Cezaevinde açılan kurslarla ilgili ek ders genelgesi.......

Kodla Büyü

rastamann

Site Gezgini
:?: :!: Merhabalar arkadaşlar, bu yazıyı okuyup ta yardımcı olmak isteyen sevgili hocalarıma teşekürü bir borç blirim.. Merak ettiğim konu şu arkadaşlar; cezaevinde öğleden sonra 2-4 arası iki güne yayılacak şekilde haftada 6 saatlik Bilgisayar Kullanım kursu açtım, herşey güzel gidiyor lakin, kurs ücretine gelince pürüz çıkıyor, benim bildiğm bu şekilde açılan kurslarda, kadrolu öğretmen ek ders ücretin %25 fazlasını alır diye biliyorum, ama cezaevi yönetimi birtürlü bunu ödemeye yanaşmıyor... 2009 yada 2010 ekders genelgesini aradım ama orjinal halini bulamadım yada benim bu durumuma yardımcı olacak bir genelgeye ulaşamadım.. sizden ricam bu durumu kesin cevabı bulacak, elinde 2009-2010 yılına ait genelge veya kanun olan varsa , paylaşmasını rica ederim.... :++:

internette böyle bir genelge ile karşılaşan yok mudur yada derdime derman olacak birileri, lütfen izleyici olarak kalmayalım :D

hocam genelgeden haberim yok ama ; böyle bir uyuglamayı da sizden duydum....

tebrikler.....

hocam benim bildiğim kadarıyla kursun ücretini halk eğitimden almak gerekiyor. ben jandarmada kurs veriyorum ücreti halk eğitimden. ancak %25 fazla diye birşeyde duymuş değilim. kurs döner sermayeden açıldıysa belki bir ihtimal.

hocam ek ders yönetmeliği 8. maddede bahseldildiği gibi mebde görevli öğretmenlere haftada 10 saata kadar ek ders ücreti ödenir. bu ücret mesai satleri içinde ise maaş katsayısı x 140 gösterge, mesai saatleri dışında, yarıyıl tatilinde veya yaz tatindeki uygulama ise maaş katsayısı x 150 gösterge ile hesaplanır. yaz tatilinde haftada 30 saate kadar ek ders ücreti alabilirsin. ceza evindeki ücretleri iş kur ödüyor. onuda biraz gecikmeli alıyorsunuz. ayrıca açtığınız kurs satleri mesa satleri içerisinde olduğu için normal ekders ücreti alırsınız.

Bu konuyu iki ay önce bende araştırmıştım.Memurlar netin forumlarında, bazı cezaevlerinin bu konuda bilgi almak için Bakanlığa yazı yazıp görüş aldığı ve alınan görüşe göre %25 fazla ödenmesi gerektiği yer alıyor ancak her nedense cezaevi müdürü bunu kabul etmiyor müfettişlerin geri ödeme istemesinden dolayı.Ben peşini bıraktım çünkü cezaevinde bundan sonra kurs vermeyi düşünmüyorum dolayısıyla benden sonra kursu açıcak arkadaşların ekmeğine yağ sürmek istemedim nitekim onlar hobi için kurs veriyorlarmış ekders,%25 fazlası vb. önemli deilmiş....
Siz kararlıysanız Ankara da Gazi Üniversitesi Kız Yurdunun yanında Adalet Bakanlığına bağlı Eğitim Dairesi BAşkanlığı var oradan bilgi alabilirsini diye düşünüyorum..Kolay gelsin...

hocam %25 fazlası alınır. ben aldım. hem de 6 tane ayrı verdim. ister haftasonu olsun ister hafta içi aynı şekilde %25 fazladan alman lazım. bir de haftada 10 saate kadar ödeyebiliryorlar. ücreti adalet bakalığı yani cezaevi öder. bununla ilgili genelge bilmiyorum ama.

Arkadaşlar hafta sonu ya da 17:00'dan sonra öğretmenlerin açtığı kurs ücreti farklı olur. Yüzdesini bilemem ama biraz daha farklı olur.

teşekürler arkadaşlar paylaşımlarınızdan dolayı..... ama yinede bu konuyla ilgili bir genelge bulamadığıma üzüldüm doğrusu..

merhaba ben cezaevi öğretmeniyim bu konu ile ilgili araştırma yaparken sorunuzu gördüm yardımcı olmak istiyorum.
DMK(657) göre ek ders ödemeleri belirlenmiştir.Aşağıdaki alıntıda 657 sayılı DMK kanununda 2006 yılında yapılan değişiklikle daha öncede yapılan bazı uygulamalar değişmiştir,yazıyı okursanız zaten anlarsınız fakat değişiklikte Cezaevinde görevli öğretmen ibaresi açıklayıcı olmadığı için kurumlar arasında uygulama birliği yoktur bazı cezaevlerinde kurs öğretmenlerine %25 fazlasıyla ödeme yapılabiliyor,bizdeki uygulamada kurum müdürü ödeme yapılması yönünde bir tavrı yok,kendisine zimmet çıkartılabileceğinden çekiniyor.

" yeni maddeye göre: Madde 176 – (Değişik: 3/4/1998 - 4359/1 md.)
(Değişik birinci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi
verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde,
cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre
belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.
(Değişik iknci fıkra: 21/3/2006 – 5473/3 md.) Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim
gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve
cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir.
Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına
2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.
Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir.(2)
Bu Kanunun değişik 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere ders saati başına gündüz öğretimi için 80, gece öğretimi için 90 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Bu ücretler;
a) Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine,
b) Kurumların eleman yetiştirmek üzere açtıkları mesleki okullarda ve eğitim merkezlerinde görevli yönetici ve öğretmenlere, cezaevlerinde görevli öğretmenlere, kurs, seminer ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen öğretmen ve memurlara,
c) Alanlarında master doktora derecesini almış olan öğretmenlere, %25, alanlarında doktora derecesini almış olan öğretmenlere ise %40 fazlasıyla ödenir. Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir. Konferans ücreti her

Geri