BTR öğretmenlerine bir kaç sorum var

Kodla Büyü

nemesis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aşağıdakilerden hangilerinin ders ücretini 18 saatlik formatör ders ücreti haricinde alabiliyorsunuz
1-Kulüp (2 Saat)
2-Sınıf Rehber Öğretmenliği (2 Saat)
3-Nöbet (3 Saat)
4-Destekleme ve Yetiştirme Kursları
5-Destek Eğitimi (Kaynaştırma)
6-Egzersiz (Satranç, Model Uçak vs...)

Elinizde bunları almanızda herhangi bir sakınca bulunmadığına dair resmi görüş yazılarını da paylaşır mısınız
Teşekkürler

Bunların cevapları için BTR görevlendirmenizin kendi okulunuzda mı yoksa farklı bir okulda mı olduğu önemli.

Eğer Görevlendirmeniz kendi okulunuzda ise;
1) ve 2) Kulüp, sınıf rehber öğretmenliği görevlerini alamayacağınız için ücretini zaten alamazsınız.
3) Nöbet için eğer bir günde tüm dersleriniz dolu ise o gün nöbet tutabilirsiniz sadece boş dersiniz olduğu zamanlarda ders programınızda BTR göreviniz yazar çünkü, boş dersinizin hiç olmayacağı şekilde ders programınız yapılır ise nöbeti tutar ve ücretini alabilirsiniz.
4) DYK için okul ders saatleri sonrası veya hafta sonu açarsanız ücretini alabilirsiniz bir sakıncası yok.
5) ve 6) bu konularda bir bilgim yok.

Eğer BTR görevlendirmeniz farklı bir okula yapıldı ise;
1) ve 2) kendi okulunuzda bu görevler size verilirse ücretini alabilirsiniz. Görevlendirildiğiniz okulda bu görevleri zaten size veremezler.
3) Nöbeti kendi okulunuzda olduğunuz günde kendi okulunuzda tutabilirsiniz sadece ve ücretini alırsınız.
4) DYK da ders saatleri dışında ve haftasonu olduğunda ücretiniz alabilirsiniz.

s.a. herkese. Sosyal etkinlikler yönetmeliğinin 8 Haziran 2017 tarihli resmi gazetedeki 2. bölüm 5. maddenin 3. fıkrasında "Sosyal etkinlik çalışmaları, öncelikle ders saatleri dışında uygulanır. Bu çalışmalar zorunlu hâllerde ders saatleri içinde de uygulanabilir." maddesi var. Dolayısıyla BTR öğretmenleri de kulüp alıp ders saatleri dışında çalışma yapıp ek ders neden alamasın ki?

Btr gorevlendirmesi egitim-ogretim saatleri icinde son ders zili ile biter.
Btr öğretmeni Fatih projesi gorevlendirmesindeki gorevler haricinde nobet dahil baska gorev verilemez. Nobette sadece ders yuku oldugu gun verilebilir.
1) Kulup calismasi ders saatleri disinda yapilan bir faaliyet oldugu icin eger btr ogretmene kulup verilirse 2 saat alir.
2) Sinif rehberlik eğitim-öğretim saatlerinde yapıldıgı icin verilemez ve dogal olarak da 2 saat ekders yazilamaz. Zaten kulup ya da sinif rehberliginden biri olacağı icin gerek de yoktur.
3)Nobet ders yuku oldugu gun tutabilir. Ortaokul 7 saat gunde ders oldugu icin illaki 2+2+2 Seklinde 1 saat gunde bos kalabilir o da sıkıntı olmaz nobet tutabilir.
4)Dyk zaten egitim ogretim saatleri disinda yapidigi icin hafta sonu hic sıkıntı yok Kac saat ders alırsa onun ekdersini alir. Yalnız haftaici acilan dyk icin durum baska onda maas karsiligi 15 saati doldurduktan sonrakiler yaziliyor o yuzden hafta sonu acmak her zaman iyidir.
5)Destek egitimi ekdersini de alir.Problem yok.
6) Egzersiz de acar. Ekdersini alir.6 saate kadar tubitak satranc alabilir.
7) Belletmenlik yaparsa onunda ekdersini alir.
Kuluple birlikte 20 saat ekders alabilir.
3 saat nobetten alir.
10 saate kadar dyk halk egitim vb alabilir.
6 saat egzersiz alabilir.

