BTR Hazırlık ve Planlama Ek Dersi

Kodla Büyü

muhalif33

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Mrb Arkadaşlar,

Daha önceleri derse giren BTR'nin Hazırlık ve Planlama Ek dersi alıp-alamayacağı ile ilgili konular açılmıştı. BTR yazıları ve ek ders yönetmeliğine göre kendi düşüncem;

Ek Ders Yönetmeliğinin Son Hali ve BTR Görevlendirme Son Yazıları Ektedir.

Ekteki yazılardan;

Yeğitek BTR Onay yazısında,

Madde 3: Görevlendirilen öğretmenler, mevzuatı gereği yürütmek zorunda oldukları ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanında bu görevi yürütecektir.

Madde 10: Görevlendirilen öğretmenlere Fatih Projesi BT rehberliği görevi olduğu günler eğitim öğretim saatleri içinde BT Rehber Öğretmenliği görevlerinin dışında nöbet görevi dahil başka bir görev verilmeyecektir. Görevlendirilen öğretmenler eğitim öğretim saatleri dışında mevzuatı doğrultusunda belletmenlik vb. görevleri yapabileceklerdir.

Madde 13 : "Fatih Projesi BT Rehberliği" görevini yürütecek öğretmenlerin görevlendirmeleri, herhangi bir aksamaya mahal verilmeden yukarıdaki esaslar doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. Maddesi hükmü gereğince ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu okul tarafından ödenecek şekilde yapılacaktır.

Yani; 18 saat ek dersimiz Ek Ders Yönetmeliği Madde:16ya göre veriliyor.

Ek Ders Yönetmeliğinde;

Madde 4:

Tanımlar

b) Aylık karşılığı ders görevi: Aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri,

f) Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri,

ğ) Hazırlık ve planlama görevi: Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumu öğretmenlerinin ders dışı hazırlık, planlama veya sosyal hizmetler gibi ek ders görevi sayılan etkinliklerini,

Madde 16: (2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Öğretmenin Asli Görevi Maaş(15 Saat)+ Zorunlu Ek Ders(6 Saat)=21 Saat Derse girmek.

Bu durumda Derse giren BTR aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ek ders olarak 18 saat alıyor.

Ancak , Hazırlık ve planlama görevi bu kapsama girmediği için 3 saate kadar Ders Dışı Hazırlık ve Planlama ek dersi alması gerekir.

Örnek Bir madde:

Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

Madde 2- (1) Millî Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

Bu maddede de belirtildiği gibi aylık karşılığı ders, ek ders, yönetim görevi ve hazırlık –planlama ayrı hususlardır. BTR’yi ilgilendiren 16. Maddede aylık karşılığı ve ek ders görevini yapmış sayılır diyor. O nedenle hazırlık-planlama alınması gerekir.

Kısacası: Fiilen Girilen Haftaiçi Dersi+ Haftasonu Kursu Toplamı;

10 saat olan 1 saat,

20 saat olan 2 saat,

30 saat olan 3 saat,

Hazırlık ve Planlama Ek Dersi Alır. 3 saatten fazla alamaz.

Yani 18 saat BTR ek dersi+ 3 saate kadar Hazırlık Planlama alır.

Not:
Ayrıca Sosyal Kulübü olan BTR, yönetmeliğe göre ders dışı görev olduğu için, 2 saat Sosyal Kulüpten de ek ders alması gerekir.

Ayrıca Düşüncemi destekleyen Memurlar.net linki aşağıdadır.

https://www.memurlar.net/haber/5803...ici-egitim-faaliyeti-ek-dersi-alabilecek.html

Ekli dosyalar

• BTR Onay Yazısı.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 149
  • Ek Ders Çizelge.pdf
    101.2 KB · Görüntüleme: 294
  • Ek-Ders-Yonetmeligi-2018-2019.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 208
Son düzenleme:
Açıklayıcı bir yazı olmuş hocam,kendi adıma çok bilgilendim, teşekkür ederim. Bunu herhangi bir sendika ile paylaşma şansınız oldu mu acaba?

Hocam zaten BTR ek ders hesaplamasında;
*30 saat derse girmiş gibi görünüp, bu 30 saatin 15 saati maaş karşılığı, 15 saati de ek ders olarak sayılıp, 30 saat girildiği için +3 planlamadan gelip toplamda 15+3=18 saat ek ders veriliyor diye biliyorum..
** Zaten bize kulüp ve sınıf rehber öğretmenliği verilmemesi uygun görüldüğünden ve verilse bile bunu fahri olarak yaptığımızı her defasında söylendi..
*** Bu 18 saate ek olarak sadece nöbet ücreti alabiliyoruz..

