Bu açıklamayı ben anlayamadımda...

Kodla Büyü
sayın hocam ilk atama yönetmeliğine göre biri yüksek lisansa başlamış olduğunu varsayalım idare mahkemesine giderse kazanılmış haklardan dolayı kazanır
bence bu yönetmenlik sendikaların dava konusu olur çünkü anayasada eğitim hakkı var buda aksi bir yönetmenlik olamayacağını gösterir ki kesinlikle iptal edilir

bak unuttuğun şey anayasadaki eğitim hakkı mevzusuna aksı bır kararı anayasa mahkemesı bıle vermez

easytr' Alıntı:
az çok yönetmeliklerden, dava ve iptallerden anlarım. bu madde iptal falan edilmez. mahkemeler kamu yararı gözetir, idarenin takdir hakkına atıfta bulunur. meb'in sırf tayin istemek için yüksek lisans yapıp sonrasında yarım dönem sonra üniversiteyle ilişiği kesildiği belli olan tayincilerin sayısını vermesi bile mahkemeyi ikna etmeye yeter. bakanlık öğrenim özrünü iptal etmekte haklı.. yapılan suistimallerden habersizsiniz sanırım hocam

evlilikte bir suistimal çünkü halen sahte evlilik yapan insanlar var.. sizler kurunun yanında yaşı yakmayı sevenlerdensiniz galiba... bakanlık mahkeme kararlarını uygulamayarak adaleti çiğnediğini ve bunun haklı olduğunu savunuyorsanız sizlerin yetiştirdiği öğrencilerin nasıl bir adalet duygusu var merak ediyorum. Öğrencilerinize "Hakkınızı mahkemede arayın fakat ne sonuç olursa olsun yinede uygulanmaz adalet budur işte mi ?" Yoksa "Abileriniz adaleti sizden daha iyi bilir" mi diyorsunuz merak ettim ?

Biz elbet adaleti de sizden iyi biliriz, biz adaleti sizden öğrenecek değiliz.

Suistimal sayalım istersen ne kadar çok çıkacak ve kaçında aynı karar uygulanmış ?

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 38 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Öğrenim durumu özrü

MADDE 38 – (1) Bu Yönetmelikle öngörülen zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenlerden; yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarında bilimsel hazırlık, yabancı dil hazırlık ve tez dönemi dâhil tezli/tezsiz yüksek lisans veya doktora eğitimine kayıtlı olan öğretmenler, lisansüstü öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yere görev yerlerinin değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden lisansüstü öğrenim hakkı kazananların lisansüstü öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumunun bulunduğu ildeki zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanmayı kabul etmeleri durumunda bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamış olma şartı aranmaz. Bunların yer değiştirme istekleri atanmak istedikleri yerlerdeki alanlarındaki norm kadro açığı ölçüsünde ağustos ayı içinde değerlendirilir.

(3) Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde yüksek lisans öğrenimi hakkı kazananların, özel öğrenci statüsünde lisansüstü eğitim derslerine devam etmekte olanlar ve kayıtlarını bir yıl süreyle dondurmuş olanlar ile lisans düzeyinde bir yükseköğrenim programına kayıt hakkı kazanan öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz. Yüksek lisans ya da doktora öğrenimi yaptıkları alanda ikinci kez lisansüstü öğrenim kazananlar ile bir defadan fazla yapılan yüksek lisans ya da doktora öğrenimleri yer değiştirmelerde dikkate alınmaz.

(4) Bu madde kapsamında yer değişikliği isteyenlerden aşağıdaki belgeler istenir;

a) Yer Değiştirme Formu,

b) Başvuru tarihi itibarıyla hazırlık sınıfı, lisansüstü öğrenimine kayıtlı ve halen devam etmekte olduğunu gösterir belge.

arkadaşlar konuları farklı yerlere çekmeye gerek yok haberde yönetmelikte gayet net yazılmış... Atama yer değiştirme yönetmeliliğinin 38. maddesi yani öğrenim özrü kaldırılmıştır.Artık böyle bir özür grubu yok demektir.

Re: Ynt: Bu açıklamayı ben anlayamadımda...

