BT SINIFLARINDA ÖĞRENCİLERİN MSN KULLANIMI YASALMI ?

Kodla Büyü

volki66

Üye
ARKADAŞLAR OKUL MÜDÜRÜ İLE BU KONUDA FİKİR AYRILIĞINA DÜŞTÜK. BEN UYGUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYOYUM , MÜDÜR İSE HİÇ BİR MAHSUR YOK DİYO. BUNUNLA İLGİLİ
YÖNETMELİK GENELGE VARMI ACİL......
BİRDE BT LERİN HALKA AÇILMASI FORMATÖR ÖĞRETMENLERİN KATILIMI SAĞLANMADAN YAPILABİLİRMİ...
MÜDÜR BEY BENB AÇTIM OLDU MANTIĞI İLE HAREKET EDİYO... HİÇ BİR YASAL BAŞVURU YAPMADI... ORTAYA ÇIKACAK SORUNLARDA KİM SORUMLU OLUR ACİLLLL

oluyor. bizim öğrenciler msn den diğer okuldaki arkadaşlarından anlamadıkları konularda yardım alsınlar diye izin vermiş yukardaki akıllılılar :x ama uygulama nasıl işleri güçleri kız tavlamak

Bence serbest bırakılmalı. MSN kullanmanın bir sakıncası yok. Amaç dışı kullanmak sakıncalı. Bunun eğitimini vermek de bizim işimiz.

hocam başınıza iş açarsınız ben komple kısıtladım
okulun adı çıkar var ya başımıza geldi

bir ara okullara bununla ilgili bir yazı geldi msn görüşmelerininin yasak olduğunu yazıyordu hatta bizim müdür bütün kolidorlara asmıştı :p

Bence serbest olmalı artık bu da cep telefonu gibi günlük hayatın parçası oldu. Ha tabi öğrenci ne için kullanır bellidir. Ben yinde de karşıyım bu tip bir yasağa ve de bütün bilgisayarlara kurdum. Kendi başlarına hesap alamayanlara da yardımcı oluyorum. Yasaklamakla birşeyi değiştiremeyiz.

bence arkadaşlar;
yasal mı değil miden öte etik olup olmadığı tartışılmalı.ben etik bulmuyorum.yasaklamak kelimesi de aksi tesir yapıyor.bunun için bt sınıfları eğitim amaçlı kullanılmalı sadece.bu internet etiğini tüm öğrencilere veremeyebiliriz ama elimizden geldiğince kazandırmaya çalışmalıyız derim :shock:

ben normalde izin vermiyorum ... Ama fazla sıkmayım dedim biraz serbest bıraktım...
Bir ara bir baktım 8. sınıf bir kız çocugu şöyle bir mesaj yazmış.

senin ananın ........ (Burayı siz tamamlayın)

kıpkırmızı oldum görünce hemen kapattırdım şimdi kimseye izin vermiyorum yoğurdu üfleyerek yiyorum

Arkadaşlar ben direk yasaklamadım sadece engelledim ve faydasını gördüm sadece msn sohbeti için gelen öğrenciler daha seyrek uğruyorlar ve işleri olduğu zanman yapıyorlar böylece diğer gerçekten araştıcak öğrenecek şeyleri olanlar daha kolay fırsat buluyor.ha bide arkadaşlar msn den hariç bir de www.ebuddy.com diye bi adresten aynen msn de olduğu gibi sohbet edebiliyorkar bilginiz olsun.... :)

ayzekarzu' Alıntı:
bence arkadaşlar;
yasal mı değil miden öte etik olup olmadığı tartışılmalı.ben etik bulmuyorum.yasaklamak kelimesi de aksi tesir yapıyor.bunun için bt sınıfları eğitim amaçlı kullanılmalı sadece.bu internet etiğini tüm öğrencilere veremeyebiliriz ama elimizden geldiğince kazandırmaya çalışmalıyız derim :shock:

