEMELER (GENEL OLARAK)

MakeBlock mBot 2.4G Kiti v1.1
Çocuklar için Scratch ile Robotik Kitabı
mBot için 3.7V 900mAh lipo batarya
mBot kumanda için CR2025 pil

Yukarıdakilere ücretsiz sahip olmak için TÜBİTAK bilim fuarlarına katılın her sene yapılır. Malzeme için 5000 TL hibesi var o parayla okul adına faturalandırarak satın alın

Teşekkür ederim hocam. İlk seti edineyim hemen. Kaynak olarak ne önerirsiniz peki?

hiç ilgi alanıma girmiyor ama ben de öğrenmek istiyorum artık mecbur :( takip

sadbt' Alıntı:
hiç ilgi alanıma girmiyor ama ben de öğrenmek istiyorum artık mecbur :( takip

Hocam ilgi alanınıza girmiyorsa öğrenmesi sizin için zor olacak. Öğrencilere anlatmaya başlayınca ve bir şeylerin çalıştığını görünce sevmeye başlıyorsun. Ufak bi led yakma bile bir şeydir. En azından çocuklar arduino ile neler yapılabileceğini dahi öğrense çok verimli bir ders işlemiş olursunuz.

lonely2134' Alıntı:
Teşekkür ederim hocam. İlk seti edineyim hemen. Kaynak olarak ne önerirsiniz peki?

Rica ederim.

Kaynaktan kastınız nedir? Nereden alabilirim mi arduino dersleri için mi kaynak?
Arduino dersleri için hocam. Nereden calismaya baslamaliyim? Hangi kaynakla baslamami önerirsiniz?

Artik sadece bilgisayar olmasi yetmiyor. Robotik/maker calismalari da yapabileceginiz yer olmali. Imkan butce varsa 3d yazici da olmali tabi zira projelerinizi ona gore sekillendirebilirsiniz. Ama suablik arduino bana yetiyor diyorsaniz tabi gerek yok. Bir de legonun robot seti var. O da efsane. Ama cilekes hocanin da dedigi gibi ilkten bi bilgisayar olsa fena olmaz. :)

radicalbrain' Alıntı:
Artik sadece bilgisayar olmasi yetmiyor. Robotik/maker calismalari da yapabileceginiz yer olmali. Imkan butce varsa 3d yazici da olmali tabi zira projelerinizi ona gore sekillendirebilirsiniz. Ama suablik arduino bana yetiyor diyorsaniz tabi gerek yok. Bir de legonun robot seti var. O da efsane. Ama cilekes hocanin da dedigi gibi ilkten bi bilgisayar olsa fena olmaz. :)

legonun robot seti nereden hangisini almamızı tavsiye edersiniz hocam?

radicalbrain' Alıntı:

Lego seti hangisi hocam?

Geri