Ortada suistimal varsa ki bana göre var o kişileri tespit etmen çok kolay ardından da zorunlu tayin yap onlara. Gerçek hak sahiplerini mağdur etmenin kime ne faydası var

hocam ben durumu her hangi bir tarafa çekmek istemedim ama bakın bu güne kadar bakanlık eğitim özrüne sesiz kalıp mahkemelerle uğraşmayı tercih ediyordu.
eğitim özrünün olmayacağını sözlü olarak söylediler ve yayınlanan yönetmenlikte de yoktu biliyoruz.
bu son hamle ile hatalarının mahkeme yolunun önünü kapatmak istiyorlar ama bu tam davalık bakın bu durumu sendikalar dava eder demek istediğim sadece buydu.

brkhn' Alıntı:
easytr' Alıntı:
az çok yönetmeliklerden, dava ve iptallerden anlarım. bu madde iptal falan edilmez. mahkemeler kamu yararı gözetir, idarenin takdir hakkına atıfta bulunur. meb'in sırf tayin istemek için yüksek lisans yapıp sonrasında yarım dönem sonra üniversiteyle ilişiği kesildiği belli olan tayincilerin sayısını vermesi bile mahkemeyi ikna etmeye yeter. bakanlık öğrenim özrünü iptal etmekte haklı.. yapılan suistimallerden habersizsiniz sanırım hocam

evlilikte bir suistimal çünkü halen sahte evlilik yapan insanlar var.. sizler kurunun yanında yaşı yakmayı sevenlerdensiniz galiba... bakanlık mahkeme kararlarını uygulamayarak adaleti çiğnediğini ve bunun haklı olduğunu savunuyorsanız sizlerin yetiştirdiği öğrencilerin nasıl bir adalet duygusu var merak ediyorum. Öğrencilerinize "Hakkınızı mahkemede arayın fakat ne sonuç olursa olsun yinede uygulanmaz adalet budur işte mi ?" Yoksa "Abileriniz adaleti sizden daha iyi bilir" mi diyorsunuz merak ettim ?

Biz elbet adaleti de sizden iyi biliriz, biz adaleti sizden öğrenecek değiliz.

Suistimal sayalım istersen ne kadar çok çıkacak ve kaçında aynı karar uygulanmış ?

hocamın belirttiği gibi anlaşmalı evlilik yapanda var ama bundan daha çok eşine sigorta yaptıranlar var

maddeyi kaldırmak yerine denetim mekanizması getirilmeli yada gecici görevlendirme yapılmalı

Re: Ynt: Bu açıklamayı ben anlayamadımda...

OZOGUL' Alıntı:
Ortada suistimal varsa ki bana göre var o kişileri tespit etmen çok kolay ardından da zorunlu tayin yap onlara. Gerçek hak sahiplerini mağdur etmenin kime ne faydası var
..
hocam nasıl tespit etmeyi düşünüyorsunuz merak ettim doğrusu. benim arkadaşım istanbulda çalışıyordu zaten - istanbulda yüksek yapıyordu. tayin gibi bir niyeti yoktu. özürden faydalanmak için değil gerçekten istediği için yüksek lisansa başvurdu ve sonra da uğraşamam ben bunla deyip 1 dönem sonra bıraktı.

şimdi sana göre düşünürsek; bu adam diyerbakırdan istanbula gelmiş olsa ve yüksek lisansı bırakmış olsa TAYİN İÇİN ÖZÜR KULLANDI derdik. ama bırakmasının bu durumla uzaktan yakından ilgisi yok.
- maddi yetersizlikler nedeniyle bırakabilir
- çocuk doğduğu / doğurduğu için bırakabilir
- tamamen sıkıldığı için bırakabilir
- vakit ayıramadığı için bırakabilir
- aşık olduğu için bırakabilir
- hiç bir nedeni yokken SIKILDIM diyerek de bırakabilir.
o yüzden bir kişinin bunu kötü niyetle kullanıp kullanmadığını anlamak KANUNEN İMKANSIZDIR.

kaldıki bu kişiler "kötü niyetli" kullandılar diyelim. kanunda bununla ilgili bir madde varmı. yani kaldırılan kanun maddesi "GERÇEKTEN YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEYENLER" diyemi yazıyordu yoksa "YÜKSEK LİSANS YAPANLAR" diye mi. adam kanundaki bir açıktan faydalanarak bu işi yaptıysa ve tamamen YASAL bir durum için nasıl bir ceza verebilirsin ki !!!!

tek çözüm var bu iş için "GEÇİÇİ GÖREVLENDİRME"

yüksek lisans için 4 seneyi aşmamak koşulu ile (malum artık atılmak yok. süre kısıtlaması vermezseniz sürekli uzatır. o da bir çeşit suistimaldir) üniversitenin bulunduğu ile görevlendirme yapacaksın.

o zaman hem okumak isteyene engel olmazsın, hemde bunu kötü niyetli kullanacak kişilere engel olmuş olursun...

Geri