Clonezilla ile Tüm Okuldaki Akıllı Tahtaların Tümüne Format

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Başka bir konuda bahsetmiştim.
Okula kurduğum bir serveri sanallaştırarak içerisine Centos işletim sistemi ve sanal bir pc ye de Clonezilla live kurdum.

Önce akıllı tahtanın birini network üzerinden Centos işletim sistemi yüklü olan sanal Pc ye imaj aldırdım.

Ardından diğer VPS live clonezilla ile ağ üzerinden diğer bir akıllı tahtaya yükledim. (Test için)

Şimdi de tüm okula aynı anda imaj atacağım.

Not: bu işlemde imaj yüklerken usb bellek vs kullanılmamaktadır. Network üzerinden yedeklenen yerden direk kurulum yapılmaktadır.

Samsunda formatör olan arkadaşlara seve seve yardımcı olurum :)

Hocam öncelikle yaptığın çalışma için tebrik ederim
Ancak ülkemizin 80 tane daha güzide ili mevcut :D. Bizlere de yardımcı oluver. Yaptığın çalışmayı detaylandırarak aşama aşama anlatman mümkün mü? Eğer olursa sabit bir başlık altında benim gibi birçok arkadaşımız yararlanbilir.

Hocam tabiki detaylı anlatım yaparım samsunlular hani yakında olan varsa anlamında dedim.

Şuan %100 çözümlemiş değilim tam bitsin herşeyi yazacagım. İmaj yüklerken bi hata verdi onu anlamadım inceliyorum. Faz1 de akıllı tahtaların hepsi aynı özelliklere mi sahip şüpheliyim o konuda ona bir bakacağım.

Öldürdü bu işlem beni ama yapacağım kafaya koydum :)

İmaj alıyorum ancak kurarken disk dolu uyarısı felan veriyor. Bugün 2 tahtaya denedim hatalı kurdu diye bırakmıştım meğer yüklemiş. Fakat eksik yüklemiş öyle bir sıkıntı var.

Biraz daha araştırma yapmam gerek.

Sayın hocam sıkıntı devam ederse, yaptığınız işlemleri resimli anlatıp siteye eklerseniz belki süreci geliştirmede katkıda bulunabiliriz.

Ali hocam sistem çalışıyor mantıken ama yüklemede sorun yaşıyorum.
Ya aldığım backupta bir sorun var yada networkte kopyalama yaparken sorun oluyor.

Şöyle ki: sda1 sda2 sda3 sda5 sda7 partitionlarını ben disk imajı olarak kaydettim.

Clonezilla server ile geri yükleme yaparken 2 istemci de test ediyorum ben bunu.

Imaj yüklerken sda1 yükleniyor sda2 ya hiç yüklenmiyor veya hata veriyor ancak pc açılınca bbakıyorum benim imaj kurulmuş ama yedek diski formatlanmamış olabiliyor.

Yarın başke bir yöntemle tekrar deneyeceğim. hataları resim olarak eklerim onu hiç düşünmemiştim.

Bu arada deneyimlerimi de yazayım.
Akıllı tahtanın birine önce imaj yükledim. sonra onda değişiklikler yapıp yeni imaj almak istedim.
Yeni imajı farklı yöntemlerle alıp geri yüklemeye çalıştım. Network üzerinden ayrı bir makineye SSh üzerinden aldırdım daha önceki günlerde. Sorunlar yaşadım.
Bugün ise clonezilla ile direk USB belleğe aldım.

Akıllı tahtayı DRBL server ile açıp network üzerinden diğer cihazlara kurmaya çalıştım ancak ne hikmetse diğer cihazları hiç bir şekilde gösteremedim.

USB belleği de benim kurduğum Proxmox server içindeki Centos VPS e yükleyip direk bu PRoxmox server içinde VPS olarak DRBL üzerinden kurmayı deneyeceğim.

benim bir huyum var belki şu ana kadar hepsini elle formatlamıştım ama buna kafayı taktım otomatik olacak başka yolu yok :)

Takipteyim, kolaylıklar diliyorum ve elbette teşekkür ediyorum...

Ben de öpülmüş Snap Deploy 5 bulup indirdim. Boot edilebilen CD üzerinden çalıştığı için bilgisayarlara yüklemek gerekmiyor. Kısmetse ilerleyen zamanlarda deneyeceğim. Daha önce cruciblewds ve Snap Deploy 3 ile denemiştim ama ağda sorunlar olmuştu ve tahtalar PXE sunucu bilgisayarı görmemişti. Şimdi switchler değiştiği için belki başarabilirim diye düşünüyorum. Umarım sizin yöntem de işe yarar da şu imaj atma olayına nokta koyabiliriz.

çalışmalarınız için tebrik eder, kolaylıklar dilerim ancak bir şey sormak istiyorum. lütfen ukalalık olarak algılamayın ama neden windows 7'de bu çok kolay yapılabiliyorken centOS tercih ediyorsunuz. yeni fiber hatlarla ağ içi iletişim de 1 Gb/sn oldu ve veri iletimi gayet iyi geldi bana. ben okulumda öğretmenler odasındaki bir bilgisayarı ağda paylaşıma açtım içine bir sürü video yükledim. herhangi bir akıllı tahtadan öğretmenler odasındaki bilgisayardaki 1 gb'lık videoyu en fazla 10 sn de alabiliyorum. 25-30 gb lık bi image'ı ne kadar zamanda format atar denemedim. onu da acronisle en yakın zamanda deneyeceğim. centOS'daki veri iletimi çok daha hızlı ve sağlıklı mı?

Hocam tek bir makineyi birkaç amaçta kullanmak için sanallaştırma yaptım (ram ekleyeceğim ilerde)
Yani sadece win7 yüklesem o makine tek o amaçta kullanılır.
Ben sanallaştırarak içine hem win 2008 kurdum
Hem clonezilla serveri oradan çalıştırıyorum
Hem centos kurarak clonezilla ile ssh server üzerinden backup alıp vermeyi sağlamaya çalışıyorum.

Windows üzerinden de oluyormuş bu ama ileriye yönelik şöyle artıları olacak bana.
Kullandığım sanallaştırma yazılımı PROXMOX tur birçok DATACENTEr bu yöntemle sanallaştırıp VPS satmaktadır.

Proxmox ile ben gerektiğinde windows veya diğer VPSleri yedekleyebiliyorum. Veya taşımam gerektiğinde tümünü ağ üzerinden kendi aktarabiliyor. Vb artıları olduğunu düşünerek yaptım.

Ayrıca iyi ki yapmışım bu DRBL serveri birtek o sanal makinede verimli çalıştırabiliyorum yani akıllı tahtalar başka türlü görmedi ne hikmetse.

Birde hocam proxmoxu ben 3 yıldır kullanıyorum elim alışkın olduğu için tercih ettim diyelim kısaca. Ve ileriye yönelik başka projelerim de var onun için yine sanal makineler oluşturup değerlendriebilirim diye düşündüm.

Tek bir cihazla birçok iş diyelim kısaca

mudamet' Alıntı:
çalışmalarınız için tebrik eder, kolaylıklar dilerim ancak bir şey sormak istiyorum. lütfen ukalalık olarak algılamayın ama neden windows 7'de bu çok kolay yapılabiliyorken centOS tercih ediyorsunuz. yeni fiber hatlarla ağ içi iletişim de 1 Gb/sn oldu ve veri iletimi gayet iyi geldi bana. ben okulumda öğretmenler odasındaki bir bilgisayarı ağda paylaşıma açtım içine bir sürü video yükledim. herhangi bir akıllı tahtadan öğretmenler odasındaki bilgisayardaki 1 gb'lık videoyu en fazla 10 sn de alabiliyorum. 25-30 gb lık bi image'ı ne kadar zamanda format atar denemedim. onu da acronisle en yakın zamanda deneyeceğim. centOS'daki veri iletimi çok daha hızlı ve sağlıklı mı?

Hocam ağda PXE ağda bulma olayını ben çözdüm onunla ilgili sıkıntım yok çok şükür. Ama sanıyorum aldığım yedek hatalı oluyor yüklemede sorunlar oluyor.
Bu gün de denemelere devam olmadı hafta sonu da gelip çözeceğim bu işi inşallah :)

yataylimit' Alıntı:
Ben de öpülmüş Snap Deploy 5 bulup indirdim. Boot edilebilen CD üzerinden çalıştığı için bilgisayarlara yüklemek gerekmiyor. Kısmetse ilerleyen zamanlarda deneyeceğim. Daha önce cruciblewds ve Snap Deploy 3 ile denemiştim ama ağda sorunlar olmuştu ve tahtalar PXE sunucu bilgisayarı görmemişti. Şimdi switchler değiştiği için belki başarabilirim diye düşünüyorum. Umarım sizin yöntem de işe yarar da şu imaj atma olayına nokta koyabiliriz.

sanal makinada çalışan herhangi bir işletim sisteminin clonezilla ile imajını bende aldım fakat bunu gerçek makinaya yüklemeye kalkarken clonezilla sda olayında takılıp kalıyordu. bende araştırmadayım.

clonezilla ile imaj alırken shadow koruma programını pasif yapmamızmı gerikiyormu ,diğer imaj yükleyeceğim makinada deep freeze kurulu üsütne kursam sorun olur mu?

Hocam bende de aynı roblem var;
Ben partiton kısımlarında sıkıntı var diye düşünüyorum clonezilla sanırım birebir aynı partitionda çalışıyor.
Şimdi bikaç seçeneğini deneyerek görmezden gelmesini sağlamaya çalışıyorum.
Sonuç alırsanız lütfen paylaşın başka sistem mi deneseydim diyorum artık :)

tsigalko' Alıntı:
sanal makinada çalışan herhangi bir işletim sisteminin clonezilla ile imajını bende aldım fakat bunu gerçek makinaya yüklemeye kalkarken clonezilla sda olayında takılıp kalıyordu. bende araştırmadayım.

Geri