Toplamda haftalik 39 saate kadar alabilir. Umarim faydalı olmustur. Hepsinin dayanagi da Fatih projesi rehber ogretmenligi gorevlendirme yazisinda vardir.

sınıf rehberliğini hangi öğretmen eğitim öğretim saatleri dışında yapıyormuş.

ortaokulda öğretmenim Kulüp olayı yok.
--1 olmaz
--2 olmaz (öğretmen eksikti sınıf rehber öğretmeni olmuştum hala sınıf rehber öğretmenim)
3 olur (alıyorum da)
4 olur
--5 olmaz (30 saate tamamlayana kadar alır btr zaten 30u alıyor olmaz.)Rehber öğretmene sordum du
6 olur (satranç egzersizi açtımdı kupalarımız bile var)

Bence olmazı değil nasıl oluru incelememiz lazım. Geçen sene Anadolu Lisesindeydim, bu sene Ortaokulda. Dediğiniz sorulara gelince birçok öğretmen arkadaşım ve idareci olmayacağını söyleyebilir fakat mevzuata bakmak lazım. Bize öyle demiyorlar mı hep!
Öncelikle BTR görevinin "ders saatleri içinde" olduğu konusunda anlaşalım yani son saat çıkış zili örneğin 15.30'da bitiyorsa BTR'de 15.30'da bitiyor.
Gelelim sorularınıza...
Kulüp zaten ders dışı faaliyet aynı egzersiz gibi dolayısıyla bunlar açılabilir, ücreti de alınabilir. Sınıf rehberliği 5-6-7. sınıflarda bir ders olarak bulunmadığı için yani ders içerisinde yapılmadığı için alınabilir ve ücretide alınabilir.
Nöbet görevi malum, açıkça belirtmişler; o gün bütün gün boyunca derse giriyor olmak gerek. Öyle olursa ücreti alınabilir. Destekleme Yetiştirme Kurslarıda normal olarak açılabiliyor, bunda da bir sorun yok. Sadece Destek eğitimi konusunda açılabilir ama ücreti alınabilir mi bilmiyorum, o konuda yanlış birşey söylemek istemiyorum.
Burada püf nokta BTR'nin okul ders saatleri içinde olması, bunu unutmayalım!

Merhaba arkadaşlar btr görevlendirmem baska bir okulda kendi okulumda 8 saat dersim bulunmaktadır.Kendi okulumdaki aralardaki boşluklarda destek eğitim alabilir miyim?

Aşağıdakilerden hangilerinin ders ücretini 18 saatlik formatör ders ücreti haricinde alabiliyorsunuz
1-Kulüp (2 Saat)
2-Sınıf Rehber Öğretmenliği (2 Saat)
3-Nöbet (3 Saat)
4-Destekleme ve Yetiştirme Kursları
5-Destek Eğitimi (Kaynaştırma)
6-Egzersiz (Satranç, Model Uçak vs...)

Elinizde bunları almanızda herhangi bir sakınca bulunmadığına dair resmi görüş yazılarını da paylaşır mısınız
Teşekkürler

hocam;

1-Kulüp (2 Saat) ALINAMIYOR
2-Sınıf Rehber Öğretmenliği (2 Saat) ALINAMIYOR
3-Nöbet (3 Saat) ALINIR
4-Destekleme ve Yetiştirme Kursları ALINIR
5-Destek Eğitimi (Kaynaştırma) ALINAMAZ (DERS SAATLERİ İÇİNDE OLDUĞUNDAN)
6-Egzersiz (Satranç, Model Uçak vs...) ALINIR (DERS SAATLERİ DIŞINDA OLDUĞUNDAN)

Geri