Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Btr Maaş Karşılığını Doldurmak Zorunadı mı?

Konu, 'Öğretmen | Teknik Konular, Sorunlar ve Çözümler' kısmında bilgisayar51 tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. bilgisayar51

  bilgisayar51 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  40
  Btr Maaş Karşılığını Doldurmak Zorunadı mı? Mevzuatı ile birlikte açıklayabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum.
   
 2. yetikali

  yetikali Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  184
  Beğeni:
  47
  Hayır hocam öyle bir zorunluluk yok. Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar 16. maddesi 2. fıkrasındaki hükümlerine göre;
  "(2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez."
   
  uysal_rockci bunu beğendi.
 3. storm

  storm Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  0
  BTR kendi dersine girdikten sonra kalan zamanda BTR görevini yapar. Kendi dersi isterse 2 saat yada 20 saat olması farketmez. maaş karşılığı zorunlu 15 saat derse girmelidir ibaresi yoktur.
  Haftada 5 gün ders saatleri boyunca okulda kalmalıdır. Sadece eğer hafta içi kurs verecekse 15 saat derse girmiyorsa önce bu süre tamamlanır. kalan saatlerin ekdersini alır. Örneğin 12 saat derse giriyorsun 6 saat dyk kursun var, 3 saati 15 saate tamamlarsın, kalan 3 saatin ücretini alırsın.
  Mevzuat istersen ekte var. madde 3 işine yarar.
   

  Ekli Dosyalar:

 4. uysal_rockci

  uysal_rockci Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.250
  Beğeni:
  86
  Sadece DYK için maaş karşılığı aranıyor. BTR için aranmaz.
   
 5. yetikali

  yetikali Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  184
  Beğeni:
  47
  DYK için de aranmaması gerek arkadaşlar. Ek ders yönetmeliği açık ve net: aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar. Bu açıklamayı anlayamayan idareci olmasın bence.
   
 6. bilgisayar51

  bilgisayar51 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  40
  Hocam,

  Gönderdiğiniz yazıda böyle bir ifade yok. Bana kanun ve yönetmeliklerle dayanak lazım.
   
 7. bilgisayar51

  bilgisayar51 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  40
  Kanuni dayanağı var mı Hocam?
   
 8. uysal_rockci

  uysal_rockci Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.250
  Beğeni:
  86
  Ek ders yönetmeliği 16. Madde esas alınıyor. Ders görevi yapılmış sayılır diyor. Yanı maaş karşılığı aranmaz.

  Dyk ise kendi klavuzunda yazıyor.
   
 9. tarumoloji

  tarumoloji Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  335
  Beğeni:
  121
  Zorunluğunuz yok hatta norm fazlası olmanız btr olmanızı kolaylaştırıyor... Ama dyk, halk eğitimden ek ders alabilmeniz için ders saatini doldurmanız gerekiyor bunun da çözümü basit hafta içi 6 dan sonra ve hafta sonu kurs açarsanız ek ders alabilirsiniz.
   
  yenersonmez bunu beğendi.
 10. Süvarim

  Süvarim Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2017
  Mesajlar:
  279
  Beğeni:
  48
  İl ve ilçeler kendi keyfiyetine göre işlem yapıyor. Bizim şehirde bazı ilçeler önce maaş karşılığı derken benim bulunduğum ilçede ne DYK ne de maaş karşılığı diye bir şey yok. Haftasonu kursunun ek dersini ayrıyeten alıyorum. Bazı il ve ilçelerde ise maaş karşılığından sayılıyormuş.
   
 11. uysal_rockci

  uysal_rockci Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.250
  Beğeni:
  86
  BTR için maaş karşılığı aranmaz diğer tüm kurs egzersiz vb kendi içerisinde değerlendirilmeli
   
 12. her_dem

  her_dem Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.509
  Beğeni:
  134
  Soru net değil hocam. Sizin durumunuzu daha net söylerseniz daha kolay yardımcı oluruz.

  BTR kendi okulundaki ders yükünü tamamladıktan sonra btr görevini yürütür.

