düğün takıları aramıza girdi

Kodla Büyü
bilisim5587' Alıntı:
hepınıze cok tesekkur ederım. Annem bu olayı duysa kesınlıkle ıstemeye gelmesınler der. Bu zamana kadar bırıktırememısler, sızın altınlarınıza guvenıp mı evlendırecek der. Ben aılemı tanıyorsam cok buyuk sorun olur anneme soylemedım
hocam yani çok yanlış düşünüyorsunuz 6 yıllık bir ilişkiniz varsa siz eş adayınızın ailesinin durumunu biliyorsunuzdur.gerçekten durumları yoksa yaptığınız inat yersiz. çünkü bahsi geçen para veya altın sizin ikinizin 6 ayda kazandığı para anca eder belki etmez hadi 1 yıllık kazancınız olsun.Bence Aile olmak ve bir ömrü paylaşmakla 6 aylık bir yıllık kazanç kıyaslanmaz Eğer hayırlı bir eş olacağına inanıyorsun maddi konuları düşünmeyin yoksa çok büyük bir hata yapmış olursunuz.

ben size söyleyeyim hocam yarın öbür gün bize bir maaş yeter birini ailemin durumu yok ona gönderelim der bence yol yakınken dön ben 4,5 yıllık evlilik tecrübemle söyluyorum daha ne sorunlar çıkacak bunlar sinyalleri evlenip bosanmaktansa nişandan dön ciddiyim..

pisagorean' Alıntı:
Benim bitmiş bi nişanım var keşke sorun para pul davası olaydı. Benim gözüm yoktu hiçbişeyde. Annem kızı sevmedi o da haliyle onu sevemedi beni de sevemedi sonra. Anneme kırgınım ama annem işte. Ne yapacaksın. Bozmayın derim. Hele para pul işlerinden bozulmasın bu işler.

katılıyorum.. para pul için bozulmasın

hocam merhaba.bu işler önce takılarla başlar.arkası gelir malesef.az çok evli tüm bayanlar bilirler.yarın öbür gün evde bu eksik bize alın var mı yok mu diye hiç sorduğunuz yoktan tutun da neler neler duyarsınız.sizin de çok yok zamanlarınız olur ama aileler siz de açmısınız tokmusunuz demez pek.iyi düşün taşın.altın diyip geçme.o bir mayadır.yarın öbür gün ev araba alacağın zaman o bir peşinat olur.geçinmek çok zor.tüm eşyalarını ve düğününü kendi yapmış biri olarak söylüyorum size bunları.borç ödemekten bıkıyorsunuz ama o borç bitmiyor.evlilik borçla başlarsa öyle gidiyor size ders olsun

Hocam aşağıdaki yazıya bir göz atın, faydalı olur umarım.