Hocam zaten BTR ek ders hesaplamasında;
*30 saat derse girmiş gibi görünüp, bu 30 saatin 15 saati maaş karşılığı, 15 saati de ek ders olarak sayılıp, 30 saat girildiği için +3 planlamadan gelip toplamda 15+3=18 saat ek ders veriliyor diye biliyorum..
** Zaten bize kulüp ve sınıf rehber öğretmenliği verilmemesi uygun görüldüğünden ve verilse bile bunu fahri olarak yaptığımızı her defasında söylendi..
*** Bu 18 saate ek olarak sadece nöbet ücreti alabiliyoruz..

30 saat derse girip girilmediği, 15+3 vs ibareleri hangi yönetmelikte yazıyor. Ortaokulda 35 saat, liselerde 40 saat okulda olan bir BTR derslerden bağımsız madde 16 ya göre 18 saat alır.
Ayrıca Madde 16 tüm görevlendirmeleri kapsar. Bildiğim kadarıyla BTR dışında (Arge, Mebbis Yöneticisi vs...) derse giren hiçbir görevlendirme yok. Derse girmedikleri için hazırlık-planlama almazlar. Hazırlık planlama ek ders yönetmeliğine göre ders dışıdır. Bizi yönetmelik bağlar.

hocam bu konuyu tekrar tekrar açmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum biz ne dersek yazasesak yazalım boş 18 + nöbet şanslı olanlar dyk kursu ekdersi alıyor fazla ödeyen idareci yanlış yapar sonra kendinden ve fazla ödenen kişiden fazlasıyla tahsil edilir falan falan olur başları ağrır bende oldu ek ders değilde maaşta yanlışlıktan bana ödenen farkı geri aldılar idareciyede savunma soruşturma yapıldı bişi çıkmadı ama baş ağrıtıcı işler

@muhalif33 adamlar kafalarına göre hareket ediyor. Her ilde BTR hep farklı uygulanıyor. Bizi yönetmelik bağlar demişsin de Allahını seversen yönetmelikle yapılan doğru dürüst iş var mı?
Bizim burada yeni bir şey çıkarttılar. neymiş BTR başka okulda ders varsa gidecekmiş. Oysa "tereddüt edilen hususlar" diye bakanlıktan yazı geldi, onu bile farklı yorumluyor il mem.dekiler! Hani yönetmelik bizi bağlıyordu? Bazı yerlerde de BTR olan kişi nöbet ücreti alır mı? diyorlar.. Kim ne dersin desin BTR olayı hala tam anlatılamadı dolaysıyla tam anlaşılamadı..
Bu dedikelerini Milli Eğitimden bir şube müdüryle paylaşın bakın size ne kadar ilginç şeyler diyecek.. hevesinizi kıracak. O yüzden ben hiç mi hiç bu konularda umutlu değilim. Çünkü herkesin kendine göre evirip çevirdiği bir BTR yönetmeliği ve uygulaması var.

hocam bu konuyu tekrar tekrar açmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum biz ne dersek yazasesak yazalım boş 18 + nöbet şanslı olanlar dyk kursu ekdersi alıyor fazla ödeyen idareci yanlış yapar sonra kendinden ve fazla ödenen kişiden fazlasıyla tahsil edilir falan falan olur başları ağrır bende oldu ek ders değilde maaşta yanlışlıktan bana ödenen farkı geri aldılar idareciyede savunma soruşturma yapıldı bişi çıkmadı ama baş ağrıtıcı işler

İl koordinatörleri bakanlıktan görüş isteseler, büyük ihtimalle yazdıklarıma benzer cevap verirler.

@muhalif33 adamlar kafalarına göre hareket ediyor. Her ilde BTR hep farklı uygulanıyor. Bizi yönetmelik bağlar demişsin de Allahını seversen yönetmelikle yapılan doğru dürüst iş var mı?
Bizim burada yeni bir şey çıkarttılar. neymiş BTR başka okulda ders varsa gidecekmiş. Oysa "tereddüt edilen hususlar" diye bakanlıktan yazı geldi, onu bile farklı yorumluyor il mem.dekiler! Hani yönetmelik bizi bağlıyordu? Bazı yerlerde de BTR olan kişi nöbet ücreti alır mı? diyorlar.. Kim ne dersin desin BTR olayı hala tam anlatılamadı dolaysıyla tam anlaşılamadı..
Bu dedikelerini Milli Eğitimden bir şube müdüryle paylaşın bakın size ne kadar ilginç şeyler diyecek.. hevesinizi kıracak. O yüzden ben hiç mi hiç bu konularda umutlu değilim. Çünkü herkesin kendine göre evirip çevirdiği bir BTR yönetmeliği ve uygulaması var.
"Teredüt edilen hususlar" yazısı 2012 yılına ait. 2015 yılında yeni onay yazısı çıktı. Ekte eklediğim yeni yazıda mevzuat gereği yürütmek zorunda olduğu görevini yerine getirdikten sonra dediği için, ek ders yönetmeliği madde 20'ye göre, maaş karşılığını doldurmayan BTR'lere başka okulda ders verilebilir.

