BTY dersimizdeki sınav hakkımız alınmış!!!

Kodla Büyü
wes hocam kesinlikle size katılıyorum. Teknoloji çağındayız arkadaşlar, dünya teknoloji üzerinde yarışırken biz bu durumda ne yapıyoruz önce kendimizi sorgulamaktan başlayalım işe ve gelecek hakkında olumsuz yorumlar yapmak yerine parlak fikirler üretelim ki belki birilerine ışık tutar . Daha iyiye daha ileriye dönük fikirler paylaşmak dileğiyle...

Hiçbir gelişme ya da değişme yok da haber alan ya da bu konuyla ilgili soran soruşturanların gördüğü duyduğu ya da aldığı bir cevap falan yok mu arkadaşlar :(

shz' Alıntı:
seçmelinin ayak seslerimi bunlar

Önümüzdeki senenin seçmeli dersleri seçildi zaten.. Öğrenciler dilekçelerini vererek seçtiler... Bence sınav notu giremeyeceğiz ders zorunlu olarak kalacak.. Sadece proje ve ders içi etkinlik notları vererek öğrencileri değerlendireceğiz. Seçmeli olmayacak kanaatimce. Yeterince seçmeli ders var zaten..

Biraz dert yanacağım inş. canınızı sıkmam.
2 yıldır dersimiz zorunlu oldu,gayet de güzel oldu.Lab. lı sınıflarla çok eğlenceli dersler işleniyor.Lab.sız sınıflar malesef o kadar verimli olmuyor.Yine de güzel.
Benim anlamadığım 2 yıldır neden öğretmen kılavuz kitabı,ders kitabı yayınlanmıyor ? Daha önceleri bile basamaklar vardı,yavru vatanımızın ders kitaplarını kullanıyoruz.Onlardaki bilgileri kullanıyoruz.Bizim ülkemizdeki yöneticilerimiz bu kadar düşürmeyin kendinizi.Yazıktır.7 veya 8 lerde 1 saat seçmeli ders olan Medya okur yazarlığın dahi öğretmen kılavuz kitabı var.Çocuklar bir yerden sonra haklılar.Bilgisayar dersinde Türkçe dersi kadar not alıyoruz.Tabi bu mecazi anlam da çocuklar da haklı.Fakat not aldırmama gibi bir lüksü de kimsenin yok sanırım.
Hani bir şey deneniyorsa pilot uygulama yapın bizleri de bu maceraya sürüklemeyin.Ya da oturup insanca karar verin.Seçmeli olsun diyorsunuz.6 saat seçmeli var.
Matematik,İngilizce zaten anne baba isteği.Geriye 1 ders kalıyor.Beden mi Seçmeli Din mi Seçmeli Kur-an-ı Kerim mi Seçmeli zeka oyunları mı Seçmeli Bilişim mi.
Neyse sınav kısmındaki bu sıkıntının hiç de yabana atılır bir şey olduğunu sanmıyorum.Ya bizleri deniyorlar.Acaba sınav olmasa bakalım tepki verecekler mi diye.Ya da gerçekten kendilerince bir çalışma yapıyorlar.Bu kadar tesadüf olamaz.O kadar dersin içinden bizlerin böyle bir sıkıntı yaşaması ilginç.
4 tane okul geziyorum bu dönem.2 tanesine giderken 2 otobüs değiştiriyorum.Bazen otobüsleri kaçırdığımda o kadar yol yürüyüp diğer okuldaki derse yetişiyorum.
Allah sonumu hayır etsin.İnşallah bu yıl kazasız belasız İlk. Mat.ı bitiririm ilk alan değişikliği açılır açılmaz da geçerim.
Bir soru daha sorun kendinize: Böyle bir sıkıntı Matematik,Türkçe vb gibi önemli denilen derslerde olsaydı bu kadar vurdum duymaz davranılır mıydı sizce ?