Boşanma Davası Neticesinde Düğünde Takılan Takıların Durumu

Boşanma davası neticesinde maddi ve manevi birçok sonuç ortaya çıkar. Bu makalede boşanma davası sonucunda ortaya çıkan maddi neticelerden biri olan düğünde takılan takıların durumu ile ilgili bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Örf ve adetlerimizde çiftlerin kurduğu “aile kurumu”na yardımcı olmak amacıyla başta çiftlerin akrabaları ile yakınları ve arkadaşları bir takım takı ve para yardımında bulunmaktadırlar. Hukukun genel mantığı içerisinde bağış olarak adlandırılabilecek bu yardımların boşanma halinde kime verileceği birçok yargılamaya konu olmuştur. Bu yargılamalar neticesinde çok farklı içtihadlar ortaya çıkmıştır ancak bir noktada mahkemeler ve Yargıtay ortak paydada buluşmuştur. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi 11.10.2010 tarih 2010 / 4414 – 10604 numaralı kararında “Düğün sırasında kadına takılan ziynetler kendisine bağışlanmış sayılır ve onun kişisel malıdır.” hükmünü getirerek ortak paydayı belirlemiştir. Bu karardan da anlaşılacağı üzere düğün esnasında kadına takılan ziynet eşyaları kadının kişisel malı kabul edilmiş ve onun mülkiyetinde olduğu hususu hükme bağlanmıştır. Bu takıların kim tarafından takıldığının bir önemi bulunmamaktadır. Ancak bu takılar evlilik birliği içerisinde paraya dönüştürülmekte ve birtakım kişisel ihtiyaçlara veya aile birliğinin ihtiyaçlarını karşılama amacıyla kullanılmaktadırlar. Boşanma davası neticesinde bu takılar varlığını hala koruyorsa aynen aksi durumda para cinsinden değer olarak kadına ödenmesine karar verilir. Takıların evlilik birliği içerisinde aile kurumunun ihtiyaçları için harcandığı koca tarafından ispat edilirse ziynet eşyalarının iadesi yükümlülüğü ortadan kalkar. Burada koca evin ihtiyaçları, düğün borçları, balayı giderleri gibi değişik sebeplerle bu ziynet eşyalarını harcadığını ispat etmelidir. Ancak koca bu ziynet eşyalarını şahsi giderleri için harcamışsa veya aile kurumunun ihtiyaçları için harcadığını ispatlayamazsa takıların aynen veya para cinsinden iadesi ile sorumlu olur. Pratikte karşılaşılan olayların önemli bir kısmında bu ziynet eşyalarının hangi tarafta kaldığı hususu konusunda çekişmeler mevcuttur. Yargıtay bu konuyu da netleştirmiş ve ziynet eşyası rahatlıkla saklanabilen ve gidilecek heryere götürülebilecek eşyalardan olması nedeniyle normal koşullarda kadında olacağının kabul edilmesi yönünde birçok karar vermiştir. Bu defa ispat yükü kadına geçmiş ve kadın ziynet eşyalarının koca tarafından alındığını ispatla yükümlü kılınmıştır. Bu husus ispatlandıktan sonra ispat yükü kocaya geçecek ve aile birliğinin ihtiyaçları için harcandığı konusunda delil istenecektir. Koca ziynet eşyalarının bu nedenle harcandığını ispatlayamazsa yukarıda belirttiğimiz gibi ziynet eşyalarını veya bedelini iade ile sorumlu tutulacaktır.

Başka bir hususta erkeğe takılan takıların durumudur. Erkeğe takılan takıların durumu belirlenirken mahkeme çiftlerin örf, adet ve geleneklerini de dikkate almak zorundadır. Bazı yörelerde erkeğe takılan takılar da kadının sayılmıştır. Ancak kanaatimizce erkeğe takılan ve kişisel kullanımı söz konusu olan takılar aynen kadınların ziynet eşyaları gibi hüküm ifade eder. Bu takılara örnek olarak saat, kolye ve künye gibi ziynet eşyaları verilebilir. Kişisel ziynet eşyası olarak kabul edilenler dışında kalan takı ve paraların belirlenmesinde örf ve adetler dikkate alınacak ve bu minvalde bir karara varılacaktır.

Evlilik birliği için takılan takıların belirlenmesi hususuda burada ciddi bir problem oluşturmaktadır. Takılar belirlenirken en önemli delil düğün esnasında yapılan video kaydı ve çekilen fotoğraflardır. Bu dökümanlar en önemli delillerden biridir. Ayrıca tanıklarla da bu takıların miktarı - meblağı ispat edilebilir. Tanıkların aile yakınları, akrabalar veya arkadaşlar olmasından herhangi bir sakınca yoktur. Takıların varlığına şahit olmuş herhangi biri tanıklık yapabilir.

Kaynak: http://www.yilmazcelikhukuk.com/ind...icesinde-düğünde-takılan-takıların-durumu/128

ben en çok bi taraf hep verirken diğer tarafın sürekli almak istemesine sinir oluyorum. imkanın yoksa yardım etme, ama hiç bişey de isteme, çok şükür imkanımız var, herşeyi kendimiz karşılayabiliriz, kimseden yardım istemiyoruz, o altınlar eğer geline ve damada takılmıyosa, o zaman gerçekten takılmasın, annesine babasına verilsin, o borçsa ben kimseden borç istemiyorum. Altın takıldı bana diye dururmum yoksa altın takmak zorunda değilim. Ya da bana çeyrek altın takmışlardır benim durumum çok iyidir yarım altın takarım. Bu altının öndüç denilerek, hatta kağıt kalem getirilerek yazılmasını filan da hiç anlamıyorum, hiçte sevmiyorum..

seyma' Alıntı:
ben en çok bi taraf hep verirken diğer tarafın sürekli almak istemesine sinir oluyorum. imkanın yoksa yardım etme, ama hiç bişey de isteme, çok şükür imkanımız var, herşeyi kendimiz karşılayabiliriz, kimseden yardım istemiyoruz, o altınlar eğer geline ve damada takılmıyosa, o zaman gerçekten takılmasın, annesine babasına verilsin, o borçsa ben kimseden borç istemiyorum. Altın takıldı bana diye dururmum yoksa altın takmak zorunda değilim. Ya da bana çeyrek altın takmışlardır benim durumum çok iyidir yarım altın takarım. Bu altının öndüç denilerek, hatta kağıt kalem getirilerek yazılmasını filan da hiç anlamıyorum, hiçte sevmiyorum..

Aynen hocam ben de hiç sevmiyorum hatta şundan emin olun kimse sevmiyordur. Ama ne yapalım bu iş böyle gidiyor, inşallah bizim dönemimizin adamları (yani bizler büyüyüp çocukları evlendirirken) bu adeti güzelce değiştirir. :alkis:

Bu takıların kızın ya da oğlanın ailesine verilmesi kadar saçma salak birşey bilmiyorum. O takılar paralar gelin ile damadın olmalıdır yok eğer olmuyor ve daha başında sorun oluyorsa isterse 6 değil 16 yıllık ilişki olsun sonu hüsran olur.

ben sizin yerinizde olsaydım; bu konuyu hiç dert etmezdim çünkü karşımızda sevdiğim insanın ailesi var. durumları yoksa eğer onları zor durumda bırakmak istemezdim. benim eşime düğün yapacaklar sonra ele güne karşı mahcup olacaklar alacak verecekler muhabbetleri ile karşı karşıya kalacaklar bunlar hiç istemezdim bu zamana para biriktirmemişler mi yorumuna karşıda dünyada kimin ne olacağı belli olmaz her insan para biriktirecek diye bir kural yok. bir sıkıntı olur elimizde ne varsa gider. biz rahat edeceğiz diye benim kendi ailemin ne de sevdiğim kişinin ailesinin mağdur olmasını istemem. sonuçta hem ben hem de eşim çalışıyor, çok rahat o parayı ileri de biriktirebiliriz. kendinizi eşininizin yerine veya ailesinin yerine koyarsanız problem çok kolay çözülüyor bence... para pul için kimseyi üzmeye değmez, ileride çok rahat kazanma şansımız varsa eğer .....

bu olay da takılar kimin hakkı olayı değil bence yok damat gelinde kalmalı yok aileler de kalmalı gibi tartışmada değil. hayatta kurallar değil duygular daha fazla hakim olmalı...

arkadaşım bu altın sevdası siz kadınları cehenneme kadar götürebiliyo maalesef.
hem bu dünyada hem diğer tarafta mutsuz olmak için bundan güzel bi sebep olamaz bence.
eğer altınları siz alırsanız sana altın takanların düğününe de sizin gitmeniz lazım yani onların düğününde de sizin altın götürüp takmanız lazım.
yok eşinin ailesi alırsa o zaman da onlar altınları yapıp takarlar ilerde bence...

joomlaci' Alıntı:
arkadaşım bu altın sevdası siz kadınları cehenneme kadar götürebiliyo maalesef.
hem bu dünyada hem diğer tarafta mutsuz olmak için bundan güzel bi sebep olamaz bence.
eğer altınları siz alırsanız sana altın takanların düğününe de sizin gitmeniz lazım yani onların düğününde de sizin altın götürüp takmanız lazım.
yok eşinin ailesi alırsa o zaman da onlar altınları yapıp takarlar ilerde bence...

