Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Çıkıp Dağ Başına Haykırmak İstiyorum...

Konu, 'Her Telden' kısmında only61 tarafından paylaşıldı.


 1. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.705
  Beğeni:
  329
  Önceden yalnız değildi insanlar.Herkes birbirine selam verir hal hatır sorardı.Komşuluk vardı.Şimdi ise insanlar yalnız.Aynı apartmandaki insanlar birbirini tanımıyor.
  Selam sabah hak getire...İnsanlar korkunç bir yalnızlığa itiliyor.
  Önceden mahalledeki abilerden amcalardan korkardık.Onların bizim kulağımızı çekme hakkı vardı.Ne baban ne anan bişey demezdi.Şimdiyse herkes çocuklarını şımartmış,
  küçüklerin büyüklere saygısı kalmamış..Önceden babalar çocuklarını öğretmene teslim ederken eti senin kemiği benim derdi...Şimdi ise çocuk kıymete bindi üstelik öğretmenin eti ve kemiği de herkesin oldu.
  İnsanlar devamlı tüketmenin peşinde.Önceden bir pantolonu yamaya yamaya giyerdik.Şimdi küçük bir yırtılmada yenisi alınıyor.LCD televizyon yetmiyor LED tvler alınıyor.
  Bilmiyorlar ki biz tüplü televizyonlarla 30 sene idare ettik hala daha çalışıyor üstelik.
  Slogan bu...tüket tüket tüket...ama insan da tükeniyor.Kimse kimsenin umrunda değil artık.Herkes geçim ve para derdinde.Selam verip borçlu çıkmayayım anlayışı hakim.Yüzümüz gülmüyor.
  Sabah mutsuz bir uyanış,rutin hazırlıklar ve ok gibi fırlayıp işe gitmeler...Yoldan geçene selam yok....Akşam eve gelip direk televizyon ve bilgisayar başına geçmeler...İnsan kalabalığı yok artık.Körebe yok.Saklambaç yok.Muhabbet yok.Komşu,akraba,hasta ziyareti yok...Çocuklar diğer odada yeni çıkan bilgisayar oyunlarını oynuyor...Günler böyle geçip gidiyor.İnsanların derdi arabasını değiştirmek,tatile nereye gittiğini düşünmek oluyor.Kimse kimseyi sormuyor.
  "Nasılsın iyi misin" tarihe karıştı...söylense bile kuru bir sorudan başka bişey değil...Herkes bişeylerden biyerlerden korkuyor.Herkes içine kapanmış...Ülkenin hali içler acısı.ekonomi büyüyor mu küçülüyor mu belli değil.zengin daha zengin olmuş ama gariban hala aynı gariban...düşüncelere saygı yok.insanlar bencilleşmiş...menfaati için değerlerinden taviz veren mi dersin kendini satan mı dersin...şöhret ve para hırsı her yeri kaplamış..hiçbir şey yetmiyor...ev,araba,en yeni giysiler,en güzel yemekler,en güzel tatiller,,yetmez daha fazla yemek daha fazla tatil en lüks araba..benim olmalı....dost arayan yok...Sonra da ben niye mutsuzum diye soruyorsun?...çok doluyum çook....
   
 2. alemitu

  alemitu Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  108
  Beğeni:
  0
  :alkis:
   
 3. dobra1979

  dobra1979 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.050
  Beğeni:
  0
  valla bazen bende yüksek bi tepeye çıkıp haykırmak istiyorum.
   
 4. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.257
  Beğeni:
  265
  Bu devirde cocuk yetistirmek zor, ev gecindirmek zor, hayallerini bile yasayamiyorsun.meslegimiz yarim gun derken iyice zorlasti, itibarli derken hayatta kalmak icin zoraki bir meslek oldu.
   
 5. EynelMefer

  EynelMefer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.147
  Beğeni:
  0
  güzel yazmışsınız :+1:
  hemen hemen çoğumuzun geçmişi bu kültürde, ama akla da şu gelmiyor değil
  acaba o zamanlar bizler küçüktük, bakışımız dünyamız küçüktü görebildiğimiz hayallerimiz hep yaşımız kadar küçüktü, artık büyüdük bir de çocukluğun dışında o saflığın dışında gerçek bir dünya varmış bunu gördük gözlerimiz aynı kaldı ama gördüklerimiz büyüdü ve kirlendi...
  kısacası devir her zaman aynı değişen,büyüyen kişiler olduğu için.. onlara eskisi daha güzel geliyor gördüğü gerçeklerin azlığında güzellikler yaşadığı için tümüyle...
  ve doluluk konusunda özellikle bu hassas dönemde yalnız değilsiniz bunu da ekleyeyim, hatta o kadar ki hepimiz yanınızdayız...
   
 6. kaybil

  kaybil Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2010
  Mesajlar:
  2.007
  Beğeni:
  2
  düşüncelerime tercüman olmuşsun hocam maalesef bu hale geldik..
   
 7. bravehard2010

  bravehard2010 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.018
  Beğeni:
  10
  Yazdıklarınızn birçoğuna katılmakla beraber bazı noktalarda katılmıyorum size.Eskiden bilinçsiz bir toplumduk şimdi ise hakkını daha fazla arayan, saygı kavramını yaşla sınırlandırmayan bilgiye ve bilgili insana verilen değerin fazla olduğu bir yaşam tarzına sahip topluma sahibiz.Bu arada artık inanın kimse kimseyi dinlemek istemiyor çünkü herkes birbirine derdini anlatıyor.Kimse mutluluğunu paylaşmıyor.İnsanların gelir düzeyleri farklı benim gelir düzeyim yüksekse ona göre bir yaşam tarzım olur.Yani paramı istediğim gibi kullanırım bunun hesabını vermem.Çünkü o değerde bir uğraş içerisindeyim.
  Eskiden dedikodu had safhada idi şimdi ise insanların vakitleri olmuyor:)Eskiden eti senin kemiği benm mantığı hakimdi şimdi ise sorgulayan ebeveynler mevcut.Bu bence güzel birşey.
   