haruneser' Alıntı:
Biraz dert yanacağım inş. canınızı sıkmam.
2 yıldır dersimiz zorunlu oldu,gayet de güzel oldu.Lab. lı sınıflarla çok eğlenceli dersler işleniyor.Lab.sız sınıflar malesef o kadar verimli olmuyor.Yine de güzel.
Benim anlamadığım 2 yıldır neden öğretmen kılavuz kitabı,ders kitabı yayınlanmıyor ? Daha önceleri bile basamaklar vardı,yavru vatanımızın ders kitaplarını kullanıyoruz.Onlardaki bilgileri kullanıyoruz.Bizim ülkemizdeki yöneticilerimiz bu kadar düşürmeyin kendinizi.Yazıktır.7 veya 8 lerde 1 saat seçmeli ders olan Medya okur yazarlığın dahi öğretmen kılavuz kitabı var.Çocuklar bir yerden sonra haklılar.Bilgisayar dersinde Türkçe dersi kadar not alıyoruz.Tabi bu mecazi anlam da çocuklar da haklı.Fakat not aldırmama gibi bir lüksü de kimsenin yok sanırım.
Hani bir şey deneniyorsa pilot uygulama yapın bizleri de bu maceraya sürüklemeyin.Ya da oturup insanca karar verin.Seçmeli olsun diyorsunuz.6 saat seçmeli var.
Matematik,İngilizce zaten anne baba isteği.Geriye 1 ders kalıyor.Beden mi Seçmeli Din mi Seçmeli Kur-an-ı Kerim mi Seçmeli zeka oyunları mı Seçmeli Bilişim mi.
Neyse sınav kısmındaki bu sıkıntının hiç de yabana atılır bir şey olduğunu sanmıyorum.Ya bizleri deniyorlar.Acaba sınav olmasa bakalım tepki verecekler mi diye.Ya da gerçekten kendilerince bir çalışma yapıyorlar.Bu kadar tesadüf olamaz.O kadar dersin içinden bizlerin böyle bir sıkıntı yaşaması ilginç.
4 tane okul geziyorum bu dönem.2 tanesine giderken 2 otobüs değiştiriyorum.Bazen otobüsleri kaçırdığımda o kadar yol yürüyüp diğer okuldaki derse yetişiyorum.
Allah sonumu hayır etsin.İnşallah bu yıl kazasız belasız İlk. Mat.ı bitiririm ilk alan değişikliği açılır açılmaz da geçerim.
Bir soru daha sorun kendinize: Böyle bir sıkıntı Matematik,Türkçe vb gibi önemli denilen derslerde olsaydı bu kadar vurdum duymaz davranılır mıydı sizce ?
hocam çok güzel anlatmışsınız durumumuzu acizliğimizi siz şanslısınız azmedip yeni bir üniversite okuyup bitirmek üzeresiniz kendime güvensem ben de yeniden hazırlanıp bir daha üniversite sınavına girip bu branştan kurtulmak isterim ama bu iş o kadar da kolay değil malesef :( belli bir düzenimiz eşimiz çocuğumuz var bu şartlarda kazanmak bir dert okumak ayrı bir dert tekrardan atanmak bir dert...
sizce ne yapmamız gerekir adamlar artık söylemeden haber vermeden harekete geçiyor malesef sınav notunu kaldırmışlar yarın dersi kaldırırlar bizi süründürmeye devam ederler diyeceğim o ki bizim branştan bi şey olmaz keşke başka bir branşa geçirseler de bu sıkıntılar da bitse...