hocam o zaman bu gösteriş düşkünlüğü insanları cehenneme götürebilir, aslında kimse için bu cehenneme götürür, şu cennete diyemeyiz, herşeyi Allah bilir.. Madem ailesinin durumu yok altın takmasınlar başkalarının düğününde, benim üzerimden kimse alış veriş yapmasın, madem geri alınacak o zaman aile desin ki siz gelinle damada takmayın, altınları bana verin desinler anlayım. geline takılan altınları istemek çok kötü bişey. hem bi de o altınlar takılınca hemen takmak zorunda değiller ki, düğün oldukça söylesinler biz takalım. gelinin suçu var da kayınvalidenin hiç mi yok :? çok şükür böyle bişey yaşamadım da sinir olmadım, eşimin ailesinden kimse altın takmadı bize, bi annesi babası bi bilezik taktı o kadar, gerisini de hep benim ailemden tkatılar, onlar da bunlar bizim size hediyemiz dediler.. :)

bilgisayarbilisim adında bir forumda açılan sosyal konularda verilen cevaplarda dini refaransların çokluğuna bakarsak zaten sorunlarda aklı değilde dini kullandığımız ortaya çıkar. Beynini kullanmayan milyarlarca insanın bu günkü dünyadaki durumunu biliyorsunuz. Müslümanlık bu gün dünyada 2. büyük dindir ve nufusu artmamaktadır. Sizin sorununuza gelince aklınızın hayır dediği hiç bir şeyi kabul etmeyin derim hocam. Herkesin aklı başka çalışır bazen mantıksız şeyleri bile kabul edebilirsiniz ama her mantıksız hareket pişmanlıktır,aldatmadır,bastırmadır,ızdıraptır yani mutluluk değildir. Ön yargı ve dini refaransların çokluğu sizi yanıltmasın bir çok evlilik bu tür şeyler yüzünden yıkılmakta zaten. Evlilikten önce uzun bir tanışıklığınız olması sizin için onun hakkında bir bilgilendirme olmuştur sadece bu bir fırsattır aynı zamanda ,ona hayır diyebilmek için yeterince tanımış olabilirsiniz. Gelelim mal meselesine eşler arasında mal konusu sorun olmaması için havuz olayına girebilirsiniz yada başka türlü anlaşabilirsiniz ama sizin dışınızdaki kişiler 3.kişilerdir ve gerekirse onlarla konuşmayacak olan birinizi kabul edecek derecede birbirinize bağlı olmanız sağlam bir evlilik için gereklidir. Maalesef kişisel gelişimini tamamlayamamış çoğu insan ebeveynlerinin piyonu gibi yönetilmekte. Bir yetişkin anne babasına hayır diyemiyorsa daha yetişkin olmamış demektir. Eş adayınızın eş olarak evliliğinizin başında kiremitleri çalması bence kabul edilebilecek bişey değil. Maddi durumları bozuksa hiç bir katkıda bulunmasınlar ama sizin evliliğiniz üzerinden hareket etmelerine asla izin vermeyin derim. Nişanlınıza bu fikri tekrar etmesi halinde nişanı bozacağınız söyleyin vede ailenize de durumu anlatın.

bence yanlış bir durum sizin daha önce kavga etmeme nedeniniz arada bu kadar ciddi bir durum yaşanmamış olmaması olabilir mi gerçekten durumu yoksa evlilikteki altınlarla bitecek bir durum değildir herhalde bu durumu iyi bir gözden geçirip bunun altındaki asıl durumu anlamanızı ona göre tavır almanızı tavsiye ederim. gerçekten samimi bir yaklaşımsa altınlar feda olsun ama başka türlü yani evliliği bahane edip bişeylerin kendilerine kalması mi ya bi de 6yıl boyunca bu adam ne yapmış hiç ailesine yardım etmemiş mi düğünde takılan altınlarla mı şad olacaklarmış 6 yılda ne düğün altınları yaparmış ailesine tabi durumları bilemiyorum nasip umarım sizin için hayırlısı olur, mutluluklar

HEM DÜNYA HEM AHİRET YUVANIZI KURACAKSANIZ 3-5 dünyalığın hesabını yapmak ne kadar doğru olur bilmem.

Geri