delphide veritabanı konusu

Kodla Büyü

botec

Üye
arkadaşlar delphide bir adet veritabanı bağlantısı olan bir program yapmam gerekiyor.Ama yapacak program bulmakta biraz sıkıntı çekiyorum.Aklımda bikaç bişey var ama mesela hastane kayıt programı gibi.Bana bunun gibi veritabanı kullanmam gereken,önerebileceğiniz konular varsa yardımcı olabilrseniz cok sevinirim

zeos bileşeni kur her yere direk bağlantı yapılır onunla çok rahat.
veritabanı tasarlamak için en iyisi navicat. (hepsini denedim ben bu garantili)
Bir mysql kur.

Sonra istediğin konuda yap veritabanını sorunsuz olarak yalnız zeos + navicat+mysql şart.

eğer yanlış anlamadı isem program arıyorsunuz yazmak üzere...

* derslik - ders - hoca dağılımı programı
* not defteri programı ( birnevi hatırlatıcı)
* ilaç takip programı biraz daha gelişmisi eczane takip olabilir
* kargo takip olabililir
* öğrenci genel ve özel durum kontrol programı ( rehberlik , not , verilen ödev çalışmaları notları gibi)
* bilgisayar toplama, parça satış, parça özel bilgiler , parça karşılaştırma gibi kullanılacak bir program
* genel amaçlı bri esnafın kayıtlarını tutacak orta seviye muhasebe programı ( girdi , çıktı, gelir gider, kar...). buna artı olarak fatura kesme, düzenleme işlemleri..

aklıma gelen bir kaçı idi. kolay gelsin.

ders dağılım yap diyecem ben de ama oldukça ağır bir program olur.
Sen en iyisimi yaz sınavlarında falan öğrencilere girecekleri sınavların listesini çıkaran ve öğretmenlerin hazırlayacağı sınavları çakıştırmayan bir şey yap. Bizde her defasında sorun çıkıyor bu konuda.

öğrenci ismini kocaman listede bulamıyor. Bulsada sütunlar satırlar karışık. Hangi gün hangi sınava gelecek belli olmuyor. Rasgele geliyor giriyor sınava. Gözetmen öğretmen onun aslında bu sınava girmemesi gerektiğini sınavın sonuna farkediyor ya da farketmiyor hiç.

Öğrenci asıl girmesi gereken sınava girmiyor, giremiyor. Listeler anlaşılır değil.

Öğretmenler için de ayrı sorun var. Öğretmenin aynı anda 2 sınavı oluyor. Tek ücret alıyor. Benzer sorunlar var.

Öyle bir şey yapki bir okulun müdür yardımcısıyla görüş ve program şu işi yapsın: Her öğrenciye ayın kaçında hangi dersten hangi saatte geleceğine dair bir rapor çıkartsın ve öğretmenin sınavları çakışmasın.

Programın çıkarttığı rapor her öğrenciye elden verilsin.

Geri