C# ile CD/DVD Rom Açma Kapama Yöntemi

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
Bu makalemde sizlere C# ile Cd Rom Açma Kapama işlemlerini anlatacağım. Şimdi ben bu işlemi neden kullanayım diye düşünebilirsiniz. Bunu C# ile bir CD ye yazma programı yazarsanız kullanıcıya kolaylık olması açısından yapabilirsiniz. Direk butona basarak CD-Rom’u çıkarıp taktırabiliriz. Fakat şu ana kadar kimsenin bu amaçla kullandığını görmedim. Genellikle arkadaşlara şaka yapmak amacı ile kullanılıyordu eskiden. Yani bir arkadaşımıza atıyoruz o programı çalıştırtığında CD-Rom sürücüsü kendiliğinde otomatik girip çıkıyordu. Doğal olarak programı çalıştıran kişi hemen korkuyor bilgisayarım bozuldu diye ama bozulmuyor sadece şimdi yazacağımız küçük kod bloğu sayesinde bu işlemleri gerçekleştireceğiz.

Şimdi lafı fazla uzatmadan kodlarımıza yazmaya başlayalım ;
cd-rom-AcKapat.png

1) Şimdi ilk önce CD-Rom açma kodlarımızı yazmaya başlayalım , bir adet buton ekleyelim adını AÇ yapıyoruz ve çift tıklayarak kodlarımızı yazmaya başlayalım ;
Kod:
 [DllImport("winmm.dll", EntryPoint = "mciSendStringA", CharSet = CharSet.Ansi)]
     public static extern int cdKapakAc(string icerik, StringBuilder durum, int deger, IntPtr neKadar);
     private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
        {    cdKapakAc(“Set cdaudio door open wait “, null, 0, IntPtr.Zero);   }
yapıyor ve çift tıklyoruz.
Kod:
 [DllImport("winmm.dll", EntryPoint = "mciSendStringA", CharSet = CharSet.Ansi)]
     public static extern int cdKapakKapat(string icerik, StringBuilder durum, int deger, IntPtr neKadar);
     private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
        {          cdKapakKapat(“Set cdaudio door Closed wait “, null, 0, IntPtr.Zero);        }
Bu kodlar sayesinde de CD-Rom kapanacaktır. Bu kodları bir Timer içerisine koyup Timerimizi Form’un Load ‘ ında Startlayarak sürekli olarak CD-Rom ‘ un açılıp kapanmasını sağlayabiliriz . Birde bunu bilgisayarın başlangıcına atarsak karşıdaki kişiyi tam anlamı ile delirtmiş oluruz :). Eskiden çok yaptım yalan yok ama şimdi gülüp geçiyorum güzel bir anı olarak kaldı Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.
NOT : CD-Rom KAPATMA kodu Laptop’larda işlemeyecektir. Çünkü Laptopun CD-Rom ‘u kapatma yani içine çekme sürgüsü yoktur. Zaten kendi elimizle itiyoruz deneyip görünüz. O yüzden laptoplarda neden çalışmıyor demeyiniz .

her yerde bu kodlar var
anlamıyorum cd romu açmak için veya kapatmak iin neden uğraşsınlar
arkadaş açmış ama bence hiçbir anlamı yok
bazen örnek ararım cd rom açma kapama çıkar heryerde

Geri