Konunun gündemde tutulması lazım, adeletsizlik çok fazla
30 saat üzerinden ek ders alıyoruz ama
Ortaokuldakiler 35
Lisedekiler 40 saat okulda

Lisede öğretmenler hala kurs açamıyor( Tüm branşlardan açılmasına rağmen tek Bilgisayar bilimi kaldı)

Her yıl görev yükümüz ve sorumluluklarımız artıyor, ekonomisi düzgün olan hiçbir öğretmen bu şartlarda bu görevleri kabul etmez-etmiyor zaten.

24 saat ders , kendi okulumda + Başka okulda rehberlik
Ortaokuldakiler 35

Lisede öğretmenler hala kurs açamıyor( Tüm branşlardan açılmasına rağmen tek Bilgisayar bilimi kaldı)

Her yıl görev yükümüz ve sorumluluklarımız artıyor, ekonomisi düzgün olan hiçbir öğretmen bu şartlarda bu görevleri kabul etmez-etmiyor zaten.
24 saat ders , kendi okulumda + Başka okulda rehberlik

Ortaokuldakiler 35

Bütün bunlara ek olarak her İl Milli Eğitim BTR yi kendi kafasına göre uyarlıyor ve uygulatıyor..
Ev borcum bitsin sadece yüz yüze derse girip en fazla 15 saat ders yüküyle devam edeceğim inşallah. Adam fotokopi çekmeyi biliyor, kağıdı sıkıştırmış, makineyi bozmuş eee bi bakar mısın hocam?? Artık bunaldım.

Her İl Milli Eğitimin farklı uygulamalarının önüne geçilebilmesi için il koordinatörlerinin, bakanlıktan teredüt edilen hususlarla alakalı açıklayıcı bir yazı istemesi gerekir.

Görevlendirmelerde ek ders 18 saat. Buna ek filan mümkün değil.
Nöbet ücretide dersimiz ogün full değilse alamıyoruz. Başka okulda görevlendirilenlerde kendi okulunda tutup, ücret alabiliyor.
DYK tamamen ilden ile farklı uygulanıyor anladığım kadarıyla.
1.DYK mutlaka düzenlenmeli. Sadece 5 ve 6 sınıflarda ders var. Başka hiçbir sınıf düzeyinde kurs açamıyoruz. Okullarda en çok proje üreten branşız ama kurs açamıyoruz.
2. Ortaokulda 35 saat , lisede 40 saat büyük haksızlık. Ortak bir saat dilimi olmalı. Rehber öğretmenlerde olduğu gibi.

Bakanlıktan görüş isteyen oldu mu?
Bakanlık görüşüne göre kulüp ek dersi sonuçlandı. Yönetmeliğe göre ısrarla kulüp ek dersi alınabileceği yazılmasına rağmen karşı çıkanlar olmuştu. Bakanlık son noktayı koydu.
Hazırlık ve planlama ile ilgili de görüş yazısı istenilmeli. Büyük ihtimalle bu da olumlu sonuçlanır.

Bakanlık görüşüne göre kulüp ek dersi sonuçlandı. Yönetmeliğe göre ısrarla kulüp ek dersi alınabileceği yazılmasına rağmen karşı çıkanlar olmuştu. Bakanlık son noktayı koydu.
Hazırlık ve planlama ile ilgili de görüş yazısı istenilmeli. Büyük ihtimalle bu da olumlu sonuçlanır.
Hocam hazırlık planı haftalık 18 saat ek ders aldığımızdan zaten almış oluyoruz Btr haftalık 18+2 saat kulüp+3 saat nöbet toplam 23 saat ek ders alır.

Bana mantıklı gelmedi. 30+3-15=18 Bunun içinde Hazırlık-Planlama zaten var. En fazla BTR çalışma saatinden düşülebilir. Ben olsan üç beş ek ders için ileride faiziyle ödeme riskine girmezdim.