M@honi
Sınavlar Kalktı, Yanlışlık Yok Malesef!!!
Yeni mesaj 23 Mar 2015, 16:19
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Bir kaç haftadır takip ediyorum, malum sınavlar kalkmış;belki biri bakanlık ile iletişime geçer ve net bir bilgi paylaşır diye. Ama gördüm ki, boş tartışmalar yakınmalar gelecek kaygısı vs.. Artık dayanamadım bugün 30 dk lık bir telefon trafiği neticesinde temel eğitim genel müdürlüğünde bir yetkili ile görüştüm. Bana dersin uygulamaya yönelik olduğunu ve alınan karar gereği artık proje ve ders içi etkinliklerle değerlendirileceğini söyledi. Bende böyle bir değişikliğin neden resmi yazıyla bildirilmediğini veya bir açıklama yapılmadığını sordum. Bana haklı olduğumu illere yazı göndereceklerini söyledi. Proje'nin istenen öğrenciye verileceğini sadece ders içi etkinlik mi vereceğiz diye sordum. Bana yok eskiden kaç not veriyorsanız onları dağıtacaksınız dedi :) pek anlamadığı mı söyleyip teşekkür ederek kapattım telefonu.

Velhasıl, bu kadar bir açıklamayı dahi öğrenemeyen, öğrenmek için çaba sarf etmeyen meslektaşlarımı görünce, bu yapılanlar az bile diyorum. Söz de BTE derneğine de üye olmadığım için de hiç üzülmüyorum!!!

Atilla Şimşek

3 saat · Sanlıurfa
.

Yapmış olduğumuz kontrollerde e-okulda 5. ve 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sınavları “Not Girişleri” bölümünde görülmemektedir. Bakanlık Bilgi İşlem ve Teknolojileri Bölümü ile yapmış olduğumuz görüşmede sistemsel bir hata olduğunun ve yakın zamanda düzeleceği bilgisini aldık. Okullarımızda görevli Bilgisayar Öğretmenlerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sınavlarını yapmaları gerekmektedir. Bilgilerinize...
Cüneyt İZBULAN
Zİya ŞİMŞEK
Bilgi İşlem ve Teknolojileri
414-312 89 08 - 204

Bu iki görüş demektedir ki Bilişim alanıyla ilgili yine birinin uğraşası gelmiş.

Beden Eğitim dersinde bile sınav girişi var neyin uygulamasından bahsediyorsunuz siz?
Hayatınızda kaç kere Beden Eğitimi dersinden yazılı sınav oldunuz?

ya arkadaşlar şaka mı bu. dönem ortasında böyle iş mi yapılır yaa. bu hafta sınav uyguluyorum çocuklara. dün sınav tarihlerini girmiştim bugün not girme ekranı gözükmüyor

selamic12' Alıntı:
Atilla Şimşek

3 saat · Sanlıurfa
.

Yapmış olduğumuz kontrollerde e-okulda 5. ve 6. sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sınavları “Not Girişleri” bölümünde görülmemektedir. Bakanlık Bilgi İşlem ve Teknolojileri Bölümü ile yapmış olduğumuz görüşmede sistemsel bir hata olduğunun ve yakın zamanda düzeleceği bilgisini aldık. Okullarımızda görevli Bilgisayar Öğretmenlerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi sınavlarını yapmaları gerekmektedir. Bilgilerinize...
Cüneyt İZBULAN
Zİya ŞİMŞEK
Bilgi İşlem ve Teknolojileri
414-312 89 08 - 204
Sayın Hocam,

Telefon numarasına bakarsanız iyi olur. Söylediğiniz kişiler Bakanlık değil Şanlıurfa'nın Eyyubiye ilçesinde Bilgi İşlem de çalışan 2 tane memur arkadaş.

http://eyyubiye.meb.gov.tr/www/bilgi-is ... i/icerik/8

Lütfen arkadaşlara doğru bilgi verelim.

İyi çalışmalar.

Sınav yapmayan arkadaşlar kafasına göre mi not verecek? Şahsen ben sınav yapıp ders içi kısmına vermeyi düşünüyorum. Ne yapacaksınız ?

Bi arkadaşa gelen yazı

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    130.4 KB · Görüntüleme: 1,036
Ben şunu anlayamıyorum bir türlü. E-okul'da yaşanan sorun bariz olarak sistemsel... Çünkü sınav tarihi girebiliyorsak, notuda girebiliriz... O nedenle bir tür yazılım hatası var... Ya da sizin dediğiniz gibi sınavı kaldırıyorlar... Ya da arkadaşların diğer görüşleri vs. vs.

