bts ağ sistemi hakkında

Kodla Büyü

umutozturk51

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar bi konu hakkında yardım rica edecektim. bende 25+1 bt sınıfı var ve bütün bilgisayarlarda win7 pro 32 bit kurulu. yardım istediğim konu şu:

öğrenciler yaptığı çalışmaları masaüstünde paylaşıma açık bir klasöre atacak (örneğin 1.pc için pc1 klasörü) ama bu klasörü diğer öğrenciler görmeyecek veya erişemeyecek. sadece öğretmen erişebilecek. bunu nasıl yaparım.

yada

öğretmen bilgisayarında her öğrenci bilgisayarına ait bir klasörü paylaşıma açsam olur mu.( öğretmen bilgisayarında 25 tane klasör olacak pc1,pc2 gibi. pc1 klasörüne sadece pc1 öğrenci bilgisayarı dosya atabilecek.) bunu nasıl yapabilirim.

yada daha farklı bir fikir verebilir misiniz.

yardım ve fikirlerinin için teşekkürler.

Hocam tam emin olmamakla birlikte şu şekilde olabilir sanırım:
- öğretmen bilgisayarında her pc için ayrı klasör açarsınız.
- açmış olduğunuz bu klasörlerin her birine sağ tıklayıp paylaşım bölümünden gelişmiş paylaşım a girip "Bu klasörü paylaş" dediğinizde aşağıda "izinler" diye bir bölüm çıkacak
orada "Ekle" butonuna basıp öğrenci bilgisayarının ismini yazın. (Örnek: OgrPC02)
- okuma yazma izinlerini tam denetim olarak ayarlayıp kaydedin.
- öğrenci bilgisayarında da masaüstüne ağdaki bu klasörün kısayolunu atın.
- bu şekilde her öğrenci ancak izin verilen kendi klasörüne giriş yapabilir.
evde tek pc oldundan deneme fırsatım olmadı ama mantıken bu şekilde olması gerekiyor.
deneyip sonucu paylaşırsanız sevinirim. kolay gelsin.

deneyip durumu paylaşırım hocam teşekkürler. yalnız şimdi deneme imkanım olmayacak deneme yapmak için kurduğum pc çöktü. kısa zamanda paylaşacağım

Ana bilgisayara Filezilla Server kurarsın. Kullanıcı(resimde gina yazıyor sen anonymous yazarsın) ve paylaşılan klasör ayarlarını yaparsın. Aşağıdaki resimde görünen paylaşılan klasör ayarlarında "Read" ve "Delete" izninlerini kaldırır, "Write" iznine tik koyarsan öğrenciler çalışmalarını senin bilgisayarına kaydeder. Diğer öğrenciler başkasının çalışmasını açamaz ve silemez.
003_filezilla-userdirs.png

Geri