detecting IDE primary master none hatası

Kodla Büyü

nedenben

Aktif Üye
arkadaşlar bilgisayar açılırken windows ekranı gelmeden bu hatayı veriyor üstelik del e basıp bios a da giremiyorum

hdd in kablosunu çıkarıp yenişden taktım ama olmadı
lütfen acele yardım

Bu durum ;

1- Bios tan konrol edin bios HDD yi görüyormu:pC açılışı sırasında DEL ( bazı PC lerde F tuşarından biri- bu açılış ekranında setup menu adıyla belirtilmiştir ) tuşuna basarak bios u açın.İlk menude Primary master yazan yerde none yazıyorsa göremiyordur.O zaman ppwer - hdd kabloları kontrol edilmeli.

2- HDD kablosuyla ilgili olamakla birlikte POWER kablosuylada ilgili olabilir : Her ikisinide farklı kablolar deneyerek test edin.

3 - HDD ve CD okuyucu tek bir ide kablosu üzerinden bağlanıyorsa ;
Jumper ayarları kontrol edilmeli.HDD ( primary master) CD- ROM ( secondary master ) olmalı.( JUMPER hdd ve cd okuyucu arkasında power kablosunun yemen yanında yer alır .Uygun konum kısaltmaları HDD ve cd okuyucu üzerinde belirtilmiştir )

arkadaşlar biosa girmiyor ayrıca master ayarlarını yaptım yine aynı

sorun bios pili olabilir mi acaba?

hdd de veya ide kablosunda sorun olsa bile bios'a girmesi gerekir. ram ları çıkarıp yeniden takın ve bios pilini dğiştirerek yeniden deneyin.

penguen.os' Alıntı:
hdd de veya ide kablosunda sorun olsa bile bios'a girmesi gerekir. ram ları çıkarıp yeniden takın ve bios pilini dğiştirerek yeniden deneyin.
arkadaşım haklı biosa mutlaka girmeli bence bios a girmek için yaptığınız uygulamayı daha açık anlatırsanız daha uygun olacak..

hocam setupa girmek için del e basın devam etmek için f1 e basın diyor ya inglizce tabi

f1 e de bassam del e de bassam hiçbir tepki vermiyor

klavye ışığı yanıyor yani elektirk geliyor kalvyeye ama bence sorun anakartta öle düşünüyorum zaten yolladım bilgisayarı ama merak ettim

Geri