Kesinlikle yasaklanmalı.....
Benden önce okulumda kız öğrencimiz msn de erkek arkadaş ediniyor.Daha sonra buluşuyorlar.Bunları kızın babası görünce,kızını bir güzel fırçalıyor.."Okuldan direk eve geliyorsun nasıl tanıştın bununla diyor" babası..Kız okulda msn den deyince..Babası soluğu okulda alıyor..Öğretmene "Hocam biz buraya kızlarımıza eğitim vermeniz için gönderiyoruz.Erkek arkadaş edinsin diye değil"........
Yorum sizin....

arkadaşlar, yasaklamayın ama engelleyin. fakat şunu bilmek gerek bazı siteler(iloveim.com, mesengerfx.com, vb) ve miranda im gibi programlar aynı işi görüyor. yani öğrencinin kapasitesi ve zihniyeti ile ilgili. ben tur. otl. lisesindeyim. bizimkiler meb filtresi tanımıyorlar, msn ne ki. ben de hangi filtre programını kullansam diye kıvranıp duruyom. sizin anlayacağınız. eğitim şart ama şartlara ve insanlara bağlı olarak zor....

kullanılmasının onlarca mahsuru varken kullanılmamasının bir veya iki tane yararından ancak sözedilebilir.
1-Öğrenciyi msn de görenler siz okulda ders işlemiyormusunuz derler
2-Siz boş vakitlerde msn açık olsun dersiniz. Öğrenci çaktırmadan msn açar ve gözü orda olur.
3-Küfürlü konuşmalar çok olur
4-Ne kadar sohbet ve oyun o kadar az bilgisayar bilgisi demektir.
5-Bunları çoğaltmak mümkündür.
Yani izin verirseniz faydasından çok zararını görürsünüz.

msn'in okulda ne zaman yararını gördük ki?..
eğer konuyla ilgili yazışmak istiyorsa sınıftakiler netop veya netsupportun mesajlaşma birimini kullansınlar. yardımlaşma falan yok aslında ortada. bahane bunlar..
msn'i kullanma konusunda halkımız bilinçlenmedikçe öğrencilerimiz de boş boş kullanınır, msn kullanınca kendni ayrıcalıklı bişey olduk zanneder..
sadece öğrenciler için değil; kendimiz için de gerekmedikçe msn kullanmanın gereksiz zaman kaybı olduğunu düşünüyorum..

elektronik posta arkadaşlar. Bu öğrencilerin mektup yazmasını engellemek demektir. İletişimin boyutlarını denetlemek ve gereken uyarıları yapmak gerek. Öğrenci kız arkadaşına kağıt üzerinde mektup yazınca yazma mı diyoruz. asıl sorun ahlaklı bireyler yetiştirmektir. Türkçe terimler kullanmalarını sağlamak için önce biz öğretmenelr türkçe sözcükler kullanmalıyız. Çocukların çet çut konuşmalar yapmalarını engeleyip "elektronik posta gibi terimleri kullnmalarını sağlamalıyız.

Lise öğrencileri msn i karşı cinsle konuşmak için kullanıyorlar sadece. Ödev arayacağız dediler, izin verdim, bu arada bakıyorum ne arıyorlar acaba diye, sınıfın en sessiz kızını google da erkek msn adreslerini aratırken görünce dedim bu böyle ise gerisi ne arıyor acaba. Yakında msnden sevgili bulup evden kaçar bunlar bakalım, her sene bir kaç kız kaçıyormuş normalde bu okulda. Umarım msn sayesinde olmaz böyle birşey. Konuşmaya, bilinçlendirmeye çalışıyorum ama o kadar kendi dünyalarındalar ki...