Fakat benim anlamadığım şey şu... Bazı arkadaşlar ben şöyle çalışıyorum, şöyle yapıyorum... Ama benim zümremde bulunan arkadaşların büyük bir bölümü çalışmıyorlar demiş... O ben çalışıyorum, diğer arkadaşlarım çalışmıyor diyen arkadaşlara sesleniyorum... O çalışmadığına inandığınız kaç arkadaşımızı gördünüz... sayısını söyleyin bana... Ayrıca Türkiye genelinde hangi BT öğretmeninin hangi şartlarda çalıştığından haberdar mısınız?

Bizler yanlış gördüklerimizi düzeltmek yerine; ben iyi yapıyorum diğerleri yapmıyor diyoruz... Yok böyle bir anlayış... Bu tür söylemleri ile BT öğretmenlerinin büyük bölümü hakkında bilip bilmeden konuşan arkadaşları kınıyorum... Ve eminimki yaklaşık 15 yıllık BT dersi geçmişinin biçok aşamasında kendileri bulunmadılar...

Arkadaşlar konuyu MEB Bilgi Edinmeye Sordum, gelen Ceavp;
Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No :

Cevap Metni : Sayın Hocam..

Başvurunuzdaki konu, Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca en kısa sürede çözümlenecektir.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

Bu konu daha önce tartışıldı kaldı ki programlama bilmesek sistemsel hata söylemini yeriz belki ama habib hocam sağolsun pek çok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Görünen dersimizde sınav notunun olmayacağı. dersiçi etkinlik adı altında (Ders İçi Performans Değerlendirme Ölçeği)'ne göre notların verileceği yönünde. ilk mezunlarını 12 sene önce veren BÖTE Mezunlarının çilesi bitmiyor. Bundan sonra yapılacak tek şey var. Her daim birbirimizi savunucaz, her ortamda kendi braştaşımızın hakkını korucaz. Başkalarına karşı hele hele sosyal platformlarda branşımızı küçük düşürmeyeceğiz. Bakınız diğer branş mezunlarına atıyorum meslekçilere bakın ister meslek lisesi olsun ister imam hatip arapça öğretmenleri veya din kültürü öğretmenleri olsun her daim birbirlerini koruyorlar. Branştaşlarına ayrıcalık gösteriyorlar. Evvela ben 2002 de mezun olduğumdan beri kendi bölümümü beğeniyorum hiç bir vakit diğer branşlara özentim olmadı. Kendimi, bilgi birikimimi, çalıştığım işyerindeki performansımı biliyorum. Branşım hele hele aile içi dediğimiz bu ortamda yerilmesine tahammül edemem. Çuvaldızı kendimize batırmalıyız olayını ne yazık ki bazılarımız hançeri kendimize batırmalıyız diye anlıyor sanırım. Gelen bötecilere giydiriyor giden bötecilere giydiriyor. Hadi forumu geçtim outlookta geçen gün bir mail karmaşası vardı. yetkililerden bile gelen açıklamada çoğunlu
bt öğretmenlerimizden oluşan bu grupta
diye bir ifade geçiyor ki zaten branş dışı formatör, koordinatör vb. o mail grubuna üye kişilerden mail trafiğine sebep olacak hatalı bir mail bile gelse zaten çoğunuz btcisiniz nasıl böyle birşey yaparsın sözünü işitiyoruz.