Bütün bunlara ek olarak her İl Milli Eğitim BTR yi kendi kafasına göre uyarlıyor ve uygulatıyor..
Ev borcum bitsin sadece yüz yüze derse girip en fazla 15 saat ders yüküyle devam edeceğim inşallah. Adam fotokopi çekmeyi biliyor, kağıdı sıkıştırmış, makineyi bozmuş eee bi bakar mısın hocam?? Artık bunaldım.
Elektrik ile çalışan veya ekranı olan her şeye BT'ci müdahale etmeli (!) malum.

Hocam hazırlık planı haftalık 18 saat ek ders aldığımızdan zaten almış oluyoruz Btr haftalık 18+2 saat kulüp+3 saat nöbet toplam 23 saat ek ders alır.

Arkadaşlar sosyal kulüpte alınmaz deniliyordu. Bakanlık saat sayısına bakmaz, mevzuata bakar.
Ek ders yönetmeliği açık:

Hazırlık ve planlama görevi
MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

Ek ders yönetmeliği Karar(madde) 10'u okursanız idareciler ve rehber öğretmenler bu kapsama girmez sadece.

Arkadaşlar yönetmelik açık.
BTR olan bir öğretmen
Dyk açabilir
Tam gün dersi olduğu gün nöbet tutup ücret alabilir
Hazırlık planlama ucret alır
Sosyal kulüp ücret alır
Belletmenlik tutarsa ücret alir
Ders dışı egzersiz alır
Tübitak egzersiz alır

Ders saati dışında olan her etkinliğin ek dersini ilgili mevzuatı kaç saat ödenir diyorsa onun ücretini alır.

BTR olan bir öğretmen
Dyk açabilir
Sosyal kulüp ücret alır
Ders dışı egzersiz alır
Tübitak egzersiz alır

Ders saati dışında olan her etkinliğin ek dersini ilgili mevzuatı kaç saat ödenir diyorsa onun ücretini alır.

Başka okulda BTR ise ve boş dersinin olduğu gün ulaşım olarak boş dersinde BTR görevine gitmek ve yürütmek imkansız ise o gün de nöbet ücreti alabilir.
Yani görevli olduğu okul uzaktır. Aralarda 1'er saat boş dersi vardır. 40 dakikalık zamanda BTR olduğu okula gidip gelmesi imkansızdır. Bu durumda boş dersi olsa bile nöbet ücreti alması gerekir.

Başka okulda BTR ise ve boş dersinin olduğu gün ulaşım olarak boş dersinde BTR görevine gitmek ve yürütmek imkansız ise o gün de nöbet ücreti alabilir.
Yani görevli olduğu okul uzaktır. Aralarda 1'er saat boş dersi vardır. 40 dakikalık zamanda BTR olduğu okula gidip gelmesi imkansızdır. Bu durumda boş dersi olsa bile nöbet ücreti alması gerekir.

+1

BTR en fazla kaç saat dyk yada başka kurs alabilir .Max 40 saat oluyor ya hani.15 maaş karşılığı 15 ekdersmi yoksa 15 maaş karşılığı 18 ekdersmi baz alınacak.Yani Maximum 40 saat kuralına göre 10 saat mi yoksa 7 saatmi ek ders kurs vb alabilir?Artı kulüp varsa alabileceği max ders 2 saat daha düşer mi?

Son düzenleme:
BTR olan bir öğretmen
Dyk açabilir
Sosyal kulüp ücret alır
Ders dışı egzersiz alır
Tübitak egzersiz alır

BTR en fazla kaç saat dyk yada başka kurs alabilir .Max 40 saat oluyor ya hani.15 maaş karşılığı 15 ekdersmi yoksa 15 maaş karşılığı 18 ekdersmi baz alınacak.Yani Maximum 40 saat kuralına göre 10 saat mi yoksa 7 saatmi ek ders kurs vb alabilir? Artı kulüp varsa alabileceği max ders 2 saat daha düşer mi?

BTR en fazla kaç saat dyk yada başka kurs alabilir .Max 40 saat oluyor ya hani.15 maaş karşılığı 15 ekdersmi yoksa 15 maaş karşılığı 18 ekdersmi baz alınacak.Yani Maximum 40 saat kuralına göre 10 saat mi yoksa 7 saatmi ek ders kurs vb alabilir?Artı kulüp varsa alabileceği max ders 2 saat daha düşer mi?

Btr için 30 saat derse girmiş kabul edildiği için hazırlık ve planlama ücreti dahil 18 saat ek ders ücreti alınır. 30 saat girdiği kabul edildiği için en fazla 10 saate kadar halk eğitim kursu açabilir. Bu hesaplamadan bağımsız olarak 6 saat egzersiz ve 2 saat kulüp ücreti alabilir. Daha ne olsun...

Geri