[ÇÖZÜLDÜ] 1.000 TL vergi cezası geldi aldığım evden.

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
PROBLEM ÇÖZÜLDÜ ÇÖZÜM AŞAĞIDA
merhaba arkadaslar
2011 yılında rayiç bedeli 96.000TL olan ancak experin 120.000TL değer biçtiği 2.el bir evi 50.000TL kredi kullanarak 97.000TL ye aldım. Teeee bugun bi odeme emri gelmiş. 1.200TL borc...
Vergi dairesini aradıgımda detaylı bilgiyi harc servisinden alabilecegimi söyledi. Ancak gelen borç tapu harcı borcuymuş.
ÇÖZÜLDÜ:
Dilekçe yazdım. Düzelteceklermiş. Netleşmesi adına bir daha sordum.
Adamlar diyor ki; nakit alışverişte sıkıntı yok.
Ama kredi kullanılacaksa çekilen kredi tutarı, belediyeden alınan rayiç bedeline ya eşit olacak yada rayiç bedelinden düşük olacak.
Eğer kredi tutarı rayiç bedelinden yüksek olursa aradaki farkın faizli cezası hem alıcıya hem satıcıya gidecek. Ve mahkemeye vermek avukat tutmak faydasız. Ödemek zorundasınız. Bilginiz olsun
Örneğin:
Belediyeden aldığınız rayiç bedelinde 100.000 yazıyor. Tapuda da 100.000 dediniz satıl bedeli. Ama evi alan kişi exper yüksek değer gösterdiğinden dolayı 140.000 kredi çekebildiniz.
Devlet diyor ki ya tapudaki satış bedelini 140.000 olarak düzelt ya da yarın bigün sana aradaki 40.000 için ceza göndereceğim. Hem alıcı hem satıcıya.
Ama 100.000 kredi çekseydin yada 100.000 den az kredi çekseydin sorun olmazdı.
Bende ev 96.000 satış bedelli, kredim 50.000... Bana gelen 1200 ceza. Dilekceyle hallettim. Sistem hatasıymış.

EK BİLGİ....(24/02/2016)
Çektiği kredi miktarı, evinin rayiç bedelinden yüksek olup henüz ceza gelmemiş arkadaşlar maliyeye gidip durumu anlatıp (bilmiyordum veya krediyi bireysel ihtiyaçlar için fazladan çektim gibi gerekçeler sunup) ekstra faiz ve zam gelmeden ana cezayı ödeyebilirlermiş. Maliye gereken yönlendirmeyi yapıyormuş bilginiz olsun. Evin tapusu ve tc kimlik no yeterli.

Re: 1.000 TL vergi cezası geldi aldığım evden. Bilgisi olan?

bu konuda yapabileceğim birşey var mı?

size gelen vergi cezası değil tapu harcı cezası hocam. Bir ev alınırken evin değerinin yüzde 4 ü tapu harcı olarak devlete ödenir. Sizinde 120 bin tl lik evinizin 4800 tl vergi ödemeniz gerekiyordu. Bunun çektiğiniz krediyle yada belediye rayiç bedeliyle bir alakası yok hocam.

Şu anda yapabileceğiniz iki şey var. İlki bu parayı ödemek. İkincisi ise bir dilekçe ile itiraz etmek. Dilekçenizde sizin bir suçunuzun olmadığını, evin değerini işleyen kurumun bir suçu olduğunu belirterek cezayı iptal ettirmeye yada düşürmeye çalışın.
Geçmiş olsun.

kredisiz alsak evi nakit olarak. tapuda rayiç bedel üzerinden goster tamamdır.

geçmişe donuk nasıl işliyor kanun

Eskiden çekilen krediden fazla gösterin evin değerini derlerdi şimdi exper değeri kadar göstermek gerekiyor demekki. Aynı ceza muhtemelen kredi çeken herkese gelecektir.

hocam kanun ne zaman değişmiş bende experin 200 dedeğini 100 üzerinden aldım
kullandığım krediden fazla olması kafi demişlerdi. ağustosda aldım ben
kaldı ki tüm mütahitler değeri düşükten gösteriyor. kanun geçmişe yönelik nasıl işler ki?

Hocam anlamadım valla. Bugun gidip neymiş öğreneceğim.
Kaldıki benim aldığım evin değeri hakkaten oydu. Hatta ben yaklasık 15.000tl fazlaya bile aldım evi. Ekonomik nedenlerden dolayı emlak durgundu. Benim aldıgım ay ani bir yukselme olmustu yerel yonetimin davranışlarından dolayı. Komple evler 5-20bin arası artmıştı. 80binlik eve 97bin verdim.
Düşünün max. 350 olan kiralar minimum 500 e çıkmıştı.