Kaldı ki buraya yazılan yorumları eleştiren buraya yorum yazmak yerine girişimde bulunmamızı söyleyen arkadaşlarımız mevcut. Çok haksız olmasalar bile bizim ilk olarak organize olmaya ihtiyacımız var. tamam bir derneğimiz var ancak üye sayısı az. Aslına bakarsanız mevcut durumdan derneğinde katkısının olduğuna yönelik dernek üyesi bir arkadaşın yorumu vardı. Şahsen derneğin çizgisinin benim görüşlerimle pek benzer olmadığı kanaatine vardım. BTY dersinin yazılı sınavının olmamasını etkilerini biliyoruz. Bunları tekrar tekrar yaşadık. delilik aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek değil midir? Bu işin sonu tekrar derslerin seçmeliye dönmesidir. Ondan iki sene sonra tekrar dersler geri gelir.
Bu kafayla
Kod:
OlduğuSürece(doğru==yanlış) { İşimiz Yolunda Gidecek. }

Bu konu ile ilgili resmi yazı ne zaman gelecek? önemli olan resmi yazı diye düşünüyorum. Bunu neden ve ne amaçla yaptıklarına dair bir yazı yok halen. Üstelik dönem ortasında olması da çok saçma. Resmi yazıdaki açıklamaya göre yön vermeliyiz ne yapmamız gerektiğine bence. Bu durumu tamamen iyi niyetle düşünecek olursak uygulamalı bir derste yazılı bir değerlendirme yapılması yerine proje üzerinden değerlendirme yapılması mantığı çıkıyor ortaya. O halde yukarıda yorum yapan arkadaşların da dediği gibi Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar gibi performans ağırlıklı derslerden de sistemden yazılı sınavın kaldırılması gerekiyor. Ayrıca meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri bölümünde çoğu dersin de uygulama ağırlıklı olduğunu düşünürsek onlardan da kaldırılması gerekiyor yazılı notu. Sırf bu mantıka bakıldığında bile yapılan bu değişikliğin ne kadar anlamsız olduğu ortada.

Ayrıca şuna değinmeden edemeyeceğim, Fatih Projesi diye önemli bir yatırım var son bir kaç yıldır bu ülkede, üstelik gittikçe de büyüyor ve çoğu okullarda aktif durumda. Bakanlığın böylesine önem verdiği bir projede neden Bilişim Teknolojileri Dersi'ne ve Öğretmenlerine tuhaf sürprizler yaşatırlar enteresan.. Yine yorumlarda okudum, iki yıldır ders kitabı ve kılavuz kitabı yok denilmiş. çok doğru. Bunlara ek olarak genel liselerde ders seçmeli, seçmeli olmasından dolayı norm sıkıntısı var. Halen geçici görevlendirmelerle eski adı formatör, yeni adı BTR olan, haftada iki gün bir yerde üç gün başka bir yerde görev yapma zorluğu var.. Sorulması ve sorgulanması gereken bir çok konu var aslında.. Netice olarak bizim branşımız üniversitelerin en iyi puanla girilen bölümüyken, bakalığın en fazla yıpratılan ve hor kullanılan branşı olmuş durumda. Bazı arkadaşlar birlik olmamız gerektiğini söylüyor çok doğru.. Ancak birlik olmayı gerektirecek BT öğretmeni kalmadı gibi sanki piyasada.. kimi müdür yardımcısı olmuş, kimi branş değiştirmiş, kimi başka işler yapmaya başlamış.. kim bilir daha bilmediğimiz ne durumlar var BT öğretmenleri ile ilgili.

Sözü fazla uzatmadan iğne ve çuvaldız meselesini unutmamamız gerektiğini hatırlatır. Hakkımızda herşeyin hayırlısını dilerim. Saygılarımla.

E OKULDA sınav notları girememe problemi çözülmüş. artık not kısmı çalışıyor.

Sınav yapma kesinleştiğine göre şu soruyu sormak istiyorum. BTY 5 ve 6. sınıflarda iki sınavı da uygulama sınavı yapmak yasal mdır?

Meslekten orta okula resen atandım sınavları yapılmamıs ne ıslemektesınız sınavı test ve uygulama yapmak ıstıyorum (1. test 2. sınavıda uygulama ) 17 sınıf var mış

Geri