c# Sql Veritabanı Bağlamada Sorunum var...

Kodla Büyü

mustafayilmaz28

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
birinci resimdeki MySql ve oledb sürümlerini yükledim.
fakat
3.resimdeki seçeneği tıkladıktan sonra
4.resimdeki pencerede MySql yi bulamıyorum eklemek İçin..
dolayısı ile kodlarımda çalışmıyor..
kariyervideo daki video ile yapmaya çalıştım ama başaramadım.

mysql.data.dll dosyasını bulamıyorum..yok

Yardımcı olursanız sevinirim. :) :( :tr:
http://www.kariyervideo.com/Csharp_Mysq ... ideosu_583
k-604582-pc_sorun_resmi.gif

k-604589-pc_sorun_resmi.gif

k-604591-pc_sorun_resmi.gif

k-604590-pc_sorun_resmi.gif

Eğer mysql connector u kurduysan aradığın dll dosyası "C:\Program Files\MySQL\MySQL Connector Net 6.2.3\Assemblies" klasörü altında bulabilirsin.

hocam öncelikle teşekkürler..tam umudu kesiyodum yardım yok diye :)
ama 1.resimdeki programları yükledim..dediğiniz yolda mysql klasörü var ama ne bahssettiğim dosya nede
MySQL Connector Net 6.2.3\Assemblies burası var?

hocam dll dosyasını ekte gönderiyorum kopyalayarak deneyebilirsin bilmiyorum işe yararmı?

Ekli dosyalar

• MySql.Data.rar
    114.5 KB · Görüntüleme: 59
hocam odbc ye hiç gerek yok boşuna kendini kastırma. Arkadaşların verdiği dll i indir . Artık Mysql kütüphanesinin tüm nesneleri karşında.
Programlarında 3 katmanı kullan veri - iş - sunum. App_Code kısmında tasarladığın nesnelere verilerini aktar. Diğer form veya webformlarda bir ObjectDataSource a bu class ı ve Object DataSource un TypeName kısmına iş katmanın adını SelectMethod una v diğer methodlarına ilgili alt rutinleri veya fonksyionları eşle. Örn http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=355

MySql i bağlama işlemlerini veri katmanı için tanımadığın class ta gerçekleştir.

Bağlantı nesnen için aşağıdaki gibi bir kod kullanabilirsin.

Kod:
string baglatiMetni = "Server=myServerAddress;Database=myDataBase;Uid=myUsername;Pwd=myPassword;";
using(MySqlConnection baglanti=new MySqlConnection(baglantiMetni))
{
baglanti.Open();
//Yapacağın işlemler.
baglanti.Close();

}

Biraz karışık gibi gelsede daha sonra ObjectDataSource u kullanarak dilediğin gibi verini taşıyabilirsin. Bu tarz yöntemlerle site performansı önemli ölçüde artacaktır.

togius' Alıntı:
hocam odbc ye hiç gerek yok boşuna kendini kastırma. Arkadaşların verdiği dll i indir . Artık Mysql kütüphanesinin tüm nesneleri karşında.
Programlarında 3 katmanı kullan veri - iş - sunum. App_Code kısmında tasarladığın nesnelere verilerini aktar. Diğer form veya webformlarda bir ObjectDataSource a bu class ı ve Object DataSource un TypeName kısmına iş katmanın adını SelectMethod una v diğer methodlarına ilgili alt rutinleri veya fonksyionları eşle. Örn http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=355
MySql i bağlama işlemlerini veri katmanı için tanımadığın class ta gerçekleştir.
Bağlantı nesnen için aşağıdaki gibi bir kod kullanabilirsin.
Kod:
string baglatiMetni = "Server=myServerAddress;Database=myDataBase;Uid=myUsername;Pwd=myPassword;";
using(MySqlConnection baglanti=new MySqlConnection(baglantiMetni))
{
baglanti.Open();
//Yapacağın işlemler.
baglanti.Close();
}
Biraz karışık gibi gelsede daha sonra ObjectDataSource u kullanarak dilediğin gibi verini taşıyabilirsin. Bu tarz yöntemlerle site performansı önemli ölçüde artacaktır.
kasma konusunda haklısınız iki gündür stress bastı ya :D :)
Hocam C#ın arayüzüne ve bu şekilde metotlara yabancı kaldım baya bir..bu söylediklerinizle alakalı örnek veya döküman varmı?anlatım olarak (adım adım anlatan) :(

hocam kodlamadan ziyade yöntem gösterdim. MySql ile Asp.Net kullanacaksanız Göresel araçları pek tercih etmeyin zira işinizi pek halletmeyecelerdir. Gerçi ODBC bağlantı yöntemleri ile SqlDataSource uyumlu çalışsada zaten sizi epey üzecek. www.connectionstrings.com da bağlantı methodları bulunuyor. Kolay gelsin.

hocam zaten bu görsel araçları özellikle veritabanına felan bağlanırken hiç sevemedim :(
şuanda c# ile veritabanı net olarak değilde masaüstü programlama üzerine çalışmaya çalışıyorum..
ben delphi7(çok eskide kaldı ama) de veritabanına bağlanırken direkt kodlarla bağlantımı gerçekleştiriyordum..ama şimdi tamamen farklı..
yok onu kur yok bunu kur.. :? :?
hocam sizlerede teşekkür ederim videonuzu izlemiştim.
bu konuda bir şablon belirleyip sizlere tekrar döneceğim İNŞALLAH.

Hocam C# ta MSSQL kullanmanı tafsiye ederim. MSSQL daha kolay yapıya sahip bence. Yinede taktir size kalmış

M.Fidan' Alıntı:
Hocam C# ta MSSQL kullanmanı tafsiye ederim. MSSQL daha kolay yapıya sahip bence. Yinede taktir size kalmış
hocam bu konu ile ilgili açıklamalı makale önerebileceğiniz bir site varmı acaba?

Geri