Haaa bi de görevli dedi bu ceza hem alıcıya hem satıcıya gönderilecek.

Benim şimdi kara kara düşündüğüm gecen hafta evi değiştirdim. Bu evi henuz satmadım. Exper 240bin fiyat biçti. Henuz ev teslim edilmedi. 2 ay var teslime. Ben 180e aldım ama rayiç 120bin. Tapuda da 120bin. Çektiğim kredi de 120bin.
Mutahit soran olursa 120bin dersin yoksa ceza geliyor dedi.

4-5yıl sonra buna da ceza gelirse napcaz

Kredi kullanılan evlerde tapuda düşük gösterildiyse ceza kesinlikle geliyor. Hem alana hem satana

saçmalığın daniskası. Şimdi ben temelden ev aldım 100 bine. exsper geldi dedi ki evin değeri 150000 ben tapu harcını 150 binden mi ödeyeceğim böyle saçmalık olur mu ya, üç kuruş ucuz olsun diye temelden riske girerek ev alıyoruz, bir sürü kredi çekip borca giriyoruz bide devlet bizi soyabildiği en üst seviyeden soymaya çalışıyor.

Ev alana yardim yapılıyor ya parası da burdan tahdil edilir

Yandık desenize. Experin 280 değer biçtiği, 200 kredi çekerek 237 e aldığım evi belediyenin rayiç beldeli olan 120 den tapu harcı ödedim(sıkıntıdan dolayı üç beş yıl sonra cezayı kabullenmiştim aslında) ama bu durumda benim cezam ne kadar olacak acaba? baya fazla olur o zaman.

ben de anlamadım. benim rayiç bedel 86000 falandı. çektiğim kredi 123000 satın aldığım fiyat 163000. tapu harcım yaklaşşık 7000 tl yani 163000 üzerinden ödendi

doğru olan bu değil mi.

5 yıl gibi bir süresi var diye biliyorum sonrası zaman aşımı olarak değerlendiriliyor

Ben 2 sene önce ev almıştım, o zaman banka kredisinden az göstermezsiniz demişlerdi, böyle saçma şey mi olur, exper 150 bin değeri var diyebilir ama ben anlaşarak 125' e aldım diyelim devlet bunu nerden bilecek de ceza yazacak. Ben bankadan 70 bin kredi çekmiştim tapuya da o bedel yazıldı,o zaman devlet bunun peşine düşerse baya bir kar elde eder!!!

experlere acil bir yazı göndersinler evin değerini 2 katı gösterin diye bizde 2 kat tapu masrafı ödeyelim oh ne güzel dünya

Benim de başıma geldi. 2009'da aldığım eve 2012 yılında vergi cezası kesildi...900 tl borç çıktı. 6 taksite böldürüp ödemek zorunda kaldım. Muhabbet aynı. Rayiç bedeli az göstermişim. İşin tuhaf yanı aynı evi 2011 yılında sattım. Yine rayiç bedeli az gösterildi. İnşallah bundan da bir şey çıkmaz.

Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Mesele experden kaynaklanmıyor. (Başıma geldi)
Belediye sizin evin değerini tapuda düşük göstermiştir.
sizde evi alırken belediyenin gösterdiği fiyat üzerinden vergisini ödemişsiniz.
Banka kredisi çektiğiniz için eve ne kadar ödediğinizi vergi dairesi tespit etmiş. (Eğer peşin alsaydınız veya banka üzerinden iş yapmasaydınız tesbit edilmezdi)
Bundan dolayı aradaki farkın vergisini ve cezasını ve evi aldığınız tarihten bugüne kadar ki faizini vereceksiniz.
Önce sizi uzlaşmaya çağırırlar
cezayı düşürürler ama faize karışmazlar.
geçmiş olsun tekrar.

herkes işine geldimi nasıl da vergi kaçırıyor değil mi

her yol deneniyor

aslında tapu harcı %2 evi alandan, %2 evi satandan tahsil edilir. Toplamda %4 olur ve genellikle tamamını evi alana ödetirler ev satan kişiler. Buradan da bir itiraz edilebilir. En azından ceza yarıya düşmüş olur. Birde zaman aşımından dolayı indirime gidilebilir. Kanunu okumak yada bir avukata danışmak en iyisi olur bence.

ii oldu bu konuyu açtığınız bizde ev almadan dikkat edelim böyle şeylere

eksper değeriyle tapu değeri arasında çok fark olanlarda bunu yapıyorlar.. az bir fark varsa piyasa koşulları falan diye kimse bişey demiyor.

