dat dosyası okuma

Kodla Büyü

volkankoc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar

Elimde bir dat dosyası var bu video dosyası değil bir programda veri aktarımı için kullanılıyor. Bu dosya notdefteri benzeri araçları ile açıldığında anlamsız karakterler içeriyor. Exe dosyası bu dosyası çağrıyor exe dosyasını çözümledim upx ile sıkıştırılmıştı çözümledim. Visual basic dilinde yazılmış program dosya oluşturulurken ve yazılırken serialize yöntemi ile dat dosyası oluşturuluyor deserialize ile normal olarak okunuyor. Ben bu şekilde serialize olmuş bir dosyası nasıl düzenli şekilde okuyabilirim

Hexeditörler ile istediğim sonucu alamıyorum. İçeriği binary olarak incelediğimde de istediğim sonucu alamıyorum. Bunların dışındaki önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;
using System.Runtime.Serialization;
using System.IO;
using System.Runtime.Serialization.Formatters.Binary;

namespace serializeVeDeserialize
{
class Program
{
static void Main(string[] args)
{
SerializeYap();
SerializeOku();
}
static void SerializeOku()
{
// OKunacak dosya açılır
FileStream fs = new FileStream("Serialize.dat", FileMode.Open);
// BinaryFormatter nesnesi deserialize sağlamak için oluşturulur.
BinaryFormatter bf = new BinaryFormatter();
// deserialized nesneyi saklamak içn değişken tanımlyrz
string data = "";
// BinaryFormatter dosyadan veriyi deserialie etmek içn kullanılır.
data = (string)bf.Deserialize(fs);
// dosyayı kapattık
fs.Close();

Console.WriteLine(data);

}
static void SerializeYap()
{
string data = "bu veri dosyaya yazılır.";
// veriyi saklamak için dosya yaratılır.
FileStream fs = new FileStream("serialize.dat", FileMode.Create);
// serialization sağlamak için binary formatter nesnesi yaratlır.
BinaryFormatter bf = new BinaryFormatter();
// BinaryFormatter nesnesi kullanılarak veri serialization işlemine tabi tutularak dosyaya eklenir.
bf.Serialize(fs, data);
// dosya kapatılır
fs.Close();
}
}
}

hocam bu kodu bende denemiştim dosya içindeki veriler binary olarak değil hex olarak yazılmış program hata veriyor okurken
data = (string)bf.Deserialize(fs); burada fs nin aldığı değerler hex olduğu için hata veriyor

hocam yazan vatadaş muhtemelen bir şekilde şifrelemiş o zaman. string türü yerine object ile denerseniz farklı olabilir.

erdcan' Alıntı:
hocam yazan vatadaş muhtemelen bir şekilde şifrelemiş o zaman. string türü yerine object ile denerseniz farklı olabilir.
onu denedim hocam olmuyor fs sadece binary değer kabul ediyor direk hex geldiği için sorun oluyor

Arkadaşlar başka fikri olan varmı dosyayi visual basicte yapılmış bir program açıyor ve okuyor

Geri