  Birkaç örnekle anlatayım.

  1. Okulunuzda 20 saat ders ve tek bt öğretmenisiniz: 20 saat derse girer sonra btr görevi yaparsınız. Burada maaş karşılığı dolmuş olduğu için sıkıntı yok zaten.
  2. Okulunuzda 10 saat ders vardır ve tek bt öğretmenisiniz: 10 saat derse girer sonra btr görevini yaparsınız. Maaş karşılığınız dolmamıştır ama maaş karşılığı derse girmeniz gerekmez. Yukarıda yazdığım gibi kendi okulundaki BT dersini girip btr görevini yürütürsünüz. Bu durumda 15 saate değil okulunuzda olan bty girmeniz yeterli.
  3. Okulunuzda 32 saat ders ve 2 bt öğretmenisiniz. Maaş karşılığı olan 15 saat derse girip sonra btr olursunuz. Burada maaş karşılığını doldurmanız gerekir. Diğer öğretmen 30 saat alsın ben 2 saat alayım diyemezsiniz. Burada maaş karşılığına girmeniz gerekir.
   
  horozerk bunu beğendi.
 13. selen-tec

  selen-tec Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  183
  Beğeni:
  1
  ahh hocam çok konuşuldu bu konu,ama adana gibi bazı iller anlamıyr da anlamıyor, maaş karşılığı dolmuyor diye her dönem ikinci okul hatta üçüncü okul bile çıkıyor 22 saate kadar deyip veriyorlar, her kademesinde itiraz ettik bu görevlendirmelere, ama sonuç sıfır ,devam...
   
 14. horozerk

  horozerk Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2010
  Mesajlar:
  241
  Beğeni:
  16
  Hocam çok güzel açıklamış, son durumun resmi dayanağı da vardı, zamanında araştırdım, BTR nin maaş karşılığı girebileceği dersler ücret karşılığı bir başkası tarafından girilemez diye. Buradaki ücret ücretli öğretmeni de, kadrolu öğretmenin ek ders ücretini de kapsar.
   
 15. mustikakyuz

  mustikakyuz Üye

  Kayıt:
  18 Eylül 2007
  Mesajlar:
  18
  Beğeni:
  1
  DYK için ders saatleri dışında olduğu için aranmıyor. Görüşe göre BTR ders saatleri içerisinde maaş karşılığını da doldurmuş oluyor.
   
 16. bilgisayar51

  bilgisayar51 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  40
  Aşağıda şu şekilde bir açıklama var. Önce Maaş karşılığını dolduracak diyor.


  Soru 20: FP-Btr öğretmenleri kaç saat derse girmek zorundadır ve Aylık ve ek ders karşığı görevi ders saatlerini kendi okulunda dolduramayan FP-Btr Öğretmenleri başka kurumlara görevlendirilebilir mi?

  Cevap : Fp-Btr görevi geçici olarak yürütülen bir görev olduğu için Fp-Btr öğretmenleri "Yeğitek 19.04.2016 tarih ve 4414254 sayılı yazının ilgili ifadesi gereği görevlendirilen öğretmenler, ders açığı oluşturmayacak şekilde mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir" Burada ifade edilen mevzuatı gereği ifadesinden kasıt;

  Aylık karşılığı ders görevi

  MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

  a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

  b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

  c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

  ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

  Ek ders görevi

  MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

  a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

  b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

  c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

  (2) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile okuma-yazma kurs öğretmenlerinin aylık karşılığı okutmak zorunda oldukları ders saati dışında ilgili mevzuatına göre fiilen okuttukları her ders saati zorunlu ek ders görevi sayılır. Ancak, bu şekilde verilecek ek ders görevi haftada, okul öncesi öğretmenlerinden anaokulları ile kız teknik öğretim okul ve kurumları bünyesindeki uygulama sınıflarında görevli olanlar için bir sınıfta bir öğretmenle tam gün eğitim yapılması şartına bağlı olarak 24 saati, diğer ana sınıflarında görevli öğretmenler ile sınıf ve okuma yazma kurs öğretmenleri için 12 saati geçemez.