ORHAN65' Alıntı:
elektronik posta arkadaşlar. Bu öğrencilerin mektup yazmasını engellemek demektir. İletişimin boyutlarını denetlemek ve gereken uyarıları yapmak gerek. Öğrenci kız arkadaşına kağıt üzerinde mektup yazınca yazma mı diyoruz. asıl sorun ahlaklı bireyler yetiştirmektir. Türkçe terimler kullanmalarını sağlamak için önce biz öğretmenelr türkçe sözcükler kullanmalıyız. Çocukların çet çut konuşmalar yapmalarını engeleyip "elektronik posta gibi terimleri kullnmalarını sağlamalıyız.

hocam biliyorsunuz ki e-posta göndermek için msn şart değil. hatta msn işin uzun yolu. genelde hotmail kullanıcısı öğrenciler. www.hotmail.com dan girip e-posta göndersinler.

e-posta adresi almayı biliyolar aldırttım.ama msn kesinlikle yasak olmalı. ha ister yasak olsun ister olmasın ama benim labımda yasak..bizim müdür lab konularını tamamen bana bırakıyor bu işin uzmanı sizsiniz nasıl yapalım diye soruyor hatta..şanslıymışım..

bence olmamalıdır. amacına uygun kullanmıyorlarsa msn nin zaman çalmaktan başka hiç bir fonksiyonu yok
eğitim-öğretim yeri olan okulun amacı; zaman çalmayı önlemek hatta nerden nasıl zaman kazanılır onu öğretmektir.

Ben engellemedim ama dersteyken girmeye çalışan şimdiye kadar hiç olmadı. Kafe saatlerinde serbest.

bizim okuldan kız kaçmış sallamıyolarsa daha önceden. ailesi izin vermiyo. erkeklerle chatleşiyolar ben bikere izin verdsim piişman oldum. sorumluluk size ait. müdür yazı çıkarsın çok biliyosa

Ben asla izin vermiyorum internete bile planın dışında hiç izin vermiyorum 35 dk ders anlat son beş dakika internete izin ver haftaya soruyorum geçen hafta ne işlemiştik hep bir ağızdan internete girmiştik yada bahçede koridorda hepsi peşimde ''yine internete girecekmiyiz, oyun oynayacakmıyız'' inat ettim artık sormuyorlar dönem sonunda izin vereceğim ama abartmadan yinede. Öğrencinin birisi bana msn ye girmek için müdürden izin almak istediğini söyledi ben de ona müdürün benim dersime müdahale edemeyeceğini zaten etmeyeceğini söyledim sesini kesti zamane çocukları çok fena çok..........

yagmurlu' Alıntı:
benim dersime müdahale edemeyeceğini zaten etmeyeceğini söyledim sesini kesti
hakketen hiç açık kapı bırakmamak lazım bunlara.
iyi yapmışsın yagmurlu hocam..

msn

açıkçası öncelikle yasak mı olmalı olmamalı mı konusunu tartışmak yerine
gerekli mi değil mi dememiz gerek.
sadece msn yok biri gelip bende yahoo mesenger ,googla talk istiyorum derse ne olacak
şahsen ben kullanmıyorum iki sebeple
1. bilgisayarlar buna müsait değil halen 98 işletim sistemi var,ve çok yavaşlar beim kendi core duo laptopda bile msn açılırken interneti yavaşlatıyor bilgisayar zorluyo okuldakiler kitlenip kalır.
2.öğrenciler dosya gonderme veya alma işlemi yapacak olurlarsa veya görüntülü konuşma bu durumdaki okuldaki e okul işlemleri gerçekten çok yavaşlar
öğrencilere güvenmiyorum internet konusunda bile dikkatli davranıyorum.evet biliyorum internet gerekli birşey ama biz her arkamızı döndüğümüzde biryere girmek için yaış yapıyorlar.
kız öğrenciler yine erkeklere göre daha masum sayılır en fazla ilgilendikleri sanatçılara bakıyorlar fakat erkek öğrencile genelde karşı cinsi araştırmaya girmeye çalışıyorlar.
meb in filtrelemesini yetersiz gördüğümdn kurduğum iki tane koruma programı daha var ama yinede google resimler bölümünde arama yapıp oradan bakmaya kalkanları bile yakaladım.
msn kullanmak bence hatalı olur.ama mail hesaplarının olması mantıklı
not:ben msn kullanmayı sevmiyorum zaten.genelde çevirimdışı veya kapalı vakit kaybı çünkü...

Geri