c programlama dili yardım

Kodla Büyü

ionul

Üye
Ödev 1:

32bitlik tam sayı değişken kullanılarak 3 farklı bilgi eş zamanlı olarak bilgisayara aktarılmak isteniyor. Bu bilgilerden ilki Öğr.No.' nun son hanesi (eğer sıfır ise on alınız) büyüklüğünde ve kalanı ise eşit paylaşılıyor. Bilgisayarın girdi olarak aldığı bu sayı içinde gizlenen üç değeri çıkaracak bir program yazınız.

Ör: 212383070 değeri ikimilyaryüzyirmiüçmilyonsekizyüzyetmişüçbinyetmiş olarak kullanılabileceği gibi 212 383 7070 İstanbulAvrupaYakası YTÜ Santral olarak da kullanılabilir.

Ödev 2:

Herhangi iki matrisin çarpımını "C" hafıza modeline uygun şekilde gerçekleştirecek bir program yazınız.

arkadaşlar bu ödevleri c proglama diline yaazıp yarın teslim etmem gerekiyo bi yardım edermisiniz

Öneri 1:
Sana verilen ödevi kendin yapmalısın.
Öneri 2:
Forumlarda 4 kere aynı konuyu açmaz, önce kendini tanıtırsın yoksa yardım alacaksan da alamazsın.

burada daha yeniyi o yüzden acemiliğime verin :) derslere gidemedim bazı problemler yüzünden. ytü de okuyorum elektronik ve haberleşme mühendisliği 3. sınıf

dersi başka bir bölümden aldığım için yardım alabileceğim bi arkadaşım da yok.derslere girebilseydim bir şekilde halledebilirdim ama o da çeşili nedenlerden olmadı. şu mübarek günlerde bi yardım edene dua ederim :)

c bilmiyorum.. soruyu bile anlamadım ki cevap vereyim... programı dili uzmanı biz de çok olmaz....sayılıdırlar..cevap verirler mi bilmem...?

sorularda ne yapılmak istendiği tam anlaşıymıyor ki, biraz soruları açarsan yardımcı olabiliriz. Bi de yarın teslim edeceksin madem son akşam ne işin var :D Bir iki gün önce söylesen belki yapabilirdik

c biliyom bilmesine ama sorunu anlamadım be kardeşim. açıklayacı yazarsan belki yardımcı olabiliriz

2. soruda yapılmak istene anladığın kadarıyla 2 matrisin çarpımı. burda sormana gerek yok google'a "C'de matris çarpımı" yazınca tonlarca kod bulursun zaten.Kendinin biraz düzenlemesi gerekecek senin soruda herhangi iki matris denilmiş. Dolayısıyla çarpılamayacak(boyutları uymayan) matrisler v.s. kontrol etmen gerekecek. Farklı yöntemlerle onlarda çarpılabiliyor ama ödevde istendiğni sanmıyorum. Arkadaşlarında dediği gibi sorular çok açık değil! Özellikle 1. soruyu hiç anlamadım bende.

Öncelikle Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olacak birinin bu kodlamayı yapamaması durumunda bu dersten kesinlikle geçmemesi gerektiğini düşünüyorum.
İkincisi son gün (hatta son gece) nasıl olsa forumda bir enayi yazar, ben de kopyala-yapıştır yapıp dersi geçerim düşüncesini özellikle programcılara yapılmış hakaret saymaktayım.
Bu nedenle kesinlikle kodlarını yazmayacağım. Zaten biraz araştırma yapan aşağıdaki yönlendirmelerle bu kodları kolayca yazabilir.

Sanırım birinci soruda hocanın istediği üç adet integer girdili fonksiyon yazıp, fonksiyonlar integer'ı stringe dönüştürüp karakterlerine ayıracak.
Bu karakterlere göre veritabanında arama yaptırıp hangi veri ile eşleşirse onun karşılığını döndürecek.
Örneğin 123456789 şeklinde gelen sayıyı:
telefon fonksiyonu baştan üç, üç, iki, iki şeklinde ayırarak telefon stringi oluşturacak. Veritabanından hangi kuruma ait olduğunu döndürecek.
ogrencino fonksiyonu integer'ın tamamını öğrenci noları içinde arattırıp öğrenci adını döndürecek mesela.
Diğer bir fonksiyon da koordinat olabilir. ilk dört hane enlem, ikinci dört hane boylamı verir. koordinatların birinci hanesi 0 ile başlar gibi...

İkinci soru zaten basit bir arama ile bulunabilir.

Geri