burada esas sıkıntı eksperlerin banka kredisi yüksek çıksın diye evleri yüksekten göstermeleri belki buradan itiraz edilebilir

Aynı şey bi arkadaşın başına da geldi. Ben evi 130 bine aldım. Belediye raic bedeli 97 bin çıkardı. Eksper eve 105 bin verdi. Ve 105 bin konut kredisi aldik. Belediye daha sonra bizi aradı ve raiç bedeli guncelleyip 105 bin yaptı tekrar ustunu ödedik. İlerde sıkıntı olur dediler. Dedikleri doğruymuş demekki... :)

eksper ile alakası yok
kredi kullananlar çektiklerinden daha düşük bir miktarı tapuda göstermişse ceza alıyor
örneğin 100000 konut kredisi çekip tapuda 70000 gösterdise ceza geliyor
konut kreddisi kullanmadan veya tapuda çektiğinden daha yüksek gosterdiyse sorun yok
artik olmuyor ama eskiden rayiç bedelin altında tapuda gösterilenlere birkaç yıl önce ceza geldi
etrafımda bu türde 4 tane ceza vuku buldu o yüzden biliyorum

Dilekçe yazdım. Düzelteceklermiş. Netleşmesi adına bir daha sordum.

Adamlar diyor ki; nakit alışverişte sıkıntı yok.
Ama kredi kullanılacaksa çekilen kredi tutarı, belediyeden alınan rayiç bedeline ya eşit olacak yada rayiç bedelinden düşük olacak.
Eğer kredi tutarı rayiç bedelinden yüksek olursa aradaki farkın faizli cezası hem alıcıya hem satıcıya gidecek. Ve mahkemeye vermek avukat tutmak faydasız. Ödemek zorundasınız. Bilginiz olsun

Örneğin:
Belediyeden aldığınız rayiç bedelinde 100.000 yazıyor. Tapuda da 100.000 dediniz satıl bedeli. Ama evi alan kişi exper yüksek değer gösterdiğinden dolayı 140.000 kredi çekebildiniz.

Devlet diyor ki ya tapudaki satış bedelini 140.000 olarak düzelt ya da yarın bigün sana aradaki 40.000 için ceza göndereceğim. Hem alıcı hem satıcıya.

Ama 100.000 kredi çekseydin yada 100.000 den az kredi çekseydin sorun olmazdı.

Bende ev 96.000 satış bedelli, kredim 50.000... Bana gelen 1200 ceza. Dilekceyle hallettim. Sistem hatasıymış.

Ev alırken dikkat: Sürpriz cezalar ve ilave harç ödeyebilirsiniz
Gayrimenkuller üzerindeki vergi yükü konulu yazımdan sonra okurlarımdan ve çevremden birçok kişi vergi dairelerinden kendilerine tapu harcı ile ilgili vergi ve cezalar geldiğini söyleyerek, bunun sebebini sordu.
Yaptığım ufak bir araştırmada konunun Maliye'de yapılan inceleme ve araştırma sonrasında ilave kesilen vergi ve cezalardan kaynaklandığını gördüm. Söz konusu incelemelerin konusu gayrimenkul alım satımlarında tapu harcı ödemek için beyan edilen alım-satım bedellerinin doğru gösterilip gösterilmediği.
Bilindiği gibi gayrimenkul ile ilgili devir, ipotek, tescil vb. iş ve işlemlerde kayıtların devlet güvencesi altında tutulmasının karşılığı olarak, taraflardan tapu harcı tahsil edilir. Tapu harcı, Emlak Vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapu harcı oranı, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4'tür. Ülkemizde yerleşmiş teamüle göre gayrimenkulü satın alanlar satıcıların ödeyeceği tapu harcını da öder. Dolayısıyla 300 bin TL'lik bir gayrimenkul alan kişinin ödeyeceği harç tutarı 12 bin TL'yi buluyor. Bu rakam işin ticaretini yapanlar için yüksek görünmeyebilir ama şahsi tasarrufunu bu şekilde değerlendirmeye çalışanlar için oldukça yüksek bir rakam. Üstelik bu kişilerin ödedikleri harcı yansıtma gider yazma imkanları da yok.
Bilgiler havuzda toplanıyor
Tapu müdürlükleri bu tür işlemleri yaptıktan sonra, devredilen gayrimenkulün harca tabi tutulan değerini ve vasıflarını, işlemin taraflarına ait bilgileri Gelir İdaresi'ne bildirir. Bu bilgiler, diğer kamu ve özel kurumlardan gelen bilgiler ile birlikte analiz edilir. Bankalardan kullanılan krediler, kişiler arasında yapılan mukaveleler, mükellef kişi veya şirketler tarafından yapılan satışlarda düzenlenen faturalar, ihbarlar, mal bildirimleri gibi harici donelerle taşınmazın beyan edilenden daha yüksek bir bedele satıldığı tespit edilirse, beyan edilen değer ile tespit edilen değer arasındaki fark üzerinden harç, vergi zıyaı, gecikme faizi gibi cezalar hesaplanıp hem alıcı hem de satıcı nezdinde vergi ve cezalar kesilir. Bu yüzden gayrimenkul devirlerinde tapu harcının, Emlak Vergisi değerinden az olmamak şartıyla, gerçek bedel üzerinden ödenmesine dikkat etmek gerekir. Özellikle mesken olarak kullanıldığı halde, kayıtlarda arsa olarak görülen ve Emlak Vergisi değeri düşük bulunan yerlerin gerçek satış bedeli ile Emlak Vergisi değeri arasındaki fark oldukça yüksek. Bu yüzden tapu idarelerinde gayrimenkul alım veya satım işlemi yapanlardan özellikle banka kredisi kullananların ileride cezalı tarhiyatla karşılaşmamaları için, işlemlerinde taşınmaz bedelinin beyanı konusunda dikkatli olmasında fayda var.
Maliye de alıcıyı dinlemeden ceza kesmemeli
Maliye'nin bilgi bankasında biriken bilgileri değerlendirirken mükelleflere savunma hakkı vermeden varsayım üzerinden hareket ederek, hem alıcı hem de satıcı adına vergi ve ceza kestiği görülüyor. Mesela bankaların bildirdiği ev kredileri ile tapuda bildirilen değerler kıyaslanıyor. Eğer kredi miktarı daha yüksekse, harç bildiriminin gerçek değerinin altında olduğu gerekçesiyle cezalı tapu harcı tarhiyatı yapılıyor.
Hatta bazı mükelleflerin çektikleri kredi üzerine yüzde 25-30 oranında rakamlar ilave edilerek evin gerçek değeri bulunmuş, bu tutardan beyan edilen harç matrahı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden cezalı vergi tarhiyatı bile yapılmış. Burada bankaların satın alınacak gayrimenkulün değerinin yüzde 75'i kadarlık tutar için kredi vereceği varsayımından hareket ediliyor. Ancak bu varsayımda şu husus atlanıyor. Birçok tüketici gayrimenkul satın alırken diğer ihtiyaç ve masraflarını da dikkate alarak kredi talebinde bulunur. Bankalar da problemli görmedikleri, kefili olan müşterilerine genel olarak istenen tutarda kredi verir. Dolayısıyla sadece bu bilgi ve varsayımdan hareketle gayrimenkul alanlara ve satanlara kendilerinden habersiz ve bilgisiz vergi kesilmesi hakkaniyete ve adalete uygun düşmez
Bundan daha hukuksuz durumlar da var
Vergi mevzuatından ve kendisine kesilen vergi ve cezadan habersiz, vergi dairesine yolu düşmemiş olan vatandaşlar kendilerine gelen ‘borcunuz var' mesajının aslını öğrenmek için vergi dairesine gittiklerinde kendilerine uzlaşma evrakı imzalatılarak bu borcun kesinleşmesi sağlanıyor. Bu imza atıldıktan sonra kesinleşen vergiye itiraz imkanı da kalmıyor. Vergi memurlarının görevlerini yaparken bu ve buna benzer yollara tevessül etmemesi ve vatandaşları mağdur etmemesi gerekiyor. Çünkü bu tür haksızlıklar insanları devletten, vergiden ve adaletten soğutur.

Konu ile ilgili bir köşe yazısı vardı.Paylaşımın faydalı olacağını düşündüm.

Arkadaşlar,
vergi dairesine, tapuya,belediye ye v.s gibi yerlere gitmeden ceza kesilip kesilmediğini öğrenebilir miyiz e-devlet'ten veya başka yerden?

akdenizkanki' Alıntı:
Arkadaşlar,
vergi dairesine, tapuya,belediye ye v.s gibi yerlere gitmeden ceza kesilip kesilmediğini öğrenebilir miyiz e-devlet'ten veya başka yerden?

tebligat gelince daha çabuk öğreniyorsunuz
bir süre sonra e-devlete de yansıyor vergi borcu

ben 140 bin liralık evi ikibuçuk yıl önce 85 bin kredi çekerek aldım tapuda evin bedeli 100 bin gösterildi bu durumda bana ceza yansırmı???

Geri