Delphide bitirme ödevim var acil yardıma ihtiyacım var

Kodla Büyü

YUSUF_24

Site Gezgini
İyi günler.Bil müh son sınıf öğrencisiyim.Delphide bitirme ödevi oalrak program yaptım.Hoca bazı şeyler istedei yapamadım yarın teslim son günü.Yapamazsam 1 senem uzayacak.allah rızası için yardım edin.Yarın ödevi teslim etmem lazım.İki resmin karşılaştırılmasını yaptım.Sadece jpeg ve bmp resimleri seçilebiliyor farklı resmi formatlarınında karşılaştırılmasını istiyorum.Ayrıca resimler aynı veya farklı diyor onun yerine benzerlik oranlarını vermesini istiyor.Şimdiden ilgilenen herkesden Allah razı olsun.

Delphi en iyi programlama dilidir (bence). Hem basit, hem hızlı... Birsürü kaynak var. Yapabileceklerin hayal gücü ve zeka ile sınırlı

İki resmin histogramlarını çıkarıp, histogramların benzerlik oranını bul. Resimlerin benzerlik oranı çıkar böylece.

hocam delphi ile iki resmi eğer ki piksel piksel rgb değerleri ile kıyaslıyorsan o zaman
şu şekilde yapabilirsin benzerlik oranını ve çok hassas olur.

Kod:
// en := 300;
// boy := 200;
farkli_piksel_sayisi := 0;
for a := 1 to en do
  for b:= 1 to boy do
     if resim_1[a,b]<>resim_2[a,b] then inc(farkli_piksel_sayisi);

toplam_boyut := en * boy;
oran := 100 - 100*farkli_piksel_sayisi/toplam_boyut;
label1.text := 'benzerlik oranı %' + inttostr(oran);

olarak yapabilirsin. eğer ebatlar farklı ise resimler bu tutmaz tabii.

Kod:
     if resim_1[a,b]<>resim_2[a,b] then inc(farkli_piksel_sayisi);

komutu tabii ki bu şekilde olmayacak. yanlış hatırlamıyorsam;
Kod:
NESNE.canvas.pixels[a,b]
veya
Kod:
NESNE.picture.canvas.pixels[a,b]
veya
Kod:
NESNE.canvas.bitmap.pixels[a,b]
gibi birşeydi.

yukarıda belirttiğim şekilde hareket algılayan webcam programı yapmıştım yıllar önce aradım göndereyim diye bulamadım maalesef :(

Resim dosyarını seçerken jpeg ve bmp uzantılı dosyaları seçebiliyorum her formatta resim seçmek için nasıl bir komut satırı kullanmam lazım.

jpg ve bmp uzantılı resimleri karşılaştırıyorum.Her formattaki resimleri karşılaştırmak istiyorum.Acil yardım.

open file bileşenin ile her neseyi seçe bilrsin hocam bunun için bmp veya jpg kısıtlaman yok birde dosyayı bir variant değişkene ata ozaman tip sorunuda kalmaz. ikincisi resimleri piksel piksel krşılaştırmayı unut bence onun yerine resimleri bayt değişkenler olarak karşılaştır. yani bir resim hafızada 1-0 arak saklanıyr değilmi resmi resim olarak düşünme. hafızadai byte lık bilgi laraak düşün işian ozaman daha kolay olur. kolay gelsin. openfile bileşenein filter kısmını görmek istediğin dosya türlerini yaz. kolay gelsin...

Geri