  Kadrosunun bulunduğu okul ve kurum dışında görevlendirilme

  MADDE 20 - (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları müdürleri; kendi okul ve kurumlarında görevli öğretmenlere alanlarındaki dersler ile ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlardaki dersleri dengeli olarak dağıttıktan sonra, aylık karşılığı ders saatini dolduramayanlar ile dağıtılamayan alan derslerini en geç 15 gün içinde millî eğitim müdürlüğüne, (büyükşehir belediyesi bulunan merkezlerde il millî eğitim müdürlüğüne) yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

  (2) Millî eğitim müdürleri; aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenleri, öncelikle isteklilerden, istekli bulunmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak suretiyle görev yerlerinin bulunduğu veya ikamet ettikleri belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla öncelikle alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda öğretmen ihtiyacı bulunan diğer okul ve kurumlarda görevlendirmek ve bu görevlendirmenin yerine getirilip getirilmediğini izlemek zorundadır.

  (3) Aynı belediye sınırları içinde alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda aylık karşılığı ders ve ek ders görevi saatlerini dolduramayan öğretmen varken bu dersler 9 uncu maddede sayılanlara verilemez.

  Yukarıda belirtilen 20.maddenin 2. Bent gereği Fp-Btr öğretmenleri aylık ve zorunlu ek ders görevini kendi kurumlarında yerine getiremedikleri takdirde 19.04.2016 tarih ve 4414254 sayılı yazıda geçen ifade gereği diğer kurumlara görevlendirilecektir.

  Örnek 1: A ilçesinde kendi okulunda 12 saat dersi olan bir öğretmen başka bir okulda alanında ihtiyaç olması durumunda kararın 20. Madde 2. Bendi gereği görevlendirilebilecektir.

  Örnek 2: Kendi okulunda 21 saatten fazla dersi olan ve bu derslere girmek istemeyen BTR öğretmenin görevlendirmesi ilgili makamca iptal edilebilir.

  Örnek 3: Kendi okulunda 22 saat ders görevi olan öğretmen diğer kurumda 6 saat ihtiyaç olması halinde bu derslere girmek istememesi durumunda görevlendirmesi ilgili makamca iptal edilebilecektir.

  Ek ders kararı ve ilgili yazılarda ifade edilen önemli nokta: Öğretmenlerin asli görevi BTR görevini yürütmek değil derse girmektir. Kalan zamanlarda bu görevi yürütmektir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Nisan 2020
  Must@f bunu beğendi.
 17. her_dem

  her_dem Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.509
  Beğeni:
  134
  Hocam yukarıda açıklamayı yaptım. Farklı durumlarda farklı şekilde olabiliyor. Sizin durumunuz nedir tam olarak. Ona göre söyleyelim. Siz sadece sürekli olarak maaş karşılığını soruyorsunuz. Btr görevinde maaş karşılığı değil okumakla yükümlü olduğunuz derslere girersiniz. Bunda maaş karşılığı olan 15 saatin arandığı durumlarda olabiliyor ya da sadece ders saati kadar da olabiliyor. Okulda ki ders saatini ve kadrolu öğretmen sayınızı söyleseniz kaç saate girmeniz gerektiğini söyleyebiliriz
   
 18. bilgisayar51

  bilgisayar51 Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  40
  8 saat bilişim dersi var Hocam. Tek öğretmen.
   
 19. her_dem

  her_dem Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.509
  Beğeni:
  134
  Hocam 8 saate girmeniz yeterli. 8 saatten sonra btr görevini yürütürsünüz. Maaş karşılığı 15 saat diye onu tamamlamamız gerekmiyor zaten geri kalan vakitte btr görevini yürütüyorsunuz
   
  tarumoloji bunu beğendi.
 20. eemree

  eemree Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.248
  Beğeni:
  143
  bıktık valla bu sorudan
  cevaplarda hep aynı, bir kısmımız evet, diğer kısım hayır
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal