Cep Telefonu ve Tüketici Hakları Mağduriyeti

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
Arkadaşlar kısaca başımdan geçeni anlatacağım;

Vatan Bilgisayara gittim

Asus-Garmin M10 pda aldım, 2 gün kullandım, 3g ile wifi paylaşımı denedim (wireless modem gibi düşünün.)
tmm bu makine tam bana göre bundan iyisi olmaz dedim ve 1 saat sonra bozuldu. Hay aksi.

Aldım makineyi, Vatan Bilgisayar gittim. Paramı iade edin bu ayıplı mal dedim

Olmaz ,servise gidecek ve donanımsal bir arıza olduğuna dair rapor tutulacak dendi. Ne dediysem boşa gitti. Şimdi makine 1 aya mı gelir ne zmana gelir bilemem.

Sonra sinirlendim, bimekse gitim

aynı durumu, burada yaşanırsa ne olur gibisine anlattım, sonra gold bilgisayara, sonra teknosaya (tabi olayı yaşadığımı anlatmadım, sanki ürünü alacakmışım gibi anlattım)

hepsinden gelen cevap aynı

Bozulan eşyanız laptop olsaydı siz 2 gün sonra getirseydiniz değişiriz.

Ancak cep telefonu alıpta kapıdan çıktığınız an bir daha değiştiremezsiniz denildi. Ancak yetkili servs donanımsal arızası var diye rapor tutarsa o zaman bişeyler olabilirmiş.

Öylece kaldım. Durum bu

saygılarımla.

cep telefonu olunca onlar satmıyo , bilgisayarı onlar satıyo, ne sacma ya hepsini satan aynı yer ama ürüne göre muamele mi oluyormus :shock: :x

hocam sorun satan kişilerden kaynaklanmıyor. genel olarak sağlayıcı firma ve kanunlardan kaynaklanıyor. aldığın bir ürünü 30 iş günü içerisinde paketine zarar vermeden ( açmadan değil! ürünü açarken dikkat ederek açarak ) saklayın beğenmez iseniz iade edin şeklinde bir tüketici hakkımız var. ama bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da bilgisizliğimiz nedeniyle sorun yaşıyoruz. gerekli araştırmaları yaparsan ürününüzü aldım arızalandı ben beğenmedim aynı üründen ikinci kez de almak istemiyorum. haklarımı kullanmak istiyorum demeniz yeterli. arızalı çıkmasa 30 iş günü içinde iade söz konusu. arızalı çıkmış yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta içerisinde kendiniz iade ederseniz geri almaları gerekiyor. tabi müşteri ilişkileri konusunda firmalar genel olarak birbirlerinin düşüncesine sahip olduklarından aynı fikir beyanı ile karşılaşıyoruz.
"Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir."
burdan da kanuna bir göz gezdirirseniz hangi haklarımız mevcut daha iyi anlaşılır anlatmak istediğim şey;
http://www.tuketicimerkezi.org/tuketicikanunu.php

bumit' Alıntı:
cep telefonu olunca onlar satmıyo , bilgisayarı onlar satıyo, ne sacma ya hepsini satan aynı yer ama ürüne göre muamele mi oluyormus :shock: :x

Aynen öyle Bayram hocam..

inikat' Alıntı:
hocam sorun satan kişilerden kaynaklanmıyor. genel olarak sağlayıcı firma ve kanunlardan kaynaklanıyor. aldığın bir ürünü 30 iş günü içerisinde paketine zarar vermeden ( açmadan değil! ürünü açarken dikkat ederek açarak ) saklayın beğenmez iseniz iade edin şeklinde bir tüketici hakkımız var. ama bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da bilgisizliğimiz nedeniyle sorun yaşıyoruz. gerekli araştırmaları yaparsan ürününüzü aldım arızalandı ben beğenmedim aynı üründen ikinci kez de almak istemiyorum. haklarımı kullanmak istiyorum demeniz yeterli. arızalı çıkmasa 30 iş günü içinde iade söz konusu. arızalı çıkmış yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta içerisinde kendiniz iade ederseniz geri almaları gerekiyor. tabi müşteri ilişkileri konusunda firmalar genel olarak birbirlerinin düşüncesine sahip olduklarından aynı fikir beyanı ile karşılaşıyoruz.
"Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir."
burdan da kanuna bir göz gezdirirseniz hangi haklarımız mevcut daha iyi anlaşılır anlatmak istediğim şey;
http://www.tuketicimerkezi.org/tuketicikanunu.php

Hocam giderken bu hakların hepsinden haberdardım. O yüzden kutusunu tüm malzemelerini itina ile geri götürdüm. Ayıplı mal geri alın dedim.
Tüketici haklarından bahsetim, 4. maddede geçen ayıplı mal kavramından bahsettim ama dinleyen olmadı. Tüketici haklarına gitmekte serbestsin denildi.

Bende olması gerekeni yaptım ve şuan beklemedeyim. Salı gününe kadar bekleyeceğim. Vatandan aldığım arıza gönderim belgesiyle Hakem heyetine başvuracağım. Belki başka belgelerde isteyecekler bilemiyorum ilk kez gideceğim.

Hayırlısı diyelim.
Ancak yinede belirtmek isterim cep telefonu alacaklar bir kez daha düşünsün ve bozulmayacak bişey alsınlar, ne olur ne olmaz..

Bu arada gold bilgisayarın sigorta meselesinide sordum. Dedimki ben sizden cep telefonu alsam sigortalatsam ertesi gün bozulsa sigorta ödermi yensisini dedim. Yok ödemez dedi

Garanti: Üreticinin hatasından kaynaklı :
Sigorta: Kullanıcının hatasından kaynaklı

zararları karşılarmış..

eee ne olacak ben telefonu yere atıp bilerek kırıp getirsem değiştirecekmisiniz dedim

EVET dedi..

yorumsuz

Robotek hocam durum aslında senin anlattığın gibi..
4 firmayada dedimki siz niye bu kadar rahatsınız. Verdikleri cevap..
Mahkemeye uğraşmak istiyorsan sen bilirsin. O kadar rahatlarki.
Buradan şu sonuç çıkıyor. Bizim ülkede prosedürler zorlaştırıldığı sürece hakkın varmış hukukun varmış önemli değil.

Şimdi biz bu parayı ne zaman alırız bilemiyorum. Yetkili servisin insafına kaldık. sonrası ticari mahkemeye kadar gider.

bende de bir yazıcıda aynı sey basıma geldi orhan hocam,

once teknik servisin raporunun olması gerektiğini söylüyorlar.

cep telefonunda benim başıma bir olay gelmişti. sar elektronik telefon var ya orhan hocam orası.

telefonu turkcell avea telsim filan bloke ettiler çalışmıyor sahme me numarasından dolayı ama telefonum orjinal faturalı telefon.

firmaya gittim bu telefon açılmış vırt zırt ettiler, ya bu sorunu çözün yada ben bunun peşini bırakmam dediysem de adamlar bişey yapamayız bu telefon açılmış diye tutturdu.

bende tüketici hakem heyetine verdim, sonra mahkeme oldu bir seansa çıktık ve fatura bedelinin geri iadesine karar verildi. Bu sefer adam ben parayı vermem diyor.
Bir avukata kararı verdik avukat getirdi paramı verdi. Beni de bayagı ugrastırdı kendide ugrastı şunu en başta yapsaydı fatura bedeli kadar para adamın cebine kalacaktı. Adamlar pişkinler hocam valla mahkeme ile kaçımızın ugrasacak vakti sabrı varki, bunu da bilen kullanıyor.

Demekki herkesin başından geçiyor bu tür şeyler.

Selim hakem heyetine gitmenle mahkemenin sonuçlanması arasında ne kadar süre uğraştın. Uzun sürüyormu işlemler.

hakem heyetine gittim hocam, o ara askerlik vardı, ilk mahkeme seansına 1 ay filan sonra çıktım, sonra askerden geldim ancak sonuçlandı, 4 seneyi geçti üzerinden tabi.

Allah ellerine düşürmesin. Ben de bozuk bir ram için çok dolaşmıştım zamanında... Geçmiş olsun Hocam, umarım en kısa zamanda çözülür mesele.

Arkadaşlar size bir şey sormak istiyorum ben vodafonedan bb curve 9300 telefon aldım telefonun dokunmatığı bozoudu ve ilk aldığım günlerde ki gibi mesaj yollamamaya başladı bende yakında ki vodafone verdim neredeyse 1 ay geçmesine rağmen telefonum gelmedi ve bana birileri 1 ay içinde gelmeyen telefonu ya yenisini vermeleri ya da para idaesi yapmaları gerekiyor dedi bende vodafona sordum yok öyle bir şey dedi sizce hangisi doğru ve ne yapmalıyım acil cevap verebilir misinz?

kötü şans
neyse vatan bilgisayarın sizi üzecek birşey yapacağını düşünmüyorum halledeceklerdir.

teknosadan konyada aldığım telefon 3 gün sonra bozuldu. ankaradaydım.. 6-7 gün içerisinde ankaradaki teknosaya gidip iade edip başka bir telefon beğenip aldım. sorun çıkmadı..

Geri