 8. bahtsız_bedevi

  bahtsız_bedevi Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  Bütün bunların nedeni bence insanlarda kaybolan vefa duygusu.Vefa artk günümüzde İstanbul'da bir semt olarak algılanıyor.Bunun yanında birşeyi belirtmek isterim(en azından kendi adıma) vefa duygusuyla minnet duygusunu birbirine karıştırmamak gerekir.Hepimiz insanız birisi için kendimizi maddi manevi parçalıyorsak en azından ''nasılsın'' diye bir hatır sormasını bekleriz.Bu yapılanların bir karşılığı değildir olmasınıda istemem.Sadece biraz vefa.
  Bunlar olmayınca bir süre sonra insan mutsuz oluyor ve diyor ki ''vere vere kalmadı''. Kendi kabuğuna çekiliyor.''keşke''lerle yaşamaktansa ''iyiki''lerle yaşamayı tercih ediyor.
   
 9. tenten

  tenten Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.550
  Beğeni:
  100
  bugüne kadar yaptıklarınızı anlatmışsınız.
  Herkes kendi kapısının önünü temizlerse, her yer tertemiz olur.
   
 10. mse

  mse Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeni:
  302
  NEME LAZIMcı bir toplumun çatırdılarını duyuyorum... sonumuz hayır ola. Hocam diyecem de biz zaten dağ başındayız be. bak 23 mayısta paramız pulumuz için eylemdeyiz, herkes bizi o kanala sokuyor. fransız soykırımı için, israilden alınan silahlar vs için artık eylem de yapan yok. ve sizin dediğiniz gibi akşamları Tek gözlü deccalin de karşısına geçip oturuyoruz, her kes ilah oluyor, yağmur yağdırıyor, kar yağdırıyor vs.
   
 11. tenten

  tenten Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.550
  Beğeni:
  100
   
 12. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.257
  Beğeni:
  265
  o bir denizyıldızını kurtarana kadar bizim bir güzel ömrümüz çürüyor.Bu devirde iyi niyet bitti.milletvekillerine git de ki bir deniz yıldızı var bunu kurtaracağız bu ay komple maaşlarınızı bağışlar mısınız yoooo düğünde altın takıyoruz arabaya benzin lazım çocuk Amerikada staj görüyor
  Geç hocam bunları geç ben nice köylerde 13 senemi çürüttüm şimdi memleketteyim biraz iyiyim.
   
 13. bluemax35

  bluemax35 Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Şubat 2012
  Mesajlar:
  69
  Beğeni:
  0
  :alkis: :alkis:

  Hocam gerçekten yüreğinize sağlık bunları düşünen birileri varmı benim gibi diyordum varmış. Bazı ortamlarda bunlardan bahsedince insanlar tuhaf tuhaf bakıyor ve kendi kendime diyorum ki aynı nefesi soluyorum bu insanla diye. teknoloji bir çok konuda insan hayatını kolaylaştırdı ama birde yalnızlaştırma gibi yan etkiside var.

  Çevremdeki arkadaşlarım sen bilgisayar öğretmenisin bir tweter adresin yok , face hiç girmiyosun falan diye eleştirilerde bulunuyorlar, teknoloji gerektiği yerde kullanıp bırakıyorum sonra:) bu büyük tuzağa düşmek istemiyorum, avm ye girince çılgınlar gibi alış veriş yapan insanları görüyorum ve kendi kendime emperyalizmin ne kadar başarılı olduğunu zikrediyorum , tüket tükettt tükettttt başka bir amaç yok , birileri multimilyarder oluyor diğerleri köleleşiyor, birilerinin piyonu olmak bu şekilde hayat yaşamak beni boğuyor o yüzden elimden geldiği kadar bu tuzağa düşmemeye çalışıyorum. umarım birileri de kendisine bazı soruları sormaya başlar bu vesile ile....
   
 14. hamuş

  hamuş Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  898
  Beğeni:
  0
  :alkis: :++:
   
 15. only61

  only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  3.705
  Beğeni:
  329

  kısmen evet ama ben burda toplumsal bir çözülmeyi aktarmak istedim...olaya bireysel bakmadım hiç
  tabi ki herkes gibi eleştirdiğim şeyleri yapmışlığım olmuştur...sonuçta çamura bulaşmış birinde iz muhakkak kalır....
  bundan kurtulmak mümkün değil...Zaten uçlara inanmak mantıksız...hepimiz biraz iyiyiz biraz da kötüyüz...
  hangisi daha fazla? onun kararını da vicdanlar verir.
   
 16. halk

  halk Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.590
  Beğeni:
  2
  Kalabalıkların içinde yalnızız... :shock:
   
 17. bilisim_34

  bilisim_34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2012
  Mesajlar:
  279
  Beğeni:
  0
  Yerinde tespitler... :+1:
   
 18. ktektas

  ktektas Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  846
  Beğeni:
  19
  hocam Türkiye'nin doğu illerine davet ediyorum sizleri. ben buralı değilim ama komşuluğu ve dostluğu burada çok güzel bir şekilde yaşıyorum.(tabiki bu konudaki görüşlerim görecelidir.)
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal